dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Dobór pomp obiegowych dla pompy ciepła z buforem i grzejnikami

    Witam.

    Mam prośbę o nakierowanie mnie w jaki sposób prawidłowo dobrać pompy obiegowe dla instalacji co przy podłączeniu jej do pompy ciepła.

    Obecnie posiadam instalację co, która zasilana jest piecem gazowym o mocy nominalnej 10,5kW i maksymalnej 12kW. Instalacja obejmuje I i II piętro domu w związku z tym różnica wysokości pomiędzy grzejnikami I i II piętra wynosi ok. 3,5m.
    Piec, wyposażony już pompkę obiegową, jest zamontowany na I piętrze. Jest podłączony z obiegiem wodnym rurką miedzianą fi18mm na odcinku 2m, następnie jest rozgałęzienie na 2 oddzielne, w miarę wyrównane pod względem mocy "sekcje" z grzejnikami również rurkami fi18mm. Do grzejników biegną już rurki fi15mm.
    Tak konkretniej to rurek fi 18mm mam w instalacji ok 50m (liczę już zasilanie+powrót), rurek fi 15mm też z 50m, z 50 kolanek 90st, ok. 15 trójników oraz 9 grzejników stalowych Purmo o mocy łącznej 12kW. Wszystkie grzejniki są zaopatrzone w zawory termostatyczne Danfoss.

    W tym roku planuję podłączyć pompę ciepła do istniejącej instalacji grzewczej, prosty monoblok, taki:
    https://folansi.pl/produkt/pompa-cie...nsi-fa-02-7-1/
    Tą pompą planuję ogrzewać dom tylko w okresie przejściowym, do temp. zewn. ok. +3 do +5st ze względu na potrzebę zużycia nadwyżki produkcji z pv.
    W takich temperaturach zapotrzebowanie na ciepło budynku wynosi 4,5-5kW i do takiej mocy została dobrana powyższa pompa ciepła (wg danych katalogowych przy +2st ma mieć 5kW mocy dla temperatury zasilania 45/40st a jej COP ma wówczas wynieść 2,67).
    Grzejniki o łącznej mocy 12kW będą w okresie przejściowym ponad dwukrotnie "przewymiarowane" co jest zapewne korzystne bo umożliwi niską temperaturę zasilania grzejników (o ile dobrze rozumuję).
    Pompę ciepła chcę podłączyć z istniejącymi grzejnikami poprzez bufor o pojemności ok 120l (bez grzałek, na zasadzie "wiadro" z 4 otworami - dwa dla pompy i dwa dla instalacji grzejnikowej). Pompa będzie zlokalizowana na poziomie parteru budynku a bufor 2m poniżej (w piwnicy). Natomiast wysokość pomiędzy buforem a najwyżej położonym grzejnikiem wynosi 8m (dom 3 kondegnacyjny: parter, Ip, IIp i w sumie poddasze na połówce domu).
    W układzie muszę wiec zastosować 2 pompy obiegowe: dla pompy ciepła oraz dla grzejników.

    Pompa ciepła wg noty katalogowej wymaga przepływu, w zależności od temperatury zasilania/powrotu i zewnętrznej od 0,8-1m3/h.
    Od pompy do bufora (ulokowanego jak już wspomniałem poniżej pompy o ok 2m bo w piwnicy) będzie ok. 4m.

    Natomiast przepływ dla grzejników według mojego wyliczenia dla deltaT=5 (zasilanie 45st, powrót 40st), potwierdzony przez wyliczenia na stronie kalkulatora Wilo dały wynik 0,86m3/h:
    Q=0,86xV/deltaT=0,86x5/5=0,86m3/h.

    Nie wiem jak obliczyć podnoszenia dla obu pomp w związku z tym nie wiem z jakimi parametrami modeli szukać.

    Prosiłbym o porady jakie powinny być obie pompy obiegowe dla przedstawionego układu z pompą ciepła. Jeśli podalibyście mi jakieś konkretne, odpowiednie modele, które są sprawdzone a nie kosztują krocie to byłbym niezmiernie wdzięczny.

    Załączam rysunek "poglądowy".
    https://zapodaj.net/4f6f4cb4f54ba.png.html

    Z góry dziękuję za wszelką fachową pomoc.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Schemat isntalacji co.jpg
Wyświetleń:	16
Rozmiar:	5,9 KB
ID:	459834  
    Ostatnio edytowane przez Dolce1313 ; 26-06-2022 o 12:51

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dolce1313 Zobacz post
    W tym roku planuję podłączyć pompę ciepła do istniejącej instalacji grzewczej, prosty monoblok, taki:
    https://folansi.pl/produkt/pompa-cie...nsi-fa-02-7-1/
    Będzie ciężko, choćby z tego powodu że grzejniki mają dobrane i ponastawiane wkładki dla niskich przepływów i dużej Delty T.
    Po stronie domu, nie możesz dać wiele większej pompy niż ta co jest w kotle, gdyż instalacja zacznie hałasować.
    Dobrał bym coś z niewielkim zapasem, niż to co masz aktualnie w kotle.
    I liczył na to, że przy zasilaniu z PC (niskim parametrem) mocy grzewczej na grzejnikach będzie wystarczająco.
    W przeciwnym wypadku czeka cię wymiana (lub zmiana nastaw wkładek) by zwiększyć na grzejnikach przepływ.

    Mały obieg dobierz z danych technicznych agregatu 1,22 m3/h i 20 kPa - dobierz z minimalnym zapasem na przyłącz i będzie OK.

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź.
    Jak interpretować to 20kPa dla małego obiegu?
    Chodzi mi o to w jaki sposób dopasować pompę do tego parametru ponieważ na pompie są podane: przepływ (w m3/h) oraz wysokość podnoszenia (w metrach).
    Jak to się ma do parametru 20kPa?

    I drugie pytanie, czy do obiegu z grzejnikami sensowna byłaby pompa LFP ePCO 25/40-70Z?

    Jeśli to nie problem to zerknij proszę jeszcze na mój drugi temat:
    https://forum.muratordom.pl/showthre...96#post8140296
    Ostatnio edytowane przez Dolce1313 ; 27-06-2022 o 20:49

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Chcesz grzać tylko w okresach przejściowych. Czyli przy niskich temperaturach pompa będzie wyłączona. Czy zastanowiłeś się co wtedy z wodą w jej obiegu. Jeżeli nie będziesz tego obiegu podgrzewał lub opróżniał z wody, co jest trudne zapewne, może dojść a raczej na pewno dojdzie do uszkodzenia wymiennika w pompie.
    Dodatkowo jest ona na czynniku R410A, który jest wycofany i nie może być stosowany w nowych urządzeniach. Powiem tak, pewnie ktoś się chce pozbyć tych pomp i zniknie z rynku i nie wiem co wtedy z gwarancją. To są moje przypuszczenia. Jakbym miał potrzebę to bym oczywiście kupił taką pompę ciepła. Pewnie można ją w razie czego "nabić" innym czynnikiem a może nawet R290 jak olej w niej pozwoli na jego zastosowanie,

  5. #5

    Domyślnie

    Rozumiem.
    Pytanie o pompy obiegową nadal jest aktualne.
    Chodzi mi o jakieś konkretne dane.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dolce1313 Zobacz post
    Chodzi mi o to w jaki sposób dopasować pompę do tego parametru ponieważ na pompie są podane: przepływ (w m3/h) oraz wysokość podnoszenia (w metrach).
    Jak to się ma do parametru 20kPa?
    https://www.google.com/search?q=20+k...hrome&ie=UTF-8

    Jesteś pewien by robić to samemu?
    Z takim poziomem wiedzy, wpędzisz się tylko w koszta i niepotrzebną stratę czasu.

  7. #7

    Domyślnie

    Bardzo Ci dziękuje za pomoc.
    Postaram się to zrobić sam tak jak wykonałem sam instalację co z piecem gazowym. Do obliczeń wykorzystałem program Audytor (ozc a następnie co).
    Najprawdopodobniej znowu będę musiał do niego wrócić.
    Dla grzejników zastosuję pewnie pompę LFP ePCO 25/40-70Z. Jeśli chodzi o nastawy na zaworach to pewnie będą musiały zostać "poluźnione". Zobaczymy.
    Dla małego obiegu też taką samą albo o nieco mniejszych parametrach.
    Ostatnio edytowane przez Dolce1313 ; 28-06-2022 o 17:22

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    591

    Domyślnie

    Mam dwie pompki LFP ePCO 25/40-70Z do PC gruntowej , jedna na dolnym żródle i druga na górnym i dają radę.
    PC A-pic 8kW , DZ poziome, liniowe 3x160m, rozstaw rur 60 cm, głębokość 110-120cm , dom 110m2 , podłogówka 90 % połączona razem z grzejnikami w całym domu. Dodatkowe źródło ciepła to kocioł na drewno SAS 17kW.

    PV 4,8 kWp z falownikiem Solax X3 4 kW, kąt paneli 20*, odchyłka od S 45* na W i E .
    PV 4,62 kWp z falownikiem Growatt 4 kW, kąt paneli 30*, odchyłka od S 37* na W.
    Razem 9,42 kWp.

  9. #9

    Domyślnie

    Masz ogrzewanie podłogowe?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony