dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 25
  1. #1

    Domyślnie Ile prądu zamówić?

    Witam,

    Planuje złożyć wniosek o warunki przyłączenia do działki rekreacyjnej na której mam altankę, domek narzędziowy.

    Zastanawiam się ile powinienem zamówić kw.

    Prądu będę używać do takich rekreacyjnych celów, wiadomo oświetlenie jakieś, czajnik elektryczny, mikrofalówka, lodóweczka może jakaś mała, czasem podładować jakiś akumulator, radio, kosiarkę, szlifierkę, piłę. Planuje też trójfazowy od razu żeby było gniazko w razie czego na jakąś betoniarkę albo coś jakby miało być coś robione większego w przyszłości.

    Ile polecacie na taką działkę zamówić kw?

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Minimalna ilość dla prądu trójfazowego. Zapewne będzie to 8-11 kW i zabezpieczenie C16. Jak będzie za mało, to zwiększysz, ale dla poboru o którym piszesz - moce urządzeń 2-3 kW, powinno wystarczyć . Jednocześnie nizsze opłaty stałe oraz opłatę przyłączeniowa zapłacisz

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Do działki rekreacyjnej brałbym jednofazową jak tylko nie planujesz urządzeń trzyfazowych. Betoniarek jest masa na jedną fazę.
    Zaleta jednofazowej jest przede wszystkim taka, ze dostajesz zabezpieczenie 32A przy trzyfazowym 10kW to ledwo 16A. Przy 1f nie ma problemu z rozłożeniem obciążenia na fazy. Minus, że więcej niż 6-7kW na jednej fazie nie dostaniesz.

    Za to jak przewidujesz wcześniej czy później auto elektryczne - to może być argument za instalacją trzyfazową z niewielką mocą teraz ale z opcją podniesienia mocy umownej.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Zgadzam się - nie bierz 3f jeśli nie masz sprzętu z którego już dziś będziesz korzystał lub urządzeń 1f ale o dużej mocy lub z starszym typem silnika (gdzie przy rozruchu potrzebuje sporej mocy).
    Zawsze możesz potem zmienić umowę.
    Do celów rekreacyjnych 7kW wystarczy.

  5. #5

    Domyślnie

    Przepraszam za tak podstatowe pytanie ale zwyczajnie się nie znam

    Co mi w praktyce da większe zabezpieczenie?

    Bo dzisiaj pytałem o ceny w PGE i przy 3fazach i 7kw dostałbym 16A

    A do 3faz głownie skłania mnie to, że jak przyjdzie mi za 3 lata np coś robić z tych 3faz to będę mieć gotową instalacje i nie bedę musiał znowu kopać jakichś nowych kabli i rozkopywać całą działkę

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał asaledr Zobacz post
    Bo dzisiaj pytałem o ceny w PGE i przy 3fazach i 7kw dostałbym 16A
    A no to, że jak na jednej fazie odpalisz suszarkę, to gdy na tej samej fazie dołożysz coś, co pociągnie chociaż kilkaset W to zabezpieczenie wybije. Musisz pilnować, żeby nie włączyć jednocześnie dwóch urządzeń o znacznym poborze prądu na tej samej fazie.

  7. #7

    Domyślnie

    A da się to jakoś przeliczyć ile to 16A czy 20A pozwoli jednocześnie uruchomić ilość WATÓW?

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał asaledr Zobacz post
    A da się to jakoś przeliczyć ile to 16A czy 20A pozwoli jednocześnie uruchomić ilość WATÓW?
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Moc_czynna

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A no to, że jak na jednej fazie odpalisz suszarkę, to gdy na tej samej fazie dołożysz coś, co pociągnie chociaż kilkaset W to zabezpieczenie wybije.
    Gdzie takie kwiatki? Ty tak z własnego doświadczenia?
    Mając trzy fazy masz mniej obciążoną instalacje, mniejsze skoki napięć możliwość podpięcia odbiorników większej mocy (idukcje z trybem boost), przepływowy pdgrzewacz wody możliwośc podpięcia większej instalacji PV itd. Dodatkowo jeśli planujesz jakiś warsztacik trójfazowa instalacja umożliwia stosowanie silników tego typu które mają znacznie większy moment rozruchowy i mniejszy prąd udarowy. Prawidłowo zaprojektowana instalacja zapewnia odpowiedni balans na fazach np (w kuchni dwie fazy płyta, trzecia piekarnik). Trzeba mieć strasznie skopaną instalacje żeby "pilnować" co się włącza bo "zabezpieczenie wybije".

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    Gdzie takie kwiatki? Ty tak z własnego doświadczenia?
    [...]
    Prawidłowo zaprojektowana instalacja zapewnia odpowiedni balans na fazach np (w kuchni dwie fazy płyta, trzecia piekarnik).
    6kW@1f = 32A zabezpieczenie przedlicznikowe
    6kW@3f = 10A zabezpieczenie przedlicznikowe
    Dałem "fory" 3f "dopłacając" do 10kW żeby chociaż 16A dostać. Ale to i tak drożej wychodzi w instalacji zarówna w opłacie za przyłącze jak i pociągnięcie kabla.

    Namawiasz, żeby zapłacić co najmniej 3x więcej za przyłącze i kolejne kilka zł za każdy metr WLZ, niż wystarczyłoby na jednej fazie, żeby odpalenie na tej samej fazie piekarnika albo płyty i suszarki do włosów nie wywaliło bezpiecznika?

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Z reguły najbardziej opłaca się najmniejsza możliwa moc dla największego możliwego bezpiecznika. 7kW przy trzech fazach to już 16A. Przedstawiam zalety instalacji trójfazowej w porównaniu do jedno. Jak dzieje się coś takiego:
    A no to, że jak na jednej fazie odpalisz suszarkę, to gdy na tej samej fazie dołożysz coś, co pociągnie chociaż kilkaset W to zabezpieczenie wybije
    to znaczy że instalacja jest spieprzona i nie można tego traktować jako argument. O cenach 3x przyłacza też masz raczej mgliste pojęcie i sory ale bredzisz..

    Kolejne bzdury:
    Dałem "fory" 3f "dopłacając" do 10kW żeby chociaż 16A dostać.
    Ja mam zabezpieczenie przedlicznikowe 20A (3f) zgadnij jaką mam moc umowną?
    Ostatnio edytowane przez mac_612 ; 06-07-2022 o 16:04

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    o cenach 3x przyłacza też masz raczej mgliste pojęcie i sory ale bredzisz..
    plonk.



    6A = 1kW@1f i 4kW@3f. Faktycznie, jest 4x drożej.
    10A = 2kW@1f i 5kW@3f. Faktycznie, 2,5x drożej
    16A = 3kW@1f i 9kW@3f. Jest 3x drożej.
    Średnio 3,17x drożej w tym zakresie. Ile musiałoby być, żeby 3x nie było bredzeniem?

    Natomiast istotny błąd popełniłem pisząc, że WLZ to kilka złotych różnicy na każdym metrze. Różnica między YKY 5x10mm2 a 3x10mm to ponad 10zł/m2 więc powinienem napisać, że kilkanaście.

    A wracając do meritum - ja najchętniej wziąłbym z 18kW@100A na jednej fazie. Niestety, w Polsce się nie da (przynajmniej w taryfie G).
    Nie jest prawdą, jakoby płyta indukcyjna potrzebowała dwóch faz - spokojnie można zasilić z tej samej fazy bez ograniczania mocy (oczywiście trzeba dać grubszy kabel i mocniejsze zabezpieczenie albo podpiąć do tej samej fazy dwoma żyłami 2,5mm2).
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Przechwytywanie_9929481.jpg
Wyświetleń:	213
Rozmiar:	20,3 KB
ID:	459930  
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 06-07-2022 o 17:13

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    plonk.



    6A = 1kW@1f i 4kW@3f. Faktycznie, jest 4x drożej.
    10A = 2kW@1f i 5kW@3f. Faktycznie, 2,5x drożej
    16A = 3kW@1f i 9kW@3f. Jest 3x drożej.
    Średnio 3,17x drożej w tym zakresie. Ile musiałoby być, żeby 3x nie było bredzeniem?
    No tak jak sugerujesz komuś, żeby sobie wybrał moc przyłacza <3kW to się nie dziwie że suszarka wyrzuca zabezpieczenie.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	tabela-jak-zmniejszyc-moc.jpg
Wyświetleń:	7
Rozmiar:	13,5 KB
ID:	459931
    Zabezpieczeń 6 i 13A się praktycznie w nowych budynkach nie stosuje
    Podaj proszę cene bardziej przyźemnych wartości 6kW dla jedno i 7kW dla trojfazowej instalacji.
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A wracając do meritum - ja najchętniej wziąłbym z 18kW@100A na jednej fazie. Niestety, w Polsce się nie da (przynajmniej w taryfie G).
    Pewnie, właściwie, trzy fazy chyba jakiś debil wymyślił. Miedż ostatnio staniała więc takie 50mm2 do domu w sam raz. Musisz mieć strasznie skopaną instalacje, jak widzisz jakieś ułomności 18kW 3f.
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie jest prawdą, jakoby płyta indukcyjna potrzebowała dwóch faz - spokojnie można zasilić z tej samej fazy bez ograniczania mocy (oczywiście trzeba dać grubszy kabel i mocniejsze zabezpieczenie albo podpiąć do tej samej fazy dwoma żyłami 2,5mm2).
    Nie chce mi się w tej chwili szukać przykładów, ale wiele płyt przy podłączeniu do 1f ogranicza moc maksymalną (chociażby funkcje boost). No ale mamy tu doczynienia z fanatykiem wysokich prądów. Jak to się ma do tej "3razy tańszej instalacji" o mocy 3kW lub mniej?
    Ostatnio edytowane przez mac_612 ; 06-07-2022 o 18:58

  14. #14

    Domyślnie

    Jak masz 3F i przy włączonej suszarce coś włączysz to zabezpieczenie "wybije". Ale jak weźmiesz 6kW na jednej fazie i podłączysz na niej indukcję, to takiego ryzyka już nie ma. Jak zwykle logicznie

    I na cholerę komuś piekarnik w altanie?

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    I na cholerę komuś piekarnik w altanie?
    Piekarnik jak piekarnik, ale takie urządzenia widywałem na działkach Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	3949f50be524bb6f5dcee545d2a7543c.jpg
Wyświetleń:	24
Rozmiar:	84,8 KB
ID:	459935

    Czasy ciężkie, paliwo drogie...

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    Podaj proszę cene bardziej przyźemnych wartości 6kW dla jedno i 7kW dla trojfazowej instalacji.
    Jakie zabezpieczenie obwodów dasz przy 16A przedlicznikowego? Chcesz porównywać realne - wg Twojej tabeli 40A kosztuje 3,29x taniej przy 1f niż 3f (u mojego operatora przy 1f nie da sie dostać 40A).

    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    Nie chce mi się w tej chwili szukać przykładów, ale wiele płyt przy podłączeniu do 1f ogranicza moc maksymalną (chociażby funkcje boost).
    Leń i bajki opowiada. Jak podłączysz pod dwa "wejścia" na płycie tę samą fazę, to nic nie ograniczy. Nie rozróżnia przesunięcia faz ani nie używa napięcia międzyfazowego. Różnie tylko wg instrukcji trzeba podłączyć - żeby dać opcję montażu jak ktoś ma słabą instalację. Ale masz kabelek 3x4mm2 albo dwie żyły fazowe (pod tę samą fazę podpięte) to będzie działało jak przy "dwufazowej" instalacji. Przydatne, jak np. awaryjnie podpinasz agregat jednofazowy - wygodniej i taniej zmostkować wtedy wszystkie fazy w domu pod jedną nawet, jak masz instalację trzyfazową.

    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    Pewnie, właściwie, trzy fazy chyba jakiś debil wymyślił. Miedż ostatnio staniała więc takie 50mm2 do domu w sam raz.
    A jaka jest obciążalność 10mm2 w gruncie? Może nie pociągnie 18kW?
    Bo chyba wiesz, że przy trzyfazowej i tak nie możesz dać mniej, niż 10mm2 (chyba, że sieć masz TT)? Za to dwie dodatkowe żyły nie są za darmo.
    AFAIK w Anglii bez problemu dostaniesz 100A na jednej fazie. I to wygodniejsze. A dla ZE co za różnica, czy ma trzy domy na różnych fazach czy każdy na trzech fazach?

    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    Piekarnik jak piekarnik, ale takie urządzenia widywałem na działkach Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	3949f50be524bb6f5dcee545d2a7543c.jpg
Wyświetleń:	24
Rozmiar:	84,8 KB
ID:	459935

    Czasy ciężkie, paliwo drogie...
    A w tym typowo grzałka 2+1,5kW i dla obydwu wystarczy 16A@1f. Ale jak ktoś podepnie nawet grzałkę 3x2kW do jednej fazy to przy 1f@40A=7kW mocy umownej zostanie mu prawie 14A na inne rzeczy (na czajnik albo piekarnik nawet wystarczy). Przy 3f żeby do 3x2kW dorzucić czajnik na którejkolwiek fazie musisz zamówić co najmniej 13kW.

    MSPANC. Ale już nie zaglądam więcej.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 07-07-2022 o 12:40

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A jaka jest obciążalność 10mm2 w gruncie? Może nie pociągnie 18kW?
    Bo chyba wiesz, że przy trzyfazowej i tak nie możesz dać mniej, niż 10mm2? Za to dwie dodatkowe żyły nie są za darmo.
    Możesz, tylko masz klapki na oczach i wiesz tylko o sieci TNC.

    Proponowanie komuś 1F i kabla dla takiego układu jako rzekoma oszczędność to wpuszczanie w przyszłe koszty jak trzeba będzie kopać drugi raz i kłaść nowy kabel w razie jak się okaże, że 6kW to za mało.

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jakie zabezpieczenie obwodów dasz przy 16A przedlicznikowego?
    Zgodne z projektem.
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Chcesz porównywać realne - wg Twojej tabeli 40A kosztuje 3,29x taniej przy 1f niż 3f (u mojego operatora przy 1f nie da sie dostać 40A).
    Realnie ile razy jest droższe 7kW na 3fazach od 6kW na jednej fazie.
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Leń i bajki opowiada.
    Wiesz, niektórzy zajmują się innymi rzaczami niż teoretyzowanie i nabijanie przez 8lat średnio po 7postów dziennie.
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak podłączysz pod dwa "wejścia" na płycie tę samą fazę, to nic nie ograniczy. Nie rozróżnia przesunięcia faz ani nie używa napięcia międzyfazowego.
    ok, mea culpa, fakt zawsze stosowało się to ograniczenie w mieszkaniach z instalcją jednofazową .
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    jak np. awaryjnie podpinasz agregat jednofazowy - wygodniej i taniej zmostkować wtedy wszystkie fazy w domu pod jedną nawet, jak masz instalację trzyfazową.
    Nie wiem co tutaj akurat agregat ma z indukcją wspólnego, ale fakt do awaryjnego zasilania domku to tylko jednofazowy ze zmostkowanymi fazami w przełączniku. Mam tak zrobione od nastu lat tak więc nie pisz co mam i jak podpinać


    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A jaka jest obciążalność 10mm2 w gruncie? Może nie pociągnie 18kW?
    Pewnie wstaw pasującą Ci tabelke, Potem napisz jaką będzie miał temperaturę ten przewód na/w ścianie, w korytku, w rozdzielni jak popłynie przez niego te 70-80A?
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    AFAIK w Anglii bez problemu dostaniesz 100A na jednej fazie. I to wygodniejsze.
    Akurat instalacjie w Angli ciężko uznać za wzorowe. I to nie tylko elektryczne.
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A dla ZE co za różnica, czy ma trzy domy na różnych fazach czy każdy na trzech fazach?
    Ty się mnie pytasz? Jak myślisz dlaczego Wprowadzono ograniczenie mocy dla instalacji fotowoltaicznej jednofazowej do 3600W?
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A w tym typowo grzałka 2+1,5kW i dla obydwu wystarczy 16A@1f. Ale jak ktoś podepnie nawet grzałkę 3x2kW do jednej fazy to przy 1f@40A=7kW mocy umownej zostanie mu prawie 14A na inne rzeczy (na czajnik albo piekarnik nawet wystarczy). Przy 3f żeby do 3x2kW dorzucić czajnik na którejkolwiek fazie musisz zamówić co najmniej 13kW.
    Muszę sprawdzić co mam nie tak zinstalacją u siebie, bo mam 9kW moc umowną (ale bezpiecznik w umowie 20A tak więc jak widzisz teorie i tabelki o kant d..) indukcje,czajnik mikrofale, migomat dwie, a teraz nawet trzy pompy ciepła, jeden sezon ogrzewałem dom czystym prądem. I przez te wszystkie lata główne zabezpieczenie mi raz tylko wybiło - jak kupiłem bardzo mocną trójfazową myjkę ciśnieniową(25MPa przy ponad 20l/m) . Wymiana bezpiecznika na taki o odpowiedniej charakterystyce załatwiła temat.
    Znowu bzdury Kaizen.
    Ot
    Tak z ciekawości włączałeś już klime w tym roku? Macałeś rurki? Dalej uważasz, że nie trzeba ich izolować?

    Wracając do wątku uważam, że warto zapłacić trochę więcej na instalacje 3f z mocą umowną 7kW zwłaszcza, że jest to jednorazowy koszt a stwarza dużo większe możliwości w przyszłości. I jak pisałem - jak najwieksze zabezpieczenie, przy jak najmniejszej mocy umownej.
    Ostatnio edytowane przez mac_612 ; 08-07-2022 o 09:48

  19. #19

    Domyślnie

    Co to jest ta moc "UMOWNA" tzw. chwilowa maksymalna przez wzgląd na zabezpieczenia czy maksymalna jaką ciągnąć można przez 24h i tak przez 365 dni w roku oraz może przy okazji tu poruszanego co powiesz odnośnie tego :
    Cytat Napisał samsu Zobacz post
    Tak z ciekawości pytam, bo coś jakoś mi się jarzy, że każdy u dostawcy energii elektrycznej ma jakiś limit kW/h w roku do wykorzystania a gdy ten limit przekroczy, to mogą dowalić karę od której do reszty wyjdą włosy jeśli ktoś jeszcze je ma. Opieram to na przypadku zasłyszanym - ktoś w złączu bezpieczniki musiał wymienić i że bo niby usłyszał o tym tak, iż zakładowi energetycznemu nie robi to różnicy, że jak np. ktoś ma mieć 25 A a 32 A sobie wstawia, bo z 25 A moc mu jest potrzebna a nie po stopniowaniu bezpieczników moc z 16 A.
    Wypowiesz może zdanie Swoje, bo faktycznie @Kaizen jako między innymi znawca spraw elektrycznych, po tym co tu widzę pitoli coś czego pojąć nie mogę i tak np. no jak licznik trój-fazowy w trój-fazowej instalacji w której jest tylko jedna faza obciążona i tak powiedzmy gdy są dwie i to nie równo obciążone czyli mamy do czynienia z asymetrią w układzie straszną - może zliczać jak mu pasuje. Za prąd się płaci tak jak na fakturze stoi a nie, że : bo instalacja jedno fazowa czy trój fazowa - do tego skąd się wzięło, że : „A no to, że jak na jednej fazie odpalisz suszarkę, to gdy na tej samej fazie dołożysz coś, co pociągnie chociaż kilkaset W to zabezpieczenie wybije.”
    16A X 230V = 3680W co w przeliczeniu daje 3,68kW przy obciążeniu czynnym, to ile ta suszarka musi pobierać mocy by po dołożenia do tego powiedzmy 1kW zabezpieczenie wywaliło i dalej jakiej by musiało być wartości to zabezpieczenie by pod takim obciążeniem padło - skoro przy obciążeniu czynnym : 6A X 230V = 1,38kW; 10A X 230V = 2,3kW; 16A X 230V = 3,68W i 20A X 230V = 4,6kW a 25A X 230V = 5,75kW. Teraz co w instalacji trój-fazowej gdy na każdej facie będziemy mieli trzy takie same zabezpieczenia – no jak ta moc którą pobrać będziemy mogli wyglądać będzie.

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał samsu Zobacz post
    .......coś czego pojąć nie mogę i tak np. no jak licznik trój-fazowy w trój-fazowej instalacji w której jest tylko jedna faza obciążona i tak powiedzmy gdy są dwie i to nie równo obciążone czyli mamy do czynienia z asymetrią w układzie straszną - może zliczać jak mu pasuje. .....
    Licznik to nie silnik trójfazowy, ma swoją klasę dokladności i w tej klasie musi sie zmiescic niezaleznie od asymetrii poszczegolnych faz.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony