dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+

Zobacz wyniki ankiety: Czym ogrzewać dom - rok 2022?

Głosujących
53. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • Kocioł na węgiel

    3 5,66%
  • Kocioł na pellet

    1 1,89%
  • Pompa ciepła gruntowa

    7 13,21%
  • Pompa ciepła powietrzna

    23 43,40%
  • Kocioł gazowy kondensacyjny

    9 16,98%
  • Kable grzewcze

    5 9,43%
  • Maty, folie grzewcze - ogrzewanie plaszczyznowe

    2 3,77%
  • Kocioł zgazowujący drewno

    4 7,55%
  • Klimatyzator z PC

    8 15,09%
  • Grzałki elektryczne i bufor ciepła (wodny)

    3 5,66%
  • Własna instalacja fotowoltaiczna

    11 20,75%
  • Kocioł indukcyjny

    1 1,89%
  • Kominek z DGP

    4 7,55%
  • Kocioł na olej opałowy

    0 0%
  • Wentylacja mechaniczna z rekuperacją

    14 26,42%
  • Kolektory słoneczne

    2 3,77%
Ankieta wielokrotnego wyboru
Strona 6 z 11
Pokaż wyniki od 101 do 120 z 202
  1. #101
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.618
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Pompy ciepła też dobiera się tak, żeby w najwieksze mrozy załączała się grzałka. Rekuperatory oferowane są w standardzie z nagrzewnicami. .
    Ale nie po to, bu ogrzewać nimi dom, tylko rozmrażać wymiennik.
    Jeśli w domu "klękną" wszystkie źródła ciepła, a zostanie tylko reku z nagrzewnicą, to 95% domów tym nie ogrzejesz
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  2. #102
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Pompy ciepła też dobiera się tak, żeby w najwieksze mrozy załączała się grzałka. Rekuperatory oferowane są w standardzie z nagrzewnicami. Po trzecie, po to jest możliwość wielokrotnego wyboru w tej sondzie, żeby ludzie mogli wybrać kilka opcji.
    Jak masz rekuperator z nagrzewnicą to nie rekuperator jest źródłem ciepła tylko nagrzewnica. Więc ewentualnie to ona powinna pojawić się w zestawieniu. Tylko po co jak w zasadzie nagrzewnica to to samo co grzałka
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  3. #103
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Już Ci wyjaśniałem tutaj. Ale jak widać nie dociera.
    Nie dociera. Tak się chwalisz tym darmowym prądem, jakby to był standard co chwilę dostępny a nie jednorazowa okazja. Więc się pytam czy dalej prąd masz darmowy?

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie trafiona analogia, bo auto możesz sprzedać za sensowne pieniądze. Ale jeszcze zależy, co w tych 2K za najem jest - jak pełny pakiet ubezpieczenia (tak masz przy kupowaniu prądu - nie ponosisz ryzyka zniszczenia, awarii instalacji PV czy dachu pod nią) i w każdej chwili mogę powiedzieć "do widzenia" oddając kluczyki bo wprowadzono zakaz poruszania się samochodów spalinowych i kupując nowe autko o napędzie rodem z Powrotu do przyszłości za 50K to kto wyjdzie na przegrywa?.
    Po pierwsze to Twoja analogia. Z Twojej strony - rzeczywiście nie trafiona, bo napisałeś to tak, jakby można wypożyczać auta za darmo zawsze i wszędzie.
    Po drugie ja nie chcę sprzedawać auta, jest mi potrzebne, sprzedam i będę na nogach chodził? Jak się uprę to PV też sprzedam, tylko po co, żeby udowodnić że się da? Ubezpieczenie domu obejmuje PV. Reszty bzdur nawet nie chce mi się komentować...

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Gdzie taką tezę wyczytałeś?
    Widzę, że już sam nie ogarniasz co piszesz:
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ceny zaczną obchodzić tych, co się załapali na net-metering najpóźniej 15 lat od pierwszego wpuszczenia prądu do sieci. Będziesz kupował drogo (pewnie drożej, niż u alternatywnego sprzedawcy) a sprzedawał tanio (cena giełdowa w czasie produkcji PV będzie pewnie śmiesznie niska).

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ja napisałem że dzisiaj, jak będzie promocja za pół ceny czy tania strefa za zero złotych u jakiegoś sprzedawcy to Ty nie możesz z niej skorzystać. Ja tak. I że jak masz szczęście, to masz najtańszy prąd u swojego operatora. Ja mogę go kupić nawet, jak nie jest moim operatorem. A Ty jak masz pecha być u najdroższego to jesteś na niego skazany dzięki PV. Nie za 15 lat - teraz.
    A ja napisałem wielokrotnie nie obchodzi mnie cena prądu, bo płacę za niego ZERO, ZIOBRO, NULL. DOTARŁO?

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Wrzucałem tutaj.
    Faktury za zdjęcie PV z dachu jak naprawiali mi przeciekający dach nie mogę pokazać. Bo nie miałem PV i nie trzeba było jej zdejmować, więc naprawę miałem gratis w ramach gwarancji
    Miałbyś normalne źródło ciepła to nie musiałbyś dogrzewać się śmierdząca kozą i mieć komina który potem cieknie. Ale grzanie kablami jest drogie, to trzeba się jakoś ratować ...

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A może miałeś na myśli 2019r?
    Nie, miałem na myśli kwiecień 2018, bo wtedy kończyła się promocja.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut ekranu 2022-08-08 09.54.24.jpg
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	18,5 KB
ID:	460255

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Wrzucisz dla porównania swoje faktury?
    Ok 70 gr za kWh w G11, nic ciekawego. Jak Ci zależy to mogę wrzucić.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    I kto mi napisał, skąd wiem, ile coś będzie kosztowało "za 15 lat. Ale Ty to wiesz, chociaż ja sam mówisz, wróżem nie jesteś." Wiesz, jak dzisiaj są złomowane śmigła wiatraków? Jakie to problematyczne, nieekologiczne i kosztowne? Ale Ty wiesz, że nikt Ci cegłówką, mołotowem czy granatem nie rzuci przez 25 lat w te panele czy że nie przytrafi pożar (nie koniecznie w instalacji PV - domy paliły się na długo przed tym, jak PV zostało wynalezione) i że nie będzie z nimi taki kłopot na koniec, jak dzisiaj z azbestem.
    Z takim podejściem po co w ogóle budowałeś dom? Jeszcze Ci ktoś w niego rzuci cegłówką, mołotowem czy granatem? Albo przytrafi się pożar? Było mieszkać w wynajmowanym do końca życia.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  4. #104
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.453
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Ale nie po to, bu ogrzewać nimi dom, tylko rozmrażać wymiennik.
    Jeśli w domu "klękną" wszystkie źródła ciepła, a zostanie tylko reku z nagrzewnicą, to 95% domów tym nie ogrzejesz
    Olaboga, przecież to oczywista że chodzi o nagrzewnice wtorną!
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  5. #105
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    napisałeś to tak, jakby można wypożyczać auta za darmo zawsze i wszędzie.
    Nic podobnego. Nie zawsze, a tylko w taniej strefie. I nie całkiem za darmo, a tylko jeden ze składników ceny. Bliższa analogia to darmowy serwis przez jakiś czas.

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Po drugie ja nie chcę sprzedawać auta, jest mi potrzebne, sprzedam i będę na nogach chodził?
    Nie potrzebujesz auta, a jego użyteczności. Możesz zamawiać taksówkę, wziąć w leasing czy nająć Panka. Ty upierasz się, że najlepszym sposobem na napędzanie urządzeń elektrycznych jest zakup elektrowni. Nieprawda. To najbardziej skomplikowany sposób tam, gdzie jest dostęp do sieci energetycznej. Jedyne, co takie rozwiązanie może uzasadnić to opłacalność. A ta jest co najmniej wątpliwa w przypadku net meteringu. Paradoksalnie przy demonizowanym net billingu aktualnie się opłaca - ale to okres przejściowy gdzie sprzedawać można prąd po średniej cenie miesięcznej z zeszłego miesiąca, która wynosi ok. 65gr aktualnie, a przy taryfie strefowej kupować średnio znacznie taniej. W przyszłości mają być ceny godzinowe, więc prawdopodobnie nie będzie tak fajnie, bo przy wysokiej produkcji z PV cena na giełdzie spada.

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Jak się uprę to PV też sprzedam, tylko po co, żeby udowodnić że się da? Ubezpieczenie domu obejmuje PV.
    I pokryłoby koszty zdjęcia PV z dachu w celu jego naprawy?


    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Widzę, że już sam nie ogarniasz co piszesz:
    Możesz wytłuścić w moim cytacie, gdzie pisałem coś o umowie? Najpóźniej za 15 lat, bo zasady rozliczenia rządzący mogą zmienić w każdym czasie. Nie raz i nie dwa już to w przeszłości nasi robili. Ustawowo - bez zmiany umów. A to, że za 15 lat zmienią się zasady jest zapisane w ustawie niezależnie od tego co teraz masz w umowie i czy dogadasz się z operatorem i to uzgodnicie.

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    A ja napisałem wielokrotnie nie obchodzi mnie cena prądu, bo płacę za niego ZERO, ZIOBRO, NULL. DOTARŁO?
    \

    Wrzuć no wreszcie fakturę. Chyba nawet na nią nie patrzysz taki pewny jesteś. Nie masz takich składników liczonych od kWh, jak kolega:
    Cytat Napisał cangi80 Zobacz post

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Miałbyś normalne źródło ciepła to nie musiałbyś dogrzewać się śmierdząca kozą i mieć komina który potem cieknie. Ale grzanie kablami jest drogie, to trzeba się jakoś ratować ...
    Moja nie śmierdzi. Moja pachnie.





    Nie muszę się (jeszcze) ratować. Ale jak będzie blackout - to i owszem. poratuje.

    Twierdzisz, że prąd jest za darmo dla tych, co mają PV - ja tak nie uważam. Kosztuje dobre kilkadziesiąt tysięcy i to jednorazowo.
    Twierdzisz że grzanie kablami jest drogi - ja wielokrotnie pokazywałem wyliczenia, że przy kilku MWh rocznie jest najtańsze.
    Pokaż swoje wyliczenia dowodzące, że taniej by mi wyszło, jakbym zamonował PC i/lub PV.


    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Nie, miałem na myśli kwiecień 2018, bo wtedy kończyła się promocja.
    No popatrz - nie skończyła się. Nawet w kwietniu 2019 jak widać na fakturach. Kolejny dowód na to, że przy PV masz ryzyka, bo pieniądze raz wydane niechętnie wracają do kieszeni. A gdy nie masz PV masz okazje i promocje. I oszczędności.

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Ok 70 gr za kWh w G11, nic ciekawego. Jak Ci zależy to mogę wrzucić.
    Wrzuć wrzuć. Zobaczymy te zero null i Ziobrę.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 08-08-2022 o 20:43

  6. #106
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Olaboga, przecież to oczywista że chodzi o nagrzewnice wtorną!
    Bez znaczenia. Taką nagrzewnicą w rekuperatorze nagrzejesz ewentualnie dom okołopasywny. Zbyt mały strumień powietrza.

  7. #107
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nic podobnego. Nie zawsze, a tylko w taniej strefie. I nie całkiem za darmo, a tylko jeden ze składników ceny. Bliższa analogia to darmowy serwis przez jakiś czas.
    Moje "zawsze" dotyczyło tego, że to jednorazowa promocja. Że w taniej strefie to wiem. Natomiast analogii do darmowego serwisu w Twoich słowach nie widzę
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Czyli dalej byś się upierał, że zakup auta był opłacalny, jakby pojawiła się możliwość darowego wypożyczania aut? I przekonywałbyś, że jazda wypożyczonym za darmo autem jest nieopłacalna, bo X lat wcześniej Ty zapłaciłeś za auto 100K zł a wypożyczenie kosztowało 2K zł/mies?

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie potrzebujesz auta, a jego użyteczności. Możesz zamawiać taksówkę, wziąć w leasing czy nająć Panka. Ty upierasz się, że najlepszym sposobem na napędzanie urządzeń elektrycznych jest zakup elektrowni. Nieprawda. To najbardziej skomplikowany sposób tam, gdzie jest dostęp do sieci energetycznej. Jedyne, co takie rozwiązanie może uzasadnić to opłacalność. A ta jest co najmniej wątpliwa w przypadku net meteringu. Paradoksalnie przy demonizowanym net billingu aktualnie się opłaca - ale to okres przejściowy gdzie sprzedawać można prąd po średniej cenie miesięcznej z zeszłego miesiąca, która wynosi ok. 65gr aktualnie, a przy taryfie strefowej kupować średnio znacznie taniej. W przyszłości mają być ceny godzinowe, więc prawdopodobnie nie będzie tak fajnie, bo przy wysokiej produkcji z PV cena na giełdzie spada.
    Mogę też kupić auto, a w perspektywie kilkunastu lat wychodzi mnie to znacznie korzystniej niż taksówka, leasing czy Pank.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    I pokryłoby koszty zdjęcia PV z dachu w celu jego naprawy?
    Guzik mnie to obchodzi, mam na gruncie.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Możesz wytłuścić w moim cytacie, gdzie pisałem coś o umowie? Najpóźniej za 15 lat, bo zasady rozliczenia rządzący mogą zmienić w każdym czasie. Nie raz i nie dwa już to w przeszłości nasi robili. Ustawowo - bez zmiany umów. A to, że za 15 lat zmienią się zasady jest zapisane w ustawie niezależnie od tego co teraz masz w umowie i czy dogadasz się z operatorem i to uzgodnicie.
    Skoro wiesz po ile będę kupował prąd za 15 lat (drogo) i po ile bedę sprzedawał (tanio) to musisz chyba wiedzieć jaką będę miał umowę, bo to jest w niej zapisane?
    PV jest be, bo mogą zmienić ustawę i zasady rozliczania - chociaż na to się nie zanosi. Szukanie najtańszego prądu i życie od promocji do promocji jest OK. Logika level max.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Wrzuć no wreszcie fakturę. Chyba nawet na nią nie patrzysz taki pewny jesteś. Nie masz takich składników liczonych od kWh, jak kolega:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	tauron.jpg
Wyświetleń:	27
Rozmiar:	82,5 KB
ID:	460261:

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Twierdzisz, że prąd jest za darmo dla tych, co mają PV - ja tak nie uważam. Kosztuje dobre kilkadziesiąt tysięcy i to jednorazowo.
    Twierdzisz że grzanie kablami jest drogi - ja wielokrotnie pokazywałem wyliczenia, że przy kilku MWh rocznie jest najtańsze.
    Pokaż swoje wyliczenia dowodzące, że taniej by mi wyszło, jakbym zamonował PC i/lub PV.
    Tak - kupując FV jednorazowo opłacam prąd za 5-6 lat, żeby mieć go za darmo przez minimum 15.
    Nie przedstawie Ci wyliczeń bo Ty grzejesz głownie klimą i kozą, podłogą to się co najwyżej trochę dogrzewasz. Więc wszelkie wyliczenia w Twoim wypadku można o kant d.. rozbić.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    No popatrz - nie skończyła się. Nawet w kwietniu 2019 jak widać na fakturach. Kolejny dowód na to, że przy PV masz ryzyka, bo pieniądze raz wydane niechętnie wracają do kieszeni. A gdy nie masz PV masz okazje i promocje. I oszczędności.
    A możesz wyjaśnić czemu się nie skończyła? Sami ci o rok przedłużyli? Masz jakiś regulamin tej promocji?
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  8. #108
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	tauron.jpg
Wyświetleń:	27
Rozmiar:	82,5 KB
ID:	460261:
    Kpisz sobie? Wrzuć to, gdzie masz rozliczone poszczególne składniki. Tu nie widać jak wysoko cenisz Ziobr.... tfu, kWh.
    I aktualną - ze stawką 5% VAT (najlepiej rozliczeniową). Nie mów, że płacisz ciągle 23% VATu.

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Tak - kupując FV jednorazowo opłacam prąd za 5-6 lat, żeby mieć go za darmo przez minimum 15.
    To jeszcze raz:
    Od 1 marca 2018r do 18 lutego 2022 r zużyłem 35 776 kWh za które zapłaciłem łącznie (suma przelewów) 13 978,11 zł. Po odjęciu składników abonamentowych wychodzi 12585,95 zł za 4 lata.
    Przeliczając na 6 lat nawet dokładając wzrost cen wychodzi max 19K zł. Tyle zapłaciłeś za instalację 10kWp wg dzisiejszej wartości pieniądza?

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Nie przedstawie Ci wyliczeń bo Ty grzejesz głownie klimą i kozą
    Ja nie chcę swoich obliczeń. Chcę Twoje. Dla Twojego domu. Przy racjonalnych założeniach - czyli G11 owszem, ma sens jeżeli to najniższe opłaty stałe i 100% pokrycia zapotrzebowania z PV. Ale już przy braku PV na pewno G11 przegra z G12as, G12, G12w i innymi strefowymi.


    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    A możesz wyjaśnić czemu się nie skończyła? Sami ci o rok przedłużyli? Masz jakiś regulamin tej promocji?
    Sami. I co im zrobisz? Tak, było to niezgodne z umową. Mam ich pozwać do sądu domagając się podwyżki?
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 09-08-2022 o 01:36

  9. #109
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Kpisz sobie? Wrzuć to, gdzie masz rozliczone poszczególne składniki. Tu nie widać jak wysoko cenisz Ziobr.... tfu, kWh.
    I aktualną - ze stawką 5% VAT (najlepiej rozliczeniową). Nie mów, że płacisz ciągle 23% VATu.
    Aktualną będę miał w grudniu, po rozliczeniu. Wtedy mogę wrzucić.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ja nie chcę swoich obliczeń. Chcę Twoje. Dla Twojego domu. Przy racjonalnych założeniach - czyli G11 owszem, ma sens jeżeli to najniższe opłaty stałe i 100% pokrycia zapotrzebowania z PV. Ale już przy braku PV na pewno G11 przegra z G12as, G12, G12w i innymi strefowymi.
    Tak jak mówię - sam już gubisz się tym co piszesz
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Pokaż swoje wyliczenia dowodzące, że taniej by MI wyszło, jakbym zamonował PC i/lub PV.
    Odnośnie moich wyliczeń - prosta sprawa. Płacę ponad 5 tys rocznie za prąd w G11. Z PV płacę 600 zł opłat stałych. Instalacja kosztowała 33 tyś. Przy dzisiejszych cenach - zwróci się za 7 lat. Przy zapowiadanym wszędzie wzroście cen - pewnie znacznie szybciej.
    Tak, wiem że korzystając z G12 czy G12w miałbym taniej i czas zwrotu by się wydłużył. Tylko, że instalacja PV daje mi coś czego nie da mi żadna taryfa ani promocja - na kilkanaście lat zabezpiecza mnie przed wzrostem cen energii i w moim przypadku ogrzewania.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To jeszcze raz:
    Od 1 marca 2018r do 18 lutego 2022 r zużyłem 35 776 kWh za które zapłaciłem łącznie (suma przelewów) 13 978,11 zł. Po odjęciu składników abonamentowych wychodzi 12585,95 zł za 4 lata.
    Przeliczając na 6 lat nawet dokładając wzrost cen wychodzi max 19K zł. Tyle zapłaciłeś za instalację 10kWp wg dzisiejszej wartości pieniądza?

    Sami. I co im zrobisz? Tak, było to niezgodne z umową. Mam ich pozwać do sądu domagając się podwyżki?
    Dokładnie było to tak że promocja się skończyła, tylko w skutek pomyłki czy przeoczenia zapomnieli Ci ją "wyłączyć". Pamiętam, że chwaliłeś się tym na forum.
    Czyli przez cztery lata zapłaciłeś 14.000 za prąd. Z tego pół roku (może więcej, mniej - jak się mylę to naprostuj) miałeś tanią strefę za darmo w promocji. Kolejny rok psim swędem, na granicy prawa też za prąd w taniej nie płaciłeś.
    I na tej jednorazowej promocji i zagapieniu się dystrybutora budujesz teorię że nie opłaca się PV a ogrzewanie kablami jest tanie. Przemilczasz fakt że grzejesz kozą i klimą i wszystkich namawiasz na kable przedstawiając te rachunki. Czy naprawdę wprowadzanie ludzi w błąd sprawia Ci taką przyjemność?
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  10. #110
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Aktualną będę miał w grudniu, po rozliczeniu. Wtedy mogę wrzucić.
    I teraz płacisz 23% VAT? Jak nie rozliczeniową, to wrzuć prognozę - ale tę część, gdzie widać ile płacisz za kWh.


    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Odnośnie moich wyliczeń - prosta sprawa. Płacę ponad 5 tys rocznie za prąd w G11
    Tak tendencyjnie licząc, to ja wezmę PV z magazynem 20kWh i HEMS i udowodnię, że i w 100 lat się nie zwróci. Powtórzę "Przy racjonalnych założeniach".

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Tak, wiem że korzystając z G12 czy G12w miałbym taniej i czas zwrotu by się wydłużył. Tylko, że instalacja PV daje mi coś czego nie da mi żadna taryfa ani promocja - na kilkanaście lat zabezpiecza mnie przed wzrostem cen energii i w moim przypadku ogrzewania.
    No nie masz. Tłukę kolejny raz. Widziałeś fakturę kolegi. Pewnie też masz już składniki opłat i płacisz za każdą pobraną z sieci kWh. JUŻ to zrobili. A w każdej chwili mogą doliczyć Ci opłatę za energię bierną, bo pewnie przekraczasz normy (jak to przy PV).

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Dokładnie było to tak że promocja się skończyła, tylko w skutek pomyłki czy przeoczenia zapomnieli Ci ją "wyłączyć". Pamiętam, że chwaliłeś się tym na forum.
    No i co z tego? Faktycznie tyle płaciłem. I mam swobodę wyboru wszelkich promocji i cen wszystkich sprzedawców EE na rynku w przyszłości.

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    I na tej jednorazowej promocji i zagapieniu się dystrybutora budujesz teorię że nie opłaca się PV a ogrzewanie kablami jest tanie. Przemilczasz fakt że grzejesz kozą i klimą i wszystkich namawiasz na kable przedstawiając te rachunki. Czy naprawdę wprowadzanie ludzi w błąd sprawia Ci taką przyjemność?
    Grzanie kozą negatywnie wpływa na cenę kWh i opłacalność PV. Jakbym więcej zużywał prądu do grzania to miałbym jeszcze mniejszy udział taniej strefy więc jeszcze taniej kWh kupowana z sieci by wyszła. Przy zużyciu 9MWh za to może by mi na styk wystarczyła instalacja 10kWp. Zwiększenie zużycia przez większe grzanie kablami wymusiłoby przekroczenie 10kWp i przy starych zasadach 30% potrąceń jeszcze bardziej by pogorszyło opłacalność PV.

  11. #111
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    I teraz płacisz 23% VAT? Jak nie rozliczeniową, to wrzuć prognozę - ale tę część, gdzie widać ile płacisz za kWh..
    Przecież to jest prognoza, najnowsza jaką mam. Rozliczeniową będę miał w grudniu, nie jestem w stanie wrzucić czegoś czego nie mam.
    5% jest na prąd, tu są tylko opłaty stałe, być może dlatego jest 23%, ale nie wiem, nie drążyłem

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Tak tendencyjnie licząc, to ja wezmę PV z magazynem 20kWh i HEMS i udowodnię, że i w 100 lat się nie zwróci. Powtórzę "Przy racjonalnych założeniach".
    Czyli tendencyjnie jest wtedy kiedy nie pasuje do Twoich teorii. A jak pasuje, to przez okres 4 lat można uwzględnić pół roku okazyjnej, jednorazowej promocji i kolejny rok zapominalstwa dystrybutora. Wtedy jest policzone dobrze, nietendencyjnie. I wtedy założenia są racjonalne, bo przecież pół roku darmowego prądu jest dostepne dla każdego i potem też każdemu dystrybutor przedłuży darmowy prąd o rok.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Grzanie kozą negatywnie wpływa na cenę kWh i opłacalność PV. Jakbym więcej zużywał prądu do grzania to miałbym jeszcze mniejszy udział taniej strefy więc jeszcze taniej kWh kupowana z sieci by wyszła. Przy zużyciu 9MWh za to może by mi na styk wystarczyła instalacja 10kWp. Zwiększenie zużycia przez większe grzanie kablami wymusiłoby przekroczenie 10kWp i przy starych zasadach 30% potrąceń jeszcze bardziej by pogorszyło opłacalność PV.
    Oczywiście, że nie grzałeś kozą kiedy miałeś darmowy prąd, bo to kompletnie bez sensu. Grzejesz po zakończeniu promocji bo nawet swoboda wyboru wszelkich promocji i cen wszystkich sprzedawców EE to za mało, żeby w domu było ciepło w rozsądnej cenie.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  12. #112
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Przecież to jest prognoza, najnowsza jaką mam.
    A to łobuzy łoją Cię na VAT. Mieli obowiązek przysłać korektę. No ale tak czy inaczej - wrzuć zestawienie ze składnikami.


    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    5% jest na prąd, tu są tylko opłaty stałe, być może dlatego jest 23%, ale nie wiem, nie drążyłem
    Naprawdę nie patrzyłeś na fakturę kolegi cangi80, którą wrzuciłem w #105? Masz tam rozpisane wszystkie składniki (razem z abonamentowymi). I każdy jest na 5%.

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Czyli tendencyjnie jest wtedy kiedy nie pasuje do Twoich teorii.
    Tendencyjnie jest wtedy, kiedy przyjmujesz założenia, jakich by nie wybrał ktoś, kto wybiera daną opcję. Ja zazwyczaj daję fory opcji, którą przegrywa - Ty robisz odwrotnie. Nikt potrafiący liczyć nie kupi prądu do grzania w G11.

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    A jak pasuje, to przez okres 4 lat można uwzględnić pół roku okazyjnej
    Tu rozliczamy po czasie i widać, że opcja, którą liczyłem x lat temu i wyszło mi, że PV się nie opłaci była i tak łagodna dla PV. Praktyka okazała się dla PV jeszcze mniej łaskawa.

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Oczywiście, że nie grzałeś kozą kiedy miałeś darmowy prąd, bo to kompletnie bez sensu
    Oczywiście że grzałem. I nie tylko dlatego, że mi na działce zawadzało drewno z wyciętych drzewek i ścinki tarcicy. Ale też dlatego. Do tego ciągle nie dociera, że za darmo miałem tylko jeden składnik? Wszystkie inne płaciłem. Tak samo jak Ty teraz płacisz i cale Cię kWh nie kosztuje Ziobro.

  13. #113
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.618
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Olaboga, przecież to oczywista że chodzi o nagrzewnice wtorną!
    To które rekuperatory są oferowane z taką nagrzewnicą "w standardzie" ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  14. #114
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.453
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    To które rekuperatory są oferowane z taką nagrzewnicą "w standardzie" ?
    Wpisałem w google pierwsze z brzegu tessla green i dostałem dwie nagrzewnice, wodną i elektryczną (standard, ale na Zachodzie częściej występują tylko elektryczne);
    Nagrzewnica wodna HeatBox

    Przeznaczona jest do ogrzewania powietrza w przewodach instalacji wentylacyjnej
    dwurzędowe wymienniki ciepła
    wykonane są w formie wysokosprawnego aluminiowego pakietu lamelowego o rozstawie lamel 1,8 mm
    możliwość utrzymania temperatury nawiewu poprzez zastosowanie zaworu regulacyjnego z siłownikiem i połączeniem z układem sterowania centrali wentylacyjnej
    Centralki:
    AirPack4 300h (Enthalpy, Energy++, Energy+, Energy)
    AirPack4 400h (Enthalpy, Energy++, Energy+, Energy)
    AirPack4 500h (Enthalpy, Energy++, Energy+, Energy)
    AirPack Home 300h (Energy+, Energy)
    AirPack Home 300v (Energy+, Energy)
    AirPack Home 400h (Energy+, Energy)
    AirPack Home 400v (Energy+, Energy)
    AirPack Home 500h (Energy+, Energy)
    AirPack Home 500v (Energy+, Energy)
    Ty żartujesz, prawda?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  15. #115
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A to łobuzy łoją Cię na VAT. Mieli obowiązek przysłać korektę. No ale tak czy inaczej - wrzuć zestawienie ze składnikami.
    Bedę miał to wrzucę.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Tendencyjnie jest wtedy, kiedy przyjmujesz założenia, jakich by nie wybrał ktoś, kto wybiera daną opcję. Ja zazwyczaj daję fory opcji, którą przegrywa - Ty robisz odwrotnie. Nikt potrafiący liczyć nie kupi prądu do grzania w G11.
    Spytam jeszcze raz: uważasz, że liczenie opłacalności PV na podstawie jednorazowej promocji i następnie błędu dystrybutora jest miarodajne? Czy ja czy ktokolwiek inny jesteśmy w stanie w tej chwili uzyskać warunki jakie Ty miałeś?

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Naprawdę nie patrzyłeś na fakturę kolegi cangi80, którą wrzuciłem w #105? Masz tam rozpisane wszystkie składniki (razem z abonamentowymi). I każdy jest na 5%.
    Patrzyłem. Same opłaty stałe plus opłata kogeneracyjna w budzącej grozę wysokości 0.4 gr/kWh. Przy moim zużyciu da to zawrotne prawie 30 zł/rok. To jest ten powód dla którego się PV nie opłaca?

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Tak samo jak Ty teraz płacisz i cale Cię kWh nie kosztuje Ziobro.
    A ile mnie kosztuje? Co jeszcze opłacam poza opłatami stałymi?
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  16. #116
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Ty żartujesz, prawda?
    ja wpisałem pierwsze z brzegu:Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rekuperatory.jpg
Wyświetleń:	8
Rozmiar:	51,7 KB
ID:	460265 Który z nich ma jaką kolwiek nagrzewnicę?

    nawet jeśli to:
    Jak masz rekuperator z nagrzewnicą to nie rekuperator jest źródłem ciepła tylko nagrzewnica. Więc ewentualnie to ona powinna pojawić się w zestawieniu. Tylko po co jak w zasadzie nagrzewnica to to samo co grzałka
    poza tym:
    Taką nagrzewnicą w rekuperatorze nagrzejesz ewentualnie dom okołopasywny. Zbyt mały strumień powietrza.
    Wentylacja służy do wentylacji.
    Rekuperator do ograniczenia strat ciepła.
    Instalacja fotowoltaiczna do produkcji prądu.

    Nic z tych elementów nie nadaje się do sondy pt:
    "Czym ogrzewać dom?"

  17. #117
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.618
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Wpisałem w google pierwsze z brzegu tessla green i dostałem dwie nagrzewnice, wodną i elektryczną (standard, ale na Zachodzie częściej występują tylko elektryczne);

    Centralki:


    Ty żartujesz, prawda?
    Nagrzewnica wtórna w standardzie ? Ty rozumiesz to określenie ?
    Czy jeśli kupię którąś z tych Thessli:
    https://allegro.pl/listing?string=rekuperator%20thessla
    to dostanę nagrzewnicę wtórną w tej cenie ?
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 09-08-2022 o 22:50
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  18. #118
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Bedę miał to wrzucę.
    Trzymam za słowo.

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Spytam jeszcze raz: uważasz, że liczenie opłacalności PV na podstawie jednorazowej promocji i następnie błędu dystrybutora jest miarodajne?
    Odpowiem jeszcze raz Tendencyjnie jest wtedy, kiedy przyjmujesz założenia, jakich by nie wybrał ktoś, kto wybiera daną opcję. Ja zazwyczaj daję fory opcji, którą przegrywa.
    Tak liczyłem np. tutaj, tutaj, tutaj
    Faktyczne dane mają tylko dowieść, że realia były dla PV jeszcze mniej łaskawe, niż fory które jej dawałem rozważając, czy jest opłacalna.
    Dla przypomnienia:
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Pieniądze wydane teraz wydajesz na pewno, nieodwracalnie. I kupujesz jeszcze ryzyko, graniczące z pewnością wydania kolejnych pieniędzy (bo nie wszystko obejmuje gwarancja a na falownik na pewno tyle nie masz), i jeszcze masz ryzyko zmian prawnych.
    Jak ceny pradu czy paneli zmienią się na tyle, ze zaczną się oplacać, to będzie warto je kupić.
    I teraz znowu liczę



    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Same opłaty stałe plus opłata kogeneracyjna w budzącej grozę wysokości 0.4 gr/kWh.
    A, to jednak wiesz już, że mijałeś się (nawet pomijając to, że null!=0) z prawdą pisząc:
    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    nie obchodzi mnie cena prądu, bo płacę za niego ZERO, ZIOBRO, NULL. DOTARŁO?
    Nareszcie coś dotarło. Szkoda tylko, że tak wysoko cenisz Ziobro.

    Z mojej strony EOT.

  19. #119
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.453
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Nagrzewnica wtórna w standardzie ? Ty rozumiesz to określenie ?
    Czy jeśli kupię którąś z tych Thessli:
    https://allegro.pl/listing?string=rekuperator%20thessla
    to dostanę nagrzewnicę wtórną w tej cenie ?
    No dopsz, napisz do Redakcji, żeby wywalili tę rekuperację, bo rekuperatory nie są sprzedawane w cenie razem z nagrzewnicami wtórnymi. Nie da się grzać, bo nie są w cenie Masz rację
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  20. #120
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.453
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    ja wpisałem pierwsze z brzegu:Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rekuperatory.jpg
Wyświetleń:	8
Rozmiar:	51,7 KB
ID:	460265 Który z nich ma jaką kolwiek nagrzewnicę?
    Nie mam pojęcia. Brak nagrzewnic w niektórych modelach nie jest dowodem na to, że nie można domu ogrzewać rekuperatorem z nagrzewnicą wtórną. Trzeba dobrać taki model, który ma możliwość sterowania nagrzewnicą - to chyba oczywiste.

    Popadasz w opary absurdu, bo przecież nie każda pompa ciepła "ma" zbiornik na CWU w cenie, a jednak generalnie wszyscy wiedzą, że PC wodę do celów higienicznych potrafią ogrzać i że jest to "standard".

    Poza tym, nawet jak masz PC, to dom ogrzewa nie sama pompa, tylko podłogówka albo grzejniki. Jakoś nie o to nie krzyczysz. Nagrzewnica wtórna jest sterowana z rekuperatora - więc o co chodzi?

    Dom wg WT2021 ogrzejesz w ten sposób w 80% sezonu grzewczego. Nie rozumiem czemu tak naciskasz, żeby marginalizować takie domy. Nowobudowane budynki można ogrzać suszarką do włosów - przyzwyczaj się do tej myśli.

    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    Wentylacja służy do wentylacji.
    Rekuperator do ograniczenia strat ciepła.
    Coś takiego jak wentylacja nadmuchowa nie istnieje?

    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    Instalacja fotowoltaiczna do produkcji prądu.
    Nie prądu, tylko energii elektrycznej. Solary zaś produkują energię cieplną. Rozumiem, że solary można podłączyć do wężownicy w buforze i dzięki temu ogrzewać dom, a PV nie można podłączyć do grzałki w tym samym buforze, bo produkuje "prąd".

    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    Nic z tych elementów nie nadaje się do sondy pt:
    "Czym ogrzewać dom?"
    Sure sure Dowiedz się może cokolwiek o biwalentnych systemach grzewczych, wtedy przestaniesz powtarzać, że nie da się domu ogrzać powietrzem. OK?

    ps. Nie idź drogą pieniaczy i nie przyp*erdalaj się do każdego słowa. To do niczego pozytywnego nie prowadzi.
    Ostatnio edytowane przez Ratpaw ; 10-08-2022 o 09:10
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

Strona 6 z 11

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony