dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    dwoch

    Zarejestrowany
    Jun 2022
    Skąd
    Zimnodół
    Kod pocztowy
    32-300
    Posty
    3

    Domyślnie Krokwie 13cm, jaka grubość wełny?

    Witam,
    mam pytanie techniczne odnośnie grubości wełny, którą powinienem użyć do ocieplenia swojego poddasza. (REMONT)
    Konstrukcja jest zbudowana z krokwi wysokości 13cm, (nabijanie kontrłat chciałbym raczej odpuścić, ponieważ mam już przykręcone 100% haków do stelaży, wypuszczonych na odpowiednią długość), Na nowej lukarnie mam krokwie wysokości 15cm. Na krokwiach jest membrana wysokoparoprzepuszczalna IVT SPACE SILVER 210g/m2. Krycie blachodachówka.
    Przy krokwiach 15cm na lukarnie zaplanowałem wełnę Isover Super Mata 15cm (lambda 0,33) + obicie ścian bocznych lukarny dodatkowo wełną, połączenie wszystkiego, żeby zachować ciągłość izolacji. To wydaje mi się jest jasne.
    Przy większej części dachu gdzie znajdują się krokwie 13cm, wstępnie zaplanowałem wełnę Isover Super Mata 10cm (lambda 0,33) Z tego co zdążyłem wyczytać w internecie, po rozłożeniu rolki wełna i tak rozpręża się o ok 1-2cm. Czy zastosowanie wełny grubości 10 cm przy krokwiach wys 13 cm będzie dobrym rozwiązaniem? Czy powstała w wyniku tego szpara między membraną a wełną nie spowoduje uszkodzenia (zamoczenia) izolacji?
    Dodatkowo między krokwie, a stelaż planuję położyć kolejne 10cm wełny razem 20 cm na większości dachu + na koniec paroizolacja.
    Proszę o pomoc czy dobrze dedukuję.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Dobrze dedukujesz, ta szpara tam powinna być. Nie wiem tylko czy 20 cm wełny to nie za mało. Temperatury na połaci dachowej sięgają 80-90 stopni, a w środku byś pewnie chciał mieć poniżej 25 stopni.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    dwoch

    Zarejestrowany
    Jun 2022
    Skąd
    Zimnodół
    Kod pocztowy
    32-300
    Posty
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Dobrze dedukujesz, ta szpara tam powinna być. Nie wiem tylko czy 20 cm wełny to nie za mało. Temperatury na połaci dachowej sięgają 80-90 stopni, a w środku byś pewnie chciał mieć poniżej 25 stopni.
    A w przypadku krokwi 15cm + wełna 15cm też będzie ok? Czy kombinować tak, żeby uzyskać również na tej części szparę?

    Co do grubości izolacji, wysokość wewnętrzna oraz wysokość krokwi na więcej mi niestety nie pozwolą. Z tego co się orientowałem po rodzinie, znajomych tam gdzie bywałem na poddaszach, mają głównie około 20-25cm wełny z kilku-kilkunastu lat wstecz, kiedy lambdy nie były większe niż 0,38 i opinie są różne, jednak w większości jest znośnie.
    W planie długofalowym mam zaplanowaną dodatkowo klimatyzację, mam panele fotowoltaiczne dlatego chcę użyć klimy zarówno do chłodzenia jak i do ogrzewania.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Nie wiem, nie widzę tej lukarny, ale generalnie między wełną a folią wysokoparoprzepuszczalną powinna być szczelina wentylacyjna zawsze! Weź pod uwagę, że ta membrana ma zwis, największy po środku odległości między krokwiami. Te 1-2 cm może być za mało na prawidłową wentylację połaci.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    dwoch

    Zarejestrowany
    Jun 2022
    Skąd
    Zimnodół
    Kod pocztowy
    32-300
    Posty
    3

    Domyślnie

    Ok bardzo dziękuję za szybką odpowiedź.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony