dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1

    Domyślnie Pasywne chłodzenie

    Cześć wszystkim,

    okres upałów w pełni m, jesteśmy razem z żona na etapie budowy domu i zastanawiamy się nad pasywnym chłodzeniem z gruntowej pompy ciepła po przez chłodzenie podłogowe i nawiew przez rekuperacja. Czy ktoś ma może taki zestaw i mógłby napisać opinie jak sprawuje się taki system j czy warto w to inwestować czy lepiej zainwestować jednak w klimatyzacje. Dzięki z góry za wszelkie odpowiedzi.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    https://forum.muratordom.pl/showthre...k-akumulacyjny

    Generalnie problemem jest to, że chłodzeniem płaszczyznowym nie wykroplisz wody - więc przy schłodzeniu jeszcze wilgotność względna wzrośnie (a latem i tak jest w górnym zakresie normy albo i wyżej) i komfort spadnie i będzie groziła pleśń i grzyb.

    Tylko jaki sens w domu pasywnym ma gruntowa (czy nawet powietrzna) pompa ciepła? Przecież trzy razy się rozsypie zanim się zwróci koszt jej zakupu.

  3. #3

    Domyślnie

    Mam chłodzenie pasywne (nagrzewnica/chłodnica w kanale wentylacji). Ruszyło na początku czerwca, w budynku jest 24-25st gdy na zewnątrz mamy 30st.

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Dzeus86

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Komorów
    Kod pocztowy
    05-806
    Posty
    323

    Domyślnie

    Cytat Napisał iluzion01 Zobacz post
    Cześć wszystkim,

    okres upałów w pełni m, jesteśmy razem z żona na etapie budowy domu i zastanawiamy się nad pasywnym chłodzeniem z gruntowej pompy ciepła po przez chłodzenie podłogowe i nawiew przez rekuperacja. Czy ktoś ma może taki zestaw i mógłby napisać opinie jak sprawuje się taki system j czy warto w to inwestować czy lepiej zainwestować jednak w klimatyzacje. Dzięki z góry za wszelkie odpowiedzi.
    Skoro masz /rozwazasz pompe gruntówą i pytasz o najlepsze rozwiazanie pod katem chlodzenia rozwazajac ewentualnie klimatyzatory, to ja bym poszedl na Twoim miejscu w klimakonwektory. Wtedy przez glikol w obiegu masz bezposrednie chlodzenie pasywne, na nawiewie, a nie podlogi. Dodatlowo pobierajac chlod z gruntu w lato i oddajac cieplo regenerujesz dolne zrodlo. Chlodzenie pasywne bedzie takze bardzo oszczedne pod katem energii, gdyz dzialac bedzie tylko na pompie obiegowej. Jezeli zas z jakiegokolwiek powodu to chlodzenie byloby za slabe (watpie przy dobrze zaizolowanym domu), to mozna zalaczyc klimakonwektory i zrobic zime w pomieszczeniach niczym jak w przypadku klimy.

  5. #5

    Domyślnie

    W lato moja wentylacja mechaniczna pracuje na tzw. bypass'ie, czyli sensu stricto nie używam rekuperacji. Natomiast, pomijając filtry, pierwszym elementem na wejściu wentylacji jest chłodnica/nagrzewnica - podobnie jak u @humidorek. U mnie podłączone to do GWC. Efekt chłodniczy jest marny, bo wentylacja to jednak relatywnie nieduże przepływy powietrza, ale latem taki układ "ściąga" sporo wody z gorącego wilgotnego powietrza wejściowego i tym samym poprawia komfort - jest ciepło, ale nie duszno

    Jak to globalne ocieplenie kiedyś przyjdzie , to podłącze sobie jeszcze podłogówkę pod DZ PC i będę miał sucho i dodatkowo chłodno.

    Samego schładzania powierzchniowego bez osuszania powietrza chyba bym się trochę bał, ale niektórzy z forum mają i nie narzekają.

    Klimakonwektory - w domu bym nie zakładał, bo wygląda jak kaloryfer i jeszcze pewnie "bezgłośnie hałasuje". O konieczności odprowadzenia skroplin spod tego "klimakaloryfera" nie wspomnę nawet.

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.917

    Domyślnie

    Cytat Napisał firmer Zobacz post

    Samego schładzania powierzchniowego bez osuszania powietrza chyba bym się trochę bał, ale niektórzy z forum mają i nie narzekają.
    To ja - z tych co nie narzekają i żadnych problemów nie mają. Pompa chodzi kiedy potrzebuje odkąd ją włączyłem, na sterowniku ustawione 23,5stC ,w najcieplejszy dzień było 25,5stC w domu. Zbyt duża/długotrwała wilgotność czy rosa na podłodze to dla mnie abstrakcja. Może to dzięki ustawieniom PC, sterowaniu (czujnik zewnętrzny i sterownik wewnętrzny) może budulcowi (beton komórkowy i tynki gipsowe) nie wiem. Przed zakupem PC, kiedy odwiedzałem jej użytkowników i pytałem o działanie, mówiono mi, by z chłodzeniem nie przesadzać, więc gdybym chciał mieć w domu 21stC przy 30tu i więcej na zewnątrz, to być może jakieś problemy by były.
    Grzechem jest mieć taką opcję i nie spróbować. Mnie i moim domownikom pasuje.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    coachu13

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    1.204

    Domyślnie

    Humidorek - masz na myśli kanały wentylacji mechanicznej ?
    Co tam zainstalowałeś ? Pochwal się.

  8. #8
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Dzeus86

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Komorów
    Kod pocztowy
    05-806
    Posty
    323

    Domyślnie

    Cytat Napisał firmer Zobacz post

    Klimakonwektory - w domu bym nie zakładał, bo wygląda jak kaloryfer i jeszcze pewnie "bezgłośnie hałasuje". O konieczności odprowadzenia skroplin spod tego "klimakaloryfera" nie wspomnę nawet.
    Powiem na swoim przykładzie.
    Klimakonwektory kanałowe. Albo pracują na 3 biegach ( gdzie 1 nieslyszalny) albo podłaczając pod knx masz sterowanie auto oparte na biegach lub %ntach wydajności. Prawda jest taka, że przy dobrze zaizolownaym domu nie wyjdziesz poza 1wszy stopień.

    Klimakonwektory kanałowe w suficie podwieszanym sa niewidoczne ( anemostat), a odpływ rozwiązany jest przez syfon kulkowy ( właściwie powinien być bezawaryjny).

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    To ja - z tych co nie narzekają i żadnych problemów nie mają. Pompa chodzi kiedy potrzebuje odkąd ją włączyłem, na sterowniku ustawione 23,5stC ,w najcieplejszy dzień było 25,5stC w domu. Zbyt duża/długotrwała wilgotność czy rosa na podłodze to dla mnie abstrakcja. Może to dzięki ustawieniom PC, sterowaniu (czujnik zewnętrzny i sterownik wewnętrzny) może budulcowi (beton komórkowy i tynki gipsowe) nie wiem. Przed zakupem PC, kiedy odwiedzałem jej użytkowników i pytałem o działanie, mówiono mi, by z chłodzeniem nie przesadzać, więc gdybym chciał mieć w domu 21stC przy 30tu i więcej na zewnątrz, to być może jakieś problemy by były.
    Grzechem jest mieć taką opcję i nie spróbować. Mnie i moim domownikom pasuje.
    Masz jakiś czujnik wilgoci podłączony do tej automatyki czy ustawiasz temp. tylko na wyczucie?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.917

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Masz jakiś czujnik wilgoci podłączony do tej automatyki czy ustawiasz temp. tylko na wyczucie?
    Mam tylko zwykłe wskaźniki czasu. temperatury ,wilgoci w pokojach i łazience. Nie jest to podłączone z PC. Sterownik pompy w domu mam w holu, tuż przy saloniku połączonym z kuchnią a więc w największym pomieszczeniu. Na nim tryb chłodzenia ustawiony na 23,5stC. Oczywiście, nie jest to klima i temperatura przy ponad 35stC na zewnątrz czy gotowaniu/pieczeniu dochodziła do 25.5stC ale tylko od strony gdzie słońce oknami wpada. Zapewne zewnętrzne żaluzje by to poprawiły ale ja nie mam. Od strony północnej w sypialniach w takich sytuacjach jest wyraźnie chłodniej i temperatura stała. Najchłodniej jest w łazience. Jest od południowej strony ale ma mniejsze okno 80x80cm największe zagęszczenie rurek w podłodze z największym przepływem. Niby tylko 1-1,5stC mniej niż w innych pomieszczeniach ale żonka potrafi stwierdzić..że zimno
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    No racja, wypadało by latem odciąć obieg w łazience.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    https://forum.muratordom.pl/showthre...k-akumulacyjny

    Generalnie problemem jest to, że chłodzeniem płaszczyznowym nie wykroplisz wody - więc przy schłodzeniu jeszcze wilgotność względna wzrośnie (a latem i tak jest w górnym zakresie normy albo i wyżej) i komfort spadnie i będzie groziła pleśń i grzyb.

    Tylko jaki sens w domu pasywnym ma gruntowa (czy nawet powietrzna) pompa ciepła? Przecież trzy razy się rozsypie zanim się zwróci koszt jej zakupu.
    Zależy ile za taką pompę trzeba wyłożyć. U mnie z dopłatą, trochę pracy własnej, wyszła naprawdę spoko. Sama pompa plus odwierty po dopłatach wyszła 27k. Kotłownia i moje pomysły wyszła trochę więcej - zbiornik na CWU prawie 5k, plus wszystko na mosiądzu.
    Teraz kiedy się zwróci. Rocznie produkuje 8tys kWha na CO, prawie 5tys na CWU plus nawilżanie. Teraz dochodzi chłód z gruntu - szacnkowo 5tys kWh.
    Mamy 13kWh z COP 4.32 dla CO i CWU
    5tys kWh dla chłodzenia z COP 25.
    Łącznie 18tys kWh energii ze średnim COP dla grzania i chłodzenia 5.62.

    Ale skupmy się na grzaniu - zamiast 3000kWh rocznie zużywałbym 13000 - czyli 10kWh rocznie więcej.
    Jeśli chodzi o chłodzenie, zamiast 200kWh zużyłbym 1670kWh przy chłodzeniu z COP 3 (strzelam), czyli 1470 więcej.

    Łącznie rocznie mam 11470kWh oszczędności w stosunku do prądu. O ile grzanie mogę ogarnąć w 2 taryfie (i ogarnaim 85%), o tyle chłodzenie już niekoniecznie.
    Teraz pytanie do czego chcemy przeliczyć opłacałność? Do kabli, czy do gazu?
    Bo do kabli to będzie prosty rachunek. Ale wiadomo, musimy doliczyć także część instalacji wodnej i do CWU, a także system klimatyzacji z regulacją tempeatury w każdym pomieszczeniu. Klimatyzację bez regulacji wyceniano mi na 25k - ale bez regulacji temperatury. Z regulacją było 10k więcej. No i klimatyzacja tak samo jak pompa ciepła, może się popsuć.

    Więc mamy 27k+10k (zbiornik i kotłownia)+24k system ogrzewania ściennego. Łącznie 61k. Doliczmy 1k na zawory i system wykonawczy do regulacji temperatury.
    Ile by kosztowała instalacja np kablami na 200m2 plus system ogrzewania CWU? Nie mam pojęcia.

    Ale co do chłodzenia podłogą - jak już pisałem, zupełnie mi nie podeszło. Chciałem chłodzić w ten sposób wiatrołap, ale nawet krótki kontakt był nieprzyjemny. Także tutaj raczej chodzenie w "kapciach". Co do skuteczności chłodzenia podłogą, nie mam wielkiego porównania.
    Przy ograniczeniu zysków słonecznych można utrzymać w domu temperaturę w okolicy 23 w całym domu - nawet w największe upały - takie jak były w czerwcu. Nie ograniczamy gotowania, pieczenia itd Ja jestem bardzo zadowolony - cisza i doskonałe warunki do pracy czy mieszkania. Spędzam w domu większość czasu i nie zamieniłbym na klimatyzację, którą używałem w przeszłości.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  13. #13

    Domyślnie

    Pytałem w wątku o wentylacji ale tam w zasadzie ani mee ani bee, więc tutaj zapytam

    Za chwilę będę ruszał z budowa domu i zastanawiam się nad wykonaniem GGWC. Dom będzie dobrze zaizolowany (taki półpasywny), będzie miał dużą akumulacyjność i z ekspozycja głównych przeszkleń na południowy zachód i obawiam się przegrzewania w lato a nawet i podczas ciepłej wiosny. Grunt mam gliniasty i mokry. Z tego względu typowy rurowiec odpada. GGWC będe robił sam. Rozwiązań komercyjnych po 10-15-20 tys w ogóle nie biorę pod uwagę.

    Zastanawiam się nad sensownością i opłacalnością tego przedsięwzięcia bo mało się słyszy, a jeśli już to niejednoznacznie nt wydajności tych GGWC, zwłaszcza latem bo o lato mi głównie chodzi. Początkowo miałem robić osobny wykop ale by optymalizować koszty szukam innych rozwiązań. Chciałabym zmieścić 200 mb (2x100) a może 300mb (3x100) rury 32mm w wykopie podczas wykonywania przyłącza wodociągowego. Wykop będzie miał ok 12m długości na ok 1 szerokości. Głębokość wykopu to ok 1,5-2m, wiec zastanawiam się czy wtedy nie pogłębić wykopu do ok 3m, a może i głębiej, i tam spiralnie nie zakopać tych rurek -bez większych ceregieli. Rozwiązanie o tyle fajne, ze w ten sposób mógłbym zakopać go o wiele głębiej niż gdyby robić specjalny wykop 100-200mb pod te rurki więc złoże byłoby wydajniejsze i stabilniejsze.

    Na yt widziałem filmik https://www.youtube.com/watch?v=D5SZTpXxrb4&t=626s gdzie właściciel pokazuje rozwiązanie dwóch nagrzewnic. Jedna (zimowo-letnia) pomiędzy czerpnią a centralka, a druga (tylko letnia) na nawiewie za centralką. Wiem, że GGWC niema takiej wydajności jak klimatyzacja ale jednocześnie wentylacja działa non-stop 24h, więc jeśli by się udało w ciepłe miesiące uzyskać nadmuch na poziomie 17-18 stopni to by to zapewniło znośne warunki przebywania.

    Pomiędzy dwoma nagrzewnicami na zasilaniu byłby mieszczacz, który w momencie gdy na czerpni byłoby powietrze gorące (ok 30 stopni +) to zasilanie z GGWC byłoby rozdzielane pomiędzy dwie nagrzewnice, ale jeśli czerpnia zasysała by powietrze chłodniejsze, (ok 24 stopnie i mniej) np. w nocy, to wtedy mieszacz puszczałby całe zasilanie GWC na druga nagrzewnice.

    Fakt, ze na tym filmiku właściciel omawia system, gdzie druga nagrzewnica, ta na nadmuchu za centralka, jest zasilana z pompy ciepła. W domu przewiduje ogrzewanie PC PW wiec jest łatwo zadbać możliwość chłodzenia, ale nie bardzo wiem, jako to miało by działać podłączone do WM. Inna rzecz to kwestia, ze rekuperator będę miał w garażu a PC będę miał na piętrze.

    Niby same koszty zakopania rurek sa relatywnie niewielkie ale jeśli mam wydać 1-2 tys w błoto, to po co?

    Jakie macie konstruktywne uwago do tej koncepcji?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Schemat rekuperacja +GGWC.jpg
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	80,0 KB
ID:	468376  

  14. #14

    Domyślnie

    jprdl
    trzeba było wykuć dom w skale...w lato jest cały czas chłodno.

  15. #15

    Domyślnie

    Do samego chłodzenia chyba nie opłaca się taki system, za mała wydajność, za dużo roboty i problem z wilgotnością. Natomiast do ogrzewania nadmuchowego już ma to sens (wtedy chłodzenie byłoby dodatkiem). Mam taki układ z pętlami pod budynkiem.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mariooo12 Zobacz post
    Zastanawiam się nad sensownością i opłacalnością tego przedsięwzięcia
    https://forum.muratordom.pl/entry.php?132793

    https://forum.muratordom.pl/entry.php?132795

    Cytat Napisał Mariooo12 Zobacz post
    jeśli by się udało w ciepłe miesiące uzyskać nadmuch na poziomie 17-18 stopni to by to zapewniło znośne warunki przebywania.
    Nie, to zdecydowanie za mało (za wysoka temperatura i za mały przepływ).

    Nawet znacznie niższa temperatura, w nocy (gdy zysków słonecznych zero) daje znikomy efekt.
    https://forum.muratordom.pl/entry.php?132528

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    https://forum.muratordom.pl/entry.php?132793

    https://forum.muratordom.pl/entry.php?132795



    Nie, to zdecydowanie za mało (za wysoka temperatura i za mały przepływ).

    Nawet znacznie niższa temperatura, w nocy (gdy zysków słonecznych zero) daje znikomy efekt.
    https://forum.muratordom.pl/entry.php?132528
    Nie pisałem o tym, ale mam świadomość, że zasłanianie okien w lato, w słoneczne dni będzie bardzo istotne, a nawet kluczowe. Rolet zewnętrznych raczej nie będzie. Wewnętrzne na pewno będą, właśnie z myślą o osłonie przed słońcem. Na pewno będzie ciepły montaż okien wysunięty w warstwę ocieplenia. Mój dom będzie piętrowy i o ile na parterze w koncepcji mamy pergolę także od strony południowo-zachodniej, pod którą chcemy rozkładać tkaniną zacieniającą, taką podwieszaną pod pergolą, z myślą właśnie o osłanianiu okien i elewacji przed przegrzewaniem w słoneczne dni, o tyle okien na piętrze 3 szt., od str. południowo zachodniej nie mam jak przesłonić i o nie się bardzo obawiam. Z myślą także o lepszej izolacji okien myślę by wewnętrzne glify okleić EPSem, choćby 1cm grubości.


    Dom będzie ogrzewany pompa ciepła, najprawdopodobniej powietrze-woda, wiec łatwo będzie zadbać o to by by miała funkcję chłodzenia. Czy wtedy taką pompę ciepła powinienem połączyć z nagrzewnicą/chłodnicą 2 z mojego schematu, tą na nawiewie, za centrala wentylacyjną? Czy wtedy powinno się zrobić jakiś zbiornik buforowy na tzw. wodę lodową, który PC by schładzała i z którego czynnik dopiero by współpracował z ta chłodnicą 2?
    Jaka orientacyjnie temperaturę PC by podawało do tej chłodnicy? Zakładam, ze temperatura czynnika schładzającego z PC byłaby niższa niż 15 stopni, a nawet dużo niższa, więc czy w tej chłodnicy wykraplałaby się wilgoć i do domu by było nadmuchiwane osuszone powietrze? Czy nie ma ryzyka, ze w kanałach wentylacyjnych także by się pojawiła wilgoć a więc i w konsekwencji jakieś grzyby i inne świństwa?
    Nie natknąłem się na żaden wątek, artykuł dotyczący i opisujący schładzanie PC poprzez chłodnice wpięta w WM.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mariooo12 Zobacz post
    Wewnętrzne na pewno będą, właśnie z myślą o osłonie przed słońcem.
    Szyby okienne prawie nie przepuszczają promieniowania cieplnego. Znaczną część świetlnego też pochałaniają. Rolety z folią aluminiową może i odbiją część światła i część wyleci przez okno na zewnątrz. Ale i tak większość jak już wpadnie, to zostanie wewnątrz.
    Widziałeś pierwszą termowizję z pierwszego linka?

    Cytat Napisał Mariooo12 Zobacz post
    Na pewno będzie ciepły montaż okien wysunięty w warstwę ocieplenia.
    Jak robisz sam, i dokładnie wyfrezujesz EPS dookoła okna, to jakieś niewielkie zyski to przyniesie. Jak będzie robiła ekipa, to szybciej obrobienie wysuniętych okien przyniesie więcej szkody, niż pożytku a będzie kosztowało sporą czapkę pieniędzy. Optymalne jest zlicowanie okien z murem i wjechanie EPS tak daleko na ramę, jak tylko pozwala Twoje poczucie estetyki.

    Cytat Napisał Mariooo12 Zobacz post
    Dom będzie ogrzewany pompa ciepła, najprawdopodobniej powietrze-woda, wiec łatwo będzie zadbać o to by by miała funkcję chłodzenia.
    O tym masz niejedną dyskusję na FM. Moje zdanie mas z w linku, który wrzucałem - w skrócie chłodzenie bez osuszania nie ma sensu. Klimakonwektor nie osuszy tak skutecznie, jak zwykła klima a cała instalacja na klimakonwektorach jest droższa i mniej odporna na błędy wykonawcze i projektowe, niż zwykłe klimy.

    Cytat Napisał Mariooo12 Zobacz post
    Czy wtedy taką pompę ciepła powinienem połączyć z nagrzewnicą/chłodnicą 2 z mojego schematu, tą na nawiewie, za centrala wentylacyjną?
    Nie ma sensu łączenie wentylacji z klimatyzacją z kilku powodów.
    1. Do wentylowania wystarczy 10x+ mniej powietrza, niż do klimatyzacji
    2. Niby powyższe da się obejść recyrkulując powietrze, ale zazwyczaj nie tam potrzebujesz najwięcej chłodu gdzie potrzebujesz najwięcej świeżego powietrza. Najwięcej chłodu potrzebujesz tam, gdzie masz największe zyski słoneczne i bytowe - zazwyczaj to jest salon i kuchnia. A większość powietrza wpada przez anemostaty nawiewne w sypialniach. Efekt będzie taki, że będziesz miał przechłodzone sypialnie a dalej gorąco w strefie dziennej.
    3. Puszczenie ilości powietrza potrzebnej do chłodzenia (większość recyrkulowana) przez anemostaty nawiewne i wywiewne spowoduje hałas zarówno na anemostatach, jak i przy zamkniętych drzwiach.
    4. Duża ilość przepływającego powietrza to dyskomfort w łazienkach.
    5. Trudno to zbilansować.
    6. Drogo wyjdzie a jest spora szansa że nie będzie działało zgodnie z założeniami.

    Zazwyczaj wystarcza jeden split tam, gdzie największe zyski słoneczne i bytowe.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony