dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 43
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    michkarp11@gmail.com

    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Skąd
    Syrynia
    Kod pocztowy
    47-400
    Posty
    7

    Domyślnie Czy bede mial problem z sąsiadem? Poziom decybeli

    Czesc

    Mam do granicy dzialki z sąsadem z boku 4,5m i w tym miejscu bedzie stala pompa ciepła.
    Zastanawiam sie nad Daikin Altherma 3 RF, a Panasonic AQUAREA.

    Czy wg was moge miec problem z sąsiadem jeżeli chodzi o dopuszczalny poziom halasu?

    Po swojej stronie sąsiad będzie miał taras w moim kierunku i zastanawiam sie czy nie będzie to problem w przyszłości.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Czesc

    Mam do granicy dzialki z sąsadem z boku 4,5m i w tym miejscu bedzie stala pompa ciepła.
    Zastanawiam sie nad Daikin Altherma 3 RF, a Panasonic AQUAREA.

    Czy wg was moge miec problem z sąsiadem jeżeli chodzi o dopuszczalny poziom halasu?

    Po swojej stronie sąsiad będzie miał taras w moim kierunku i zastanawiam sie czy nie będzie to problem w przyszłości.
    Chodzi o hałas w lecie gdy pompa pracuje ok 1 godz. lub mniej, czy w sezonie grzewczym kiedy pompa pracuje kilka albo klikanascie godzin na dobę?, ale wtedy raczej sie z tarasu nie korzysta, bo cóz za przyjemnosc siedziec na mrozie.

  3. #3

    Domyślnie

    Są ludzie i ludziska którym wszystko przeszkadza. Sam wiesz mniej więcej jaki jest sąsiad, zajrzyj w specyfikację produktu i zobacz decybele które wytwarza. Porównaj z normami hałasu dla zabudowy jednorodzinnej i wyjdzie mniej więcej czy jest szansa na przekraczanie norm czy nie ma

  4. #4

    Domyślnie

    Powalony sąsiad to o wszystko się doczepi ale niektóre PC są tak ciche, że dosłownie prawie nic nie słychać.
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał boconek03 Zobacz post
    Powalony sąsiad to o wszystko się doczepi ale niektóre PC są tak ciche, że dosłownie prawie nic nie słychać.
    Które to pompy są takie ciche bo ja takiej P-W nie znam. Każda hałasuje.
    Jak będzie stała na przeciwko tarasu to na pewno będzie ją słyszał, Wszystko zależy jak bardzo nerwowy to człowiek. Generalnie lepiej postaw tą pompę z innej strony.

  6. #6

    Domyślnie

    Bzyczy to, sprężarka się załącza czasami, wiatrak wieje. No trochę hałasuje, czasami czytam wątki na forum prawnym to trochę tego jest ze ktoś powiesił klimę albo postawił pompę ciepła i ludzie sobie doradzają jak wymusić na sąsiedzie ograniczenie immisji

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał cactus Zobacz post
    Które to pompy są takie ciche bo ja takiej P-W nie znam. Każda hałasuje.
    Jak będzie stała na przeciwko tarasu to na pewno będzie ją słyszał, Wszystko zależy jak bardzo nerwowy to człowiek. Generalnie lepiej postaw tą pompę z innej strony.
    mogę się tylko wypowiedzieć o swojej PC. Viessmann vitocal200s spełnia wymóg czyli poziom hałasu 55db w zabudowie jednorodzinnej.
    Stałem niedawno przy jakiejś jednostce Mitsubishi to nie szło rozmawiać tak tłukło.
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  8. #8

    Domyślnie

    mialem pare tygodni temu podobny dylemat w przypadku klimy. Mam do granicy dzialki 1,5m, a dom sasiada - sciana z oknem jest 3m dalej. Zdecydowalem sie zrobic jednostke zewn. najdalej od sasiada jak sie dalo - w sumie o jakies 8m dalej niz pierwotnie chcialem i 5m od mojego domu. Wiecej ponoc nie szlo bo jest limit sumarycznej dlugosci rurek. Troche lipa, bo jednostka bedzie widoczna patrzac z bramy i sprawnosc gorsza ale wole to niz kwas z sasiadem (z ktorym juz mialem inne perypetie). Tez patrzylem w specyfikacje, ale stwierdzilem ze na papierze jedno, a w realu moze byc cos zupelnie innego.

    BTW: pracownik wykonawcy cos wspomnial, ze z powodu duzej ilosci gazu w instalacji (dlugiej instalacji rurkowej) bede musial miec jakies kontrole uzycia gazu. Jeszcze nie dopytalem wkonawcy o co biega (czy to cos kosztuje itp).

  9. #9

    Domyślnie

    No i tak robią prawie wszyscy rozsądni. Wszystkie urządzenia posiadające sprężarki hałasują i nie ma na to rozwiązania póki co. 55dB to jest dużo duży hałas. a norma na noc( o ile pamietam) to 45. Żadna pompa tego nie za pewni.

  10. #10

    Domyślnie

    Mam do granicy dzialki z sąsadem z boku 4,5m i w tym miejscu bedzie stala pompa ciepła.
    Czy wg was moge miec problem z sąsiadem jeżeli chodzi o dopuszczalny poziom halasu?.
    Należy posadzić tuje;
    - na granicy z sąsiadem,
    - ekran z tui za pompą
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  11. #11

    Domyślnie

    Kompletnie nie zauważyłem żeby tuje tłumiły hałasy, szczegolnie te niskie do 2m.... rozmowy z sąsiada tarasu słysze tak samo wyraźnie jak drugiego sąsiada z którym nie mam tui na granicy. Poza tym czy sąsiad byłby na tyle cierpliwy (kilka lat) żeby poczekać aż urosną?

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał boconek03 Zobacz post
    Powalony sąsiad to o wszystko się doczepi ale niektóre PC są tak ciche, że dosłownie prawie nic nie słychać.
    Widziałem wiele, głównie z najwyższej półki i wszystkie ryczą jak oszalałe. Jeśli moją słyszę w domu to sąsiad 10m dalej też ją usłyszy. Dlatego w kolejnym domu postawię pompę przy wejściu do domu, od strony ulicy.
    Zresztą niedługo będzie łatwiej jeśli dobrze zrozumiałem i znikną taryfy nocne, więc grzanie będzie dzienne

    Tak się zastanawiałem, co gdyby na granicy postawić kilka metrów ekranów dźwiękochłonnych? Powinny pomoc chyba...

  13. #13

    Domyślnie

    To nie lepiej zabudować pompę jakimś małym ekranem akustycznym (zwłaszcza gdy stoi np w szczycie domu) ? Tylko hałas pewnie będzie niósł się do góry, a co jeśli tam mamy pomiesczenie mieszkalne? Co masz na mysli znikna taryfy nocne?

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał cactus Zobacz post
    Kompletnie nie zauważyłem żeby tuje tłumiły hałasy, szczegolnie te niskie do 2m.... rozmowy z sąsiada tarasu słysze tak samo wyraźnie jak drugiego sąsiada z którym nie mam tui na granicy. Poza tym czy sąsiad byłby na tyle cierpliwy (kilka lat) żeby poczekać aż urosną?
    Kolego;
    - co z oczu to i z serca,
    - pompa najczęściej dłużej pracuje;
    .......- w zimie, w nocnych porach,
    .......- gdy okna pozamykane,
    - są dostępne tuje 2 m a nawet wyższe - warto wybrać się do hipermarketu

    Mam Panasonic 9 kW/TCap na stelażu przytwierdzonym do muru ;
    - prawidłowo wypoziomowana pompa,
    - wibroizolatory pompy w stanie OK,
    - pompa PC inwerter + pompa obiegowa inwerterowa,
    - 3 metry wyżej są okna sypialni małego pokoju - żadnych uciążliwości hałasowych,
    - do ogrodzenia od strony ulicy mam ok;4,5 m ,
    - w połowie odległości do ogrodzenia mam krzewy wys; >2m,
    Zwykle słychać tylko niewielki szum przy ogrodzeniu;
    - właściciele nieruchomości na terenach zabudowy jednorodzinnej, zobowiązani są do zachowania na granicy działki ;
    ..........- hałasu nieprzekraczającego 40 dB w ciągu dnia i 30 dB nocą,

    https://www.ntlmk.com/norma-wewn.htm - Dopuszczalne poziomy hałasu w pomieszczeniach przeznaczonych do przebywania ludzi

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PC-PW 1.jpg
Wyświetleń:	21
Rozmiar:	98,9 KB
ID:	466761

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zzzzz.jpg
Wyświetleń:	30
Rozmiar:	12,6 KB
ID:	466762

    https://www.fotosik.pl/zdjecie/d7230a3c2c6fe4fc
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PC-PW 1.jpg
Wyświetleń:	47
Rozmiar:	97,3 KB
ID:	462442  
    Ostatnio edytowane przez Andrzej5101 ; 27-10-2023 o 12:02
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  15. #15
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    596

    Domyślnie

    Jak jest możliwość to PC gruntowa i problem rozwiązany z niepewnym sąsiadem.
    PC A-pic 8kW , DZ poziome, liniowe 3x160m, rozstaw rur 60 cm, głębokość 110-120cm , dom 110m2 , podłogówka 90 % połączona razem z grzejnikami w całym domu. Dodatkowe źródło ciepła to kocioł na drewno SAS 17kW.

    PV 4,8 kWp z falownikiem Solax X3 4 kW, kąt paneli 20*, odchyłka od S 45* na W i E .
    PV 4,62 kWp z falownikiem Growatt 4 kW, kąt paneli 30*, odchyłka od S 37* na W.
    Razem 9,42 kWp.

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.387

    Domyślnie

    Decybele samej pompy to jedno. Jednostka może być stosunkowo cicha, ale w zależności od lokalnych uwarunkowań mogą powstać mniej lub bardziej dokuczliwe odbicia. Akustyka to taka bestia, że nie wszystko da się przewidzieć na papierze.
    Pamiętam jak stojąc niedaleko jednostki u znajomego było słychać delikatny niemal zanikający szum wentylatorów, ale wystarczyło odejść trochę dalej, za róg budynku to ten szum ponownie stawał się bardziej słyszalny w dodatku taki bardziej dudniący sposób. Podejrzewam, że to przez garaż sąsiada tuż przy granicy, wykonany z płyt betonowych jak robi się płoty, to te płyty musiały wpadać w jakiś rezonans.

    Tuje, tuje... nie ma już ciekawszych krzaków?
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  17. #17

    Domyślnie

    Słuchałem Panasonica, halasuje dokladnie tak samo jak moj Samsung. Zresztą wszystkie pompy są podobnie głośne. Jak wybieralem to był to dla mnie głowny wyznacznik, niestety nie znalazłem żadnej która byłaby wyrażnie lepsza od pozostałych. Te dane w folderach producentów to tylko mniejsze lub większe kłamstwa.
    Tuje nie zatrzymują hałasu, proponuje nie płacić za wysoką tuje po kilkaset złotych tylko posłuchać u kogoś kto już ma takie wysokie i gęste na granicy.

  18. #18

    Domyślnie

    U mnie jest pompa LG 9KW od kilku lat.
    Jak dla mnie jest cholernie głośna , choć najgorsze są chyba wibracje. Pompa jest na stelażu metalowym przymocowanym do ziemii , ma zamontowano gumowe izolatory wibracji a mimo to potrafi nieźle "zawibrować'

    Jak włączy się grzanie wody (u mnie o 13.00) to słychać ją bardzo i to nawet kilkadziesiąt metrów dalej ...

    Mam też obok klime Gree 3,5KW zamontowaną do elewacji (też na gumowych wiibroizolatorach) i też ciężko nazwać ją cichą , choć pompa LG jest sporo głośniejsza , ale też większej mocy i większy wentylator ..)
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.387

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Zresztą niedługo będzie łatwiej jeśli dobrze zrozumiałem i znikną taryfy nocne, więc grzanie będzie dzienne
    Nie znikną, chyba że znikną wszystkie elektrownie węglowe. Taka jest charakterystyka obecnego gridu, inaczej to się nie spina.
    Aczkolwiek już nie do takich durnotek byli zdolni eko-dyletanci z Brukseli, więc w sumie tak, wszystko jest możliwe.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  20. #20
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    okobar

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Karczów k. Opola
    Posty
    936

    Domyślnie

    krótko i na temat.
    w więkiszości kraju zgodnie z ropzorządzeniem ministra środowiska o normach hałasu 40db w nocy na granicy

    jeśli od pompy masz 4.5 m do granicy, to nie znam żadnej pompy, ktora pod maksymalnym obciążeniem na tej odległości zejdzie do 40db


    sprawdź swoją, co tam masz w specyfikacji.


    jak się sąsiad wkurwi to bekniesz
    Dom pod fikusem - jest: solbet 36+20cm grafitowego 0,031, czarno-brąz ROBEN, 30 cm wełny 0,040, 19 cm 0,031 styro na podłogę na gruncie, PC SmartHeat Bravour 008i, 190m odwiertów, pow.zabudowy 118,16m2, powierzchnia podłóg 173,71m2, powierzchnia całkowita 230,3m2, kubatura 761,06m3, MistralSmart 300, ECO Ocean BNT 30...
    zamieszkane od 16.06.2015

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony