Witam
Doczytałem się, że dobrym zabezpieczeniem dla kotła na paliwo stałe jest zamontowanie zaworu mieszającego.
Co chcę osiągnąć:

1. Zredukować temp. zasilania na grzejniki aby piec mógł pracować w zakresie 60-70C bo przy niższych temp. strasznie się zawala smołą itp.

2. Zabezpieczyć piec przed niskimi temp. powrotu bo z tego co wyczytałem to piece takie mają zalecane min. 55C na powrocie a u mnie obecnie to okolice 40.

Mała charakterystyka mojej instalacji:
- są w sumie trzy niezależnie źródła ogrzewanie tj. piec na paliwo stałe, kocioł elektryczny i kocioł kondensacyjny
- wszystkie źródła mogę działać niezależnie tj. albo samodzielnie ogrzewają C.O. i C.W.U. lub wymiennie każdy z piecy może ogrzewać co innego.
- kocioł kondensacyjny jest już tak podłączony że ma dwa oddzielne obiegi C.O. i C.W.U. ale to logiczne
- piec "węglowy" moc 24kW i kocioł elektryczny 15 kW
- instalacja w "kotłowni" jest poprowadzona na miedzi fi 22 dalej już fi 15
- ogrzewanie tylko grzejnikowe 99,9% grzejniki aluminiowe

Co chcę uzyskać:
- możliwość utrzymywania na piecu węglowym czy to elektrycznym temp. 60-70C na potrzeby C.W.U. i jednocześnie, żeby zawór mieszający obniżał temp. na grzejniki w zakresie 40-55C
- zabezpieczyć piec węglowy przez niską temp. na powrocie.

Czego nie wiem:
- jaki zawór mieszający wybrać tj. jaki KVs i DN
- gdzie wlutować się w powrót aby podać wodę z powrotu do zaworu tzn. wpiąć się w instalacje za czy przed pompą obiegową. (pompa przy piecu jest na powrocie)

Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Bez tytułu.jpg
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	13,4 KB
ID:	459842