dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 35 z 35
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    "Młody, piękny, bogaty i utalentowany ... Ech)))"

    Na poważnie to gratuluje wszechstronności, co do uzysków to wysoka temperatura ścina uzysk niemiłosiernie. Przez 2 lata miałem 3,92 KWp z falownikiem 4,4 kW i w upały max dzienny uzysk to 24 kWh, moc stabilna 2,6 KwW Po dokładce PV 2,25Kwp i tym samym falowniku wczoraj max moc 4,3 Kw uzysk 36 Kwh
    U mnie z PV 3,3kW i inwertera 3kW do tej pory wpadają uzyski po 23kWh nawet w czerwcu a instalacja bardzo leciwa:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Przechwytywanie.jpg
Wyświetleń:	19
Rozmiar:	16,7 KB
ID:	459788

    EDIT: dobra bo my tu gadu, gadu a trzeba dopijać piwko i iść spać na 19 znów do roboty 3 nocka z rzędu i wolne do piątku.
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 21-06-2022 o 08:15
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  2. #22
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.774

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiroMirek Zobacz post
    dziś przy 33 stopni powietrza w najlepszym momencie panele osiągnęły 85% ( 5,30 na 6,24 zamontowanych), panele skierowane na południe, dach 25 % pochylenia. Reklamować u wykonawcy ?
    Chwilowo nie ma podstaw do reklamacji.
    Każda instalacja jest inna i nie można porównywać 1:1 z inną.
    Piszesz o łącznej mocy wszystkich modułów.
    Jakie masz moduły (np. 16 x 390 Wp?) i jaki falownik?
    Jaki masz system czytania bieżącej produkcji falownika, czy widzisz też bieżącą moc poszczególnych modułów?
    Co ile minut masz aktualizację wyników?

    19.06.2022 miedzy godzinami 10:30 a 15:30 moduły miały max. po ok. 80% mocy STC.
    Ostatnio edytowane przez d7d ; 21-06-2022 o 16:33
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  3. #23
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar magdaseb
    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Chełmno
    Kod pocztowy
    86-200
    Posty
    699

    Domyślnie

    Ludzie zrozumcie. Choćby nie wiadomo, jaka duża była instalacja paneli, to da tylko tyle mocy, jaki jest falownik- nic więcej!!!
    IVT Geo 312C 12KW, DZ 4x85, OP 100%-360m2, garaż 40m2 (ogrz do 10*),24 cm BK, 20cm grafit 031, podł 18cm 038, wylewka 7cm, fundamenty 12cm 038, użyt. poddasze 25 cm wełna skalna 035. CWU-7 osób.
    PV 10,2kw
    PV 6,57kw
    2018- CO 4520kWh, CWU 1920kWh
    2019- CO 4075kWh, CWU 1970kWh
    2020- CO 4127kWh, CWU 1962kWh
    2021- CO 5319kWh, CWU 2273kWh
    2022- CO 4618kWh, CWU 2202kWh
    2023- CO 4765kWh, CWU 2197kWh

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał magdaseb Zobacz post
    Ludzie zrozumcie. Choćby nie wiadomo, jaka duża była instalacja paneli, to da tylko tyle mocy, jaki jest falownik- nic więcej!!!
    czyli posiadając 75kWp w panelach PV i inwerter 10kW da rocznie 10MWh?
    Duży błąd... pomijając (Vmax, mppt, i inne pierdoły) 10kW inwerter nawet w środku zimy wyprodukuje około 70kWh
    więc rocznie 365 * 70kWh = około 25MWh energii elektrycznej a nie jak sugerujesz 10MWh.

    Dlaczego powiększamy panele względem inwertera, aby w środku zimy panele klepały więcej prądu które inwerter i tak przeklepie na prąd. A nie robimy 1kWp w PV i 1kW w falowniku. Proste i zrozumiałe od przynajmniej 5 lat.

    pamiętam że całkiem niedawno około 2 lata temu modne było przewymiarowanie PV względem inwertera nawet o 45% bo dawało więcej prądu niż. 1:1 panele vs. falownik.
    Jeśli ktoś lubi zobaczyć na 10kW inwerterze 10kW to niech robi 20kWp instalację dla inwertera 10kW - no kuźwa proste. A nie oczekujemy 10kWp z inwertera 8kW gdy wyjdzie słońce.

    Umówmy się licznik elektryczny jest klasy B może się walnąć w dowolną stronę o około 5%, inwerter jest bez klasowy - coś mierzy do końca nie wiemy co. Nawet jak pokarze 30kWh ZE powie że ich urządzenie certyfikowane zarejestrowało 10kWh i nic z tym nie zrobicie. MOżna reklamować nawet u samego Pana Boga
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 22-06-2022 o 09:15
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  5. #25
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar magdaseb
    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Chełmno
    Kod pocztowy
    86-200
    Posty
    699

    Domyślnie

    Przecież mówimy o dwóch róznych rzeczach:
    logiczne jest, jak sugerujesz, że instalacja na panelach o mocy 20kW i na inwerterze 8kW da większą produkcję dzienną/miesięczną/roczną niż instalacja 10kW na tym samym inwerterze. Ale w jednym i w drugim przypadku moc maksymalna jaka dadzą panele będzie wynosiła 8kW- ta większa instalacja będzie jedynie dawała ta moc maksymalną 8kW przez większą część dnia niż ta mniejsza.
    IVT Geo 312C 12KW, DZ 4x85, OP 100%-360m2, garaż 40m2 (ogrz do 10*),24 cm BK, 20cm grafit 031, podł 18cm 038, wylewka 7cm, fundamenty 12cm 038, użyt. poddasze 25 cm wełna skalna 035. CWU-7 osób.
    PV 10,2kw
    PV 6,57kw
    2018- CO 4520kWh, CWU 1920kWh
    2019- CO 4075kWh, CWU 1970kWh
    2020- CO 4127kWh, CWU 1962kWh
    2021- CO 5319kWh, CWU 2273kWh
    2022- CO 4618kWh, CWU 2202kWh
    2023- CO 4765kWh, CWU 2197kWh

  6. #26
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar magdaseb
    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Chełmno
    Kod pocztowy
    86-200
    Posty
    699

    Domyślnie

    [QUOTE=marcinbbb;8139639]czyli posiadając 75kWp w panelach PV i inwerter 10kW da rocznie 10MWh?


    Nie pisałem o wielkości produkcji ale o maksymalnej mocy. TYLKO TYLE MOCY jaki jest falownik.
    IVT Geo 312C 12KW, DZ 4x85, OP 100%-360m2, garaż 40m2 (ogrz do 10*),24 cm BK, 20cm grafit 031, podł 18cm 038, wylewka 7cm, fundamenty 12cm 038, użyt. poddasze 25 cm wełna skalna 035. CWU-7 osób.
    PV 10,2kw
    PV 6,57kw
    2018- CO 4520kWh, CWU 1920kWh
    2019- CO 4075kWh, CWU 1970kWh
    2020- CO 4127kWh, CWU 1962kWh
    2021- CO 5319kWh, CWU 2273kWh
    2022- CO 4618kWh, CWU 2202kWh
    2023- CO 4765kWh, CWU 2197kWh

  7. #27
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    ...

    Umówmy się licznik elektryczny jest klasy B może się walnąć w dowolną stronę o około 5%, inwerter jest bez klasowy - coś mierzy do końca nie wiemy co. Nawet jak pokarze 30kWh ZE powie że ich urządzenie certyfikowane zarejestrowało 10kWh i nic z tym nie zrobicie. MOżna reklamować nawet u samego Pana Boga
    Klasa B jako dawne oznaczenie odpowiada klasie 1 i żadne umawianie sie tego nie zmieni, masz jakie dane pomiarowe pokazujące ze licznik klasy 1 ma maksymalne błędy do 5%?

  8. #28

    Domyślnie

    @asolt a czy inwerter ma klasę pomiarową? Jakąś certyfikację?
    Co pokaże to widać nic więcej, wnioski żadne pisze że klepnął 50kWh a na liczniku 30kWh liczy się certyfikat.

    W drugą stronę chłop przeczytał że inwerter wyklepał 100kWh, a na liczniku certyfikowanym to tylko 50kWh - pretensja do ZE bo się "pomylił".
    Instalacja jest zajebista to certyfikowany licznik się myli.
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 22-06-2022 o 23:52
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  9. #29
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    @asolt a czy inwerter ma klasę pomiarową? Jakąś certyfikację?
    Co pokaże to widać nic więcej, wnioski żadne pisze że klepnął 50kWh a na liczniku 30kWh liczy się certyfikat.

    W drugą stronę chłop przeczytał że inwerter wyklepał 100kWh, a na liczniku certyfikowanym to tylko 50kWh - pretensja do ZE bo się "pomylił".
    Instalacja jest zajebista to certyfikowany licznik się myli.
    Nie wiem jaką klase dokladnosci ma "licznik" (układ zliczajacy bo fizycznie inwerter nie ma licznika) inwertera, wiem jaką powinien miec licznik od dystrybutora. Te 5% to mit, wiem co pisze bo swego czasu wykonywałem ekspertyzy liczników które reklamowali odbiorcy, a takze wykonywałem wzorcowania i legalizację liczników. Prawdopodobnie uklady zliczające wyprodukowaną energię w falownikach nie muszą a nawet fizycznie nie mogą byc wzorcowane. Wartosci podawane przez falownik są tylko orientacyjne, nie mające zadnej mocy prawnej przy rozliczeniach. Co do rozbieznosci miedzy odczytem z licznika i falownika pomijając niedokladnosc ukladu zliczajacego falownika to ona zawsze bedzie bo przeciez mamy autokonsumpcję, która dla okreslenia jej wartosci wymaga zastosowania kolejnego ukladu pomiarowego. Byc moze ktos tak ma ale nie słyszałem o takim przypadku.

  10. #30
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    mariuszwu

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    50-007
    Posty
    8

    Domyślnie

    Nie wiem, czy to dobry temat ale ogarnia mnie frustracja. Walczę z Tauronem już od kilku miesięcy. Mam założoną instalację fotowoltaiczną + pompa ciepła. Instalacja w ulicy jest stara i przez to, że ja oraz kilku innych sąsiadów mamy małe, domowe instalacje (nie farmy) napięcie jest za wysokie przez co np. mnie wywala pompę ciepła, a sąsiadom np. indukcję. Sąsiadka do mnie się wykłóca, że przez te nasze instalacje ona, która jej nie ma nie może w słoneczny dzień nic ugotować. Rozumiem ją sami mamy podobny problem z naszą indukcją, jednak obydwoje z żoną jesteśmy na cateringu i nie gotujemy codziennie. Pisałem, dzwoniłem do Tauron i nic. Nie obniżą napięcia w ulicy... ograniczniki też nic nie dadzą. Macie podobny problem?
    Denerwuje mnie fakt, że wszędzie trąbią o fw, a instalacje w Polsce nie są pod to przygotowane.

  11. #31
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Wekto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    784

    Domyślnie

    Cytat Napisał mariuszwu Zobacz post
    Nie obniżą napięcia w ulicy... ograniczniki też nic nie dadzą. Macie podobny problem?
    Denerwuje mnie fakt, że wszędzie trąbią o fw, a instalacje w Polsce nie są pod to przygotowane.
    Czy przed podpisaniem umowy firma instalacyjna zrobiła Wam jakieś pomiary? Sprawdziła czy proponowana instalacja pv będzie miała szasnę działać poprawnie? Czy takie pomiary robili u Waszych sąsiadów przed montażem ich instalacji?
    Sprawdźcie napięcie na poszczególnych fazach po zmroku. Jeśli macie w okolicach 230V to wszystko jest prawie w porządku i problemem są Wasze instalacje pv. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie poprawności nastaw w falownikach. Czy przypadkiem jakiś "sprytny inaczej" sąsiad nie ma nastaw powodujących pracę falownika przy wyższych napięciach niż dopuszczalne.

  12. #32
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jancia

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Polska
    Posty
    229

    Domyślnie

    Cytat Napisał mariuszwu Zobacz post
    Nie wiem, czy to dobry temat ale ogarnia mnie frustracja. Walczę z Tauronem już od kilku miesięcy. Mam założoną instalację fotowoltaiczną + pompa ciepła. Instalacja w ulicy jest stara i przez to, że ja oraz kilku innych sąsiadów mamy małe, domowe instalacje (nie farmy) napięcie jest za wysokie przez co np. mnie wywala pompę ciepła, a sąsiadom np. indukcję. Sąsiadka do mnie się wykłóca, że przez te nasze instalacje ona, która jej nie ma nie może w słoneczny dzień nic ugotować. Rozumiem ją sami mamy podobny problem z naszą indukcją, jednak obydwoje z żoną jesteśmy na cateringu i nie gotujemy codziennie. Pisałem, dzwoniłem do Tauron i nic. Nie obniżą napięcia w ulicy... ograniczniki też nic nie dadzą. Macie podobny problem?
    Denerwuje mnie fakt, że wszędzie trąbią o fw, a instalacje w Polsce nie są pod to przygotowane.
    Nie obniżą bo co? były pomiary i jest w normie? jak tak to oczywiście że nie obniżą, wtedy zwiększ przekroje od układu pomiarowego do falownika a jeżeli w/g Ciebie czy też instalatora w złączu na granicy eksploatacji napięcie przekracza normę to skargi i zażądaj pomiarów z monitoringiem tygodniowym

  13. #33
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    mariuszwu

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    50-007
    Posty
    8

    Domyślnie

    Inne instalacje w ulicy już były, ale im więcej się ich zrobiło tym było gorzej. Robili pomiary niby miało być ok. 230V zapomnij u nas ponad 260V i jest to duży problem tutaj. Sprawdzaliśmy napięcie są duże skoki, natomiast w ciągu dnia np. taka pogoda jak teraz cały czas utrzymuje się 260V. W porozumieniu z elektrykiem, którego opłaciłem, a Tauron wyraził zgodę na zdjęcie plomby i sprawdzenie napięcia napisałem do nich reklamację, co pomogło już u mojego kolegi (inna gmina), ale mnie nie odpowiedzieli. Tauron powiedział, że jeżeli my wszyscy na ulicy mielibyśmy instalację od nich to byłoby dobrze - co to za argument. Kolega ma od nich, reklamował nie raz i mieli go tam gdzie mnie... Zainwestujesz kasę i mają Cię w nosie.

  14. #34

    Domyślnie

    Może skontaktuj się z firmą, która ci to zakładała, miałem podobnie i mi to specjalista po prostu naprawił jak zadzwoniłem.
    Reklama na FM jest płatna

  15. #35
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Cytat Napisał ezg2014 Zobacz post
    Mam instalację 10kw. Nawet w słoneczne dni przy bezchmurnym niebie instalacja nie pracuje z mocą 10kw lub zbliżoną. Najwyższa moc jaką zanotowałem to 8 z kawałkiem kw. Dlaczego tak się dzieje?
    O którą moc Ci chodzi, czynną, pozorną zainstalowaną, użytkową ??? Oddawaną do sieci czy wytwarzaną przez panele PV ?
    Co to znaczy nie pracuje z mocą ? O jakiej mocy piszesz 10 sekundowej, minutowej, 10 minutowej godzinowej ?
    Na jaką moc się umawiałeś z firmą, a na jaką umówiłeś sie z chmurami i ze Słońcem
    Ostatnio edytowane przez inwestor ; 14-08-2022 o 21:10

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony