dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+

Zobacz wyniki ankiety: Czym ogrzewać dom - rok 2022?

Głosujących
53. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • Kocioł na węgiel

    3 5,66%
  • Kocioł na pellet

    1 1,89%
  • Pompa ciepła gruntowa

    7 13,21%
  • Pompa ciepła powietrzna

    23 43,40%
  • Kocioł gazowy kondensacyjny

    9 16,98%
  • Kable grzewcze

    5 9,43%
  • Maty, folie grzewcze - ogrzewanie plaszczyznowe

    2 3,77%
  • Kocioł zgazowujący drewno

    4 7,55%
  • Klimatyzator z PC

    8 15,09%
  • Grzałki elektryczne i bufor ciepła (wodny)

    3 5,66%
  • Własna instalacja fotowoltaiczna

    11 20,75%
  • Kocioł indukcyjny

    1 1,89%
  • Kominek z DGP

    4 7,55%
  • Kocioł na olej opałowy

    0 0%
  • Wentylacja mechaniczna z rekuperacją

    14 26,42%
  • Kolektory słoneczne

    2 3,77%
Ankieta wielokrotnego wyboru
Strona 4 z 11
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 202
  1. #61

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Odpowiem za 11 lat. Wróżem nie jestem. Na razie inflacja szaleje znacznie bardziej, niż ceny prądu. Czyli opłacalność PV spada bo spada realna cena prądu.
    No to w jaki sposób liczyłeś opłacalność czegokolwiek? Np. kable vc PC? Po co w takim razie gadka o NPV skoro umiesz liczyć tylko do tyłu?

    Narzekałeś że niepotrzebnie wynajmowałeś mieszkanie, tutaj sytuacja jest analogiczna - płacisz za "wynajem" prądu i bez względu na to ile do tej pory zapłaciłeś, w przyszłości będziesz płacił tylko więcej i więcej.

    Skoro na nieruchomości jest ujemnie oprocentowany kredyt to na PV chyba też?
    Ostatnio edytowane przez marvinetal ; 01-07-2022 o 18:30

  2. #62
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Redakcja Zobacz post
    Świetne są Wasze wpisy, prosimy o więcej.
    Mówisz - masz.

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    30 k w nieruchomości? Trzeba by dobrać 300 tysięcy na kawalerkę
    Wiesz, że działka rekreacyjna w Pcimiu Dolnym to też nieruchomość? Ale tak, kredyt jak najbardziej warto dobrać.

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Prąd kosztuje więcej, ale jest coraz tańszy. Ciekawe.
    To oczywista oczywistość, że jak coś drożeje wolniej, niż pieniądz traci wartość - to realna cena spada.

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Spytaj przedsiębiorców. Odbiorcy indywidualni na razie mają taryfę ulgową, ale po wyborach to się pewnie zmieni.
    Od zawsze tak straszą - ale nic takiego się nie dzieje. I było już w tym wątku o GZE i Warszawie, gdzie politycy nie mają wpływu na taryfy i armagedonu nie ma.

    Cytat Napisał marvinetal Zobacz post
    No to w jaki sposób liczyłeś opłacalność czegokolwiek? Np. kable vc PC?
    Masz w sygnaturce. W tym link do kalkulatorka w którym podajesz stopę dyskontową.


    Cytat Napisał marvinetal Zobacz post
    Narzekałeś że niepotrzebnie wynajmowałeś mieszkanie, tutaj sytuacja jest analogiczna - płacisz za "wynajem" prądu i bez względu na to ile do tej pory zapłaciłeś, w przyszłości będziesz płacił tylko więcej i więcej.
    Niech nawet spłata kredytu będzie tą samą kwotą, co "najem". Tu faktycznie jest analogia. Natomiast różnica polega na tym, że w przypadku nieruchomości mam nieruchomość gdy spłaciłem kredyt wartą pewnie z tyle, co suma rat. W przypadku PV mam złom za którego utylizację muszę jeszcze zapłacić. I jeżeli do tego momentu kosztował mnie więcej wg realnej wartości pieniądza (włącznie z serwisem, podniesieniem kosztu naprawy dachu itd.), niż zapłaciłbym za prąd - to się nie opłaca. Ba, musiałby przynieść znaczące oszczędności (pokryć koszty alternatywne - np. gdybym wywalił kasę na PV to musiałbym zaciągnąć kredyt na motocykl albo zrezygnować z frajdy którą mi daje).

    Jeszcze jedna rzecz do przemyślenia w temacie PV. Montując on-grid skazujecie się na swojego operatora - nie możecie kupić prądu od nikogo innego. I tu może i będą operatorzy mieli pokusę, do podnoszenia Wam cen - i tak nie odejdziecie, bo dziesiątki tysięcy złotówek spisalibyście na straty. Za to ci, co nie mają PV swobodnie wybierają sobie i sprzedawcę, i taryfę (dla przykładu G12as jest dla prosumenta niedostępna).
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 01-07-2022 o 20:57

  3. #63
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To oczywista oczywistość, że jak coś drożeje wolniej, niż pieniądz traci wartość - to realna cena spada.
    Jeśli już to realna cena dla mnie spada, jeśli moja pensja rośnie szybciej niż cena prądu.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    W przypadku PV mam złom za którego utylizację muszę jeszcze zapłacić. I jeżeli do tego momentu kosztował mnie więcej wg realnej wartości pieniądza (włącznie z serwisem, podniesieniem kosztu naprawy dachu itd.), niż zapłaciłbym za prąd - to się nie opłaca.
    Jak już się spłaci to jeszcze przez 20 lat będzie generować zyski. Co chcesz serwisować w instalacji FV?

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jeszcze jedna rzecz do przemyślenia w temacie PV. Montując on-grid skazujecie się na swojego operatora - nie możecie kupić prądu od nikogo innego. I tu może i będą operatorzy mieli pokusę, do podnoszenia Wam cen - i tak nie odejdziecie, bo dziesiątki tysięcy złotówek spisalibyście na straty. Za to ci, co nie mają PV swobodnie wybierają sobie i sprzedawcę, i taryfę (dla przykładu G12as jest dla prosumenta niedostępna).
    Sam chyba tego nie przemyślałeś. Po to montuje PV żeby mieć głęboko w nosie ceny prądu bo za niego nie płacę. Nie muszę liczyć i się rzucać na jakieś promocje, bo po co?
    Ostatnio edytowane przez Nurek_ ; 01-07-2022 o 23:02
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  4. #64

    Domyślnie

    Ci wszyscy którzy "załapali się" na dobre dofinansowanie instalacji PV śmieją z tych wszystkich wyliczeń które niektórzy z taką lubością preznetują czasami
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  5. #65
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Jeśli już to realna cena dla mnie spada, jeśli moja pensja rośnie szybciej niż cena prądu.
    A jak tracisz pracę, to realna cena prądu się zmienia? Co za egocentryzm. Ceny odnosimy do inflacji ewentualnie do średniego wynagrodzenia (które od dawna rośnie szybciej, niż inflacja).


    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Jak już się spłaci to jeszcze przez 20 lat będzie generować zyski. Co chcesz serwisować w instalacji FV?
    Właścicielem złomu możesz stać się znacznie wcześniej. Przyjąłem optymistyczne założenie, że przepisy się nie zmienią i żadna przygoda się nie przytrafi.

    Ubezpieczenie OC wykupujesz?
    https://gadzetomania.pl/fotowoltaika...6096054544960a

    Ja bym nie spał spokojnie, jakbym regularnie nie miał sprawdzonego uziomu, mocowań, stanu okablowania, sprawności wyposażenia rozdzielnicy zarówno DC jak i AC.... Ale tak, statystyki pożarów PV pokazują, że jestem w mniejszości.

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Sam chyba tego nie przemyślałeś. Po to montuje PV żeby mieć głęboko w nosie ceny prądu bo za niego nie płacę. Nie muszę liczyć i się rzucać na jakieś promocje, bo po co?
    Czyli dalej byś się upierał, że zakup auta był opłacalny, jakby pojawiła się możliwość darowego wypożyczania aut? I przekonywałbyś, że jazda wypożyczonym za darmo autem jest nieopłacalna, bo X lat wcześniej Ty zapłaciłeś za auto 100K zł a wypożyczenie kosztowało 2K zł/mies?

    Ceny zaczną obchodzić tych, co się załapali na net-metering najpóźniej 15 lat od pierwszego wpuszczenia prądu do sieci. Będziesz kupował drogo (pewnie drożej, niż u alternatywnego sprzedawcy) a sprzedawał tanio (cena giełdowa w czasie produkcji PV będzie pewnie śmiesznie niska).
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 02-07-2022 o 15:59

  6. #66
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A jak tracisz pracę, to realna cena prądu się zmienia? Co za egocentryzm. Ceny odnosimy do inflacji ewentualnie do średniego wynagrodzenia (które od dawna rośnie szybciej, niż inflacja).
    Jeśli mówimy o realnej cenie, w wartościach bezwzględnych, to realna cena rośnie.
    Jeśli chcesz mówić o cenie względnej w stosunku doczegośtam to ona mnie średnio interesuje. Mnie interesuje ile za swoją wypłatę mogę kupić energii. I owszem, jeśli strace pracę, to będzie dla mnie bardzo drogi.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Co za egocentryzm
    Ale mi pojechałeś. Aż mi kapcie spadły.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Właścicielem złomu możesz stać się znacznie wcześniej. Przyjąłem optymistyczne założenie, że przepisy się nie zmienią i żadna przygoda się nie przytrafi.

    Ubezpieczenie OC wykupujesz?
    https://gadzetomania.pl/fotowoltaika...6096054544960a

    Ja bym nie spał spokojnie, jakbym regularnie nie miał sprawdzonego uziomu, mocowań, stanu okablowania, sprawności wyposażenia rozdzielnicy zarówno DC jak i AC.... Ale tak, statystyki pożarów PV pokazują, że jestem w mniejszości.
    Tak, mam wykupione ubezpieczenie. I nie, nie spędza mi snu z oczu instalacja na gruncie 40 metrów od domu.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Czyli dalej byś się upierał, że zakup auta był opłacalny, jakby pojawiła się możliwość darowego wypożyczania aut? I przekonywałbyś, że jazda wypożyczonym za darmo autem jest nieopłacalna, bo X lat wcześniej Ty zapłaciłeś za auto 100K zł a wypożyczenie kosztowało 2K zł/mies?
    A skąd takie porównanie? To mamy darmowy prąd?

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ceny zaczną obchodzić tych, co się załapali na net-metering najpóźniej 15 lat od pierwszego wpuszczenia prądu do sieci. Będziesz kupował drogo (pewnie drożej, niż u alternatywnego sprzedawcy) a sprzedawał tanio (cena giełdowa w czasie produkcji PV będzie pewnie śmiesznie niska).
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Odpowiem za 11 lat. Wróżem nie jestem.
    Jak to jest, ze jak coś nie pasuje do Twojej tezy, to nie wiesz co będzie. Ale jak Ci pasuje to wiesz dokładnie jakie za 15 lat będą umowy z dystrybutorami i za ile będę kupował i sprzedawał prąd?
    Ostatnio edytowane przez Nurek_ ; 02-07-2022 o 23:24
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  7. #67

    Domyślnie

    Wygląda na to że da się wywróżyć zjawiska o prawdopodobieństwie setnych czy tysięcznych części procenta (czyli raz na 10000 lat dla pojedynczej instalacji) ale cena 1zł/kwh jest już poza horyzontem zdarzeń. Co do spadku realnej ceny prądu to przypomnę że tymczasowa obniżka vat zaniża obecne ceny o 18%. Ceny które były ustalane jeszcze przed wybuchem wojny.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ceny odnosimy do inflacji ewentualnie do średniego wynagrodzenia (które od dawna rośnie szybciej, niż inflacja).
    Obecne tempo wzrostu wynagrodzeń w całej gospodarce (z uwzględnieniem budżetówki i firm poniżej 9 osób) to poniżej 10%. Wzrost płac 9+ też już oczywiście poniżej ostatnich odczytów inflacji.

    A teraz zagadka: jeżeli inflacja rośnie szybciej niż stopa zwrotu ze wszystkich możliwych inwestycji to znaczy że nie opłaca się w ogóle inwestować? Opłacalność trzeba odnosić do alternatyw.

    Jeżeli ktoś faktycznie wyliczył że działka za 30tys. pod pcimiem da mu 10% rocznie , PV tylko 7% a środki ma ograniczone to każdy się zgodzi że PV było nieopłacalne. Ale jeżeli niczego nie liczył, wyboru dokonuje na podstawie własnych uprzedzeń i sympatii a później tylko dorabia na poczekaniu różne teorie żeby nie zaburzyło mu się przekonanie o własnej racjonalności to trudno to brać poważnie.
    Ostatnio edytowane przez marvinetal ; 03-07-2022 o 01:14

  8. #68
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    A skąd takie porównanie? To mamy darmowy prąd?
    Dzieki temu, że nie mam PV miałem prad za darmo.




    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Ale jak Ci pasuje to wiesz dokładnie jakie za 15 lat będą umowy z dystrybutorami i za ile będę kupował i sprzedawał prąd?
    To jest dzisiaj zapisane w ustawie o OZE. I pewnie masz to przepisane w umowie. Czytałeś ją? Zawsze jakiś sprzedawca jest najtańszy. Znikoma szansa jest na to, że to właśnie Twój ZE, bo sprzedawcy nie będący operatorami mogą walczyć o klienta jedynie ceną. A nawet jezeli akurat któryś operator sprzedaje prąd najtaniej, to prosument musi mieć szczęście, żeby mieszkać na jego terenie - ci, co nie mają PV mogą kupować prąd od tego, kto ma najtaniej.

    Cytat Napisał marvinetal Zobacz post
    Jeżeli ktoś faktycznie wyliczył że działka za 30tys. pod pcimiem da mu 10% rocznie , PV tylko 7% a środki ma ograniczone to każdy się zgodzi że PV było nieopłacalne. Ale jeżeli niczego nie liczył, wyboru dokonuje na podstawie własnych uprzedzeń i sympatii a później tylko dorabia na poczekaniu różne teorie żeby nie zaburzyło mu się przekonanie o własnej racjonalności to trudno to brać poważnie.
    Wiesz, jaka jest stawka amortyzacji na grunty? 0%. Nie zużywają się. PV przeciwnie. Więc powtórzę, że na koniec masz zlom, za ktorego utylizację trzba jeszcze zapłacić. A przy dzialce masz działkę. Poggoglaj, jak zaszalały ceny działek rekreacyjnych 9i nie tylko). Jak do tego sam z nich skorzystasz czy wynajmiesz komus - masz dodatkową korzyść.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 03-07-2022 o 09:31

  9. #69

    Domyślnie

    Porównujesz zalety czegoś z wadami czegoś innego jako dowód wyższości jednego nad drugim a druga strona bilansu stoi pusta. Jak kupowałem działkę to na dzień dobry oprócz notariusza mi domiar podatkowy walnęli bo "za tanio". Pomiędzy zakupem PV a utylizacją jest kilkadziesiąt (kilkaset?) tys. oszczędności a za utylizacje takiego eternitu zapłaciłem okrągłe 0zł bo był 100% zwrot kosztów.

  10. #70
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Dzieki temu, że nie mam PV miałem prad za darmo.
    I co dalej masz za darmo?
    Stosując Twoją analogię - mogłeś kupić auto za 100 tyś zł, ale Ty je wypożyczasz przez 25 lat po 2 tys miesięcznie bo dali Ci 6 miesięcy za darmo. Dalej będziesz się upierał że to opłacalne?

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To jest dzisiaj zapisane w ustawie o OZE. I pewnie masz to przepisane w umowie. Czytałeś ją? Zawsze jakiś sprzedawca jest najtańszy. Znikoma szansa jest na to, że to właśnie Twój ZE, bo sprzedawcy nie będący operatorami mogą walczyć o klienta jedynie ceną. A nawet jezeli akurat któryś operator sprzedaje prąd najtaniej, to prosument musi mieć szczęście, żeby mieszkać na jego terenie - ci, co nie mają PV mogą kupować prąd od tego, kto ma najtaniej.
    Czytałem moją umowę i nie ma w niej ceny po której będę sprzedawał i kupował prąd za 15 lat. Ale Ty to wiesz, chociaż ja sam mówisz, wróżem nie jesteś.
    Natomiast wynika z niej, że przez najbliższe 15 lat nie zapłacę za prąd i przez ten czas instalacja zwróci mi się minimum 2.5-3 razy.
    A te Twoje umowy ze sprzedawcami to puste gadanie. Jak przychodzi co do czego to różnice między sprzedawcami są 2 grosze za kWh w jedną lub w drugą. Jak już, to bardziej kuszą jakimiś bonusami typu dodatkowe ubezpieczenie, wsparcie elektryka czy hydraulika i tym podobne bzdety. Przy okazji, pokażesz fakturę z kwietnia 2018, jakie miałeś ceny po promocji?

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Wiesz, jaka jest stawka amortyzacji na grunty? 0%. Nie zużywają się. PV przeciwnie. Więc powtórzę, że na koniec masz zlom, za ktorego utylizację trzba jeszcze zapłacić. A przy dzialce masz działkę. Poggoglaj, jak zaszalały ceny działek rekreacyjnych 9i nie tylko). Jak do tego sam z nich skorzystasz czy wynajmiesz komus - masz dodatkową korzyść.
    Zanim ta instalacja będzie złomem, to zarobi na siebie kilkukrotnie. Panele mają 25 lat gwarancji, a pracować mogą dłużej. Prędzej je wymienię na nowe bo technologia pójdzie do przodu i nowe będą znacznie wydajniejsze, niż zezłomuję.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  11. #71

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Czytałem moją umowę i nie ma w niej ceny po której będę sprzedawał i kupował prąd za 15 lat. Ale Ty to wiesz, chociaż ja sam mówisz, wróżem nie jesteś.
    Natomiast wynika z niej, że przez najbliższe 15 lat nie zapłacę za prąd i przez ten czas instalacja zwróci mi się minimum 2.5-3 razy.
    Jeśli nie więcej niż 2,5-3
    Firmy które nie podpisały w kwietniu umów (energia!) na przyszły rok po 1200/MWh (bo im było drogo, liczyły, że cena trochę spadnie) teraz w panice podpisują powyżej 1500/MWh. Rok temu była podobna sytuacja...ci co podpisali w kwietniu po około 450/MWh - wygrali los na loterii - na 1 rok. Sytuacja na rynku dla firm wyprzedza to co będziemy obserwować na rynku rynku dla indywidualnych odbiorców, tylko z pewnym opóżnieniem.
    https://strefabiznesu.pl/ceny-pradu-...ar/c3-16334607
    Prezes URE zapewne wyhamuje te zapędy, ale z roku na rok te podwyżki będą. A ceny energii też w końcu zostaną uwolnione...Kwestia czasu.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  12. #72
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Jak się energia uwalnia samoistnie to trzeba ją złapać. Można zastosować majtki metanozbierne czy siarkowodorozbierne. Ponadto pedałozbieracz elektryczny i wiele innych genialnych pomysłów, ale zakazanych przez lobby a jakie to sobie dopowiedzcie. Strach się bać jak się pomyśli co będzie jak się stanie to co ma być.

  13. #73
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    @Redakcja

    I co z tą sondą?

    Dorzuciłbym jeszcze jako źródło ciepła sieć (węzeł cieplny). To może być hit, skoro elektrociepłownie kupują węgiel podobno po 200 zł.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  14. #74

    Domyślnie

    250
    https://radio.opole.pl/104,596514,zw...-wnioskuja-o-r
    Jako kluczową uznał kwestię aktualnych cen węgla dla energetyki (wynikającą z kontraktów długoterminowych – PAP). „To jest 250 zł za tonę surowca, który po 1,5-1,6 tys. zł za tonę spółka córka jednego z koncernów energetycznych sprzedaje do innych przedsiębiorstw. To tak nie może wyglądać” – zaakcentował Hutek.
    ale ciepło z tego powodu wcale tanie nie będzie. Na dłuższą metę też ta cena raczej się nie utrzyma. Już słychać o kolejnej, gignatycznej podwyżce cen energii, bo elektrownie muszą kupować węgiel po cenach rynkowych z zachodu (tego krajowego nie starcza!)
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  15. #75

    Domyślnie

    Z zachodu ? a dokładnie skąd ?
    Regulamin paragraf 7pkt 2.6.f: Nie jest dozwolone zamieszanie (...) wypowiedzi które naruszają polskie lub międzynarodowe przepisy prawa, dobre obyczaje, normy moralne, obrażają godność lub naruszają dobra osobiste innych osób lub przedsiębiorstw, popierają radykalne postawy społeczne lub głoszą takie poglądy (dyskryminacja rasowa, etniczna, ze względu na płeć, wyznanie i inne).

  16. #76

    Domyślnie

    ARA, a skąd
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  17. #77

    Domyślnie

    A o jakim węglu tu jest mowa – o tym po 200 zł za tonę to górnicy w czasie strajków tak gadali.
    Tu widzę 250 zł/t czyli co – coś jednak tymi strajkami wywalczyli?
    Teraz ten węgiel dla elektrowni jak on wygląda, bo z tego co na filmie widziałem, to gdyby ten węgiel z hałdy przesiać – trzy sorty by powstały : orzech, groszek i miał, który i tak musi zostać zmielony, bo kotły w elektrowni są pyłem węglowym opalane.
    CENY WĘGLA – Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia https://www.wnp.pl/gornictwo/notowania/ceny_wegla/ W tym jest wszystko od kostki poczynając.
    Ciepło sieciowe z tymi dopłatami z tarczy antykryzysowej – ciekawe i bardzo dobre – a jeszcze ciekawsze jak by to wyglądało gdyby przyszło płacić za to ile to kosztuje?

    Tyle ludzi na FM-ie ze Śląska pisze ale o węglu ni w ząb się od nich co dowiedzieć.

  18. #78
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Tom1000k
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Kędzierzyn-Koźle
    Posty
    560

    Domyślnie

    Cytat Napisał JTKirk Zobacz post
    Taka mała dygresja związana z tematem wyboru CO do nowego domu.
    Wielu nowych inwestorów ma głowę nabitą bzdurą - że jak Pompa ciepła, to tylko razem w pakiecie z PV. Sporo osób w trakcie budowy z którymi rozmawiam chce PC, ale nie jest przekonanych, bo przecież to koszt 80k. Po rozwinięciu tematu okazuje się, że cena zawiera PC+PV z pokryciem na cały rok.
    Tak skutecznie działa chyba lobby instalatorskie, że ci ludzie nie zdawają sobie sprawy, że przecież mogą zrobić najpierw PC a potem później zrobić PV - jeśli będzie taka ochota i/lub konieczność. I nie trzeba się zarzynać na już ogromnym wydatkiem.
    Też to zauważyłem. Zawsze pytam takiego delikwenta, czy jak będzie kupował kocioł na ekogroszek, to czy bierze pod uwagę też kupno kopalni?
    Dom przedwojenny, 60m² ogrzewane 22-23°C, plus 60m² poddasze 45° nieogrzewane.
    Ogrzewanie: Pompa ciepła PW "tymi ręcami" - 2,9kW, 100% grzejniki przewymiarowane + w rezerwie klima 2,9kW
    Ocieplenie: ściany 13cm styropian, strop 5cm styropian, dach 20cm wełna mineralna, podłoga 5cm styropian.
    Rekuperacja "tymi ręcami"- wymiennik Siwicki, wentyle EBM R3G220-RC05-03 płynna regulacja, filtry f5, f9, 5kg filtr węglowy.
    PV 9,92kWp Wschód-Zachód 32x Sharp 310, SolarEdge.

  19. #79
    Senior Member FORUMOWICZ WIELKI SERCEMADMINISTRATOR FORUM Avatar Redakcja
    Zarejestrowany
    May 2001
    Posty
    4.682

    Domyślnie

    Zapraszamy do udziału w sondzie. Możliwość wskazania więcej niż jedna odpowiedź:

    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post8140466
    Sprawy dotyczące forum: [email protected]
    murator.tv na YouTube: KANAŁ YOUTUBE

  20. #80
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Redakcja Zobacz post
    Zapraszamy do udziału w sondzie. Możliwość wskazania więcej niż jedna odpowiedź:

    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post8140466
    Bzdury w tej sondzie. Wentylacja mechaniczna z rekuperacją i własna instalacja fotowoltaiczna to nie są źródła ciepła.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

Strona 4 z 11

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony