dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Prąd, Napięcie - połączenie ogniw różnych producentów - jak to prawidłowo zrobić?

    Cześć. Mam mały problem i będę niezmiernie wdzięczny, jeśli ktoś się wypowie

    Mam instalację 8.6KW panele w technologii HJT REC Alpha 360AA w dwóch stringach 14+10 na Fronius 8.2KW. Chce ją powiększyć o 3 panele i muszę dobrać inne panele, ale elektrykiem nie jestem. Po wstępnym zorientowaniu się i małych testach niestety nie mam pojęcia czy wiem jak dobrze określić natężenie i dobrać nowe panele. Generalnie rozumiem to tak, iż panele o większym prądzie, ale takim samym napięciu wyprodukują dokładnie tyle samo co moje RECi, gdyż prąd nowych paneli obniży się do prądu w całym stringu, dobrzę myślę? Niższy prąd nowych paneli obniżyłby prąd stringu czego nie chcemy. Dlatego wyszukiwałem takie, które mają i trochę większy prąd - żeby być pewnym, iż nie spadnie on poniżej napięcia starych paneli - i trochę większe napięcie - żeby więcej produkowały. Dobrałem panele HJT: Meyer Burger Black lub White. Tu mam pytanie - czy jeśli wybiorę jakieś istotnie mocniejsze panele np. 400W, które chodzą na podobnym prądzie ale dają dużo większe napięcie, czy to jest szkodliwe dla reszty paneli ? Rozumiem, że w takiej sytuacji powinny one produkować więcej energii dzięki większemu napięciu.

    specyfikacja REC:

    https://d140hlzzaoq16w.cloudfront.ne...-datasheet.pdf
    https://es-media-prod.s3.amazonaws.c..._ul_web_en.pdf

    Specyfikacja Meyer Burger:
    BLACK: https://www.meyerburger.com/fileadmi...r_Black_en.pdf
    WHITE: https://sunsol.pl/assets/Uploads/Kar...-white-380.pdf

    Bliżej mi było do BLACK, gdyż mają niższe prądy, choć wciąż wyższe jak REC i wyższe napięcie niż White. Ale ostatecznie mam problem:
    Dla moich paneli są dwie różne karty techniczne, gdzie prąd w nich różni się o 0.25-0.3A, moce te same. Dla pewności przyjmuje kartę z większym prądem. Ale czy ktoś wie jak to sprawdzić w praktyce jaki realnie prąd mają moje panele? Skoro producent twierdzi (pytałem), że to te same panele i to tylko taki normalny update danych, to może moje panele mają jeszcze inne wartości ?
    Postanowiłem sprawdzić jak to wygląda na solarweb w ten sposób, że biorę z katalogu moc w NMOT dla panelu na mniejszym stringu, wyszukuje takiej sytuacji w historii i sprawdzam jaki prąd i napięcie były przy tej mocy. Czym cieplej tym wyższy prąd, a niższe napięcie przy tej samej mocy, dlatego wziąłem kilka próbek.

    No więc:
    moc: 274.2W - 273.6 - 274.6 - 274.4
    prąd: 7.92A - 8.12 - 8.39 - 8.62
    napięcie: 35.72V - 34.74 - 33,78 - 32.86

    Jak widać, generalnie prądy są wyższe, oprócz pierwszego przypadku, niż w karcie technicznej dla NMOT(7.71 i 7.93), zaś napięcia niższe. Pierwsza próbka, gdzie natężenie jest idealnie takie samo jak dla NMOT w nowszej karcie to Luty, czyli warunki dużo chłodniejsze niż NMOT. Kolejny to Marzec - kilkanaście stopni. Następne przypadki to cieplejsze dni. W ostatnie upały panele nie osiągały mocy NMOT, a natężenie wynosiło 8.7A. Generalnie natężenie wydaje się być wyższe niż "katalogowe". Czy dobrze to interpretuje ?
    Jeszcze zauważyłem, że podane natężenie i napięcie powinno w sumie dawać około 3% więcej mocy niż jednocześnie podaje falownik. Być może tu też tkwi jakaś zagadka i to natężenie jest tak naprawdę niższe i "spotka" się ze specyfikacją katalogową? Ja nie mam pojęcia jak na to wszystko patrzeć, na jakiej zasadzie falownik podaje te dane. Podsumowując, nie wiem również jak najlepiej dobrać panele więc będę wdzięczny, jeśli ktoś kto się na tym zna podzieli się wiedzą. Dla pewności na tę chwilę wrzuciłbym jakieś sporo mocniejsze panele, gdzie i prądy i napięcie będzie większe - ich potencjał częściowo się może zmarnować, ale będę miał pewność. Tylko czy to nie jest szkodliwe dla paneli słabszych ? Będę wdzięczny za pomoc ! Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez bcsz ; 23-06-2022 o 05:47

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gondoljerzy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    wioska pod Łomżą
    Posty
    728

    Domyślnie

    Patrz na dopasowanie prądu produkowanego przez panele, żeby mocniejsze panele nie musiały przepychać prądu przez słabsze. Napięcie nie ma znaczenia, bo łączysz panele w szereg. Istotne jest tylko, żeby napięcie całego stringu nie przekroczyło możliwości falownika. Dobrze by było gdyby dopasowanie prądowe występowało nie tylko przy maksymalnym słoneczku, ale też przy słabszym.
    Ostatnio edytowane przez gondoljerzy ; 23-06-2022 o 06:43
    Róbmy swoje!

    Dom - był gierkowski klocek, jest wiejska chatka. Wykończeniówka na finiszu.
    PV 4,92kWp, Pompa ciepła Gree Versati III 10kW.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał gondoljerzy Zobacz post
    Patrz na dopasowanie prądu produkowanego przez panele, żeby mocniejsze panele nie musiały przepychać prądu przez słabsze. Napięcie nie ma znaczenia, bo łączysz panele w szereg. Istotne jest tylko, żeby napięcie całego stringu nie przekroczyło możliwości falownika. Dobrze by było gdyby dopasowanie prądowe występowało nie tylko przy maksymalnym słoneczku, ale też przy słabszym.
    Jeśli panele o potencjalnie wyższym natężeniu będą na końcu szeregu to "przepychanie" prąd nie będzie występować ?

    Co do dobrania - tak jak pisałem - próbuję dopasować prąd, ale nie wiem na ile poważnie traktować karty katalogowe. Skoro moje panele dla mocy NMOT praktycznie w każdych warunkach robią większe natężenie niż w katalogu, to czy inne panele również tak działają, a co za tym idzie, czy mogę dobierać nowe panele na podstawie danych katalogowych, czy jednak trzeba dorwać jakiś publiczny monitoring tych Meyerów.

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.310

    Domyślnie

    Dobieraj panele na podstawie danych katalogowych tak aby napięcie oraz prąd był identyczny lub wyższy. Problemem jest także charakterystyka wydajności, prąd zwarcia oraz prąd i napięcie na biegu jałowym.
    Jakiekolwiek przepychanie prądu nie zaistnieje ponieważ to albo Twoje dotychczasowe panele ograniczą prąd płynący przez te nowe, lub to nowe ograniczą prąd płynący w stringu (obwodzie ) czyli także i w starych.
    Staraj się jednak aby napięcia i prądy moce starych i nowych były na tym samym poziomie ponieważ przyjmując że nowe panele będą produkowały większą moc to jeśli ograniczone zostaną prądy płynące w obwodzie to wzrosną napięcia na nowych panelach.
    Nie będzie to jakoś szczególnie szkodliwe jeśli suma napięć paneli w jednym stringu nie przekroczy napięcia nominalnego falownika.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  5. #5

    Domyślnie

    No niby tak robię, ale tj. pisałem, jeśli dla moich REC są dwie różne karty katalogowe, a do tego ich charakterystyka w praktyce wydaje się od tych danych odbiegać to nie wiem w jakim stopniu dobranie na podstawie samych kart będzie skuteczne. Nie mówię już o różnej reakcji na zmianę warunków, chodź technologia HJT w obu panelach powinna zapewnić podobną charakterystykę pracy. Spróbuje znaleźć jakąś instalacje na Meyerach, gdzie będę mógł zajrzeć w dane.

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Staraj się jednak aby napięcia i prądy moce starych i nowych były na tym samym poziomie ponieważ przyjmując że nowe panele będą produkowały większą moc to jeśli ograniczone zostaną prądy płynące w obwodzie to wzrosną napięcia na nowych panelach.
    Nie będzie to jakoś szczególnie szkodliwe jeśli suma napięć paneli w jednym stringu nie przekroczy napięcia nominalnego falownika.
    Nie wiem czy dobrze rozumiem. Czy Ty tłumaczysz, że obniżenie natężenia w nowych panelach na skutek niższego prądu w stringu spowoduje dodatkowo zwiększenie napięcia, które normalnie nie miałoby miejsca bez zbicia natężenia? Czy chodzi o sam fakt, że panele więcej produkujące przy tym samym natężeniu muszą mieć automatycznie większe napięcie, które tak czy tak miałyby bez obniżenia natężenia? Dla pewności chce kupić panele o odrobinie większym zarówno natężeniu jak i napięciu. Interpretuje to tak, iż natężenie nowych paneli spadnie do poziomu starych paneli, natomiast napięcie pozostanie bez zmian, w konsekwencji dając trochę więcej energii (dzięki większemu napięciu) z nowych paneli niż ze starych.

    ps. Fronius 8.2 ma chyba max 800V na stringu ? 13-14 paneli nie stwarza ryzyka przekroczenia tej wartości.
    Ostatnio edytowane przez bcsz ; 28-06-2022 o 02:08

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał bcsz Zobacz post
    Jeśli panele o potencjalnie wyższym natężeniu będą na końcu szeregu to "przepychanie" prąd nie będzie występować ?

    Co do dobrania - tak jak pisałem - próbuję dopasować prąd, ale nie wiem na ile poważnie traktować karty katalogowe. Skoro moje panele dla mocy NMOT praktycznie w każdych warunkach robią większe natężenie niż w katalogu, to czy inne panele również tak działają, a co za tym idzie, czy mogę dobierać nowe panele na podstawie danych katalogowych, czy jednak trzeba dorwać jakiś publiczny monitoring tych Meyerów.
    1. To tak nie działa, nie ma znaczenia czy panele są na końcu czy początku stringu. Prąd w całym obwodzie będzie taki sam. Jeżeli jakiś panel będzie miał większy prąd od innych to on będzie "przepychał" przez inne i one będą stanowiły dla niego opór w związku z czym będą się bardziej grzały - ale nie zawracałbym sobie tym głowy o ile różnice nie będą większe niż 10-15%
    2. Zazwyczaj panele lepszych firm są sprzedawane z tolerancją dodatnią. Czyli np. panel 380W ma parametry w przedziale 380-385W, ale nie są różnice którymi bym sobie zawracał głowę. Przecież jak na jakiś panel ptak nas.. to też się moc zmienia
    3. Jak chcesz idealnie wykorzystać moc i złożyć string z różnych paneli to rozwiązaniem są optymalizatory na panelach w tym stringu. Zauważ że nawet jak teraz założysz dobrze dobrane panele do już używanych, to nowe nawet tego samego producenta ale z innego okresu produkcji będą się inaczej starzeć i za np. 10 lat rozjazd parametrów możesz mieć większy niż te różnice którymi teraz się przejmujesz.

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.310

    Domyślnie

    Musisz zrozumieć jedno...... otóż panel prądu nie przepycha tylko on produkuje napięcie. Panel ma swój prąd maksymalny wynikający ze swojej mocy i charakterystyki naświetlania. Prąd ze stringu czerpie falownik więc będzie on taki sam we wszystkich panelach. Oczywiście jeśli w szeregu ( stringu) będzie panel o mniejszym prądzie to ograniczy on automatycznie prąd płynący w obwodzie lub prąd będzie taki sam, natomiast spadnie poziom napięcia na tym panelu.
    Mówią o tym parametry w postaci prądu w czasie pracy oraz np prądu maksymalnego, prądu zwarcia. Efekt pokazuje np. charakterystyka napięciowo - prądowa:

    https://www.meyerburger.com/fileadmi...r_Black_en.pdf

    Różnice w postaci 0,3 - 0,5A którymi się przejmujesz niczego poważniejszego tu nie wnoszą gdyż tak jak wspomniał kolega przede mną ptak zrobi swoje lub panele z biegiem czasu zakurzą się lub zalegnie na ich w maju żółty pył z sosny i wtedy straty będą dużo większe.
    Dlatego oczywiście dobieraj panele o podobnym napięciu i wyższych parametrach prądowych niż te już posiadane
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 28-06-2022 o 11:59
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony