dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Warunki zabudowy gorsze niż u sąsiada

    Mam poważny zgryz i liczę na pomoc ludzi obeznanych z tematem.

    Chciałbym zacząć budowę domu - z małżonką obejrzeliśmy multum gotowych projektów, ale żaden nam nie pasował. Zwróciliśmy się do architekta, który zebrał od nas informacje i zaproponował wstępny plan budynku który spełni nasze oczekiwania. Rzeczywiście przedstawiona po miesiącu propozycja bardzo nam pasuje i praktycznie nie widzimy w niej wad poza niepełną zgodnością z WZ. Problem w tym, że żeby projekt miał ręce i nogi to wysokość frontowej elewacji według architekta nie może być niższa niż 8,05m. Warunki zabudowy, które otrzymałem wraz z działką od poprzedniego właściciela zezwalają na maksimum 7,0m wysokości elewacji frontowej. Warunki zostały przeniesione na mnie. Nie za bardzo w rachubę wchodzi zaprojektowanie czegoś innego bo działka nie jest typowa i przy zachowaniu właściwych odległości i powierzchni zabudowy inny plan bez poważnych wyrzeczeń nie wchodzi w rachubę.

    Budynek sąsiadujący po lewej ma elewację frontową o wysokości 8,40cm ale został wybudowany 50 lat temu. Budynek po prawej jest parterowy.
    Architekt sugeruje by nie przejmować się WZ tylko zbudować tak jak nam pasuje bo jeżeli budynek nie będzie wyższy niż sąsiada to nikt się nie przyczepi, ewentualnie wytłumaczymy się, że brygada na każdym poziomie dała o pustaka za dużo (według mnie szalona opcja) i zalegalizuje się stan rzeczywisty.
    Wolę mieć spokojny sen i wszystko usankcjonowane na papierze. Jak sądzicie - czy mogę wystąpić o zmianę warunków zabudowy i żądać warunków nie gorszych niż u sąsiada w temacie wysokości elewacji frontowej? Obawiam się, że jeśli zacznę temat a urząd będzie mógł odmówić to potem raczej pewnym jest, że ktoś się pofatyguje sprawdzić wysokość...

    Dodać muszę, że sąsiedzi mówią, że sąsiadka z naprzeciwka bardzo się nudzi i przyczepia się wszystkiego czego może bo lubi ludziom utrudniać życie. Dała już temu popis bo wezwała straż miejską kiedy ekipa oczyszczała moją działkę i ścinała spróchniałe drzewo (na którego ścięcie miałem zezwolenie). Kiedy ojciec pojawia się na działce przyciąć trawę to mówi, że sąsiadka bacznie go obserwuje a ekipa wymieniająca wodomierz w studzience przed działką była przez tą panią zaczepiana podobnie jak ekipa od przyłącza energetycznego więc łatwo z tą kobietą nie będzie...

    Orientujecie się jakie sankcje może wyciągnąć wobec mnie urząd i z jakim prawdopodobieństwem jeśli przesadzę z wysokością? Którą opcję byście wybrali?

    Od razu bardzo dziękuję za zainteresowanie i porady osób doświadczonych w temacie.
    Ostatnio edytowane przez inekk ; 26-06-2022 o 11:15

  2. #2

    Domyślnie

    Wystąpić ponownie o Warunki Zabudowy argumentując istniejącą wysokością zabudowy sąsiada.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  3. #3

    Domyślnie

    Możesz napisać wniosek o zmianę WZ tylko w tym punkcie. Potrzebujesz zgodę wszystkich z rozdzielnika obecnych WZ i jakiś dobry argument za Twoją zmianą. Będzie szybciej niż nowe WZ.

  4. #4

    Domyślnie

    Świetna opcja - dziękuję za poradę.

    Zgodę od sąsiadów mogę zebrać. Pytanie tylko czy każdy musi to zrobić z osobna czy wystarczy, że wszyscy podpiszą się na jednej kartce i czy jest jakiś sformalizowany wzór na sporządzenie takiego pisma?

    Uzasadniłbym tym, że ze względu na głębokość kanalizacji nie da się głębiej umieścić piwnicy a dla zachowania sensownej wysokości kondygnacji trzeba przekroczyć maksymalną wysokość z WZ.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał inekk Zobacz post
    Świetna opcja - dziękuję za poradę.

    Zgodę od sąsiadów mogę zebrać. Pytanie tylko czy każdy musi to zrobić z osobna czy wystarczy, że wszyscy podpiszą się na jednej kartce i czy jest jakiś sformalizowany wzór na sporządzenie takiego pisma?

    Uzasadniłbym tym, że ze względu na głębokość kanalizacji nie da się głębiej umieścić piwnicy a dla zachowania sensownej wysokości kondygnacji trzeba przekroczyć maksymalną wysokość z WZ.
    Do WZ-ki zgody sąsiadów nie są wymagane.
    Gmina musi WZ-kę uzgodnić z odpowiednimi urzędami (np RDOŚ)
    Ja miałem podobny problem z pierwszą WZ-ką.
    Kazali mi budować kalenicą równolegle do drogi.
    Ja chciałem połacią dachu do południa bo zamierzałem na dachu położyć panele PV.
    (ok 40 stopni kalenica do drogi)
    Gmina zgodziła się na zmianę bo im się mój argument spodobał.

  6. #6

    Domyślnie

    Jeśli szybciej da się zrobić zmianę WZ zamiast nowego WZ to tak bym wolał bo nie ukrywam, że chciałbym "wbić łopatę" jeszcze w tym roku

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony