dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 35
  1. #1

    Domyślnie Dlaczego instalacja nie pracuje z pełną mocą?

    Mam instalację 10kw. Nawet w słoneczne dni przy bezchmurnym niebie instalacja nie pracuje z mocą 10kw lub zbliżoną. Najwyższa moc jaką zanotowałem to 8 z kawałkiem kw. Dlaczego tak się dzieje?
    Dom parterowy, powierzchnia ogrzewana 140m2, garaż (nieogrzewany) 40m2; ytong + 15cm styropainu, strop monolityczny + 20cm wełny; w całym domu podłogówka, wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła + odwierty.

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał ezg2014 Zobacz post
    Mam instalację 10kw. Nawet w słoneczne dni przy bezchmurnym niebie instalacja nie pracuje z mocą 10kw lub zbliżoną. Najwyższa moc jaką zanotowałem to 8 z kawałkiem kw. Dlaczego tak się dzieje?
    Panele w Słońcu nagrzewają się nawet do 70C.
    Przy takiej temperaturze panele tracą te prawie 20% wydajności.

  3. #3

    Domyślnie

    Wszystko jest na południe? Jeżeli nie, to nie ma takiej możliwości, aby pracowała z pełną mocą, bo będą różne warunki oświetlenia.

    Edit. W roku 2021 pisałeś, że cześć paneli będzie na wschód. Czyli nie wszystko masz na południe. Moc maksymalną byś osiągnął w sytuacji maksymalnego nasłonecznienia wszystkich paneli. W południe, te panele na wschodzie, z pewnością nie pracują z pełną mocą.
    Ostatnio edytowane przez Marek13 ; 17-06-2022 o 18:05

  4. #4

    Domyślnie

    Właśnie wszystko jest na południe.
    Dom parterowy, powierzchnia ogrzewana 140m2, garaż (nieogrzewany) 40m2; ytong + 15cm styropainu, strop monolityczny + 20cm wełny; w całym domu podłogówka, wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła + odwierty.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marek13 Zobacz post
    (...)Moc maksymalną byś osiągnął w sytuacji maksymalnego nasłonecznienia wszystkich paneli. W południe, te panele na wschodzie, z pewnością nie pracują z pełną mocą.
    Nie ma możliwości aby instalacja produkowała pełną moc nominalną jeśli panele są przez dłuższy czas w pełnym Słońcu. Osiągniesz tą moc jedynie gdy będziesz panele chłodził.
    Pełną moc nominalną zobaczysz gdy w pochmurny dzień nagle zza chmur wyjdzie Słońce.

  6. #6

    Domyślnie

    Maj był relatywnie chłodny, a nasłonecznienie w miarę długie. W tegorocznym maju miałem największą produkcję od 4 lat. Mam panele wschód - zachód. W czerwcu też nie było jeszcze wielkich upałów. Sprawdziłem dane z 11 czerwca i tego dnia string wschodni (+ kilka stopni na południe) osiągnął 92% nominału.

    Jeszcze w Polsce nie było dużych upałów, dlatego wydaje mi się, że osiąganie mocy poniżej 80% może świadczyć o jakimś problemie.

    Trzeba patrzeć na dane źródłowe. Ja mam dostęp do danych z całego dnia i mogę spokojnie odnaleźć najlepsze momenty pracy instalacji.

    Tych super chwil nie jest dużo.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.777

    Domyślnie

    Cytat Napisał ezg2014 Zobacz post
    Mam instalację 10kw. Nawet w słoneczne dni przy bezchmurnym niebie instalacja nie pracuje z mocą 10kw lub zbliżoną. Najwyższa moc jaką zanotowałem to 8 z kawałkiem kw. Dlaczego tak się dzieje?
    To raczej jest problem z instalacją a nie problem z temperatura modułów i związany z tym spadek mocy.
    Kiedy miałeś wykonaną instalację?

    Dzisiaj moduły bez problemu osiągały moc nominalną STC a nawet były przekroczenia w granicach do 3%.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Dariusz1983

    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    https://t.me/pump_upp
    Kod pocztowy
    21-205
    Dzielnica
    gmina
    Posty
    295

    Domyślnie

    A jakiej mocy masz falownik, bo coś czuję, że paneli 10kW(p) ale falownik mniejszy(8kW?)?

    U mnie też spokojnie utrzymywało się 3,95-4,05kW z instalacji 3,95kW(p) panele i falownik 4kW.
    Ostatnio edytowane przez Dariusz1983 ; 17-06-2022 o 22:45
    3.95kW(p) instalacja odpalona 1.03.2022:
    -falownik FoxEss T4
    -10x JKM395M-6RL3 JKM395M-6RL3-V na ekierkach 32,5stopnia skierowane na południe(dach skośny opadający z zachodu na wschód) w 3 rzędach: 2 poziomo, 4 w pionie, 4 w pionie

    21-205 gmina Jabłoń, lubelskie

    Pierwszy pełny rok: 1.03.2022-28.02.2023 produkcja roczna: 4416,4kWh z 3,95kW(p) co daje 1118kWh/kW(p)
    Drugi pełny rok: 1.03.2023-29.02.2024 produkcja roczna: 4466,8kWh z 3,95kW(p) co daje 1130,83kWh/kW(p)

  9. #9

    Domyślnie

    Instalacja montowana w lutym 2022r. Dokładna moc paneli 9,75kw. Falownik o mocy znamionowej 8kw. Czy to tu tkwi problem? Czy firma na mnie zaoszczędziła i nie zainstalowała falownika o mocy 10kw?
    Dom parterowy, powierzchnia ogrzewana 140m2, garaż (nieogrzewany) 40m2; ytong + 15cm styropainu, strop monolityczny + 20cm wełny; w całym domu podłogówka, wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła + odwierty.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    To Ty zaoszczędziłeś, bo zapłaciłeś za falownik 8kW.
    ZA 10kW zapłaciłbyś więcej, przy nieco większych uzyskach przez kilkanaście/kilkadziesiąt dni w roku.
    Przy czym, moc modułów spada o około 0.8%/rok, więc za 7-8 lat może się okazać, że juz nie obcina,
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  11. #11

    Domyślnie

    Zaufałem firmie. I tyle. Zależało mi na jakości. Strach pomyśleć , co jeszcze wyjdzie... Firma nie mówiła nic na ten temat.
    Zawsze to samo. Jak z budową. trzeba znać się na wszystkim, bo inaczej oszukają.
    Dom parterowy, powierzchnia ogrzewana 140m2, garaż (nieogrzewany) 40m2; ytong + 15cm styropainu, strop monolityczny + 20cm wełny; w całym domu podłogówka, wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła + odwierty.

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jancia

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Polska
    Posty
    229

    Domyślnie

    Cytat Napisał ezg2014 Zobacz post
    Instalacja montowana w lutym 2022r. Dokładna moc paneli 9,75kw. Falownik o mocy znamionowej 8kw. Czy to tu tkwi problem? Czy firma na mnie zaoszczędziła i nie zainstalowała falownika o mocy 10kw?
    Niekoniecznie tu, problemem może też być za wysoki prąd z modułów w stosunku do możliwości falownika i to teraz zdarza się częściej, trzeba podglądnąć wykresy mocy i prądów po stronie DC czy parabole nie obcięte przy wierzchołku
    Ostatnio edytowane przez Jancia ; 18-06-2022 o 12:47

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał ezg2014 Zobacz post
    Zaufałem firmie. I tyle. Zależało mi na jakości. Strach pomyśleć , co jeszcze wyjdzie... Firma nie mówiła nic na ten temat.
    Zawsze to samo. Jak z budową. trzeba znać się na wszystkim, bo inaczej oszukają.
    Ale dlaczego czujesz się oszukany ?
    OK, mogli dać inną ofertę, w której jest falownik 10kW o 600zł droższy. Może 800 zł droższy ?
    Ile zł stracisz w sezonie na obcięciu tuż nad 8kW ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał ezg2014 Zobacz post
    Zaufałem firmie. I tyle. Zależało mi na jakości. Strach pomyśleć , co jeszcze wyjdzie... Firma nie mówiła nic na ten temat.
    Zawsze to samo. Jak z budową. trzeba znać się na wszystkim, bo inaczej oszukają.
    Z tym oszukany, to chyba nie tak od razu. Z pewnością wiedziałeś co kupujesz. Do tego są plusy falownika o mniejszej mocy.

    Poniżej fragment publikacji https://www.liderbudowlany.pl/techno...towoltaicznej/

    Zastosowanie mniejszego falownika względem mocy paneli oznacza, że:

    chwilowa moc będzie niższa (tylko w wybrane dni), ale w dłużej perspektywie funkcjonowania instalacji uzysk energii będzie większy, ze względu na wyższą sprawność falownika,

    straty energii wynikające z ograniczenia mocy występują podczas niższych temperatur (głównie w okresie wiosennym, kiedy słońce jest już wysoko, ale nadal bywa chłodno). Strata wynosi ok. 1-2 kWh dziennie przez kilkanaście dni w roku (głównie w marcu i kwietniu), co stanowi ok. 1% produkcji rocznej,

    falownik pracuje dłużej w ciągu dnia średnio 1-2 godzin w zakresie swojej najwyżej sprawności (>70%). To przekłada się na wyższy uzysk energii (szczególnie w miesiącach cieplejszych: czerwiec, lipiec), kiedy częściej występują dni słoneczne. Korzyści mogą wynosić ok. 3-4% w skali roku,

    mniejszy falownik jest lepiej dopasowany w dłuższej perspektywie działania instalacji, ponieważ naturalna degradacja paneli powoduje spadek ich mocy o ok. 0,5% rocznie,
    można zaoszczędzić przy koszcie początkowym instalacji – mniejszy falownik jest tańszy.

    Na podstawie analizy przykładu wynika, że zastosowanie falownika o mocy 5000 W zamiast 6000 W byłoby jak najbardziej korzystne. Większy falownik ma sens przy założeniu, że chcemy instalację rozbudować w przyszłości, przy czym do czasu rozbudowy sprawność całego układu będzie o kilka procent niższa.

  15. #15

    Domyślnie

    Ej Panowie czego się spodziewacie, chłop kupił PV bo modne to.
    A jak działa a po co mnie to wiedzieć? Leje diesla do baku i jeździ, przeglądy roczne som i oni powiedzą czy trza żarówkę wymienić, czy może skrzynię biegów.
    A że samochód ma V-max na poziomie 230km/h nie sprawdza bo i po co podobno tyle jedzie. Nie wiem nie jechałem. A jak sprawdza przy 190km/h się poddaje i mówi że jedzie 230km/h.
    Tym samym chłop wykonał zadanie. Wiedział co kupuje i za co płaci, a czepia się że w czerwcu świeci słońce a nie mamy -20*C na tempmetrze, bo on nie wie jak to działa - po co wiedzieć 10kW ma dać 10kW.

    Ejjj chwila moje 7,3kW dały dziś jakieś 46kWh... kuźwa oszukali mnie miało dać jakieś 55kWh... w ZE to zgłosić czy od razu na Policji?
    Ejjj bardzo proszę o pomoc mam klimę zapaloną na 23*C a ona się wyłączyła a w domu jest 23,4*C no za goronco miiiii.
    Ejjj w sklepie kupuje gówno zamiast wędliny, ale jest... nie. Byś swojskiej spróbował - do sklepu byś nigdy nie wrócił.
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 19-06-2022 o 01:32
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    To raczej jest problem z instalacją a nie problem z temperatura modułów i związany z tym spadek mocy.
    Kiedy miałeś wykonaną instalację?

    Dzisiaj moduły bez problemu osiągały moc nominalną STC a nawet były przekroczenia w granicach do 3%.
    dziś przy 33 stopni powietrza w najlepszym momencie panele osiągnęły 85% ( 5,30 na 6,24 zamontowanych), panele skierowane na południe, dach 25 % pochylenia. Reklamować u wykonawcy ?

  17. #17

    Domyślnie

    Nie, to normalne przy upałach a dzisiaj był jak dotąd najcieplejszy dzień w tym roku. U mnie był max 75%.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał boconek03 Zobacz post
    chłopie cwaniakujesz bo od lat pewnie czytasz forum o FV. Ciekawe czy w innych dziedzinach jesteś też taki rozwinięty.
    Tak się składa że PV posiadam już ponad 7 lat i zanim założyłem panele miałem pojęcie jak działają i czego można się po nich spodziewać. Z każdego 1kWp na dachu ma być coś w okolicach 1000kWh. łatwo to przeliczyć że 1000 / 365 = 2,7kWh/dobowo to co słońce świeci przez 2,7h, a później mamy wieczną noc?
    Najprostsza możliwa analiza a chłop oczekuje że to będzie no właśnie ile? Jak jest jasno przez 14h to i 14kWh zrobi z 1kWp?
    Dlaczego tak się dzieje? Zero analizy, zero spiny spytam na forum bo nie chce mi się poszukać. Chłop by miał chleb upiec albo co gorsza, zrobić bimber to by go zabiło sposobem trudności.

    Czy w innych dziedzinach jestem rozwinięty nie wiem, nie mam kredytów choć w ubiegłym roku ukończyłem dobudowywać chałupę i pękło 350k zł. Mam kilka mieszkań w Warszawie, Seicento z 2002r z przebiegiem 26000km. Pracuje tylko nocami fizycznie, bo 14 lat w korpo przekonało mnie że fizyczna robota jest lepsza niż 8h przed kompem. Wiem jaką pompę ciepła zamontuje w domu za 10 dni bo chciało mi się poczytać o różnicach, chciało mi się też "tymi ręcoma" zrobić rekuperację w domu. Tak umiem piec chleb, zrobić dobry bimber, wędzenie własnych wędlin też nie jest problemem, piwo też robie swoje.Więc myślę że daję sobie radę w życiu.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Tak się składa że PV posiadam już ponad 7 lat i zanim założyłem panele miałem pojęcie jak działają i czego można się po nich spodziewać. Z każdego 1kWp na dachu ma być coś w okolicach 1000kWh. łatwo to przeliczyć że 1000 / 365 = 2,7kWh/dobowo to co słońce świeci przez 2,7h, a później mamy wieczną noc?
    Najprostsza możliwa analiza a chłop oczekuje że to będzie no właśnie ile? Jak jest jasno przez 14h to i 14kWh zrobi z 1kWp?
    Dlaczego tak się dzieje? Zero analizy, zero spiny spytam na forum bo nie chce mi się poszukać. Chłop by miał chleb upiec albo co gorsza, zrobić bimber to by go zabiło sposobem trudności.

    Czy w innych dziedzinach jestem rozwinięty nie wiem, nie mam kredytów choć w ubiegłym roku ukończyłem dobudowywać chałupę i pękło 350k zł. Mam kilka mieszkań w Warszawie, Seicento z 2002r z przebiegiem 26000km. Pracuje tylko nocami fizycznie, bo 14 lat w korpo przekonało mnie że fizyczna robota jest lepsza niż 8h przed kompem. Wiem jaką pompę ciepła zamontuje w domu za 10 dni bo chciało mi się poczytać o różnicach, chciało mi się też "tymi ręcoma" zrobić rekuperację w domu. Tak umiem piec chleb, zrobić dobry bimber, wędzenie własnych wędlin też nie jest problemem, piwo też robie swoje.Więc myślę że daję sobie radę w życiu.
    "Młody, piękny, bogaty i utalentowany ... Ech)))"

    Na poważnie to gratuluje wszechstronności, co do uzysków to wysoka temperatura ścina uzysk niemiłosiernie. Przez 2 lata miałem 3,92 KWp z falownikiem 4,4 kW i w upały max dzienny uzysk to 24 kWh, moc stabilna 2,6 KwW Po dokładce PV 2,25Kwp i tym samym falowniku wczoraj max moc 4,3 Kw uzysk 36 Kwh

  20. #20
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Apacer
    Zarejestrowany
    Mar 2019
    Skąd
    Polkowice
    Kod pocztowy
    59-101
    Posty
    411

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marek13 Zobacz post
    Z tym oszukany, to chyba nie tak od razu. Z pewnością wiedziałeś co kupujesz. Do tego są plusy falownika o mniejszej mocy.

    Plusy czy nie, ja mam falownik 11kW, instalacja aktualnie 7kW, a produkcja maksymalna idzie po 6.8kW więc gdzie tu aż takie wady wiekszych mocy falowników? Dodam tylko, że samo urządzenie jest na strychu, a jego temperatury optymalne. Mniejszy falownik by się tam gotował.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony