dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie Prąd, Napięcie - połączenie ogniw różnych producentów - jak to prawidłowo zrobić?

    Cześć. Mam mały problem i będę niezmiernie wdzięczny, jeśli ktoś się wypowie

    Mam instalację 8.6KW panele w technologii HJT REC Alpha 360AA w dwóch stringach 14+10 na Fronius 8.2KW. Chce ją powiększyć o 3 panele i muszę dobrać inne panele, ale elektrykiem nie jestem. Po wstępnym zorientowaniu się i małych testach niestety nie mam pojęcia czy wiem jak dobrze określić natężenie i dobrać nowe panele. Generalnie rozumiem to tak, iż panele o większym prądzie, ale takim samym napięciu wyprodukują dokładnie tyle samo co moje RECi, gdyż prąd nowych paneli obniży się do prądu w całym stringu, dobrzę myślę? Niższy prąd nowych paneli obniżyłby prąd stringu czego nie chcemy. Dlatego wyszukiwałem takie, które mają i trochę większy prąd - żeby być pewnym, iż nie spadnie on poniżej napięcia starych paneli - i trochę większe napięcie - żeby więcej produkowały. Dobrałem panele HJT: Meyer Burger Black lub White. Tu mam pytanie - czy jeśli wybiorę jakieś istotnie mocniejsze panele np. 400W, które chodzą na podobnym prądzie ale dają dużo większe napięcie, czy to jest szkodliwe dla reszty paneli ? Rozumiem, że w takiej sytuacji powinny one produkować więcej energii dzięki większemu napięciu.

    specyfikacja REC:

    https://d140hlzzaoq16w.cloudfront.ne...-datasheet.pdf
    https://es-media-prod.s3.amazonaws.c..._ul_web_en.pdf

    Specyfikacja Meyer Burger:
    BLACK: https://www.meyerburger.com/fileadmi...r_Black_en.pdf
    WHITE: https://sunsol.pl/assets/Uploads/Kar...-white-380.pdf

    Bliżej mi było do BLACK, gdyż mają niższe prądy, choć wciąż wyższe jak REC i wyższe napięcie niż White. Ale ostatecznie mam problem:
    Dla moich paneli są dwie różne karty techniczne, gdzie prąd w nich różni się o 0.25-0.3A, moce te same. Dla pewności przyjmuje kartę z większym prądem. Ale czy ktoś wie jak to sprawdzić w praktyce jaki realnie prąd mają moje panele? Skoro producent twierdzi (pytałem), że to te same panele i to tylko taki normalny update danych, to może moje panele mają jeszcze inne wartości ?
    Postanowiłem sprawdzić jak to wygląda na solarweb w ten sposób, że biorę z katalogu moc w NMOT dla panelu na mniejszym stringu, wyszukuje takiej sytuacji w historii i sprawdzam jaki prąd i napięcie były przy tej mocy. Czym cieplej tym wyższy prąd, a niższe napięcie przy tej samej mocy, dlatego wziąłem kilka próbek.

    No więc:
    moc: 274.2W - 273.6 - 274.6 - 274.4
    prąd: 7.92A - 8.12 - 8.39 - 8.62
    napięcie: 35.72V - 34.74 - 33,78 - 32.86

    Jak widać, generalnie prądy są wyższe, oprócz pierwszego przypadku, niż w karcie technicznej dla NMOT(7.71 i 7.93), zaś napięcia niższe. Pierwsza próbka, gdzie natężenie jest idealnie takie samo jak dla NMOT w nowszej karcie to Luty, czyli warunki dużo chłodniejsze niż NMOT. Kolejny to Marzec - kilkanaście stopni. Następne przypadki to cieplejsze dni. W ostatnie upały panele nie osiągały mocy NMOT, a natężenie wynosiło 8.7A. Generalnie natężenie wydaje się być wyższe niż "katalogowe". Czy dobrze to interpretuje ?
    Jeszcze zauważyłem, że podane natężenie i napięcie powinno w sumie dawać około 3% więcej mocy niż jednocześnie podaje falownik. Być może tu też tkwi jakaś zagadka i to natężenie jest tak naprawdę niższe i "spotka" się ze specyfikacją katalogową? Ja nie mam pojęcia jak na to wszystko patrzeć, na jakiej zasadzie falownik podaje te dane. Podsumowując, nie wiem również jak najlepiej dobrać panele więc będę wdzięczny, jeśli ktoś kto się na tym zna podzieli się wiedzą. Dla pewności na tę chwilę wrzuciłbym jakieś sporo mocniejsze panele, gdzie i prądy i napięcie będzie większe - ich potencjał częściowo się może zmarnować, ale będę miał pewność. Tylko czy to nie jest szkodliwe dla paneli słabszych ? Będę wdzięczny za pomoc ! Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez bcsz ; 23-06-2022 o 05:47

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony