dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+

Zobacz wyniki ankiety: Czym ogrzewać dom - rok 2022?

Głosujących
53. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • Kocioł na węgiel

    3 5,66%
  • Kocioł na pellet

    1 1,89%
  • Pompa ciepła gruntowa

    7 13,21%
  • Pompa ciepła powietrzna

    23 43,40%
  • Kocioł gazowy kondensacyjny

    9 16,98%
  • Kable grzewcze

    5 9,43%
  • Maty, folie grzewcze - ogrzewanie plaszczyznowe

    2 3,77%
  • Kocioł zgazowujący drewno

    4 7,55%
  • Klimatyzator z PC

    8 15,09%
  • Grzałki elektryczne i bufor ciepła (wodny)

    3 5,66%
  • Własna instalacja fotowoltaiczna

    11 20,75%
  • Kocioł indukcyjny

    1 1,89%
  • Kominek z DGP

    4 7,55%
  • Kocioł na olej opałowy

    0 0%
  • Wentylacja mechaniczna z rekuperacją

    14 26,42%
  • Kolektory słoneczne

    2 3,77%
Ankieta wielokrotnego wyboru
Strona 3 z 11
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 202
  1. #41
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.918

    Domyślnie

    Czym ogrzewać? Byle nie prądem z COP-1 bo to nieekologiczne i go braknie
    https://spidersweb.pl/bizblog/inflac...oring-efaktor/
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  2. #42
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Niemiecka realpolitik w wydaniu wybornym, palce lizać:
    https://biznesalert.pl/niemcy-zapasy...nergetyka-gaz/
    Trwa gromadzenie zapasów gazu w Niemczech przed sezonem grzewczym po tym, jak nie zapełnił ich rosyjski Gazprom pozbawiony kontroli nad tymi obiektami ze względów bezpieczeństwa. W najczarniejszym scenariuszu Niemcom zabraknie do 10 mld m sześc. gazu.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  3. #43
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał marvinetal Zobacz post
    No przecież udowadniasz to o czym ja napisałem - opłata handlowa maleje przy dłuższym okresie - u ciebie jest 7.80
    Udowadniam, że średnia cena którą podałeś jest od czapy - i Warszawa ma jedną z najdroższych taryf. Ale OK, udowadniaj dalej, że kolega się mylił pisząc:
    Cytat Napisał zeusik6 Zobacz post
    Pamiętajcie, że obecne ceny energii są regulowane, jak je uwolnią to wielu przeklnie wybór pompy ciepła.
    i brak regulacji "nie musi oznaczać drogiego prądu" jak ja napisałem, ale oznacza tańszy prąd. Z mojej strony EOsT.

    Cytat Napisał marvinetal Zobacz post
    Nawet przy cenie 1zł/kwh od 2023? To przy jakiej cenie wg ciebie zaczęłoby się opłacać? 10zł?
    Zdecyduj się. To uwolnienie cen ma oznaczać drastyczną podwyżkę (jak twierdzisz w tym zdaniu) czy wręcz przeciwnie (co udowadniasz wyżej)?

    Nie płacę 1zł/kWh tylko średnio ze wszystkimi opłatami <50gr/kWh brutto. Przy czym te 50gr rok temu było warte niby 43,5gr. Niby, bo na co nie patrzę, to podrożało mi znacznie bardziej, niż oficjalna inflacja. Za wyjątkiem prądu. Bo w zeszłym roku mi wychodziło 46,24gr/kWh a dwa lata temu 41,09gr/kWh. To były ceny standardowe - wcześniej płaciłem znacznie taniej dzięki promocji w Duonie z której nie mógłbym skorzystać, gdybym miał PV (bo nie mógłbym prądu kupować od Duona).

  4. #44

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Udowadniam, że średnia cena którą podałeś jest od czapy - i Warszawa ma jedną z najdroższych taryf.
    No przecież na swojej własnej fakturze masz cene 0.62zł brutto. Pół Polski ma podobną lub droższą taryfę od Warszawy. Przecież te liczby są podane czarne na białym. Jak zużyjesz 1kwh i zapłacisz 30zł opłat stałych to też będziesz twierdził, że taryfa wynosi 30zł/kwh?

    Nie twierdzę że brak regulacji oznacza tańszy prąd, Warszawa miała pewnie najdroższy prąd przez wiele lat ale w tym roku to się zmieniło jak reszta dostała reality-check i karnawał się skończył.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Zdecyduj się. To uwolnienie cen ma oznaczać drastyczną podwyżkę (jak twierdzisz w tym zdaniu) czy wręcz przeciwnie (co udowadniasz wyżej)?
    Ja nie odnoszę się w ogóle do uwolnienia cen (w rozumieniu braku zatwierdzania taryf) w 2024 czy kiedyś tam tylko do podwyżek w związku ze wzrostem cen w hurcie które obecnie wynoszą w zakontraktowaniu na 2023: 1180zł/mwh czyli 1.18zł/kwh za samą energię (to co na fakturze miałeś za 0.4346zł). Rok temu w zakontraktowaniu na 2022 cena w hurcie wynosiła 0.34zł. To musi się przenieść na ceny dla detalu.
    Ostatnio edytowane przez marvinetal ; 29-06-2022 o 23:46

  5. #45
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.662

    Domyślnie

    Cytat Napisał zeusik6 Zobacz post
    No i problemem jest słońce zimą i późną jesienią, jego zazwyczaj wtedy brakuje.
    A wiesz co to silnik pneumatyczny ? no więc wymieniasz go w agregacie prądotwórczym i gotowe a potem wystarczy kupić duużą cysternę lub zbiornik ciśnieniowy jakieś 6 kubików to za kilka tysięcy czyli ileś tam razy taniej niż bezsensowny magazyn energi i walisz sprężone powietrze całe lato a zimą wiesz co zrobić z tym sprężonym powietrzem .

  6. #46
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Panowie tylko walonki kufajki i uszanki dają radę niezależnie od cen nośników energii no i jeszcze zacier i sprytna maszynka no ale tu już trzeba trochę energii i nie wiem jak to przeliczyć .

  7. #47

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie masz wyjścia. Tak wygląda faktura (kolejna, po wielu latach):
    Nie. Nie opłacało się. I dalej się nie opłaca na tych zasadach.
    Niektórym nigdy się nic nie będzie opłacać. Ani Pompa Ciepła, ani PV. A innym którzy w tamtym momencie założyli, już te instalacje mają spłacone
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  8. #48
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał JTKirk Zobacz post
    Niektórym nigdy się nic nie będzie opłacać. Ani Pompa Ciepła, ani PV. A innym którzy w tamtym momencie założyli, już te instalacje mają spłacone
    Dokładnie. Dodam jeszcze że namawiają jeszcze innych na kable a sami grzeją klimą i kozą.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  9. #49
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Dokładnie. Dodam jeszcze że namawiają jeszcze innych na kable a sami grzeją klimą i kozą.
    Tia... Bajki trzeba umić opowiadać.
    Od 1 marca 2018r do 18 lutego 2022 r zużyłem 35 776 kWh za które zapłaciłem łącznie (suma przelewów) 13 978,11 zł. Po odjęciu składników abonamentowych wychodzi 12585,95 zł za 4 lata. Czyli 8944kWh/r które ciężko byłoby uzyskać z 10kWp. I to nawet, gdybym miał napięcia w normie, a nie takie, jak miałem:



    Naprawdę cztery lata temu miałeś oferty na 10kWp za 12 585,95 zł? A i to kwota na korzyść PV - bo przecież pieniądze wydane 4 lata temu są więcej warte, niż wydane później. Trzeba by policzyć NPV i wychodzi, że żeby mi się do teraz instalacja spłaciła to musiałbym za nią zapłacić 3 lata temu <10 000 zł...
    I nie mogłaby pociągnąć żadnych kosztów... A pociągnęłaby, bo:
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post


    Wygląda mi na to, że mam dwa problemy. Jeden to przeciekająca prawdopodobnie obróbka komina albo wyłazu. Druga, to brak taśmy/uszczelki w płynie między kontrłatą a podziurawioną membraną.
    Ciekawe, ile by mnie kosztowało zdjęcie paneli przed wizytą dekarza, który to naprawił w ramach gwarancji.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 30-06-2022 o 20:51

  10. #50
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Tia... Bajki trzeba umić opowiadać.
    Od 1 marca 2018r do 18 lutego 2022 r zużyłem 35 776 kWh za które zapłaciłem łącznie (suma przelewów) 13 978,11 zł. Po odjęciu składników abonamentowych wychodzi 12585,95 zł za 4 lata. Czyli 8944kWh/r które ciężko byłoby uzyskać z 10kWp.
    Naprawdę cztery lata temu miałeś oferty na 10kWp za 12 585,95 zł? A i to kwota na korzyść PV - bo przecież pieniądze wydane 4 lata temu są więcej warte, niż wydane później. Trzeba by policzyć NPV i wychodzi, że żeby mi się do teraz instalacja spłaciła to musiałbym za nią zapłacić 3 lata temu <10 000 zł...
    I nie mogłaby pociągnąć żadnych kosztów... A pociągnęłaby, bo:


    Ciekawe, ile by mnie kosztowało zdjęcie paneli przed wizytą dekarza, który to naprawił w ramach gwarancji.
    pierd enie o Szopenie. 5 lat temu robiłem przymiarkę do PV i cena 1 kWp to było 7 000 zł i trzeba było niezły kawał dachu bo moc to była 260 w z 1 panela

  11. #51

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Naprawdę cztery lata temu miałeś oferty na 10kWp za 12 585,95 zł? A i to kwota na korzyść PV - bo przecież pieniądze wydane 4 lata temu są więcej warte, niż wydane później. Trzeba by policzyć NPV i wychodzi, że żeby mi się do teraz instalacja spłaciła to musiałbym za nią zapłacić 3 lata temu <10 000 zł...
    A jaki NPV ci wychodzi dla 15 lat (okres obowiązywania opustów)? Mógłbyś także oszczędzić na cieknącym kominie i śmierdzącej kozie.

  12. #52
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał marvinetal Zobacz post
    A jaki NPV ci wychodzi dla 15 lat (okres obowiązywania opustów)?
    Odpowiem za 11 lat. Wróżem nie jestem. Na razie inflacja szaleje znacznie bardziej, niż ceny prądu. Czyli opłacalność PV spada bo spada realna cena prądu.

    Cytat Napisał marvinetal Zobacz post
    Mógłbyś także oszczędzić na cieknącym kominie i śmierdzącej kozie.
    Gdyby co? I jakim kosztem? I jaki to ma związek z opłacalnością PV?
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 01-07-2022 o 01:02

  13. #53
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    A mnie się marzy kurna chata

  14. #54
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Tia... Bajki trzeba umić opowiadać.
    Od 1 marca 2018r do 18 lutego 2022 r zużyłem 35 776 kWh za które zapłaciłem łącznie (suma przelewów) 13 978,11 zł. Po odjęciu składników abonamentowych wychodzi 12585,95 zł za 4 lata. Czyli 8944kWh/r które ciężko byłoby uzyskać z 10kWp. I to nawet, gdybym miał napięcia w normie, a nie takie, jak miałem:

    Naprawdę cztery lata temu miałeś oferty na 10kWp za 12 585,95 zł? A i to kwota na korzyść PV - bo przecież pieniądze wydane 4 lata temu są więcej warte, niż wydane później. Trzeba by policzyć NPV i wychodzi, że żeby mi się do teraz instalacja spłaciła to musiałbym za nią zapłacić 3 lata temu <10 000 zł...
    Patrzę na to trochę inaczej. Zakładałem PV w 2021.
    Kasa leżała na koncie, inflacja zaczynała szaleć. W co miałem wsadzić 30 tys zł, żeby nie stracić na inflacji i jeszcze mieć 16-20% rocznie pewnego zwrotu?
    Na razie prąd specjalnie mocno nie drożeje, bo za rok wybory. Zobaczymy co będzie po wyborach.
    A ja mam do 2035 wywalone na ceny energii....

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Odpowiem za 11 lat. Wróżem nie jestem. Na razie inflacja szaleje znacznie bardziej, niż ceny prądu. Czyli opłacalność PV spada bo spada realna cena prądu.
    Czyli jest super, bo prąd drożeje, ale inne rzeczy drożeją bardziej...
    Ostatnio edytowane przez Nurek_ ; 01-07-2022 o 10:34
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  15. #55
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Czyli jest super, bo prąd drożeje, ale inne rzeczy drożeją bardziej...
    Realna cena spada, bo nominalnie nieco drożeje. A w co najlepiej było zainwestować 30K w 2021? Najpewniej w nieruchomości - dobrać kredytu. Ceny najmu szaleją, kredyt realnie jest ujemnie oprocentowany (więcej traci na wartości kapitał niż płacisz raty).

    Wyborów w zeszłym roku nie mieliśmy. I co z cenami prądu niby się stało?

  16. #56
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A w co najlepiej było zainwestować 30K w 2021? Najpewniej w nieruchomości - dobrać kredytu.
    30 k w nieruchomości? Trzeba by dobrać 300 tysięcy na kawalerkę
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  17. #57
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Realna cena spada, bo nominalnie nieco drożeje.
    Prąd kosztuje więcej, ale jest coraz tańszy. Ciekawe.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A w co najlepiej było zainwestować 30K w 2021? Najpewniej w nieruchomości - dobrać kredytu. Ceny najmu szaleją, kredyt realnie jest ujemnie oprocentowany (więcej traci na wartości kapitał niż płacisz raty).
    30 tyś w nieruchomości? A co miałem kupić, schowek na szczotki?

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Wyborów w zeszłym roku nie mieliśmy. I co z cenami prądu niby się stało?
    Spytaj przedsiębiorców. Odbiorcy indywidualni na razie mają taryfę ulgową, ale po wyborach to się pewnie zmieni.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  18. #58
    Senior Member FORUMOWICZ WIELKI SERCEMADMINISTRATOR FORUM Avatar Redakcja
    Zarejestrowany
    May 2001
    Posty
    4.682

    Domyślnie

    Świetne są Wasze wpisy, prosimy o więcej.
    Sprawy dotyczące forum: [email protected]
    murator.tv na YouTube: KANAŁ YOUTUBE

  19. #59
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Odpowiem za 11 lat. Wróżem nie jestem. Na razie inflacja szaleje znacznie bardziej, niż ceny prądu. Czyli opłacalność PV spada bo spada realna cena prądu.

    ]
    Jeśli Twoje dochody wzrastają szybciej, niż cena prądu, to faktyczni nie ma o czym pisać
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  20. #60
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Jeśli Twoje dochody wzrastają szybciej, niż cena prądu, to faktyczni nie ma o czym pisać
    No właśnie. Tempo wzrostu ceny prądu powinno się porównywać jedynie do tempa wzrostu dochodów.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

Strona 3 z 11

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony