dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Kocioł klasy 3 / 4

    Witajcie. Mam dość ciężki orzech do zgryzienia i kompletnie nie wiem jak się za to zabrać.

    Mam ofertę kupna fajnego domu w dość atrakcyjnej cenie, ale jest jeden problem, mianowicie brak instalacji C.O (wszystko zostało zdemontowane lata temu, kiedy mieszkający się wyprowadzili).

    Z racji, że do wymiany w najbliższych latach będzie dach (eternit) to chciałem na tą chwilę założyć piec 3/4 klasy na węgiel bądź ekogroszek, ponieważ klasa 5 wiąże się już z stosowaniem wkładu kominowego, a często też z remontem starego komina, czego chciałbym póki co uniknąć. Ponadto za parę lat będę chciał na ten już nowy dach wrzucić fotowoltaikę, no ale póki co szukam szybkiego i sprawnego rozwiązania.

    Jak doskonale wiemy - do 30 czerwca jest ten cały spis piecy i co w przypadku kiedy ja taki dom zakupię i wstawię sobie piec starszego typu? Nie wiem czy poprzednia właścicielka zgłaszała fakt, że pieca tam nie ma (zakładam, że tak) Przeszukałem wiele tematów, niestety odpowiedzi na to nie znalazłem. 5 klasa pieca to kosztowna inwestycja, zwłaszcza kiedy mam w planach inne źródło ogrzewania, także nie chcę pieniędzy wyrzucać wręcz w błoto i robić kilka razy jedną robotę. Macie na to jakiś sposób? Z góry dzięki

  2. #2

    Domyślnie

    Zobacz sobie na uchwały antysmogowe w swoim województwie. Jeżeli to świętokrzyskie to jak dobrze pamiętam od 1 stycznia 2024 roku będzie zakaz stosowania kotłów 3/4 klasy, a od 2026 tylko i wyłącznie ekoprojektowe będzie można stosować. Także raczej od razu trzeba nastawić się na "lepszy" kocioł, aby co roku nie inwestować w coś nowego.
    Dom piętrowy, grzane 190m2. Podłogówka 100%. Płyta fundamentowa. Ściany silikat 18cm + 25cm styropianu 0,031, strop 30cm PUR. Zapotrzebowanie na ciepło by ASOLT: 31 kWh/m2. PW Daikin Altherma III 8kW, rekuperator Wanas 615 entalpiczny. PV 7,12kWp 25o (południe 4,45kWp, zachód 2,67kWp).
    Sezon od 1 października do 30 września.
    Sezon 2021-2022 - CO 2 570 kWh, CWU 1 041 kWh, SCOP 3,32
    Sezon 2022-2023 - CO 1 974 kWh, CWU 1 113 kWh, SCOP 3,35

  3. #3

    Domyślnie

    O tak w przódy antysmogowa a dali :
    Z tym wkładem to nie przesadzaj choć jest faktem, że niektórym kondensat kominy załatwił ale to tylko dla tego, że mieli to głęboko w 3D co się im w kominie dzieje.
    Najlepiej jak byś temat o tym założył, to chłopacy powiedzą Ci albo nie - jak jest z tym u nich, bo jak komin jest suchy, to wkład do niczego potrzebny mu nie jest.
    Nad sąsiadką się zastanawiasz – zagadaj z nią o tym a jak nie, to jak właścicielem domu zostaniesz, będziesz mógł to sprawdzić a i tak na Tobie będzie ciążył obowiązek zgłoszenia tego w ciągu 14 dni od uruchomienia instalacji grzewczej.

    O PV piszesz i czymś tanim tymczasowo, to może bufor (ale taki by grzałki w przyszłości w niego władować) i może do tego kominek z płaszczem lub jakiś zasypowy ale w 5 klasie – później np. zasypowego odsprzedasz lub wywalisz a bufor zostanie jak raz pod PV – tylko co po PV jesienią i zimą.
    Nad czym docelowo do ogrzewania się zastanawiasz, bo jak by co to bufor też jak raz by był do PC tylko z tym jak tu o tym mundroki gadają, że pod PC, to musi być koniecznie ogrzewanie podłogowe choć ja mam na ten temat zdanie odrębne.
    Ostatnio edytowane przez samsu ; 28-06-2022 o 20:14

  4. #4

    Domyślnie

    Myślałem nad podłączeniem czegoś z 3/4 klasy z dodatkowym rusztem, a z czasem dopiero tego wymianę (jeżeli zajdzie konieczność bo czasy mamy niepewne)
    Kominek odpada, gdyż dom jest podpiwniczony i ma gotowe miejsce na piec. Jest wręcz przygotowany pod kotłownię. Rurki i grzejniki zdemontowane zostały lata temu, także do zrobienia mam całą instalację. Komin wygląda na suchy, w stanie dobrym.
    Biorę też pod uwagę zwykły piec węglowy, ale już 5 klasy. PV dopiero za kilka lat, po wymianie poszycia dachowego. W temacie buforu jeszcze nie siedziałem.

    https://iv.pl/images/aba4e08df03ad52...20825f8461.jpg

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.768

    Domyślnie

    Taka mała rada . zrób sobie podłogówkę i zrezygnuj z jakichkolwiek kaloryferów koszt podobny a komfort o możliwości nieporównywalne na korzyść podłogówki .

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    redox7

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Posty
    198

    Domyślnie

    Piecami sie tragicznie ogrzewa, dlugo się to rozgrzewa a rano i tak będziesz mial zimno. Zamontuj lepiej jakiś dobry kocioł i ogrzewanie wodne.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    Taka mała rada . zrób sobie podłogówkę i zrezygnuj z jakichkolwiek kaloryferów koszt podobny a komfort o możliwości nieporównywalne na korzyść podłogówki .
    Jak najbardziej masz rację i ma to sens. Sęk w tym, że nie chcę pruć płytek ani paneli, gdyż dom jest w stanie "do wejścia" i wystarczy dokończyć elektrykę na piętrze i zrobić instalację C.O, a na pierwszy poważniejszy remont chcę wziąć dach...
    Niestety póki co ograniczają mnie koszty stąd zapytanie na forum czy piec jeszcze mniejszej klasy niż 5, a bardziej jego montaż jest jeszcze w tym przypadku legalny.

  8. #8

    Domyślnie

    Z góry światło do komina opuszczałeś a z dołu świeciłeś na lusterko, by zobaczyć jak to w środku wygląda, bo z wierzchu w tym fragmencie wygląda fatalnie a do góry – może on być taki, że zaprawy ledwo co zostało i są takie szczeliny oraz szpary, że cegły wyciągać z tego komina można.
    Czego nie pojmujesz w tym by zajrzeć do antysmogowej dla swojego regionu – jeśli jest w niej, że mogą pracować z 3 i 4 klasą to instalować możesz, tylko na rocznik tego popatrz byś durszlaka jakiego nie kupił a skoro instalacji nie masz i nie wiesz jeszcze jak z tym ma być , to co tu gadać o kotle.
    Już nie ma kotłów zasypowych w 5 klasie bez bufora. No i jeszcze do tego paliwo a teraz i w przyszłości raczej jak problem jest, to dalej będzie.
    Ten budynek ma ocieplenie jakie – tak orientacyjnie skorzystaj z tego : https://czysteogrzewanie.pl/2013/07/...owlasciwie-pl/. i wklej linka z obliczeniami tego.
    @goguś kiedyś wspominał o czymś takim https://www.youtube.com/watch?v=KvSd_fU33Dg
    Ostatnio edytowane przez samsu ; 29-06-2022 o 21:26

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony