dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lukaszo11

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    403

    Domyślnie Rekuperator luna dospel 200 - jakie kanały czerpni / wyrzutni ? fi200 czy fi150

    cześć,
    mam centralkę dospel luna 200 - są tam króćce fi150
    Przełożyłem ją w inne miejsce i mam bardzo krótkie kanały do czerpni / wyrzutni ( jest na rogu domu )
    Czerpnia ok 1,5m , wyrzutnia ok 1m
    Moje pytanie czy lecieć kanałami fi150 od centralki i zrobić tylko większą wyrzutnie / czerpnie ( dopiero przy ścianie redukcję z fi150 na fi200 ) czy też redukować przy centralce z fi150 na fi200 i fi200 lecieć juz do końca czerpni / wyrzutni ?
    Kanały główne do nawiewu ( ok 5m ) oraz z pokojów ( także ok 5 m ) przeprowadzone są fi150 - potem idzie już pe flexem 75


    dzięki za pomoc

  2. #2

    Domyślnie

    Fi 150 pewnie ciut tańsze, a zmiany średnicy nie odczujesz. Przy okazji - zewnętrzne filtry, zdecydowanie zalecane w Lunie - jeden na nawiewie przed centralą, drugi na wywiewie, przed centralą od strony domu. Masz już skrzynki z wejściem o którejś z tych średnic?
    Z8 z pracowni Z500. Mieszkamy od października 2014. Ściany: Ytong+20cm TO 032. Podłoga: 15cm TO grafit. Strop: 17-33cm regranulatu styropianu + 20cm wełny. 100% podłogówka. Kocioł: Immergass Victrix 24kW dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem 45l. Wentylacja: PE na skrzynkach + Luna.
    Dziennik budowy: www.budowa-domu.info

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lukaszo11

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    403

    Domyślnie

    tak mam puszki z filtrem na fi150
    tylko mam dylemat z tą czerpnią / wyrzutnią - czy nie dać tam większego przekroju kanału - chociaż na odcinku 0,5 od czerpni / wyrzutni - a potem przejść na fi150?
    A może to ogólnie olać i dać fi150 wszystko ? Tylko boję się ,że przy tak krótkich kanałach - może to szumieć i przenieść jednak także hałas na anemostaty nawiewne - ja tam mam krótką instalację - szczególnie do salonu - od luny idzie kanał główny ok 5 m do puszki rozdzielczej i od niej idzie po 3 nitki do dwóch anemostatów na salon - nitki są krótkie - ok 3 m
    Zatem straty powinny być malutkie - boję się tylko o ten hałas .................
    Stąd tak kombinuję na czerpni / wyrzutni aby je wyciszyć ....

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lukaszo11

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    403

    Domyślnie

    nitki do anemostatów fi75 pe flex

  5. #5

    Domyślnie

    Zmianami w tym miejscu nie wyciszysz. Ważne to co między centralą, a anemostatami To dosyć głośna centrala, przynajmniej moja wersja sprzed 9 lat. Bardziej hałasują silniki niż sam przepływ.
    Próbowałem z tanim elastycznym tłumikiem, ale ostatecznie kupiłem tłumiki sztywne z Alnora. Dłuższy dałem na nawiewie za centralą i jest bezgłośna również na maksymalnych obrotach. Na wywie dałem krótszy tłumik, też nic nie słychać. Centralkę mam na strychu.
    Jak coś jeszcze masz do Luny, to pytaj. Działa bezawaryjnie od 9 lat non-stop. Nie licząc 2 zamarznięć odpływu
    Z8 z pracowni Z500. Mieszkamy od października 2014. Ściany: Ytong+20cm TO 032. Podłoga: 15cm TO grafit. Strop: 17-33cm regranulatu styropianu + 20cm wełny. 100% podłogówka. Kocioł: Immergass Victrix 24kW dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem 45l. Wentylacja: PE na skrzynkach + Luna.
    Dziennik budowy: www.budowa-domu.info

  6. #6
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lukaszo11

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    403

    Domyślnie

    9 lat - to jesteś dla mnie skarbnicą wiedzy Nie obraź się ale będę pytał i męczył
    Także masz fi150 kanały i czerpnie ?
    Ja to odpaliłem bez tłumika testowo - i nie ukrywam ,że draaaaamt. Strasznie słychać
    Jakiej długości ten tłumik na nawiewie masz ?
    Centralka Ci idzie na 100% czy ARW jakimś regulujesz np ?
    ps. masz jakaś nagrzewnicę wstępną ? Bo chyba przy -15 przez tydzień to bez szans aby to nie zamarło ............

  7. #7

    Domyślnie

    Wyjścia z centrali idą 150 czy 160, a dopiero na wyjściu do czerpni i wyrzutni mam przejście na 20 cm.
    Tłumiki 120 na nawiewie 90 na wywiewie.
    Centralka chodzi przez ARW, chodzi prawie zawsze na minimum, w moim przypadku 110V. Ale teraz kupiłbym od mniejszych wartości, chyba jest od 55V, z redukcją na minimum, na czas kiedy nas nie ma w domu. Sporadycznie włączam na max, pośrodku nigdy.
    Nagrzewnicy nie mam. Próbowałem z kablem samoregulującym wewnątrz centrali, ale coś nie zagrało. Nie działał.
    Zrobiłem sobie ręczne "odmrażanie", tzn. rozłączyłem wentylator nawiewu i dałem pstryczek w spiżarni. Mogę go wyłączyć, ale oczywiście lepiej jak to robi automatyka. Niezależnie od tego dałem dwa termometry i po kablu widzę na dole jaka jest temperatura za centralą na wywiewie i nawiewie.

    W nowych wersjach nie ma rozmrażania automatycznego z presostatem i lepszej regulacji obrotów?
    Wyłączanie nawiewnego działa na szronienie wymiennika, ale problemem jest zamarzanie tacy ociekowej i odpływu przy dłuższym dużym mrozie, chociaż dół mam mocno owinięty wełną.
    Z8 z pracowni Z500. Mieszkamy od października 2014. Ściany: Ytong+20cm TO 032. Podłoga: 15cm TO grafit. Strop: 17-33cm regranulatu styropianu + 20cm wełny. 100% podłogówka. Kocioł: Immergass Victrix 24kW dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem 45l. Wentylacja: PE na skrzynkach + Luna.
    Dziennik budowy: www.budowa-domu.info

  8. #8
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lukaszo11

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    403

    Domyślnie

    dzięki - zrobię tak samo ( przy czerpni i wyrzutni dopiero przejdę na fi 200 )
    co do zamarzania - myślę ,że jak dam nagrzewnicę 0,5kW - i pochodzi ona chwilę przy dużych mrozach to centralka spokojnie odtaje - nawet jak coś tam zacznie już "chytać"
    Wiem ,że to koszt ale nie ma nic za darmo
    Powiedz mi jeszcze - luna będzie na strychu nieogrzewanym - ale zrobiłem jej "pokoik" - taki 2 na 2 metry - ocieplony z góry i ścianki - także myślę ,że będzie się tam trzymać temp od 5 do 10 stopni spokojnie ( bedzie go ogrzewać podłoga z parteru ) - jak ocieplić rury do czerpni / wyrzutni ? 5cm czy wiecej ?

  9. #9

    Domyślnie

    Rury od czerpni nie ocieplałem, bo to nic nie zmienia. Temperatura na strychu jest często zbliżona do tej na zewnątrz, w sumie z wyjątkiem takich upałów jak teraz, ale za dużo się nie ogrzeje powietrze czerpane w tym czasie. Za to rurę do wyrzutni trzeba szczelnie ocieplić, żeby ograniczyć kondensację skroplin wewnątrz rury. Zrobiłem prowizorkę, owijając wełną, bodajże 5 cm i to owijając folią stretch. Oczywiście lepiej profesjonalną wełną.

    Domek na centralkę to bardzo dobry pomysł, też miałem takie plany, ale nigdy nie zrealizowane. Może to zabezpieczyć przed zamarzanie odpływu, czyli największym ryzykiem. Być może nawet nagrzewnica nie byłaby potrzebna, szczególnie jakby dodać jakieś ograniczanie nawiewu przy mrozach.
    Jeśli domek solidnie ocieplony, to może w tym miejscu troszkę ograniczyć izolację stropu, żeby więcej przedostawało się z dołu?
    Z8 z pracowni Z500. Mieszkamy od października 2014. Ściany: Ytong+20cm TO 032. Podłoga: 15cm TO grafit. Strop: 17-33cm regranulatu styropianu + 20cm wełny. 100% podłogówka. Kocioł: Immergass Victrix 24kW dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem 45l. Wentylacja: PE na skrzynkach + Luna.
    Dziennik budowy: www.budowa-domu.info

  10. #10
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lukaszo11

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    403

    Domyślnie

    Domek ten będzie miał ok 2m na 2 m - i wysokość na ścianę kolankową - czyli 1,3 m +-

    I tu trafiasz w sedno - gdyż "domek" juz stoi na stropie - bez styropianu

    Po prostu zebrałem go z podłogi w miejscu gdzie stoi "domek luny" - czyli w rogu poddasza.
    Będzie go grzać parter a akurat tak się składa ,że w okolicy pod "domkiem luny" mam dodatkowo kozę 12kW.
    Zatem "domek" bedzie miał swoje "ogrzewanie podłogowo - stropowe " i wcale się nie zdziwie jak tam będzie temperatura ponad 15 - 20 stopni zimą.
    Dlatego też rurę czerpni muszę chyba ocieplić z 15 cm wełny jak nic. To samo z wyrzutnią - ale na szczęscie te kanałki będą ultra krótkie zatem proste w dobrym dociepleniu

    Czyli mówisz ,że nie warto bawić się w kanały fi200 bo nic to nie da - po prostu dać redukcję tuż przy czerpni / wyrzutni z fi150 na 200 i amen?

  11. #11

    Domyślnie

    Ja tak zrobiłem i jest ok.
    Z8 z pracowni Z500. Mieszkamy od października 2014. Ściany: Ytong+20cm TO 032. Podłoga: 15cm TO grafit. Strop: 17-33cm regranulatu styropianu + 20cm wełny. 100% podłogówka. Kocioł: Immergass Victrix 24kW dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem 45l. Wentylacja: PE na skrzynkach + Luna.
    Dziennik budowy: www.budowa-domu.info

  12. #12

    Domyślnie

    Luna to zajebisty rekuperator korzystam z niego od 2 lat, nie wyobrażam sobie życia bez niego.

    OK czasami chciało by się aby ciągną bardziej i dmuchał więcej... ale to tak jakby ktoś chciał aby ich samochód jechał 30km/h więcej przy tym samym spalaniu.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  13. #13
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lukaszo11

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    403

    Domyślnie

    a powiedzcie mi jeszcze - jakieś ew. spadki rury na wyrzutni / czerpni ? Chodzi o montaż rury przez ścianę - zachować jakis delikatny spadek rury ku ogrodowi czy ma być poziomo ?

  14. #14

    Domyślnie

    Nie tylko nie mam spadku na wywiewie, ale nawet mam przed wyrzutnią kolanka i z pół metra pod górkę. Nie zauważyłem jakiegoś problemu z tym związanego.
    Rurę do czerpni mam poziomo, ale tam mi się nic nie skropli w środku.
    Z8 z pracowni Z500. Mieszkamy od października 2014. Ściany: Ytong+20cm TO 032. Podłoga: 15cm TO grafit. Strop: 17-33cm regranulatu styropianu + 20cm wełny. 100% podłogówka. Kocioł: Immergass Victrix 24kW dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem 45l. Wentylacja: PE na skrzynkach + Luna.
    Dziennik budowy: www.budowa-domu.info

  15. #15
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lukaszo11

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    403

    Domyślnie

    ok a tz. baypas - używacie go czy zaślepiliście ?

  16. #16

    Domyślnie

    bypass nie jest szczelny, to szczotka z plastikowym włosiem. Zawsze otwarty. Można by było stosować go przy awaryjnym rozmrażaniu, ale wyłączanie nawiewu działa podobnie.
    Z8 z pracowni Z500. Mieszkamy od października 2014. Ściany: Ytong+20cm TO 032. Podłoga: 15cm TO grafit. Strop: 17-33cm regranulatu styropianu + 20cm wełny. 100% podłogówka. Kocioł: Immergass Victrix 24kW dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem 45l. Wentylacja: PE na skrzynkach + Luna.
    Dziennik budowy: www.budowa-domu.info

  17. #17
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lukaszo11

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    403

    Domyślnie

    Cytat Napisał gorbag Zobacz post
    bypass nie jest szczelny, to szczotka z plastikowym włosiem. Zawsze otwarty. Można by było stosować go przy awaryjnym rozmrażaniu, ale wyłączanie nawiewu działa podobnie.
    zawsze otwarty - ale w sensie na lato ? Bo na zime chyba powinien byc zamknięty aby szło przez wymiennik ?

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Luna to zajebisty rekuperator korzystam z niego od 2 lat, nie wyobrażam sobie życia bez niego.
    Też tak mówiłem jak przesiadłem się z WG na WM

    Potem ponownie tak mówiłem jak wymieniłem Lunę na "prawdziwą" centralę

    Jakby ktoś się pytał dlaczego, to niech poszuka moich wpisów nt. Luny w wątku jej poświęconemu.
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  19. #19

    Domyślnie

    Tak, oczywiście zawsze zamknięty.
    Mistalova - u mnie wciąż działa i się nie rozpadła Czekam, ewentualnie pójdę Twoją drogą.
    Z8 z pracowni Z500. Mieszkamy od października 2014. Ściany: Ytong+20cm TO 032. Podłoga: 15cm TO grafit. Strop: 17-33cm regranulatu styropianu + 20cm wełny. 100% podłogówka. Kocioł: Immergass Victrix 24kW dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem 45l. Wentylacja: PE na skrzynkach + Luna.
    Dziennik budowy: www.budowa-domu.info

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony