dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rustin

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    https://t.me/pump_upp
    Posty
    1.803
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie G12w a fotowoltaika

    Miałem od kilku lat taryfę G12w, na początku roku założyłem PV która z górką wyprodukuje energii na moje zapotrzebowanie. Czy warto zmienić na G11 a może pozostać? Wie ktoś jaka jest różnica w opłatach stałych? Ktoś miał podobną sytuację? Czy przy zmianie taryfy nadal pozostaję prosumentem ?
    Ostatnio edytowane przez rustin ; 22-06-2022 o 08:41

  2. #2

    Domyślnie

    Pytanie co robisz z prądem i w jakich godzinach. Jeśli potrafisz ogarnąć DOM tak aby karmił się w taniej taryfie ugrasz na tym kilka złotych. Pytanie czy urządzenia/ludzie w domu potrafią "wiedzieć" kiedy jest tania taryfa i się w niej włączyć.
    Zmywarce/pralce czy prasującej żonie nie powiesz w połowie cyklu że Eeee HALYNA!!! bo teraz jest drogi prąd wyłonczaj to howno!
    A dzieciakom aby grały na kompie tylko od 13 do 15 w dzień roboczy i święta, i po 22:00 dowoli.

    Kuźwa do tego wypadało by napisać plan lekcji "prądu" i wykuć na blachę aby nikt czasem światła w kiblu nie włączył poza tanimi godzinami... podcierać się przy latarce telefonie!!!
    Ale tu znów czy taniej naładować telefon w taniej godzinie czy włączyć światło... tu 230V ->5V a tam 230V i 230V żarówka...
    Faktycznie gdyby się człowiek spiął to może i 50zł by się udało na tym ugrać. Rewelacja raz w roku kupujesz 1l czystej i nachlać się że OSZCZĘDZIŁEM - a nie sorry inflacja, paliwo, chleb, życie...
    Chłopie nie kalkuluj kup se teraz 1l czystej i przestań myśleć.

    Tak będziesz prosumentem - chyba że rząd powie że jesteś producentem i masz VAT płacić od prądu który robisz. Czy też że jesteś szkodnikiem i psujesz prąd JANUSZU - w żartach to mówię ale to Ty jesteś po złej stronie barierki.
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 22-06-2022 o 09:36
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  3. #3

    Domyślnie

    He he, coś w tym jest, niektórzy mają fioła na punkcie oszczędzania a te wszystkie sprzęty i udogodnienia mają nam służyć a nie mamy być niewolnikami tych sprzętów. Ja mieszkam jeszcze w bloku to mam taryfę g12w i nie mam problemu, programuję zmywarkę i zmywa w godzinach tańszych.
    Jaja to będą jak wprowadzą jak w UK, zdalne liczniki i cena prądu rozpisana na tydzień do przodu zgodna z prognozą pogody. Wtedy będzie Halina, włączaj zmywarke bo słońce świeci albo w czwartek o 11:00 ustaw pranie bo prąd będzie darmy...

    Jeśli produkujesz z górką to chyba mała różnica, a w opłatach stałych róznica miedzy g11 a g12w z tego co pamiętam jest 5-7 zł miesięcznie.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał zeusik6 Zobacz post
    Jaja to będą jak wprowadzą jak w UK, zdalne liczniki i cena prądu rozpisana na tydzień do przodu zgodna z prognozą pogody. Wtedy będzie Halina, włączaj zmywarke bo słońce świeci albo w czwartek o 11:00 ustaw pranie bo prąd będzie darmy...
    Sprostujmy w Polszy to już nawet w Sosnowcu za darmo w mordę nie dają - czasy się zmieniły
    Kiedyś dawali prąd za darmo na krześle elektrycznym, ale to też na kilkanaście sekund.
    Halyna nie pierz przez 3 dni bo słaba pogoda, pochodzę w używanych majtach, zmienię przód na tył a później wywinę na lewą stronę. I obyśmy doczekali to darmowego prądu bo narta zmienia położenia.

    Tym samym żegnam się z Wami udaję się w objęcia Morfeusza ...4 nocki po 12h wytrzymałem 3h z Wami, a będę spał minimum do 14:40, najpóźniej do 17:38 jak wczoraj.
    Piątek znów robota czeka i kilka nocek nie przespanych.
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 22-06-2022 o 10:06
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał rustin Zobacz post
    Miałem od kilku lat taryfę G12w, na początku roku założyłem PV która z górką wyprodukuje energii na moje zapotrzebowanie. Czy warto zmienić na G11 a może pozostać? Wie ktoś jaka jest różnica w opłatach stałych? Ktoś miał podobną sytuację? Czy przy zmianie taryfy nadal pozostaję prosumentem ?
    Mam od wielu lat g12w a pv od 3. w twoim przypadku nie ma znaczenia jakiej taryfy użyjesz natomiast gdybyś musiał dokupować prąd to owszem. Nie trzeba przestrzegać żadnych rygorów. Po prostu zużycie w II strefie jest proporcjonalne do produkcji w I strefie. I tak zawsze nastąpi kompensata pomiędzy zwiększoną produkcją w I a zużyciem w II. Przynajmniej w przypadku również ogrzewania prądem. Jedyne co by może warto rozważyć to zmianę g12w na g12 bo obecnie w PGE to jest 94/49 do 90/43 a G 11 to 86 gr. Mnie średnia z faktury wychodzi w g12w 62 gr tzn płacę tylko z II ale wartośc na fakturze jest w ten sposób uśredniona informacyjnie.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Dariusz1983

    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    https://t.me/pump_upp
    Kod pocztowy
    21-205
    Dzielnica
    gmina
    Posty
    295

    Domyślnie

    W PGE różnica opłat stałych między G11, a G12 wynosi obecnie ok.3zł brutto(liczone z niższym VATEem). Do tego mając G12 w PGE wszystko co dokupisz po opróżnieniu magazynu(niezależnie od godziny poboru) zapłacisz w taryfie nocnej-ma to sens w sytuacji gdyby komuś brakowało "własnego" prądu. U innych dostawców różnie kombinują.
    Dla 3 zeta miesięcznej oszczędności ja nie zmieniam z G12 na G11 mimo oczywistego nadmiaru "własnego" prądu, bo więcej zapłacę za fatygę w tej sprawie.

    Ja obecnie nie zwracam uwagi na godziny zużycia-traktuję to zupełnie tak jakbym miał G11-fakt gdy słoneczko daje ostro to w miarę możliwości odpalane sa prądożerne sprzęty(pranie, pieczenie itd), bo co autokonsumpcja to autokonsumpcja(własne lepiej smakuje) .
    3.95kW(p) instalacja odpalona 1.03.2022:
    -falownik FoxEss T4
    -10x JKM395M-6RL3 JKM395M-6RL3-V na ekierkach 32,5stopnia skierowane na południe(dach skośny opadający z zachodu na wschód) w 3 rzędach: 2 poziomo, 4 w pionie, 4 w pionie

    21-205 gmina Jabłoń, lubelskie

    Pierwszy pełny rok: 1.03.2022-28.02.2023 produkcja roczna: 4416,4kWh z 3,95kW(p) co daje 1118kWh/kW(p)
    Drugi pełny rok: 1.03.2023-29.02.2024 produkcja roczna: 4466,8kWh z 3,95kW(p) co daje 1130,83kWh/kW(p)

  7. #7

    Domyślnie

    Byle taryfa sprzedawcy bez jakichś tam serwisantów24.
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  8. #8

    Domyślnie

    Ja na tych taryfach Tauronowych z serwisantami jestem sporo do przodu. Naprawili mi już zmywarkę za darmo po gwarancji. potem piekarnik (drobna usterka) i wymienilem pralkę na nową (nie dalo sie naprawić) - dopłacili mi 500zł wiec polowe jej wartosci.

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Dariusz1983

    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    https://t.me/pump_upp
    Kod pocztowy
    21-205
    Dzielnica
    gmina
    Posty
    295

    Domyślnie

    To miałeś fart w niefarcie ale w sporej większości przypadków takie dodatkowe ubezpieczenia jedynie podwyższają rachunek. Ja mam golusieńką G12 i ewentualne naprawy sprzętu to gwarancja(sporo nowego sprzętu) lub z własnej kieszeni(o ile warto będzie lub zakup nowego z długą gwarancją).
    3.95kW(p) instalacja odpalona 1.03.2022:
    -falownik FoxEss T4
    -10x JKM395M-6RL3 JKM395M-6RL3-V na ekierkach 32,5stopnia skierowane na południe(dach skośny opadający z zachodu na wschód) w 3 rzędach: 2 poziomo, 4 w pionie, 4 w pionie

    21-205 gmina Jabłoń, lubelskie

    Pierwszy pełny rok: 1.03.2022-28.02.2023 produkcja roczna: 4416,4kWh z 3,95kW(p) co daje 1118kWh/kW(p)
    Drugi pełny rok: 1.03.2023-29.02.2024 produkcja roczna: 4466,8kWh z 3,95kW(p) co daje 1130,83kWh/kW(p)

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał cactus Zobacz post
    Ja na tych taryfach Tauronowych z serwisantami jestem sporo do przodu. Naprawili mi już zmywarkę za darmo po gwarancji. potem piekarnik (drobna usterka) i wymienilem pralkę na nową (nie dalo sie naprawić) - dopłacili mi 500zł wiec polowe jej wartosci.
    Musiałeś te wszystkie sprawy załatwić nie w jednym roku. Tam była gwarancja do 500zl na rok. Więc tak średnio.
    Także jeśli trafi się coś grubszego w jednym toku, to nie poszalejesz

    Także każdy wybiera wedle siebie i własnej kalkulacji.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dariusz1983 Zobacz post
    . Do tego mając G12 w PGE wszystko co dokupisz po opróżnieniu magazynu(niezależnie od godziny poboru) zapłacisz w taryfie nocnej.
    Czy naprawdę tak jest? A czy nie płaci się zgodnie ze stawką zależną od godziny poboru? Dla PGE byłoby to korzystniejsze. Taki bonus ludziom dają? Czy sprawdziłeś tą informację u źródła?
    Dom parterowy, powierzchnia ogrzewana 140m2, garaż (nieogrzewany) 40m2; ytong + 15cm styropainu, strop monolityczny + 20cm wełny; w całym domu podłogówka, wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła + odwierty.

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    591

    Domyślnie

    To nie jest bonus. Produkcja głównie jest w taryfie droższej więc nigdy nie zużyjesz wszystkiego z tej taryfy, reszta przechodzi na nocną więc zapłacisz tylko w tańszej bo w tej Ci właśnie zabraknie w magazynie.
    Ostatnio edytowane przez cangi80 ; 25-06-2022 o 22:54
    PC A-pic 8kW , DZ poziome, liniowe 3x160m, rozstaw rur 60 cm, głębokość 110-120cm , dom 110m2 , podłogówka 90 % połączona razem z grzejnikami w całym domu. Dodatkowe źródło ciepła to kocioł na drewno SAS 17kW.

    PV 4,8 kWp z falownikiem Solax X3 4 kW, kąt paneli 20*, odchyłka od S 45* na W i E .
    PV 4,62 kWp z falownikiem Growatt 4 kW, kąt paneli 30*, odchyłka od S 37* na W.
    Razem 9,42 kWp.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał cangi80 Zobacz post
    To nie jest bonus. Produkcja głównie jest w taryfie droższej więc nigdy nie zużyjesz wszystkiego z tej taryfy, reszta przechodzi na nocną więc zapłacisz tylko w tańszej bo w tej Ci właśnie zabraknie w magazynie.
    Dokładnie 100 racji dodam tylko że tańsza jest nieco g12 od g12w ale mam niedowymiarowanie na ok 1000 kWh i jednak bezpieczniej jest postać g12w to wychodzi obecnie 67 zł rocznie różnicy

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Dariusz1983

    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    https://t.me/pump_upp
    Kod pocztowy
    21-205
    Dzielnica
    gmina
    Posty
    295

    Domyślnie

    Dokłądnie tak jest-najpierw zużywasz magazyn niezależnie od godzin w, których go zgromadziłęś(są 2 magazyny w G12-licznik osobno zlicza produkcję w droższych i tańszych godzinach), aż do momentu gdy go wyzerujesz(bezstratnie zgromadzone kWh w dziennej/nocnej taryfie sa migrowane tam gdzie braknie). Gdy już oba "magazyny" opróżnisz wszystko dokupujesz wedle ceny w tańszych godzinach niezależnie kiedy realnie pobierasz. To jest właśnie przewaga G12 nad G11 mająca mega znaczenie gdy komuś braknie magazynu.
    3.95kW(p) instalacja odpalona 1.03.2022:
    -falownik FoxEss T4
    -10x JKM395M-6RL3 JKM395M-6RL3-V na ekierkach 32,5stopnia skierowane na południe(dach skośny opadający z zachodu na wschód) w 3 rzędach: 2 poziomo, 4 w pionie, 4 w pionie

    21-205 gmina Jabłoń, lubelskie

    Pierwszy pełny rok: 1.03.2022-28.02.2023 produkcja roczna: 4416,4kWh z 3,95kW(p) co daje 1118kWh/kW(p)
    Drugi pełny rok: 1.03.2023-29.02.2024 produkcja roczna: 4466,8kWh z 3,95kW(p) co daje 1130,83kWh/kW(p)

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony