dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wic1

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-940
    Posty
    129

    Domyślnie Filtr cyklonowy do rekuperatora - czy się da i czy ma to sens

    Witam,
    Sam nie pamiętam czy pytałem.
    Rozważam w przyszłości instalację albo filtra kieszeniowego na czerpnię albo zrobienie filtra cyklonowego na czerpni który by zbierał kurz czy śmieci (liście, paprochy, owady) i kumulował je na dnie zbiornika.

    Jako że rekuperacja ma rury ok 25cm - 30cm na czerpni czy wyrzutni to owy filtr cyklonowy to dwie zawinięte rury i beczka do kiszenia ogórków podwieszona pod owymi rurami

    Chwilowo coś takiego mi przychodzi do głowy.
    Czy ktoś może wpadł już na taki pomysł?
    Z tego co widziałem to tak ale na dużo mniejszych rurach. A ja mam ciągu ok 500-600m3 ze względu na element chłodząco/gdzejący na rekuperacji.

    Jeśli są gotowe rozwiązania to prosze o podpowiedź.

    Pozdrawiam!

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Do takiego filtra potrzeba dużych prędkości. Żeby uzyskać duże prędkości trzeba zmniejszać średnicę, co generuje straty.

    Stopniowana filtracja g4-m5-F8 i usuwasz 95% zanieczyszczeń pm2.5 do pm10. Oczywiście pod warunkiem rozsądnych rozmiarów filtra.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wic1

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-940
    Posty
    129

    Domyślnie

    Rozumiem, kolega proponuje filtr przeciwsmogowy?

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Tak. Mam taki zestaw filtrów z monitorowaniem pyłów przed i za. Sprawdza się doskonale. Wymiana raz na rok.

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wic1

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-940
    Posty
    129

    Domyślnie

    Teoretycznie rekuperator i tak ma filtry hepa, pytanie tylk jakiej sprawności. Stąd zakładałem by dać wcześniej albo filtr wstępny kieszeniowy (ala worek z flizeliny zszyty zszywaczem) lub cyklonowy zrobiony z małej beczki

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał wic1 Zobacz post
    Teoretycznie rekuperator i tak ma filtry hepa
    W standardzie, czy dołożyłeś?
    Klasa filtra określa jego sprawność.
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Filtr_...rza_(technika)

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wic1

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-940
    Posty
    129

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    W standardzie, czy dołożyłeś?
    Klasa filtra określa jego sprawność.
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Filtr_...rza_(technika)
    Z tego co mówił mi dystrybutor to mają w standardzie. Jaka sprawność to nie wiem.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał wic1 Zobacz post
    Z tego co mówił mi dystrybutor to mają w standardzie. Jaka sprawność to nie wiem.
    Jakie konkretnie rekuperatory mają HEPA w standardzie? Coś mi się zdaje że nie powinieneś słuchać makaronu nawijanego przez sprzedawcę a czytać specyfikacje i deklaracje producenta.
    Co do sprawności filtra sam cytujesz linka. Przeczytaj.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Filtr HEPA w rekuperatorze to pierwsze słyszę

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wic1

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-940
    Posty
    129

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Filtr HEPA w rekuperatorze to pierwsze słyszę
    Rekuperator to bodaj HRH5 firmy LMF Clima.
    A z tego co googlam to filtry ma ale nie hepa.

    "Fliltry F5,F7 w standardowym wyposażeniu,"
    Ostatnio edytowane przez wic1 ; 01-07-2022 o 08:47

  11. #11

    Domyślnie

    Na 99% nie ma tam HEPA. Np w thessla jest doplata kilka tysięcy za skrzynkę gdzie jest HEPA. W standardzie w centrali to chyba G4 i M5.
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wic1

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-940
    Posty
    129

    Domyślnie

    Cytat Napisał boconek03 Zobacz post
    Na 99% nie ma tam HEPA. Np w thessla jest doplata kilka tysięcy za skrzynkę gdzie jest HEPA. W standardzie w centrali to chyba G4 i M5.
    Dystrybutor twierdzi, że są 2 miejsca na filtry do czerpni i zaleca by "nie bawić się w hepa" a jedynie założyć filtr wstępny a potem filtr o możliwie najwyższej klasie filtracji. Ewentualnie jeśli zajdzie taka chęć to dołożyć właśnie puszkę na filtry HEPA.

    O ile w sezonie ciepłym zwykłe filtry by pewnie wystarczyły to w sezonie zimowym hepa by była mile widziana

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Włóż odpowiednio duży F9 i będziesz miał śladowe ilości pyłów. Przy F8 miałem max kilka ug.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wic1

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-940
    Posty
    129

    Domyślnie

    Ciekaw jestem czy są F8 i F9 do tego rekuperatora. Ewentualne 'dorabianie' by pasował może zwyczajnie zdusić rekuperator jeśli nie jst on przystosowany do pracy z takim filtrem

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Bron boze taki filtr do centrali. Duza puszka za centrala pkus minimum M5 przed F8. Inaczej będziesz wymieniał taki filtr co miesiąc. Stopniowana filtracja jest niezbędna przy tak dokładnych filtrach.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Ja mam zestaw filtrów przed centralą. G4 plisowany, ale nie gęsto taka harmonijka potem dwa kieszeniowe F9 w przybliżeniu 60x60x60 cm z 8 kieszeniami. Wymiana raz na rok, ale widzę, że i raz na dwa lata by można było to robić. Kiedyś opisałem tu na forum jak to zrobiłem. Za rekuperatorem mierzę PM 2,5 miernik pokazuje 0 PMów. I nie jest uszkodzony bo innym sprawdzam przy nawiewie i też pokazuje 0. Dodam, że po 1,5 roku niewymieniania filtrów zauważyłem pojawiające się PMy no to myślę czas na wymianę i tak zrobiłem. Okazało się że wymiana właściwie nic nie dała. Byłem trochę zaskoczony i pomyślałem, że mam jakiś "przedmuch" od czerpni do rekuperatora. Jednak przy kolejnej co kwartalnej wymianie filtra G4 na kierunku wywiewnym zauważyłem złą pracę wentylatora nawiewu. Okazało się, że łożyska się w nim zacierały i konieczna była ich wymiana. Po wymianie miernik wskazuje 0 PMów a pojawiające się wskazania generowały zacierające się łożyska. Ot taka przygoda mnie spotkała.

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wic1

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-940
    Posty
    129

    Domyślnie

    Hejka,

    Filtry o których mówisz dorabiałeś sam czy jest to jakiś zestaw filtrów antysmogowych?

    Pozdrawiam

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony