dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Marcin819

    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Kędzierzyn-Koźle
    Posty
    9

    Domyślnie Uziom - kilka pytań

    Witam

    Remontuję bardzo stary dom. Cała instalacja elektryczna to obecnie licznik i 1 gniazdko.
    Chcę wykonać uziom w celach przeciwporażeniowych.
    Budynek stoi na fundamencie kamiennym. Podczas czyszczenia wszystkie podłogi zostały wywalone aż do gruntu. Tak się składa, że kiedy przygotowywałem grunt pod wylewkę chudziaka,wykonałem z ocynkowanego ceownika prowadnice do poziomowania betonu, zostały one delikatnie przykryte wylewką, więc mam w betonie na gruncie zatopione ok. 60 metrów bieżących ceownika. Myślicie, że jest dobrym pomysłem aby wykorzystać go jako rodzaj uziomu fundamentowego? Chciałbym to wszystko połączyć przewodami i wypuścić na zewnątrz gdzie dodatkowo mógłbym wykonać uziom otokowy.
    Oczywiście na koniec zlecę pomiary.

    Druga sprawa jaka zaprząta mi głowę - jak ma się uziemianie fundamentów do pozostałych elementów domu ? Wiadome jest że cały budynek izoluje się przeciwwilgociowo od fundamentów, taka izolacja jest przeważnie też dobrym izolatorem elektrycznym. U mnie dodatkowo została wykonana podcinka a więc mam 2mm pcv między ścianami a fundamentem. Dodatkowo cała podłoga będzie leżeć na styropianie. Wiem że to trochę "inna" elektryka ale czy super uziemiony fundament odizolowany od reszty domu spełnia swoją funkcję ??

    Pozdrawiam i dzięki za każdą podpowiedź.

  2. #2

    Domyślnie

    Pomocne hasło - ekwipotencjalizacja.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.684
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Hasło fajne ale nawet nie każdy elektryk z nim sobie radzi.
    Marcin, te ceowniki to jaki przekrój mają. Jeszcze jedno pytanie czy budynek będzie miał instalację odgromową?
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  4. #4
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Marcin819

    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Kędzierzyn-Koźle
    Posty
    9

    Domyślnie

    Instalacji odgromowej nie będzie. Mój dom jest najmniejszy (i najniższy) z otaczających, są też tuż obok wysokie drzewa.
    Ceowniki mają około 30-40mm2 przekroju. Wiem że w przypadku instalacji odgromowej przekrój ma duże znaczenie, ale przy przeciwporażeniowej ?

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.684
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcin819 Zobacz post
    Instalacji odgromowej nie będzie. Mój dom jest najmniejszy (i najniższy) z otaczających, są też tuż obok wysokie drzewa.
    Ceowniki mają około 30-40mm2 przekroju. Wiem że w przypadku instalacji odgromowej przekrój ma duże znaczenie, ale przy przeciwporażeniowej ?
    Przekroje, nawet nie połowa normatywnych na uziom, oczywiście warto je połączyć z uziomem sztucznym.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony