dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 21
  1. #1
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie Dlaczego w PC nie wymienia się oleju?

    Po serwisie klimy w aucie zacząłem się zastanawiać, dlaczego do podstawowych czynności przy corocznym serwisie klimy samochodowej należy wymiana oleju, a nie widziałem, żeby którykolwiek producent pomp ciepła (w tym PP) to zalecał. Przecież PC mają drastycznie większe przebiegi roczne, niż klimatyzatory samochodowe.

    Czyżby olej w stacjonarnych PC się nie zużywał, a w samochodowych owszem?

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    W jakim samochodzie jest zalecana wymiana oleju w klimie?
    Żeby go wymienić trzeba by było odkręcić sprężarkę i wylać z niej olej, bo większość nie ma nawet spustu oleju. To co jest wyciągane razem z czynnikiem to może z 10% całości.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    W jakim samochodzie jest zalecana wymiana oleju w klimie?
    Żeby go wymienić trzeba by było odkręcić sprężarkę i wylać z niej olej, bo większość nie ma nawet spustu oleju. To co jest wyciągane razem z czynnikiem to może z 10% całości.
    W każdym. Typowy automat wypluwa informację o tym, ile odessał czynnika, ile oleju. Czynnik zazwyczaj wraca - olej zawsze nowy i w nieco większej ilości, niż odessany.
    Abstrahując od ilości (nawet, jeżeli co roku 10% jest wymieniane na nowy, to po 10 latach średni wiek to 5, a nie 10 lat).
    Serwisant mojego auta twierdzi, że to malejące z czasem zdolności smarujące oleju wpływają na to, że sprężarka ma większe opory, bardziej się grzeje, wyższa temperatura oznacza wyższe ciśnienie i mniejszą sprawność przy chłodzeniu. Fakt, sprężarka klimy samochodowej pracuje w cieplejszych warunkach, niż domowej. Ale to dla mnie logiczne, że każdy olej z czasem traci właściwości smarujące.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 24-06-2022 o 20:12

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    591

    Domyślnie

    Serwisant znalazł naiwniaka to wymienia co roku co się tylko da aby wydoić kasę. Mam samochód już 13 lat i żadnych przeglądów klimy nie robiłem. Prędzej auto się rozleci niż klima przestanie działać. Czy producent tak zaleca , czy to tylko widzimisie serwisanta?
    PC A-pic 8kW , DZ poziome, liniowe 3x160m, rozstaw rur 60 cm, głębokość 110-120cm , dom 110m2 , podłogówka 90 % połączona razem z grzejnikami w całym domu. Dodatkowe źródło ciepła to kocioł na drewno SAS 17kW.

    PV 4,8 kWp z falownikiem Solax X3 4 kW, kąt paneli 20*, odchyłka od S 45* na W i E .
    PV 4,62 kWp z falownikiem Growatt 4 kW, kąt paneli 30*, odchyłka od S 37* na W.
    Razem 9,42 kWp.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Ja pierwsze słyszę o takich zaleceniach. Jedno z moich aut jest już pełnoletnie i serwis klimy widziało tylko gdy przewód do lodówki z tyłu zezarla korozja. Serwisowka nie przewiduje w ogóle wymiany oleju, a poziom czynnika sprawdza się w okienku rewizyjnym według procedury w service manualu. Nie ma nawet potrzeby ściągania czynnika do uzupełnienia braku, choć oczywiście można to zrobić.
    Inna sprawa, że klima w aucie ma elementy gumowe, przez które może przedostawać się wilgoć. Stąd często są zalecenia do wymiany osuszacza. Choć i tego w service manualu nie znalazłem. Warunki pracy też są bardziej zmienne i cięższe niż w przypadku pomp ciepła pracujących stacjonarnie.

  6. #6

    Domyślnie

    Padłem.

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    e_nygma

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Skoczów okolice
    Kod pocztowy
    43-430
    Posty
    282

    Domyślnie

    Klima w aucie tak jak i PC nie wymaga serwisu olejowego .
    Jak trzeba dobijać czynnika to znak że coś jest uszkodzone i potrzeba pełnego serwisu i naprawy.
    Jak mechanik w nowym czy starszym ale sprawnym aucie ze sprawnie działającą klimatyzacją chce robić coś więcej niż odgrzybianie to znak że chce klienta naciągnąć na kasę.
    Dom w trakcie wykańczania wg planu "przy głogowej 1, 2,4 i własnej koncepcji: 123m2 zabudowy, 184 m2 użytkowej, ~156 m2 ogrzewanej podłogowo + garaż , kotłownia nieogrzewana . Ściany pustak keramzytobetonowy 25 cm, dachówka betonowa Brass cisar. Okna 3 komorowe 3 uszczelkowe o Uw 0.7 do 0.8, drzwi stalowe wikęd thermoprestige , brama krispol 60mm.
    ściany 20cm styro. grafit, dach 30 cm piana PUR, podłoga coś 14 cm szary grafit

    Ogrzewanie : od 22.12/2021 PC LG therma V 9kW

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.661

    Domyślnie

    Cytat Napisał cangi80 Zobacz post
    Serwisant znalazł naiwniaka to wymienia co roku co się tylko da aby wydoić kasę. Mam samochód już 13 lat i żadnych przeglądów klimy nie robiłem. Prędzej auto się rozleci niż klima przestanie działać. Czy producent tak zaleca , czy to tylko widzimisie serwisanta?
    A jedno z moich aut (audi a2) ma już 21 lat i też nie widziało gostka od klimatyzacji być może dlatego wszystko działa dalej wyśmienicie o odgrzybianie sam sobie ozonatorem robię .

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał e_nygma Zobacz post
    Klima w aucie tak jak i PC nie wymaga serwisu olejowego .
    Jak trzeba dobijać czynnika to znak że coś jest uszkodzone i potrzeba pełnego serwisu i naprawy.
    Jak mechanik w nowym czy starszym ale sprawnym aucie ze sprawnie działającą klimatyzacją chce robić coś więcej niż odgrzybianie to znak że chce klienta naciągnąć na kasę.
    W każdej instrukcja auta miałem, że co roku należy sprawdzić ilość czynnika. Żeby to zrobić trzeba go odessać. Do tego w każdej serwisówce, którą widziałem stoi, że ubytki 10% rocznie nie świadczą o nieszczelności i są w normie.

    Tak czy inaczej auta zazwyczaj serwisowałem co dwa-trzy lata i przy sprawnej instalacji uciekało w tym czasie więcej, niż 10%. Po serwisie zawsze sprawność klimy znacząco wzrastała (nie tylko organoleptycznie - ciśnienie na manometrach po nabiciu było niższe, niż przed i temperatura na wylocie kratek niższa, niż przed).

    Tak czy inaczej - skoro po serwisie nigdzie nie zalecają zalania z powrotem odciągniętego oleju (a czynnik owszem) to znaczy, że się zużywa.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 25-06-2022 o 17:31

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    W autach z okienkiem rewizyjnym nie ma konieczności odessania czynnika by sprawdzić ilość. Nawet w instrukcji uzupełniania nie ma mowy o odsysaniu.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    W autach z okienkiem rewizyjnym nie ma konieczności odessania czynnika by sprawdzić ilość. Nawet w instrukcji uzupełniania nie ma mowy o odsysaniu.
    W jakiej instrukcji? Pomija sprawdzenie szczelności czy zna na to sposób bez wytworzenia (prawie)próżni?
    Jeszcze nie spotkałem warsztatu, który w zakresie dorocznego przeglądu klimy nie odciąga czynnika.
    Takiego okienka jeszcze nie widziałem i wygooglać nie mogę. Podrzucisz jakiegoś linka?

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Sprawdzanie szczelności próżnia ma w zasadzie zerową sprawność. Najbardziej skuteczna metoda to chyba hydrogen na ten moment. W jednym po zakupie miałem o 300g za mało czynnika. Próżnia na godzinę nie wykazała nieszczelności. Rok później znowu to samo. Wodorem znaleźli wyciek w 15 min.

    Ale po co sprawdzać szczelność gdy ilość czynnika jest w normie?

    Proszę bardzo, link do manuala gdzie nie ma konieczności ściągania czynnika by zweryfikować ilość w układzie:
    https://lexusy.pl/LS430/rm/rm792e/m_ac_0003.pdf

  13. #13

    Domyślnie

    Sprężarka klimatyzacji samochodowej w przeciwieństwie do tej w PC nie jest układem hermetycznym.
    Olej zamknięty w układzie hermetycznym nie zmienia swoich właściwości, a więc się nie zużywa.

    Stare układy oparte na czynnikach R22, potrafiły pracować bezawaryjnie nawet kilkadziesiąt lat.

  14. #14

    Domyślnie

    Patrzę sobie na jakieś pakiety serwisowe, które można wybrać przy zakupie nowego samochodu i nic. Np w BMW nawet przy pakiecie Plus też o oleju sprężarki nic. W gwarancji nic. W leasingach, czy najmach długoterminowych gdzie wszystko się przerzuca na najemcę/leasingobiorcę też nic.

    I wcale mnie to nie dziwi, bo ten temat nie jest o klimatyzacji w samochodzie. To jest kolejny podprogowy przekaz, że kazjena kable grzewcze są lepsze niż Wasze PC. Klasycznie z argumentami tak wymyślonymi aby pasowały do tezy.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Olej zamknięty w układzie hermetycznym nie zmienia swoich właściwości, a więc się nie zużywa.
    Jak szczelność wpływa na właściwości oleju? Tam przecież jest ciśnienie i nieszczelność co najwyżej powoduje ubywanie czynnika i oleju - ale nie może tam dostać się wilgoć czy cokolwiek innego, żeby go rozwodnić.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak szczelność wpływa na właściwości oleju? Tam przecież jest ciśnienie i nieszczelność co najwyżej powoduje ubywanie czynnika i oleju - ale nie może tam dostać się wilgoć czy cokolwiek innego, żeby go rozwodnić.
    Dopóki układ jest szczelny, to nic z olejem się nie stanie.
    Jeśli klimatyzacja w twoim aucie pracowała poprawnie, to dałeś się naciągnąć na zbędne koszty.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Dopóki układ jest szczelny, to nic z olejem się nie stanie.
    Jeśli klimatyzacja w twoim aucie pracowała poprawnie, to dałeś się naciągnąć na zbędne koszty.
    Możesz wygooglać masę wydruków z automatów serwisujących. Praktycznie zawsze ilość odciągniętego czujnika jest znacząco mniejsza, niż nabitego. To jest standard i zawsze tak miałem (nie, nie serwisuję co roku - a co dwa-trzy lata przy czym oczywiście ozonowanie i wymianę filtra kabinowego sam robię znacznie częściej). Zawsze też po serwisie mam niższą temperaturę na wywiewie i niższe ciśnienia na manometrach.

    Taka jest specyfika klimatyzatorów samochodowych. Mają sporo połączeń, przewodów elastycznych - i czynnika ubywa.

  18. #18

    Domyślnie

    Klimatyzacja samochodowa jest układem niehermetycznym - dlatego razem z czynnikiem uzupełnia się w niej olej.
    Zacieki oleju to pierwsza oznaka nieszczelności układu.
    Dlatego też w układach tych uzupełnia się olej.

    W układach hermetycznych, takich małych jak domowe klimatyzatory czy PC oleju się nie wymienia.
    Chyba, że układ był pusty, doszło do spalenia, rozszczelnienia wymiennika, wymiany kompresora itp.

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Dlatego też w układach tych uzupełnia się olej.
    Ucieka też czynnik. To oczywiste, że się uzupełnia. Ale pytanie jest takie, dlaczego czynnik wraca (plus ubytki uzupełnia się nowym) a olej nie - odciągnięty nie wraca, zawsze dokładany jest nowy.

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Klimatyzacja samochodowa jest układem niehermetycznym - dlatego razem z czynnikiem uzupełnia się w niej olej.
    Zacieki oleju to pierwsza oznaka nieszczelności układu.
    Dlatego też w układach tych uzupełnia się olej.

    W układach hermetycznych, takich małych jak domowe klimatyzatory czy PC oleju się nie wymienia.
    Chyba, że układ był pusty, doszło do spalenia, rozszczelnienia wymiennika, wymiany kompresora itp.
    Sama prawda

    Olej w układach chłodniczych jest przeważnie zaj..cie higroskopijny. Dlatego też po kontakcie z wilgocią z powietrza nadaje się do wymiany. Nie wiem w jakiej instrukcji jest napisane strikte o wymianie oleju w klimatyzacji... Naciąganie na koszty.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony