dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Problematyczny wymiar pomieszczenia

    Witam Forumowiczów!

    Mam wielką zagwozdkę przy swoim pierwszym ułożeniu paneli podłogowych. Pomieszczenie ma szerokość 295 cm (czyli po odliczeniu dylatacji po obu stronach po 1 cm - 293 cm do ułożenia). Panele mam o szerokości 138 cm. W załączniku umieszczam tabelkę nad którą główkowałem dłuższą chwilę.

    Jaka jest Wasza opinia? Czy przy podanych wymiarach zminimalizuję wystąpienie odpadów? A może macie swoją propozycję jak rozwiązać te sytuację?



    Pozdrawiam
    Wojtek
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	panele.JPG
Wyświetleń:	21
Rozmiar:	55,4 KB
ID:	459816  

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.252
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wojtkowsky Zobacz post
    Panele mam o szerokości 138 cm
    Jaka maja długość?
    Kąty idealnie proste i w każdym miejscu szerokość pomieszczenia taka sama?

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jaka maja długość?
    Kąty idealnie proste i w każdym miejscu szerokość pomieszczenia taka sama?
    Panel ma wymiar 138x19,3 cm. Szerokość pomieszczenia z odchyłami do max. 5 mm, kąty w porządku

  4. #4

    Domyślnie

    Najprościej to to co zostaje z uciętego ostatniego panelu przenosić do kolejnego rzędu. Wtedy masz układanie bez odpadu.
    Odpad powstaje tylko z małych odcinków których nie dasz na kolejny rząd jak np na poniższym zdjęciu 2 cm na 9 rzędzie.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	obraz_2022-06-23_082444309.jpg
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	22,4 KB
ID:	459817

    Twoje układanie może i w excelu wygląda ok ale wystarczy że ucieknie ci 3 razy po 1 cm i już przy 4 rzędzie zabraknie ci 3 cm a piękna tabelka może się posypać. Samo cięcie też zabiera dobre kilka mm. Masz zapasu 18 cm na sumie 6 rzędów także może i to by nie był problem.

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    kroles

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Kod pocztowy
    42-253
    Posty
    501

    Domyślnie

    To trochę zależy od paneli, ale przeważnie dobrze wyglądają położone "byle jak", z tym, że to też trzeba z głową.
    Kiepsko, jeśli łączenie w dwóch rzędach wychodzi za blisko - powinno być minimum o szerokość panelu przesunięte. O to chyba zadbałeś.

    Do tego niezbyt łatwo jest zrobić dobrze prezentujące się, regularne schodki, a tak zdaje się planujesz. Jeden wyjdzie o parę mm przesunięty i będzie widać.
    Moim zdaniem, lepiej pokombinować i rozrzucić łączenia "losowo".

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.252
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wojtkowsky Zobacz post
    Panel ma wymiar 138x19,3 cm. Szerokość pomieszczenia z odchyłami do max. 5 mm, kąty w porządku
    Czyli pomieszczenie ma szerokość 293 / 19,3 = To wychodzi 15 paneli i docinek 3,5cm. Słabo. Obetnij wzdłuż z pierwszego panela 8cm to na początku będziesz miał 11,3 a na końcu 11,5cm.

    Bo chyba nie pytasz o układ wzdłuż? Chyba na każdej paczce jest instrukcja, że zaczyna się tym, co zostało z poprzedniego rzędu o ile
    - nie jest krótszy niż 20-30cm
    - nie będzie skutkował tak krótkim docinkiem na końcu (wtedy zaczynasz od całego albo od innego kawałka).
    - przesunięcie względem sąsiedniego rzędu nie będzie za małe (wtedy zaczynasz od innego kawałka a ten zostawiasz na kolejny czy następny rząd).

    Odpady znikome przy skracaniu - za to mogą być znaczne na zwężaniu.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 23-06-2022 o 08:34

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał michal_kopaczewski Zobacz post
    Najprościej to to co zostaje z uciętego ostatniego panelu przenosić do kolejnego rzędu. Wtedy masz układanie bez odpadu.
    Odpad powstaje tylko z małych odcinków których nie dasz na kolejny rząd jak np na poniższym zdjęciu 2 cm na 9 rzędzie.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	obraz_2022-06-23_082444309.jpg
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	22,4 KB
ID:	459817

    Twoje układanie może i w excelu wygląda ok ale wystarczy że ucieknie ci 3 razy po 1 cm i już przy 4 rzędzie zabraknie ci 3 cm a piękna tabelka może się posypać. Samo cięcie też zabiera dobre kilka mm. Masz zapasu 18 cm na sumie 6 rzędów także może i to by nie był problem.
    Jeśli zacznę całym panelem to już w pierwszym rzędzie miałbym docinek 17 cm, czyli tutaj odpada (chyba minimum to 20 cm, a najlepiej 30 cm). Moje założenie było właśnie, żeby zacząć nieco dociętym panelem, a później już zaczynać kolejny rząd tym co zostanie. Wyszło mi wtedy (przynajmniej teoretycznie), że siódmy rząd zaczynałbym tak samo jak pierwszy z racji tego, że po rzędzie wcześniej zostałby już krótki docinek. I nie chodzi mi tutaj o symetryczne przesunięcia, bo jak wspominałem założenie jest właśnie aby zaczynać kolejne rzędy tym co zostało.
    Ostatnio edytowane przez Wojtkowsky ; 23-06-2022 o 08:50

  8. #8

    Domyślnie

    To rób tak jak opisałeś i będzie dobrze. O ile dobrze liczę to na 3,4 m2 masz 0,03 m2 odpadu, czyli 0,8 %, na 100 m2 dałoby to 0,8 m2 jakieś 4 panele, a zakładając nawet te 160 zł za m2 to masz 128 zł.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony