dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 49
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Mihi

    Zarejestrowany
    Jun 2022
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-470
    Posty
    13

    Domyślnie Czy parterówka będzie dużo droższa?

    Witam,

    Wspólnie z żoną planujemy budowę domu w tym roku w okolicach Warszawy. Mamy działkę odziedziczoną po rodzicach, której główną wadą jest szerokość bo ma 17,8 m szerokości. Za to jest dość długa bo ma ok 110 m długości.
    Bardzo chcielibyśmy mieć dom parterowy ale wszędzie czytamy, że będzie on dużo droższy od domu z poddaszem ze względu na większy fundament i dach. W związku z tym udaliśmy się do architekta żeby coś nam zaprojektował i dostaliśmy 2 propozycje domów bardzo zbliżone do tych projektów:

    https://www.archon.pl/projekty-domow...mfd2238e130ec9
    https://www.extradom.pl/projekt-domu...123-c1-WRW1333

    Niestety nasz projektant nie potrafi nam powiedzieć czy różnica w koszcie jest bardzo duża dlatego zwraca się z pytaniem do forumowiczów. Czy różnica w koszcie stanu deweloperskiego będzie rzędu 70 tys czy bliżej 170 tys. Bo jeśli jest to raczej ta większa kwota to będziemy budowali poddasze

    Pozdrawiam wszystkich

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    casual

    Zarejestrowany
    May 2017
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    283

    Domyślnie

    Ciężko tu coś porównać. Ten z poddaszem ma 150m po podłogach. Parterówka 130 a jeśli robić całość i urządzać górę to prawie 200m i to już nie jest parterówka.
    To są domy o zupełnie innym metrażu i inaczej będą kosztowały. Prawie 18m działki to nie jest chyba aż taka tragedia. Wejdzie ci na nią z 1000 gotowych projektów w typie Ekonomicznego i drugie tyle z poddaszem. Nie wiem czy architekt tu jest niezbędny.
    Czy takiej samej wielkości parterówka jest na dziś droższa od poddasza? Obstawiam, że niewiele jeśli w ogóle. Są tematy na forum gdzie było to już poruszane.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Mihi

    Zarejestrowany
    Jun 2022
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-470
    Posty
    13

    Domyślnie

    Może wkleiłem złe przykłady domów bo faktycznie ten z poddaszem ma duży parter. Przepraszam za to.
    Chodziło bardziej o porównanie domów o podobnej bryle czyli parter typu stodoła i poddasze z dachem dwuspadowym.
    To może zapytam inaczej czy jest szansa żebym postawił ten dom parterowy z antresolą do stanu deweloperskiego za 600k?

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    casual

    Zarejestrowany
    May 2017
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    283

    Domyślnie

    Ja bym powiedział tak - przy dobrych warunkach gruntowych i normalnych cenach przyłączy (zakładam 25 kpln na papiery i przyłącza przed startem budowy) bez ruszania działki (płot, kostka, odwodnienia) to na dziś za 600 postawisz normalną (ocieplaną po lekkim stopie) parterówkę ok 120m. Pewnie ceny będą się różnic w zależności od regionu. Z tym, że ta Twoja będzie wymagała ocieplenia po dachu co pewnie znacznie podbije koszt. Dodatkowo ma ciężki strop co też podbije cenę.

    Inna sprawa, że przy przykręceniu kredytów ceny robocizny i spekulacja na materiałach może trochę rynek zmienić. Ale tu gwarancji, że będzie taniej nikt nie daje.

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Mihi

    Zarejestrowany
    Jun 2022
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-470
    Posty
    13

    Domyślnie

    Rozumiem, czyli jeśli chciałbym mieć tą antresolę i strych to koszty byłyby dużo wyższe?

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    casual

    Zarejestrowany
    May 2017
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    283

    Domyślnie

    Z punktu widzenia konstytucji a co za tym idzie kosztów, musisz sobie ustalić ile pomieszczeń ma być ogrzewanych i używanych regularnie. Czy to będzie antresola czy pokój, muszą być schody, podłoga pod tym, ocieplenie ścian, dociągnięte instalacje może jakiś okno. To wszystko koszty, nie ma tego przy typowej parterowe, gdzie poddasze jest nieużytkowe.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.453
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    W obydwu projektach brakuje schowków, więc przy tej wielkości pokoi zagracisz je sobie z czasem. Stodoła ma niezaprzeczalną zaletę w postaci strychu. Antresola mocno podroży.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Mihi

    Zarejestrowany
    Jun 2022
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-470
    Posty
    13

    Domyślnie

    To prawda, zwłaszcza, że moja żona to typ chomika i mamy masę rzeczy, które kiedyś się przydadzą. Czyli wyważając najlepiej postawić stodołę ze strychem.
    No i tutaj mam problem schodów bo nie chciałbym takich wysuwanych tylko zwykłe a to ponoć znowu spory koszt. No i chyba strop musi być mocniejszy żebym mógł postawić chociażby szafkę z książkami.
    Podsumowując oszczędności będę musiał szukać gdzie indziej skoro chcę parterówkę. Pierwszy pomysł jaki podsunął nam architekt to wiązary zamiast więźby. Ale to i tak raczej kropla w morzu.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.453
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Zgadza sie, wiązary z użytkowym poddaszem, w sensie: jako magazyn, nie do mieszkania. Schody można wylać z betonu, obłożyć czymkolwiek kiedykolwiek - jeśli góra ma być magazynem, to można nawet zostawić szlifowany beton i pomalować policzki tym schodom.

    Przykład poddasza użytkowego na wiązarach: https://www.akrobud.pl/pl/wiazary/mieszkaniowe.htm

    Poddasze oczywiście nieogrzewane i nieizolowane. Proste, tanie metry kwadratowe. Żaden strop nie jest konieczny.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Mihi

    Zarejestrowany
    Jun 2022
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-470
    Posty
    13

    Domyślnie

    Wygląda zachęcająco, dzięki za podpowiedź. Mógłbym oszczędzić na budowie domu parterowego i jednocześnie zyskać strych.
    A jak jest z wytrzymałością takiego stropodachu? Dużo będę mógł tam upchnąć czy trzeb być ostrożnym?
    Kiedyś czytałem, że max 50kg na m2 ale nie wiem czy to było konkretnie to rozwiązanie.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mihi Zobacz post
    Chodziło bardziej o porównanie domów o podobnej bryle czyli parter typu stodoła i poddasze z dachem dwuspadowym.
    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...odatkowe-metry!

    Cytat Napisał Mihi Zobacz post
    To może zapytam inaczej czy jest szansa żebym postawił ten dom parterowy z antresolą do stanu deweloperskiego za 600k?
    Nikt Ci nie odpowie na takie pytanie. Może na forum wróżbitów. Nikt poza nimi nie wie, jakie ceny będą za miesiąc, czy inflację za pół roku będzie 15% czy 35%.
    Powiem tak - jest z czym zacząć, pilnować każdej złotówki, dobrać dobrze projekt. m2 PU nie ma ceny - cenę mają m2 ścian, m3 termoizolacji, instalacje itd.
    Tu masz świeżutką podobną dyskusję

  12. #12

    Domyślnie

    Obejrzalem mnostwo materialow na youtube, przeczytalem mnostwo tekstow na forach w interenecie odnosnie kosztow parter czy moze poddasze? I konkluzja jest jedna do 90m2 parter tanszy, 100-110 m2 parter a poddasze koszta podobne, wyzsze metry parter drozszy bo dochoda fundamenty, dach, strop, powierzchnia scian.

    Musisz sam sie zastanowic czego wymagasz od domu, jak duza rodzine macie lub planujecie. W domu parterowym mozna zastosowac wiązary, ale nie naładujesz tam nie wiadomo ile gratów a po drugie czy bedzie ci sie chcialo po drabinie lub schodach te graty tam wnosic. Obstawiam ze predzej wybudujesz w rogu dzialki (a masz ja dosc dluga) jakis budynek gospodarczy i to bedzie sluzylo jako graciarnia. Oczywiscie to tylko moje przemyslenia.

    To moje zdanie i nie musisz sie zupelnie nim sugerowac: jesli szukasz taniego domu w budowie to nie wybralbym zadnego z nich
    Ostatnio edytowane przez zeusik6 ; 15-06-2022 o 17:30

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.453
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mihi Zobacz post
    Wygląda zachęcająco, dzięki za podpowiedź. Mógłbym oszczędzić na budowie domu parterowego i jednocześnie zyskać strych.
    A jak jest z wytrzymałością takiego stropodachu? Dużo będę mógł tam upchnąć czy trzeb być ostrożnym?
    Kiedyś czytałem, że max 50kg na m2 ale nie wiem czy to było konkretnie to rozwiązanie.
    To nie jest stropodach.

    Użytkowa wytrzymałość projektowa strychu na wiązarach to u mnie 122 kg/m2 i całkowicie wystarczy na magazynek z regałami. Weź pod uwagę, że przecież nie będziesz taszczył na strych wielkich i ciężkich przedmiotów. To jest idealne miejsce dla dużych gabarytowo, ale dość lekkich rzeczy. Z grubsza: to co sam zaniesiesz na strych może na nim przebywać.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Mihi

    Zarejestrowany
    Jun 2022
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-470
    Posty
    13

    Domyślnie

    Dzięki za opinie. Rodzina 2+2, oboje pracujemy zdalnie.
    To nie jest tak, że szukam najtańszego w budowie domu. Raczej powiedziałbym, że czegoś co pozwoliłoby mi postawić dom w stanie deweloperskim za 600k. Oczywiście mam swoje "must have" jak 4 pokoje + salon i "nice to have" jak np. pralnia.
    Zdaje sobie sprawę, że przy budowie jest ogrom zmiennych i ciężko oszacować ostateczny koszt ale jednak są rozwiązania tańsze i droższe. Jak pomysł rezygnacji z antresoli (miała być miejscem do pracy) i zrobienie samego strychu.
    Generalnie jak w zalinkowanym poście wyżej ktoś wykazał, że parter nie musi być droższy to mnie przekonuje żeby jednak nie stawiać poddasza.

    Teraz pozostaje znaleźć idealną dla mnie parterówkę ze strychem.

  15. #15

    Domyślnie

    Tylko, że poddasza są dla gółebi. Same z tym kłopoty. Buduj parterówkę z tym, że z dachem mniejszym od ekonomicznego. Stryszek na graty, do tego wiata z domkiem narzedziowym , także na rowery i wsio.

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Mihi

    Zarejestrowany
    Jun 2022
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-470
    Posty
    13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Użytkowa wytrzymałość projektowa strychu na wiązarach to u mnie 122 kg/m2 i całkowicie wystarczy na magazynek z regałami.
    No i to jest super wiadomość Będę musiał jeszcze ogarnąć jakieś schody żeby tam wygodnie wchodzić.

    Mógłbyś napisać coś więcej o tym strychu? Czy to jest taki jak w tej ofercie akrobudu, którą linkowałeś?

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.453
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mihi Zobacz post
    No i to jest super wiadomość Będę musiał jeszcze ogarnąć jakieś schody żeby tam wygodnie wchodzić.

    Mógłbyś napisać coś więcej o tym strychu? Czy to jest taki jak w tej ofercie akrobudu, którą linkowałeś?
    Mam wiązary od producenta w Borkowie k. Gdańska. Na środku w osi budynku jest chodnik o szerokości 250 cm (dwie płyty OSB) i powierzchni 42 m2. Mam tam 16 regałów, połowa już zajęta. Schody szczelne, rozkładane Fakro. Od dołu dałem płyty OSB 18 mm jako płaskie podłoże pod sufit podwieszany, instalacje itp. Płyty są uszczelniane taśmami z gwarancja szczelności 90 lat. Między wiązarami jest 48 cm wełny jako termoizolacja. To tyle.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Przechwytywanie.jpg
Wyświetleń:	61
Rozmiar:	90,2 KB
ID:	459742   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20210703_165339.jpg
Wyświetleń:	77
Rozmiar:	97,8 KB
ID:	459743  
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.210

    Domyślnie

    Zacznij od podania jaka planujesz powierzchnie użytkową. Bo tak do 130m2 a wg niektórych do 150 szkoda sie bawić w poddasza. Wg mnie również. Tracisz miejsce na schody , tracisz kase na budowę schodów.
    Dziś mi kolega mówił że szalowanie, zbrojenie i wylanie schodów wycenili mu na 8 tyś. + pręty + beton + wykończenie nawet liche , żeby czasem pudło wnieść?

  19. #19
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Mihi

    Zarejestrowany
    Jun 2022
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-470
    Posty
    13

    Domyślnie

    Planujemy ok 140 m2. Rozumiem, że schody to koszt i strata powierzchni ale niestety konieczność. Teściowie mają domek gospodarczy obok domu ok. 40 m2, który służy im jako składzik i już teraz ponad połowa tego domku to rzeczy mojej żony. Poza tym mamy mnóstwo małych schowków w mieszkaniu i wszędzie rzeczy są dosłownie poupychane Wołałbym schody lane bo takie składane wydają się być bardzo niewygodne.
    Piszę, że wydają się bo nie korzystałem nigdy z takich.

  20. #20

    Domyślnie

    Takie tematy nadają się jedynie do śmietnika. Nic nie wnoszą bo nie mogą. Gośc wie swoje tylko chce odgonić swoje wątpliwości. Jakiekolwiek przeciwne argumenty zwykle nie trafiają. Ja pasuję.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony