dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1

    Domyślnie Vitocal 200-s jak przygotować się do montaż jednostki zewnętrznej

    Viessmann pompa ciepła typu split Vitocal 200-s + jednostka zewnętrzna AWB / AWB-E-AC 201.D10 to jednostka z dwoma wentylatorami
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCN5341.jpg
Wyświetleń:	72
Rozmiar:	95,3 KB
ID:	459766
    Tak to teraz wygląda.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	0011.jpg
Wyświetleń:	56
Rozmiar:	96,8 KB
ID:	459767
    W zeszłym roku było tak, wykopałem dosyć głęboko i dodałem odrobinę zbrojenia pręty 6mm - zawsze można zrobić stabilniejsze i mocniejsze.
    osobiście widziałem jak mają zamontowaną pompę ciepła na wkopanych krawężnikach.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	0012.jpg
Wyświetleń:	37
Rozmiar:	96,4 KB
ID:	459768
    Namieszałem betonu i zalałem skrzynki wymiary w dokumentacji technicznej.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	0014.jpg
Wyświetleń:	41
Rozmiar:	96,4 KB
ID:	459769
    Po kilku tygodniach fundamencik był gotowy.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	0017ab.jpg
Wyświetleń:	59
Rozmiar:	98,2 KB
ID:	459772

    Na górze są bloczki zalewowe ogrodzeniowe, lub inna nazwa pustaki ogrodzeniowe. Moim zdaniem to wygląda przyzwoicie.

    Czy zrobiłem jakieś znaczące błędy ?

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał lucjanry Zobacz post
    Czy zrobiłem jakieś znaczące błędy ?
    - rura pionowa powinna się kończyć 2 m rurą w poziomie z drenażem,
    - PC - ok; 50 cm nad poziomem; zabezpieczenie śmigła przed śniegiem, lodem,
    - montaż grzałki tacy ściekowej - daje nam pewność, że nam nic nie zamarznie w dolnej części PC

    - ja mam na stelażu,
    - odprowadzenie kondensatu do kanalizacji wewnątrz budynku + kabel grzewczy tacy ściekowej
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    .
    - ja mam na stelażu,
    .
    Nigdy, ale to nigdy tak nie montujemy jednostek zewnętrznych PC. Unikamy przyszłych pretensji i reklamacji dotyczących wibracji, szumu, hałasu wynikających z takiego sposobu montażu. Tylko i wyłącznie zewnętrzny fundament w różnej formie. Poza tym montaż 120 kg jednostki bo takie tez są, montowany na uchwytach ściennych to nieporozumienie.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Poza tym montaż 120 kg jednostki bo takie tez są, montowany na uchwytach ściennych to nieporozumienie.
    Może w waszym wykonaniu jest to be,
    Ja mam Panasonic 9kW/TCap/H - i żadnych wibracji, szumu i hałasu nie mam,
    Ponieważ PC stanowi integralną część budynku ;
    - jest to duży plus przy ubezpieczeniu budynku a zarazem PC
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Nigdy, ale to nigdy tak nie montujemy jednostek zewnętrznych PC. Unikamy przyszłych pretensji i reklamacji dotyczących wibracji, szumu, hałasu wynikających z takiego sposobu montażu. Tylko i wyłącznie zewnętrzny fundament w różnej formie. Poza tym montaż 120 kg jednostki bo takie tez są, montowany na uchwytach ściennych to nieporozumienie.
    Viessmann w instrukcji montażu tej konkretnej PC dopuszcza montaż na ścianie.
    Według niektórych instalatorów to pewnie nie jest słuszne ale skoro producent dopuszcza to nie używałbym wyrażeń typu nigdy ale to nigdy i tylko i wyłącznie.
    Jednostka zewnętrzna w Vitocal 200s waży 130kg. Dobry stelaż utrzyma bez problemu.

    Andrzej5101 też mam na ścianie i jest ok. Nie mówię, że mam najlepszą instalację na świecie ale do montażu zastrzeżeń mieć nie mogę.
    Ostatnio edytowane przez boconek03 ; 20-06-2022 o 17:12
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  6. #6

    Domyślnie

    Witam
    1. Rura odpływowa jest połączona z instalacją deszczową czego nie widać na zdjęciu . Pragnę podkreślić że kondensatu było sporo trudno oszacować ile . Moim zdaniem czasami było około 0,5 litra może więcej.
    2. Co do wysokości to faktycznie może się okazać że jest to zbyt nisko nad gruntem bo tylko 20 cm.
    3. Fundament w moim przypadku jest wykonany osobno i wibracje na pewno się nie przeniosą na dom. Spodziewam się że po 10 latach użytkowania tej pompy jednostka będzie głośniejsza niż teraz jak jest nowa. Oczywiście mogę się mylić.
    4 Grzałka na tacy jest zamontowana na zdjęciu jest niewidoczna

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	0019.jpg
Wyświetleń:	52
Rozmiar:	90,6 KB
ID:	459785

    5 Ubezpieczenie a osobny fundament , ciekawa sprawa, muszę dopytać agenta.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC00212.jpg
Wyświetleń:	30
Rozmiar:	90,7 KB
ID:	459786

    podsumowanie - Mogło być wyżej o 20 cm czyli po 2 pustaki na stronę

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCN5346.jpg
Wyświetleń:	32
Rozmiar:	96,6 KB
ID:	459787

    Może to ktoś przeczyta i zrobi właściwie - wyciągając wnioski . Nadmienię jeszcze że podczas cyklu odszraniania kondensat przecieka otworami technologicznymi od spodu , nie wszystko ścieka rurą odpływową.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał lucjanry Zobacz post
    Może to ktoś przeczyta i zrobi właściwie - wyciągając wnioski . Nadmienię jeszcze że podczas cyklu odszraniania kondensat przecieka otworami technologicznymi od spodu , nie wszystko ścieka rurą odpływową.
    U mnie w Vitocal 200s większość tych otworów ma gumowe zaślepki (nie wszystkie). jakieś 90% wody spływa tym otworem odpływowym. Czasami coś pod spodem jest mokre ale raczej rzadko.

    edit: teraz na zdjęciach widzę, że masz zaślepki też. U mnie na skrajnych otworach chyba nie ma.
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał boconek03 Zobacz post
    Viessmann w instrukcji montażu tej konkretnej PC dopuszcza montaż na ścianie.
    Według niektórych instalatorów to pewnie nie jest słuszne ale skoro producent dopuszcza to nie używałbym wyrażeń typu nigdy ale to nigdy i tylko i wyłącznie.
    Jednostka zewnętrzna w Vitocal 200s waży 130kg. Dobry stelaż utrzyma bez problemu.

    ....
    Uzywam tych wyrażen bo one dotyczą tylko moich montaży. Jezeli ktos uważa ze montąz na scianie jest lepszy to jaki problem?. Instalator zamontuje jak sobie życzy klient. Ewentualne reklamacje do samego siebie.

  9. #9

    Domyślnie

    Dlaczego reklamacje do samego siebie skoro producent nawet w swojej inatrukcji pokazuje jak zamontować na ścianie?
    Gdyby nie dopuszczał to inna sprawa.
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał boconek03 Zobacz post
    Dlaczego reklamacje do samego siebie skoro producent nawet w swojej inatrukcji pokazuje jak zamontować na ścianie?
    Gdyby nie dopuszczał to inna sprawa.
    Nie chodzi o reklamacje bo pompa zle działa, a o ewentualne a miałem z takimi przypadkami do czynienia wibracje i buczenie od działającej pompy zawieszonej na scianie.
    Nie neguje zapisów producenta o sposobie montażu, a efektach takiego montażu. To ze u Ciebie nic nie słychac nie oznacza ze u innych bedzie tak samo. Miałem to okazje obserwowac w kilku przypadkach. Gdyby był montaż na zewnetrznym fundamencie problemu by nie było.

  11. #11

    Domyślnie

    Czyli problem jest w montażu a nie w samej zasadzie, że na ścianie. Wniosek taki, że jeśli będzie dobrze zrobione to wibracji nie będzie.
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał boconek03 Zobacz post
    Czyli problem jest w montażu a nie w samej zasadzie, że na ścianie.
    Wniosek taki, że jeśli będzie dobrze zrobione to wibracji nie będzie.
    Tłumaczenie kolegi asolt;
    - to analogicznie jak bym słyszał tych bolszewików z PiS,
    - u nich białe jest czarne i na odwrót
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Tłumaczenie kolegi asolt;
    - to analogicznie jak bym słyszał tych bolszewików z PiS,
    - u nich białe jest czarne i na odwrót
    Zawsze najwiecej maja do powiedzenia ci którzy nie montują, nie obliczają, a mają u siebie zinstalowaną PC. Z tego powodu wiedzą wszytko co dotyczy doboru, montazu, ekskploatacji i awaryjnosci.. Są po prostu ekspertami, jak zresztą wiekszą udzielających sie tu na forum.

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    redox7

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Posty
    198

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Zawsze najwiecej maja do powiedzenia ci którzy nie montują, nie obliczają, a mają u siebie zinstalowaną PC. Z tego powodu wiedzą wszytko co dotyczy doboru, montazu, ekskploatacji i awaryjnosci.. Są po prostu ekspertami, jak zresztą wiekszą udzielających sie tu na forum.
    asolt to forum nie jest by podzielić się wiedzą, to forum jest po to by ludzie (wiedząc że spaprali) dostali potwierdzenie, że inni też tak mają....to jakieś typowe buractwo tego forum "wiem najlepiej i moge mieć źle, byle tylko inni mieli tak samo spierniczone"

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał redox7 Zobacz post
    asolt to forum nie jest by podzielić się wiedzą, to forum jest po to by ludzie (wiedząc że spaprali) dostali potwierdzenie, że inni też tak mają....to jakieś typowe buractwo tego forum "wiem najlepiej i moge mieć źle, byle tylko inni mieli tak samo spierniczone"
    Nie można nikogo zmusić do tego aby miał lepiej niż ma mieć, jeżeli on tego nie chce.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Tłumaczenie kolegi asolt;
    - to analogicznie jak bym słyszał tych bolszewików z PiS,
    - u nich białe jest czarne i na odwrót
    Andrzej co tak politykę mieszasz ostatnio do forum, to chyba już co 5-ty wpis?

    Asolt napisał wyraźnie, miał kilku takich klientów co im wibracje wadziły i przezornie woli montować na postumencie. Wyjaśnione logicznie.
    A wy hura na chłopa, bo ośmielił się napisać coś przeciw.

    Tak trudno zrozumieć, że jak montuje wiele PC to trafia się na różnych ludzi
    Jedni mają bardziej wrażliwy słuch, inni mniej - dlatego masz audiofili co muzyki słuchają wyłącznie z gramofonu i ludzi co im mocna kompresja mp3 nie przeszkadza.
    Jedni za ścianą mają pokój dzienny, gdzie przez większość dnia i tak TV grzmoci.
    A inni za ścianą mają sypialnię i im nocne buczenie będzie wadziło.
    Do tego dasz gwarancję, że jak zamocujesz przez podkładki antywibracyjne - to wytłumią 100% wibracji?
    A może jakieś określone częstotliwości jednak przeniosą?
    Przecież PC ze stelażem łączy stalowa śruba, a podkładka jest gdzieś pomiędzy.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 27-06-2022 o 17:38
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    ....

    ..... Wyjaśnione logicznie.
    A wy hura na chłopa, bo ośmielił się napisać coś przeciw.

    ....
    Jestem do tego przyzwyczajony, od wielu lat jezeli tylko miałem zdanie odmienne od pozostałych dyskutantów, a miałem je czesto, zdanie wynikające i z praktyki i z teorii byłem wyzywany czasem bardzo wulgarnie. Porównanie do bolszewików z PIS i tak jest szczytem elegancji w porównaniu do innych określeń.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    (...) Do tego dasz gwarancję, że jak zamocujesz przez podkładki antywibracyjne - to wytłumią 100% wibracji?
    A może jakieś określone częstotliwości jednak przeniosą?
    Przecież PC ze stelażem łączy stalowa śruba, a podkładka jest gdzieś pomiędzy.
    Wibroizolator to dwie śruby, których łby zatopione są w gumie. To tylko wygląda jak jedna śruba przelotowo przez gumę.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony