dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+

Zobacz wyniki ankiety: Czym ogrzewać dom - rok 2022?

Głosujących
53. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • Kocioł na węgiel

    3 5,66%
  • Kocioł na pellet

    1 1,89%
  • Pompa ciepła gruntowa

    7 13,21%
  • Pompa ciepła powietrzna

    23 43,40%
  • Kocioł gazowy kondensacyjny

    9 16,98%
  • Kable grzewcze

    5 9,43%
  • Maty, folie grzewcze - ogrzewanie plaszczyznowe

    2 3,77%
  • Kocioł zgazowujący drewno

    4 7,55%
  • Klimatyzator z PC

    8 15,09%
  • Grzałki elektryczne i bufor ciepła (wodny)

    3 5,66%
  • Własna instalacja fotowoltaiczna

    11 20,75%
  • Kocioł indukcyjny

    1 1,89%
  • Kominek z DGP

    4 7,55%
  • Kocioł na olej opałowy

    0 0%
  • Wentylacja mechaniczna z rekuperacją

    14 26,42%
  • Kolektory słoneczne

    2 3,77%
Ankieta wielokrotnego wyboru
Strona 7 z 11
Pokaż wyniki od 121 do 140 z 202
  1. #121
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Nie mam pojęcia. Brak nagrzewnic w niektórych modelach nie jest dowodem na to, że nie można domu ogrzewać rekuperatorem z nagrzewnicą wtórną.
    To są wyniki "pierwsze z brzegu" po wpisaniu w wyszukiwarkę "rekuperator". Czyli bzdurą jest, że
    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Rekuperatory oferowane są w standardzie z nagrzewnicami.
    Bo rekuperator nie służy do ogrzewania. Służy dokładnie do tego samego co styropian na ścianie.
    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Trzeba dobrać taki model, który ma możliwość sterowania nagrzewnicą - to chyba oczywiste.
    Co wtym oczywistego?
    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Popadasz w opary absurdu, bo przecież nie każda pompa ciepła "ma" zbiornik na CWU w cenie, a jednak generalnie wszyscy wiedzą, że PC wodę do celów higienicznych potrafią ogrzać i że jest to "standard".
    Poza tym, nawet jak masz PC, to dom ogrzewa nie sama pompa, tylko podłogówka albo grzejniki. Jakoś nie o to nie krzyczysz. Nagrzewnica wtórna jest sterowana z rekuperatora - więc o co chodzi?
    Gdzie mowa o pompach ciepła i o zbiornikach CWU? Tak pompą ciepła idzie ogrzać dom.
    Nagrzewnica może być sterowana z rekuperatora, ale rekuperator nie jest jej źródłem ciepła. Posiadam w domu również ogrzewanie nadmuchowe i nie ma ono żadnego związku z rekuperatorem.

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Dom wg WT2021 ogrzejesz w ten sposób w 80% sezonu grzewczego. Nie rozumiem czemu tak naciskasz, żeby marginalizować takie domy. Nowobudowane budynki można ogrzać suszarką do włosów - przyzwyczaj się do tej myśli.
    W jaki sposób? Wentylacją? czy Rekuperatorem?
    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Coś takiego jak wentylacja nadmuchowa nie istnieje?
    Prawidłowo to "nawiewna". Istnieje:
    I wentylacja służy do wentylacji.
    Istnieje coś takiego jak ogrzewanie nadmuchowe. Rozprowadza się ciepło wytworzone, np za pomocą nagrzewnicy elektrycznej, lub wspomnianej pompy ciepła. Nie rekuperatora.
    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Nie prądu, tylko energii elektrycznej.
    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    ps. Nie idź drogą pieniaczy i przyp*erdalaj się do każdego słowa. To do niczego pozytywnego nie prowadzi.

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Solary zaś produkują energię cieplną. Rozumiem, że solary można podłączyć do wężownicy w buforze i dzięki temu ogrzewać dom, a PV nie można podłączyć do grzałki w tym samym buforze, bo produkuje "prąd".
    I znowu już pisałem:
    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    Panelami połączonymi z jakąkolwiek grzałką od biedy coś można by podgrzać. Ale wentylacja z rekuperacją? Z gwc to może... do temperatury studziennej.
    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Sure sure Dowiedz się może cokolwiek o biwalentnych systemach grzewczych, wtedy przestaniesz powtarzać, że nie da się domu ogrzać powietrzem. OK?
    Ani razu nie napisałem, że nie da się domu nagrzać powietrzem. Skoncentruj się trochę.

  2. #122
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.605
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    No dopsz, napisz do Redakcji, żeby wywalili tę rekuperację, bo rekuperatory nie są sprzedawane w cenie razem z nagrzewnicami wtórnymi. Nie da się grzać, bo nie są w cenie Masz rację
    Cytuję:
    Rekuperatory oferowane są w standardzie z nagrzewnicami
    rzecież to oczywista że chodzi o nagrzewnice wtorną!
    A kiedy pytam o to JAKIE rekuperatory oferowane są "w standardzie" z nagrzewnicą wtórną odsyłasz mnie do redakcji.
    Gdybyś napisał "do rekuperatora można dokupić nagrzewnicę wtórną" to mógłbym się zgodzić, choć znów - to nie rekuperator grzeje, tylko inne DOKUPIONE urządzenie.
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 10-08-2022 o 13:25
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  3. #123
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.438
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    to nie rekuperator grzeje, tylko inne DOKUPIONE urządzenie.
    Jak ktoś ma pojęcie, to kliknie odpowiednią opcję w sondzie. Napisz do redakcji, żeby poprawili, skoro to aż takie ważne: nagrzewnica wtórna sterowana z rekuperatora. I będzie wszystko jasne.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  4. #124
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    nagrzewnica wtórna sterowana z rekuperatora.
    Się uczepiłeś tego rekuperatora. Nagrzenwica może być zasilana prawie ze wszystkich źródeł podanych w sondzie - po co znowu rozmydlać? Kaloryfery też byś wpisał? Robią to samo co nagrzewnica.
    W ankiecie nie powinno być wentylacji z rekuperacją i tyle.

  5. #125

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Chcesz powiedzieć że źródło ciepła wybiera się niezależnie od rodzaju wentylacji, tak? I niezależnie od dolnego źródła ciepła, tak? Ciekawe ile domów w Polsce jest grzanych kablami i nie ma rekuperacji ciepła w wentylacji.
    Teraz pewnie jest ich mało - ale śledząc swego czasu wątek o ogrzewających prądem 9z COP=1) można było zauważyć, że trochę ich było


    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Pompy ciepła też dobiera się tak, żeby w najwieksze mrozy załączała się grzałka. Rekuperatory oferowane są w standardzie z nagrzewnicami. Po trzecie, po to jest możliwość wielokrotnego wyboru w tej sondzie, żeby ludzie mogli wybrać kilka opcji.
    nie masz racji. Moja pompa ciepła nie ma grzałki. Ma tylko grzałkę w zasobniku do okresowego wygrzewania zasobnika.

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Nie dociera. Tak się chwalisz tym darmowym prądem, jakby to był standard co chwilę dostępny a nie jednorazowa okazja. Więc się pytam czy dalej prąd masz darmowy?
    Nie dociera i nie dotrze, bo ten typ tak ma. Tez swego czasu miałem bardzo fajną promocję w DUON
    Tak, tylko że to były czasu taniego węgla i taniej energii elektrycznej. To se ne vrati.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Twierdzisz, że prąd jest za darmo dla tych, co mają PV - ja tak nie uważam. Kosztuje dobre kilkadziesiąt tysięcy i to jednorazowo.
    Twierdzisz że grzanie kablami jest drogi - ja wielokrotnie pokazywałem wyliczenia, że przy kilku MWh rocznie jest najtańsze.
    Pokaż swoje wyliczenia dowodzące, że taniej by mi wyszło, jakbym zamonował PC i/lub PV.

    .
    Nie dociera, ze było w pewnym okresie sporo fajnych programów z których można było skorzystać. I okresy zwrotu wychodziły czasami znacznie krótsze, a instalacje były znacznie tańsze niż enigmatyczne kilkadziesiąt tysięcy i już się zapłaciły jakiś czas temu.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  6. #126
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał JTKirk Zobacz post
    Nie dociera, ze było w pewnym okresie sporo fajnych programów z których można było skorzystać. I okresy zwrotu wychodziły czasami znacznie krótsze, a instalacje były znacznie tańsze niż enigmatyczne kilkadziesiąt tysięcy i już się zapłaciły jakiś czas temu.
    Licząc kW instalacji po 4 tys, 10kW instalacja, po odliczeniu od podatku i dotacji z mojego prądu wychodziła sporo poniżej 30 tys zł. Kaizen za 4 lata zapłacił za prąd 14 tys. korzystając "ze swobody wyboru wszelkich promocji i cen wszystkich sprzedawców EE" - do tego czasu połowa instalacji by mu się zwróciła. Druga połowa - 2-3 lata patrząc co się dzieje na rynku energii. A potem miałby jeszcze ok 10 lat prawie darmowego prądu. Nie mówię już o tym, że niektóre gminy dawały dopłaty do PV nawet do 85%, to już całkiem był sztos.

    Prawda jest taka, ze PV na starych zasadach zawsze się zwróci. Jednym po 4 latach, innym może dopiero po 7. Ale ci co założyli przed wejściem net-billingu trafili w 10, bo przez następnych kilkanaście lat nie interesują ich ceny energii, a z tymi będzie się działo.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  7. #127
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.438
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    L Ale ci co założyli przed wejściem net-billingu trafili w 10, bo przez następnych kilkanaście lat nie interesują ich ceny energii, a z tymi będzie się działo.
    Zobaczymy co będzie się działo. Może będzie można zarabiać na energii elektrycznej, jak za np dwa lata wszystko dupnie i trzeba będzie wyłączać odbiorniki na 6 godzin dziennie

    Póki co jednak nic lepszego nie można było sobie sprawić przy ogrzewaniu kablami czy PC.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  8. #128
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Póki co jednak nic lepszego nie można było sobie sprawić przy ogrzewaniu kablami czy PC.
    Jakbym miał PV to wolałbym sprzedawać prąd po 799,79zł/MWh i kupować do grzania po 375,4zł/MWh.

  9. #129

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post

    Prawda jest taka, ze PV na starych zasadach zawsze się zwróci. Jednym po 4 latach, innym może dopiero po 7. Ale ci co założyli przed wejściem net-billingu trafili w 10, bo przez następnych kilkanaście lat nie interesują ich ceny energii, a z tymi będzie się działo.
    Otóż to - jest dokładnie tak jak piszesz. Ale zawsze znajdą się malkontenci, którzy będa próbowali udowadniać, że oni wybrali lepiej.
    Kiedyś był TB, teraz są inne nicki - ale co do zasady nic się nie zmieniło
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  10. #130
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Prawda jest taka, ze PV na starych zasadach zawsze się zwróci. Jednym po 4 latach, innym może dopiero po 7. Ale ci co założyli przed wejściem net-billingu trafili w 10, bo przez następnych kilkanaście lat nie interesują ich ceny energii, a z tymi będzie się działo.
    Jeśli władza nie zmieni zasad w trakcie gry. Wszak nigdy się to nie zdarzyło,. prawda?
    Gratuluję i życzę jak najlepiej wszystkim, którzy założyli PV na starych zasadach. Sam bym to zrobił, gdybym miał wtedy $$$...
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  11. #131
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.735

    Domyślnie

    A ja myślę jak by tak w co najmniej 70 proc krajach pogoniono rządy lewicy i dostała mandat twarda prawica to szybko wszystko do normy by wróciło bez żadnej rewolucji bo teraz to tylko spekulacje wszelkiej maści cwaniaków czytaj bankierów szemranych inwestorów giełdowych obrzydliwie bogatych a im raczej nie chodzi by pospólstwo miało się dobrze .

  12. #132
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Jeśli władza nie zmieni zasad w trakcie gry. Wszak nigdy się to nie zdarzyło,. prawda?
    Zawsze może się zdarzyć, ale myślę że to mało prawdopodobne. Jakby mieli coś zmienić to już by to zrobili. Zmiany zostały wprowadzone, bo jeszcze chwila i sieć energetyczna nie wytrzymałaby takiej ilości PV. Kto wie, jak trochę zmodernizują sieć to może nawet poluzują zasady.

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    A ja myślę jak by tak w co najmniej 70 proc krajach pogoniono rządy lewicy i dostała mandat twarda prawica to szybko wszystko do normy by wróciło bez żadnej rewolucji bo teraz to tylko spekulacje wszelkiej maści cwaniaków czytaj bankierów szemranych inwestorów giełdowych obrzydliwie bogatych a im raczej nie chodzi by pospólstwo miało się dobrze .
    Ale przecież to twarda prawica ma w d... pospólstwo. Dla nich liczy się tylko biznes. Nie mówiąc już o tym że nasza krajowa to ruskie szpiony.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  13. #133
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Zmiany zostały wprowadzone, bo jeszcze chwila i sieć energetyczna nie wytrzymałaby takiej ilości PV.
    Nie dośc, że ulegasz propagandzie, to jeszcze ją dalej szerzysz. Sieć by nie wytrzymała i co? Pękła by?
    Tam gdzie linia jest słabsza falowniki by się wyłączały tak jak teraz i tyle. Już gdzieś pisałem, że prawdziwym sprawdzianem dla sieci będzie masowe przekraczanie temparatury biwalentnej masowo montowanych pomp PW w takich właśnie miejscach.

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Kto wie, jak trochę zmodernizują sieć to może nawet poluzują zasady.
    Nie zluzują. Stary "prosument" był zbyt kosztowny dla energetyki. Nie dość, że nie przynosił zysków, to jeszcze wywoływał ciśnienie społeczne na potrzebę modernizacji sieci.

  14. #134
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    Tam gdzie linia jest słabsza falowniki by się wyłączały tak jak teraz i tyle. Już gdzieś pisałem, że prawdziwym sprawdzianem dla sieci będzie masowe przekraczanie temparatury biwalentnej masowo montowanych pomp PW w takich właśnie miejscach.
    Wyłączały by się znacznie częściej, w miarę wzrostu ilości instalacji. A instalacji przybywałoby bardzo szybko. Ciśnienie na modernizację byłoby bardzo duże, a wszędzie się tego na raz zrobić nie da. O tym mówię w sensie "nie wytrzymania" sieci.

    Gdzieś mi mignęło, że pomp ciepła według rejestru źródeł ciepła jest zaledwie 170 tyś. W moim bliskim sąsiedztwie instalacji PV jest kilka-kilkanaście, a pompę mam tylko ja. Więc o to bym się nie bał, chyba że na jakimś osiedlu developerskim gdzie wszyscy mają pompy.
    Inna sprawa że na razie minął trzeci sezon a grzałki załączyły mi się raz na ok 2 godz.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  15. #135
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Już też pisałem, u nas na ulicy jest ze 100kWp i napięcie trzyma się w okolicach 240v. Nawet w nocy Nic się nie wyłącza nie pali. Parę km dalej jest miejscowość w której z powodu 80% refundacji praktycznie każdy ma pv, dodatkowo na jakimś Dino położyli że 30kW. Napięcia ponad 250, prawie nie ma dni żeby instalacje się nie wyłączały. I co? Nic. Wszyscy prąd mają tylko są wkur.. że im pv kWh nie produkują.
    O problemie z pompami PW nie mówię w kontekście nowych domów z podłogową na relatywnie nowych osiedlach. Tam nie będzie problemu. Problemy mogą się pojawić w mniejszych miejscowościach w bardziej energochłonnych budynkach z kaloryferami. Jak tych kilka pomp na wsi zacznie się wspomagać grzałkami podczas większych mrozów... Pompy nie dbają o zabezpieczenia sieci jak pv.

  16. #136
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    PC nie są problemem, jak pisał przedmówca. Bo ile taka PC pobierze na pełnych obrotach, niewiele i jest ich bardzo mało. Natomiast boję się czegoś innego co spowoduję upadek sieci. Za prąd płaci sie po zużyciu lub wcale a komornik niczego nie zabierze bo bajan niczego niema dżesika tez nie a za węgiel którego nie ma i drewno po wysokich cenach ich nie stać, ale jak się zrobi zimno włączą po prostu grzejniki marketowe po 2 kw i będzie ok , tyle że nie dla sieci. I o ile grzejniki zawsze grzeją o tyle jak napięcie krytycznie spadnie PC nie wystartują po prostu,

  17. #137
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Może być tak jak piszesz. Właśnie problemem nie są pompy a te grzałki w nich zamontowane Instalatorzy je montują jak wcześniej kotły gazowe, przez sprzęgła i z podmieszaniem. I niestety sama pompa zmuszona do pracy w wysokich temperaturach będzie musiała się wspomagać. W porównaniu do tego wyłaczające się falowniki to pikuś.
    Ostatnio edytowane przez mac_612 ; 13-08-2022 o 10:35

  18. #138

    Domyślnie

    Cześć. Chciałbym prosić o porade czy wg Was do ogrzania co i cwu w nowo wybudowanym domu 170m² wystarczy pompa ciepła Viessmann vitocal 200 8kw z zasobnikiem ciepłej wody 300l i buforem ciepła 200l. Dom z porothermu 25 p+w. Ocieplony 15 cm grafitowym styropianem lambda 0.032. Dach ocieplony wełną mineralną 15+10 cm lambda 0.035. na podłodze styropian 10cm lambda 0.031.

    Oczywiście w domu planowane jest Nie zamierzam montować żadnych grzejników.

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Greengaz ; 08-11-2022 o 10:38

  19. #139
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Tom1000k
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Kędzierzyn-Koźle
    Posty
    560

    Domyślnie

    Cytat Napisał katalak Zobacz post
    Cześć. Chciałbym prosić o porade czy wg Was do ogrzania co i cwu w nowo wybudowanym domu 170m² wystarczy pompa ciepła Viessmann vitocal 200 8kw z zasobnikiem ciepłej wody 300l i buforem ciepła 200l. Dom z porothermu 25 p+w. Ocieplony 15 cm grafitowym styropianem lambda 0.032. Dach ocieplony wełną mineralną 15+10 cm lambda 0.035. na podłodze styropian 10cm lambda 0.031.
    Wystarczy, spokojnie.
    Dom przedwojenny, 60m² ogrzewane 22-23°C, plus 60m² poddasze 45° nieogrzewane.
    Ogrzewanie: Pompa ciepła PW "tymi ręcami" - 2,9kW, 100% grzejniki przewymiarowane + w rezerwie klima 2,9kW
    Ocieplenie: ściany 13cm styropian, strop 5cm styropian, dach 20cm wełna mineralna, podłoga 5cm styropian.
    Rekuperacja "tymi ręcami"- wymiennik Siwicki, wentyle EBM R3G220-RC05-03 płynna regulacja, filtry f5, f9, 5kg filtr węglowy.
    PV 9,92kWp Wschód-Zachód 32x Sharp 310, SolarEdge.

  20. #140
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.846

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jakbym miał PV to wolałbym sprzedawać prąd po 799,79zł/MWh i kupować do grzania po 375,4zł/MWh.
    Jednak nie masz takich możliwości bo m.in. nie masz PV bo "to się nie opłaca"
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

Strona 7 z 11

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony