dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 21
  1. #1
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie Temperatury w moim domu pasywnym - same zyski zewnętrzne, bez chłodzenia

    Cześć!

    Teraz są ostatnie dni przed wejściem ekipy na moją budowę, a jednocześnie minęło wystarczająco wiele dni gorących aby sprawdzić jak zachowuje się dom pod nasłonecznieniem i bez zysków wewnętrznych, ale też bez wentylowania czy jakiegokolwiek schładzania.

    Mam po jednym oknie wielkości ok. 3,5 m2 na wschód i zachód i te okna są cały czas odsłonięte, pomimo zamontowanych rolet. Pozostałe okna są na południe, w 90% osłonięte okapem dachowym.
    Od północy są jedynie drzwi w podcieniu.
    Dom posiada elewację z 30 cm grafitu 0,032, 48 cm wełny między parterem i poddaszem, ale jeszcze nie izolowany strop nad piwnicą.

    Wyniki:
    • Na poddaszu piekło: po wywietrzeniu temperatura spada do 35 stopni i da się chwilę pracować. Normalnie jest tam ok 50 stopni
    • W piwnicy 18 stopni od wielu tygodni
    • W części mieszkalnej (konkretnie salon) jest 21 stopni w strefie przy oknie. W głębi domu z pół stopnia mniej.


    Zauważyłem, że największe skoki temperatury w salonie spowodowałem ja sam, wchodząc i wychodząc z domu. Po prostu podczas wnoszenia czegoś miałem dość długo otwarte drzwi zewnętrzne.

    Taki jest stan na 30. czerwca tego roku. Może się komuś przyda taka informacja podczas projektowania swojego domu.
    Ostatnio edytowane przez Ratpaw ; 30-06-2022 o 13:02
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    cały czas powtarzam, że poddasze to piekło dla użytkowników

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Mały update.
    W lipcu w trakcie pond 30-stopniowych upałów pracowałem wewnątrz domu (duży monitor, komputer i ja jako zyski bytowe). Cały czas miałem otwarte dwa okna po przekątnej budynku. Temperatura nigdy nie podskoczyła ponad 21,5 stopnia w miejscu, gdzie pracowałem. W tym czasie okna zbierały wszystkie możliwe zyski od słońca.

    Przewietrzanie domu okazało się bardzo skuteczne - nawet jeśli temperatura zewnętrzna wynosiła 34 stopnie i takie powietrze wchodziło do domu przez otwarte okna, nocne przewietrzanie zabierało wystarczająco dużo ciepła, aby utrzymać wewnętrza bardzo komfortową temperaturę. Oczywiście wilgotność to co innego, choć nadal nie czuć było braku komfortu z powodu zbytniej RH.

    Tak było w lipcu. W sierpniu sytuacja się zmieniła, ponieważ słońce operowało niżej niż w lipcu i coraz mocniej nagrzewało pomieszczenia (okap od południa zacieniał już tylko np 50% powierzchni okien) przy jednocześnie dużych upałach. Temperatura wewnątrz doszła do 24 stopni lub lekko przekroczyła tę wartość. Wszystko przy podniesionych roletach od wschodu i zachodu i ciągłym wietrzeniu (tym gorącym powietrzem).

    W piwnicy temperatura podeszła do 21 stopni, na poddaszu piekełko - bez zmian.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  4. #4

    Domyślnie

    Witaj.
    Ja mam podobna sytuację i pomiary, z tym ze na strychu nie mam takich wartosci. mozliwe ze to zasluga pelnego deskowania i wykonania wentylacji w scianach szczytowych.
    Przyznam, ze troche "namieszales" piszac latem o zyskach z okien. Ja ďla pory letniej oczekiwalbym raczej ochrony przed przegrzewaniem.
    U mnie proporcje " ocieniania przez okap" w lipcu i sierpniu to ok 30% , z tym ze zalozylem ze w razie przegrzewania wyeliminuje ten problem przesadzajac rosliny przed oknem. No ale w moi przypadku to na razie etap porownywania wyliczen teoretycznych z obserwacja dla niezamieszkalego budynku.
    BTW teraz czekam na deszcz bo rozplantowalem dzialke i nie chce mi sie walcowac ziemi. Niech to ogarnie natura. Niestety budownictwo PRLu przyzwyczailo Nas ze wszelkie mankamenty w projektowaniu maskuje sie technologia. Od ogrzewania po wentylację.

    pozdrawiam

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cześć.
    Też mam pełne deskowanie i papę - to nie ma znaczenia, jak słońce grzeje ile wlezie w połać dachu. Jak otworzę okna w ścianach szczytowych, to oczywiście temperatura spada błyskawicznie. W tym roku dorobię nawietrzaki w ścianach szczytowych, tuż ponad oknami - to powinno pomóc. Zresztą poddasze i tak muszę wentylować cały rok.

    Oczywiście okna w pewnym stopniu są chronione przez słońcem, ale zbyt duży okap byłby karykaturalny, a drzew liściastych jeszcze nie mam. Roślinność liściasta jest bardzo dobrym sposobem zacieniania.

    Generalnie byłem ciekaw, czy w domu pasywnym akumulacyjnym sprawdzi się nocne przewietrzanie jako sposób usuwania nadmiaru ciepła i wnioskuję, że się bardzo sprawdza. Największym zagrożeniem komfortu cieplnego latem jest bezpośrednio świecące w okna słońce.

    Nie jest prawdą, jak niektórzy tu postulują, że przez okna wpada promieniowanie słoneczne rozproszone, które jest wystarczające do przegrzania budynku. Jest to kompletna nieprawda.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  6. #6

    Domyślnie

    Z czego masz ściany? Bo nie pamiętam.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Silka. Nośne 18 cm, działowe 12 cm.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  8. #8

    Domyślnie

    To efekt przewietrzania, o którym piszesz w lato będzie bardzo dobry. Na termometrze i do 5 minut po zamknięciu okien.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Idea jest taka, żeby wietrzyć całą noc, a na dzień okna zamykać i czerpać powietrze przez GWC. Zauważ, ze ja piszę o komforcie odczuwanym, a przy okazji mierzę temperaturę, nie odwrotnie. Praca w tym domu była czystą przyjemnością, a żadnego chłodzenia nie miałem.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  10. #10

    Domyślnie

    O tym właśnie mówię. Ja też mogę chuchać na termometr i przekonywać siebie, że mam dom pasywny grzany zyskami.

    W lipcu i sierpniu nawet w nocy masz małą deltę temperatury powietrza (zewn.-wewn.) a w silce akumulowaną powoli, aczkolwiek sukcesywnie od końca maja energię, którą przewietrzaniem niełatwo usunąć.

    A mówię o swoim domu gdzie mam mnóstwo drzew dookoła, na górze żaluzje, a na parterze okapy odcinają padanie promieni słońca bezpośrednio na szyby już w kwietniu. A więc jeszcze bardziej ograniczam zyski.

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    O tym właśnie mówię. Ja też mogę chuchać na termometr i przekonywać siebie, że mam dom pasywny grzany zyskami.
    O jakim chuchaniu piszesz? I o jakim grzaniu, skoro piszę o niedopuszczeniu do przegrzania? Przecież jest lato, nie okres grzewczy.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    W lipcu w trakcie pond 30-stopniowych upałów pracowałem wewnątrz domu (duży monitor, komputer i ja jako zyski bytowe). Cały czas miałem otwarte dwa okna po przekątnej budynku. Temperatura nigdy nie podskoczyła ponad 21,5 stopnia w miejscu, gdzie pracowałem.
    Jaka była wtedy wilgotność w domu?
    Jak na zewnątrz jest 34*@47% to schłodzenie bez kondensacji do 21,5% powoduje wilgotność 94%. Trudno to nazwać komfortowymi warunkami.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    O jakim chuchaniu piszesz? I o jakim grzaniu, skoro piszę o niedopuszczeniu do przegrzania? Przecież jest lato, nie okres grzewczy.
    Mówię o otwieraniu okna, patrzeniu na termometr i wyciąganiu na podstawie tego wniosków.

    Zanim zamieszkałem, to po wychłodzonych zimą murach też w sierpniu podczas wygrzewania wylewki 24/7 z temperaturą zasilania dochodzące do 40C miałem przyjemnych chłód jak wchodziłem do domu. Zamieszkasz, to się przekonasz ile Ci to nocne wietrzenie da realnie.

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jaka była wtedy wilgotność w domu?
    Jak na zewnątrz jest 34*@47% to schłodzenie bez kondensacji do 21,5% powoduje wilgotność 94%. Trudno to nazwać komfortowymi warunkami.
    Jak pisałem, dalej był komfort, pomimo odczucia wyższej wilgotności. Ściany to ciągle goła silka, więc pewnie ten materiał regulował wilgotność. Na pewno nie jest rozsądne wentylowanie domu w dzień gorącym i wilgotnym powietrzem, ale chciałem sprawdzić subiektywnie, czy da się wysiedzieć w takim domu. Moja praca polega głównie na skupieniu się nad problemem i mogłem się skupić. Tylko tyle ode mnie (co nie znaczy, że nie masz racji co do liczb).
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Mówię o otwieraniu okna, patrzeniu na termometr i wyciąganiu na podstawie tego wniosków.

    Zanim zamieszkałem, to po wychłodzonych zimą murach też w sierpniu podczas wygrzewania wylewki 24/7 z temperaturą zasilania dochodzące do 40C miałem przyjemnych chłód jak wchodziłem do domu. Zamieszkasz, to się przekonasz ile Ci to nocne wietrzenie da realnie.
    Nie napisałem tego, ale codziennie obleciałem wszystkie pomieszczenia pirometrem budowlanym (ma wbudowany termometr i higrometr). Chciałem jedynie sprawdzić, czy dom się przegrzeje przy odsłoniętych wszystkich oknach w czerwcu i lipcu oraz jak nocne przewietrzanie wpływa na subiektywne odczucie komfortu.

    1. Bez dwóch zdań lepiej jest przewietrzać niż mieć wszystkie okna zamknięte. Nawet wpuszczanie gorącego powietrza w ciągu dnia i wietrzenie w nocy daje lepsze efekty niż nie wpuszczanie tego powietrza w dzień, ale też i w nocy.
    2. W czerwcu i lipcu w domu był pełen komfort
    3. W sierpniu trzeba zasłaniać okna od południa dodatkowymi osłonami: wewnętrznymi, zewnętrznymi czy też roślinnością. Inaczej temperatura wzrasta powyżej komfortowych 23 stopni C.
    4. Wilgotność powietrza w żaden sposób nie była zbijana, więc cudów nie oczekiwałem.

    Póki co tyle.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    W domu, w którym się mieszka są zupełnie inne zyski. Ile ja znam osób, które mówiły, w naszym domu jest tak zimno, że nie ma sensu klima, a potem po pierwszym lecie biegli szukać instalatora.

    Zyski od słońca są wtedy, gdy słońce pada bezpośrednio. U mnie zimą w słoneczne dni w salonie robi się 24 stopnie. Latem temperatura idzie w oczach.

    Taka ciekawostka. W gabinecie okno 1,5x2.3. Lokalizacja od wschodu. O 9 podnosi się refleksol - w kilkanaście minut temperatura się podnosi, aż do zamknięcie refleksola. Zimne noce powodują, że temperatura parapetu podnosi się wolniej i moje algorytmy pozwoliły na podniesienie. O 9 parapet ma koło 30 stopni, a zaczyna się nagrzewać od 6:30.

    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Nic nie zrozumiałem z tymi parapetami. Po co Ci temperatura parapetu?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Po temperaturze parapetu sterowany jest algorytm do odsłaniania i zasłaniania refleksoli. Dzięki temu mam szersze spectrum i jednocześnie filtr low pass dla nasłonecznienia na dane okno. Jak jest zimno, a jednocześnie świeci słońce, to refleksol się nie opuści, bo temperatura parapetu nie przekroczy 40 stopni.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Po temperaturze parapetu sterowany jest algorytm do odsłaniania i zasłaniania refleksoli. Dzięki temu mam szersze spectrum i jednocześnie filtr low pass dla nasłonecznienia na dane okno. Jak jest zimno, a jednocześnie świeci słońce, to refleksol się nie opuści, bo temperatura parapetu nie przekroczy 40 stopni.
    Bardzo dobry pomysł z tym mierzeniem temperatury parapetu. Będę u siebie robił smart home to wykorzystam coś takiego. Stawiam wszystko na home assistancie.

  20. #20
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    593

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Po temperaturze parapetu sterowany jest algorytm do odsłaniania i zasłaniania refleksoli. Dzięki temu mam szersze spectrum i jednocześnie filtr low pass dla nasłonecznienia na dane okno. Jak jest zimno, a jednocześnie świeci słońce, to refleksol się nie opuści, bo temperatura parapetu nie przekroczy 40 stopni.
    fajnie, sprytnie rozwiązanie.

    ja swoje rolety otwieranie i zamykanie uzależniłem od temperatury w domu, jeśli zbliża się do końca temperatury komfortowej - rolety się zawsze zamkną o ile na zewnątrz słońce daje powyżej ~40k lux .
    jeśli jest poniżej - znaczy, że jest dość pochmurno i rolety się nie zamkną.
    Nie zamkną się też jeśli temperatura nie dochodzi w środku do końca temperatury komfortowej. Czyli zwykle zimą się nie zamykają.
    Ogólnie dorzuciłem sterowanie do kierunku słońca.
    Temat nie jest tak banalny jak by się wydawało... chociaż w sumie jakoś sprawnie to już działa.

    U Ciebie też tak pewnie działa skoro odczytuje poszczególne parapety osobno.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony