dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+

Zobacz wyniki ankiety: Czym ogrzewać dom - rok 2022?

Głosujących
53. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • Kocioł na węgiel

    3 5,66%
  • Kocioł na pellet

    1 1,89%
  • Pompa ciepła gruntowa

    7 13,21%
  • Pompa ciepła powietrzna

    23 43,40%
  • Kocioł gazowy kondensacyjny

    9 16,98%
  • Kable grzewcze

    5 9,43%
  • Maty, folie grzewcze - ogrzewanie plaszczyznowe

    2 3,77%
  • Kocioł zgazowujący drewno

    4 7,55%
  • Klimatyzator z PC

    8 15,09%
  • Grzałki elektryczne i bufor ciepła (wodny)

    3 5,66%
  • Własna instalacja fotowoltaiczna

    11 20,75%
  • Kocioł indukcyjny

    1 1,89%
  • Kominek z DGP

    4 7,55%
  • Kocioł na olej opałowy

    0 0%
  • Wentylacja mechaniczna z rekuperacją

    14 26,42%
  • Kolektory słoneczne

    2 3,77%
Ankieta wielokrotnego wyboru
Strona 10 z 11
Pokaż wyniki od 181 do 200 z 202
  1. #181

    Domyślnie

    Cytat Napisał JTKirk Zobacz post
    nie rozumiem tej histerii
    śledzę od jakiegoś czasu reguarnie notowanie na TGE i nie widzę tam nic szczególnego
    Jak śledzisz to podaj proszę datę kiedy było więcej lub równo 4813 zł/MWh ?
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  2. #182
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.447
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Tylebym zużywał gdybym nie miała kolektorów. Mając kolektory zużywane jest ok 700 a kolektory dają różne gratisy dodatkowo
    Dzięki kolektorom woda potrzebuje trzy razy mniej ciepła, żeby się ogrzać do żądanej temperatury? Co to za nowa teoria !?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  3. #183
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.447
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Czekaj czekaj, to jaka jest niby sprawność i moc GWC przy przepływach mierzonych w tysiącach m3/h? Teraz to pojechałeś. Chętnie bym zobaczył porównanie temperatur powietrza zewnętrznego i po GWC po środku sezonu grzewczego i opory GWC przy takich przepływach.
    Ale to też sięganie lewa ręka do prawej kieszeni. Bo przecież taki GWC zasilający PC to się nazywa gruntowa pompa ciepła.
    Jak rozumiesz sprawność GWC?
    Podałem, że dobry GWC oddaje 30 W z każdego swojego m2. Pisałem czy nie?

    Moc podałem, przepływy są takie, pod jakie GWC się projektuje. Jak pod tysiące, to są tysiące. Jak pompa wymaga 400 m3/h, to GWC powinien oddawać oczekiwaną moc przy takim przepływie powietrza. Opory wynikają właśnie z projektu i nie są problemem. Opory to stawiają filtry, a nie GWC za nimi.

    Rozumiem, że chętnie byś zobaczył porównania, ale nie chce Ci się ich poszukać w sieci. Po 10 sekundach "szukania": https://www.wymiennikgruntowy.pl/pomiary-skutecznosci/

    Nie, nie promuję rozwiązań ProVentu, choć uważam je za jedne z najlepszych. Widzę nawet na stronie, że znów coś wymyślili. Zadzwonię do nich w przyszłym tygodniu, z czystej ciekawości.

    Ale to też sięganie lewa ręka do prawej kieszeni. Bo przecież taki GWC zasilający PC to się nazywa gruntowa pompa ciepła.
    Tak? To poproszę o jeden link do gruntówki z poziomym powietrznym kolektorem ciepła.
    Nie ma? Ano nie ma. Takie cuda tylko dla domów z 30cm termoizolacją na ścianach, ale przecież żaden polski producent tak nie zawęzi rynku odbioru dla swojego produktu. Stąd trzeba sięgać po rozwiązania zagraniczne (drogie!) albo samemu wziąć kilka rurek, podłączyć do GWC, reku i małej PC.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  4. #184
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał gogush Zobacz post
    Dla tych co przegapili co się działo 20.10.2022 na Towarowej Giełdzie Energii :

    "Najdroższy prąd w historii polskiego rynku sprzedała PGE, za 4813 zł/MWh"
    https://wysokienapiecie.pl/77472-naj...a-4813-zl-mwh/

    Zastanawiam się czy Kaizen dalej będzie taki radosny
    Rynek bilansujący jest tzw. rynkiem technicznym (czyli nie jest miejscem handlu energią).

    To tak jak z bacą, co sprzedał psa za milion. Znasz?

  5. #185
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    I gdzie tu wyniki idla sytuacji pompę ciepła na wyjściu z GWC? Moja skromna klima dmuch a1600m3/h.

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Tak? To poproszę o jeden link do gruntówki z poziomym powietrznym kolektorem ciepła.
    Pomysł z poszczaniem tysięcy m3/h przez GWC doprowadził mnie do koncepcji, że może chodzi o glikolowy GWC?

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Nie ma? Ano nie ma. Takie cuda tylko dla domów z 30cm termoizolacją na ścianach, ale przecież żaden polski producent tak nie zawęzi rynku odbioru dla swojego produktu. Stąd trzeba sięgać po rozwiązania zagraniczne (drogie!) albo samemu wziąć kilka rurek, podłączyć do GWC, reku i małej PC.
    I przeszczepić rozwiązanie z kraju o klimacie takim, że jak śnieg zobaczą to pytają "co to"?

  6. #186
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Dzięki kolektorom woda potrzebuje trzy razy mniej ciepła, żeby się ogrzać do żądanej temperatury? Co to za nowa teoria !?
    Tą błazenadę odstawiasz dla beki?Liczy się to za co sie płaci. Te 700 to zużycie a płatne zużycie to ok 300-350kWh w taniej.
    Ostatnio edytowane przez kulibob ; 22-10-2022 o 22:25
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  7. #187
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.447
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Tą błazenadę odstawiasz dla beki?Liczy się to za co sie płaci. Te 700 to zużycie a płatne zużycie to ok 300-350kWh w taniej.
    Błazenadę?
    Ty:
    Posiadam kolektory i CWU to 700kWh to ok 10% zużycia wszelakiego prądu w domu
    Ja:
    700 kWh to czystego prądu czy ciepła zużytego na CWU?
    Ty:
    W tym przypadku to jedno i to samo(z pominięciem pompki od kolektora).
    Ja:
    To teraz jeszcze napisz na co idzie ten prąd w domu
    Ty:
    Nie rozumiem Do czego zmierza to pytanie

    700CWU
    Ja:
    Na ile osób?
    Ty:
    Dysproporcja z tego że są kolektory słoneczne ,przewymiarowane, Grzeją CWU, Basen, I wspomagają symbolicznie CO. CWU na 3 osoby z cyrkulacją
    Ja:
    Nic nie rozumiem. Podałeś ilość energii zużywaną rocznie na cele cwu. Co ma do tego basen itd? Co ma do tego przewymiarowanie kolektorów?
    Ty:
    Gdyby nie kolektory na CWU musiałbym zużyć ok 2000kWh
    Ja:
    Można przyjąć że Twoja rodzina zużywa 2 MWh na 3 osoby
    Ty:
    Tylebym zużywał gdybym nie miała kolektorów. Mając kolektory zużywane jest ok 700 a kolektory dają różne gratisy dodatkowo
    Ja (już nieźle zniecierpliwiony):
    Dzięki kolektorom woda potrzebuje trzy razy mniej ciepła, żeby się ogrzać do żądanej temperatury? Co to za nowa teoria !?
    Ty:
    Liczy się to za co sie płaci. Te 700 to zużycie a płatne zużycie to ok 300-350kWh w taniej.
    To teraz mi wyjaśnij, bo faktycznie się zrobił cyrk: na przygotowanie CWU potrzeba:
    1. 2000 kWh energii
    2. 700 kWh energii
    3. 300-350 kWh energii

    Ile energii? Nie wnikając jakiej, skąd i po ile.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  8. #188
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.447
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    I gdzie tu wyniki idla sytuacji pompę ciepła na wyjściu z GWC?
    Nie ma, a miały być? Pisałeś "Chętnie bym zobaczył porównanie temperatur powietrza zewnętrznego i po GWC po środku sezonu grzewczego"
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Moja skromna klima dmuch a1600m3/h.
    Acha.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Pomysł z poszczaniem tysięcy m3/h przez GWC doprowadził mnie do koncepcji, że może chodzi o glikolowy GWC?
    Napisałem, o jaki system grzewczy chodzi. Przypomnę:
    trio: mała, monoblokowa, zintegrowana ze zbiornikiem na CWU pompa ciepła typu P-W, która pobiera ciepło z GWC i wylotu z reku
    Czy mam wyjaśnić skrót P-W?
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    I przeszczepić rozwiązanie z kraju o klimacie takim, że jak śnieg zobaczą to pytają "co to"?
    Niemcy, Dania, Włochy - tam śniegu nie widzieli?
    Np niemiecki: https://www.stiebel-eltron.pl/pl/pro...s-premium.html

    kompaktowe urządzenie z funkcją wentylacji, ogrzewania, przygotowania ciepłej wody użytkowej i chłodzenia
    Czynnikiem decydującym o sukcesie jest technika inwerterowa wbudowanej pompy ciepła.
    Natężenie przepływu powietrza 300 m³/h
    Cena pewnie z 50 tysięcy, ale mamy za to tylko jeden klocek do wszystkiego. Żeby było jasne: imho nie warto tego kupować. Lepiej osobno PC ze zbiornikiem, reku i klimę, bo jak taki LWZ padnie, to leżymy po całości
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  9. #189
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Nie ma, a miały być? Pisałeś "Chętnie bym zobaczył porównanie temperatur powietrza zewnętrznego i po GWC po środku sezonu grzewczego"
    Nie wiem jak u Ciebie, ale u mnie to, co cytuję, nie jest ozdobnikiem a tym, do czego się odnosze.
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    pompę ciepła na wyjściu z GWC
    Czekaj czekaj, to jaka jest niby sprawność i moc GWC przy przepływach mierzonych w tysiącach m3/h? Teraz to pojechałeś. Chętnie bym zobaczył porównanie temperatur powietrza zewnętrznego i po GWC po środku sezonu grzewczego i opory GWC przy takich przepływach.
    Tak, chciałem zobaczyć to porównanie temperatur przy podpiętej pompie ciepła na wyjściu z GWC.

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Przypomnę:
    To ja przypomnę, dlaczego taka pompa nie nadaje się do CO.
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7456828
    W skrócie - musi podpierać się grzałka w mrozy, a grzałka jest powyżej wężownicy, do której można podpiąć podłogówkę (czyli grzałką podłogi nie ogrzejesz).


    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Czy mam wyjaśnić skrót P-W?
    Znowu Ci wytłumaczyć co i po co cytuję?

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Niemcy, Dania, Włochy - tam śniegu nie widzieli?
    Jak nie Alpy, to tak. Zdecydowanie wyższe temperatury w "mrozy".

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Cena pewnie z 50 tysięcy, ale mamy za to tylko jeden klocek do wszystkiego.
    O używaniu wywiewu z rekuperacji do "ogrzewania" wymiennika PC było nie raz. Wyrzutnia w sezonie grzewczym ma blisko (albo i okrągłe) 100% wilgotności.
    Puszczenie wyrzutnie tego na skraplacz PC = ciągłe defrosty.
    O chłodzeniu wentylacją również. Niby da się zrobić - ale to czysta rozrzutność. Przetestuj w upały w aucie - niższa temperaturę przymniejszym zużyciu energii uzyskasz na zamkniętym obiegu. I tak ma działać chłodzenie - na zamkniętym obiegu. Zapotrzebowanie na chłód w żaden sposób nie jest skorelowane z zapotrzebowaniem na O2.
    O tym, że rekuperator musi odzyskiwać wilgoć pisze od dawna - innym mowię zdecydowanie nie.
    Nie mogę znaleźć informacji, przy jakiej temperaturze taki kombajn odmawia grzania. Znalazłeś?

  10. #190
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Błazenadę?
    Ty:
    Ja:
    Ty:
    Ja:
    Ty:
    Ja:
    Ty:
    Ja:
    Ty:
    Ja:
    Ty:
    Ja (już nieźle zniecierpliwiony):
    Ty:
    To teraz mi wyjaśnij, bo faktycznie się zrobił cyrk: na przygotowanie CWU potrzeba:
    1. 2000 kWh energii
    2. 700 kWh energii
    3. 300-350 kWh energii

    Ile energii? Nie wnikając jakiej, skąd i po ile.
    1. Potrzeba
    2. Zużywa się
    3. Paci się.

    Z czego istotny jest punkt 3
    Jakie to ma znaczenie czy zużywam 1 czy 10000kWh? ważne jest ile za to płacę oraz kiedy urządzenia potrzebne do ogrzania się zwrócą. Pojawiają się w tym wszystkim wartości niematerialne lub trudne do policzenia lub oszacowania takie jak : wspomaganie CO i grzanie basenu.

    Dla mnie rozmowa prowadzona jest o kolektorze a nie o zużyciu energii na CWU
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  11. #191
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.447
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    1. Potrzeba
    2. Zużywa się
    3. Paci się.

    Z czego istotny jest punkt 3
    Jakie to ma znaczenie czy zużywam 1 czy 10000kWh? ważne jest ile za to płacę oraz kiedy urządzenia potrzebne do ogrzania się zwrócą. Pojawiają się w tym wszystkim wartości niematerialne lub trudne do policzenia lub oszacowania takie jak : wspomaganie CO i grzanie basenu.

    Dla mnie rozmowa prowadzona jest o kolektorze a nie o zużyciu energii na CWU
    No właśnie, dlatego chciałem wyczyścić dyskusję.

    Ma znaczenie ile zużywasz energii (czyli wg Twojej nomenklatury "potrzeba") na podgrzanie wody, bo to punkt wyjścia do udzielenia tytułowej odpowiedzi. Zakładasz przy tym, że urządzenia grzewcze się zwrócą, a przecież tak nie musi być. Moim okłamujesz siebie, jeśli twierdzisz, że wspomaganie CO i grzanie basenu to wartości niematerialne. Pierwsze ma konkretne przełożenie na rachunki, a drugie jest rozwiązaniem jak najbardziej realnego i materialnego problemu przegrzania instalacji kolektorowej.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  12. #192
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.447
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Tak, chciałem zobaczyć to porównanie temperatur przy podpiętej pompie ciepła na wyjściu z GWC.
    GWC projektuje się pod przepływy, wymagane przez PC. Podałem 300 m3/h dla LWZ, u mnie 350 m3/h. Generalnie GWC nie zamarza, więc COP można liczyć dla np +2*, moc PC też można zdjąć z wykresu dla tej temperatury. Tyle, że dochodzi jeszcze np +8* na wyjściu z reku, ale w ilości 150 m3/h. Dodatkowo GWC nawilża powietrze zimą w mrozy. To działa, wiem, bo widziałem.
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To ja przypomnę, dlaczego taka pompa nie nadaje się do CO.
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7456828
    W skrócie - musi podpierać się grzałka w mrozy, a grzałka jest powyżej wężownicy, do której można podpiąć podłogówkę (czyli grzałką podłogi nie ogrzejesz).
    Po pierwsze w układzie z wężownicą wodę trzeba przemieszać w zbiorniku, jesli jest za zimna na wejściu na rozdzielaczu. Nie przyszło Ci to głowy, prawda?
    Po drugie wymiennik ciepła może być na zewnątrz zbiornika, np jakiś niewielki płytowy. Wtedy zasilić wymiennik można z dowolnego króćca, a najlepiej z samej góry zbiornika, żeby modulować zasilanie rozdzielacza OP samymi załączeniami pompek obiegowych.

    A grzałka w takiej pompie musi się załączać z zupełnie innego powodu, co jest przewidziane (znów: projekt!)

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    O używaniu wywiewu z rekuperacji do "ogrzewania" wymiennika PC było nie raz. Wyrzutnia w sezonie grzewczym ma blisko (albo i okrągłe) 100% wilgotności.
    Puszczenie wyrzutnie tego na skraplacz PC = ciągłe defrosty.
    O chłodzeniu wentylacją również. Niby da się zrobić - ale to czysta rozrzutność. Przetestuj w upały w aucie - niższa temperaturę przymniejszym zużyciu energii uzyskasz na zamkniętym obiegu. I tak ma działać chłodzenie - na zamkniętym obiegu. Zapotrzebowanie na chłód w żaden sposób nie jest skorelowane z zapotrzebowaniem na O2.
    O tym, że rekuperator musi odzyskiwać wilgoć pisze od dawna - innym mowię zdecydowanie nie.
    Nie mogę znaleźć informacji, przy jakiej temperaturze taki kombajn odmawia grzania. Znalazłeś?
    Gdzie było nie raz? Na FM, gdzie ludzie kładli wężownicę z glikolem pod tarasem?

    Zawsze trzeba mieć swój rozum, a nie wierzyć w FM, na którym też są cukierki i ich brzydko pachnące imitacje, że tak nawiążę.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  13. #193
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    No właśnie, dlatego chciałem wyczyścić dyskusję.

    Ma znaczenie ile zużywasz energii (czyli wg Twojej nomenklatury "potrzeba") na podgrzanie wody, bo to punkt wyjścia do udzielenia tytułowej odpowiedzi. Zakładasz przy tym, że urządzenia grzewcze się zwrócą, a przecież tak nie musi być. Moim okłamujesz siebie, jeśli twierdzisz, że wspomaganie CO i grzanie basenu to wartości niematerialne. Pierwsze ma konkretne przełożenie na rachunki, a drugie jest rozwiązaniem jak najbardziej realnego i materialnego problemu przegrzania instalacji kolektorowej.
    Czas zwrotu tej konstrukcji wg Ceny taniego prądu z 2019 to 8 lat. Instalacja została przewymiarowana aby był możliwy efekt wspomagania CO i grzania basenu.
    Nazwałem je niematerialnymi ponieważ nie mogą być one uwzględnione w czasie zwrotu. Czas zwrotu również nie jest skorygowany o wzrost cen prądu.
    Dlaczego zakładasz że coś się nie zwróci? Wtakim przypadku inwestycja nie miałaby sesu. To tak jakby założyć że nie zwróci się PV, PC, instalacja LPG, czy zakup jakiejś spółki na giełdzie która powinna od razu po zakupie zbankrutować.
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  14. #194
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.447
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Czas zwrotu również nie jest skorygowany o wzrost cen prądu.
    Dlaczego zakładasz że coś się nie zwróci? Wtakim przypadku inwestycja nie miałaby sesu. To tak jakby założyć że nie zwróci się PV, PC, instalacja LPG, czy zakup jakiejś spółki na giełdzie która powinna od razu po zakupie zbankrutować.
    No rozumiem. Oczywiście, że coś moze się nie zwrócić, ponieważ brać pod uwagę należy jeszcze koszt utrzymania i likwidowania instalacji. Jest coś takiego jak całkowity koszt posiadania (TCO). W moim przypadku gruntowa PC nie zwróciłaby się pewnie do końca mojego życia. LPG też w samochodzie nie zakładałem, bo jeżdżę przez 99% króciutkie odcinki po 1-2 km.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  15. #195
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    No rozumiem. Oczywiście, że coś moze się nie zwrócić, ponieważ brać pod uwagę należy jeszcze koszt utrzymania i likwidowania instalacji. Jest coś takiego jak całkowity koszt posiadania (TCO). W moim przypadku gruntowa PC nie zwróciłaby się pewnie do końca mojego życia. LPG też w samochodzie nie zakładałem, bo jeżdżę przez 99% króciutkie odcinki po 1-2 km.
    Koszt utrzymania i likwidowania instalacji. Koszt utrzymania prawie zerowy a co do likwidacji to chyba nie wiesz do kogo mówisz nawet z trupa idziw wyrwać grosze.
    Jest też drugi aspekt każdy zaoszczędzony grosz z takiej instalacji już pracuje gdzie indziej. Z pieniędzmi jest tak dzieci mają dzieci
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  16. #196

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Hmmmm chyba jednak musisz się dokształcić bo piszemy o TGE (gdzie zarejestrowano rekord o którym wcześniej pisałem) tu masz jak działa i na co wpływa TGE :

    "Jak działa Towarowa Giełda Energii, czyli kosztowny mechanizm ceny krańcowej"
    https://serwisy.gazetaprawna.pl/ener...krancowej.html

    Gdzie czytamy :
    "Bieżąca cena rynkowa ma wpływ na oferowaną cenę dnia następnego oraz w kontraktach terminowych, które wprost przekładają się na ofertę sprzedawców energii elektrycznej dla firm, samorządów i instytucji"

    i jeszcze tutaj :
    https://enerad.pl/aktualnosci/wszyst...ielda-energii/

    "To rynek z olbrzymim znaczeniem dla konsumentów ze względu na możliwości, jakie dają kontrakty terminowe. Ich zawieranie umożliwia ustalenie cen energii elektrycznej w dłuższej perspektywie czasu. Dzięki temu zarówno sprzedawcy prądu, jak i odbiorcy są w stanie prognozować ceny i optymalizować koszty."

    PS a dowcip marny
    Ostatnio edytowane przez gogush ; 23-10-2022 o 13:19
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  17. #197
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał gogush Zobacz post
    Hmmmm chyba jednak musisz się dokształcić bo piszemy o TGE
    Mi podałeś linka (zacytowałem go odpowiadając) do tego:
    Cena, o której wspomniał poseł Suski, to aż 4813 zł/MWh, jakie na Rynku Bilansującym (nie Towarowej Giełdzie Energii, jak mówił poseł) padło między godziną 19 a 20 w poprzednią środę, 12 października.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	RynekBilansujący.jpg
Wyświetleń:	511
Rozmiar:	77,7 KB
ID:	461838  
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 23-10-2022 o 16:24

  18. #198
    Senior Member FORUMOWICZ WIELKI SERCEMADMINISTRATOR FORUM Avatar Redakcja
    Zarejestrowany
    May 2001
    Posty
    4.688

    Domyślnie

    Odwiedziliśmy z kamerą kilka domów, gdzie jest kilka źródeł ciepła. Kiedyś było to nielogiczne i nieopłacalne. Dzisiaj, kiedy ceny węgla poszybowały w górę, kiedy nie jest pewne żadne z nośników energii - może tak właśnie trzeba? Co o tym sądzicie?



    Legenda:
    1.01 Dom ogrzewany kotłem na pellety, kotłem gazowym i kolektorami słonecznymi.
    3.25 Dom ogrzewany kotłem gazowym, kolektorami słonecznymi, grzałką elektryczną, instalacja fotowoltaiczna.
    5.50 Dom ogrzewany kotłem gazowym, powietrzną pompą ciepła i kominkiem z płaszczem wodnym. Zastosowanie sprzęgła hydraulicznego.
    7.10 Dom ogrzewany urządzeniem hybrydowym: kondensacyjny kocioł gazowy i powietrzna pompa ciepła w jednym.


    „Z węgla na prąd” to kolejny odcinek poradnika antysmogowego „Pozbądź się kopciucha” przygotowanego przez SPIUG - Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych dla właścicieli domów, którzy planują modernizację kotłowni węglowych.


    Patronat cyklu: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, BOŚ - Bank Ochrony Środowiska, MURATOR
    Ostatnio edytowane przez Redakcja ; 24-11-2022 o 09:22
    Sprawy dotyczące forum: [email protected]
    murator.tv na YouTube: KANAŁ YOUTUBE

  19. #199

    Domyślnie

    Brak danych dotyczących kosztów powielania systemów grzewczych.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  20. #200
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Z jednej strony marnowanie pieniędzy na wiele źródeł ciepła w domu to totalna głupota i gdyby się zastanawiać to te wszystkie wydatki nie są ekonomicznie uzasadniane jest to strata a właściwie zawiniona szkoda w mieniu na własne życzenie. Z drugiej strony nie zawsze da się sprzedać zbyt duży dom i marnowanie pieniędzy jakoś trochę dowartościuje posiadaczy.

    Na przestrzeni 20 lat zaszły duże zmiany w podejściu do stylu życia oraz domu. Kiedyś dom 130 m2 był mały obecnie już nie jest taki mały. Działka 12 arów była mała obecnie jest już bardzo duża. Te tendencje będą się dalej pogłębiać i nic w tym złego w kontekście faktu obciążenia środowiska i zbyt dużej liczny ludności na Ziemi.

    Po pierwsze to jedyny dom który będzie opłacalny to pasywny zeroemisyjny a po drugie o małej powierzchni.,


    Dla dużych domów rozwiązaniem jest docieplenie, poprawa wentylacji i sterowania ogrzewaniem tylko tych pomieszczeń które są faktycznie potrzebne w zimie.


    Obecnie już żadne ogrzewanie się nie opłaca, montowanie kilku źródeł ciepła nie jest objawem szczytu intelektu.
    Ostatnio edytowane przez gawel ; 22-12-2022 o 05:26

Strona 10 z 11

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony