dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1

    Domyślnie Jak sprawdzić moc zainstalowanej fotowoltaiki?

    Dzień dobry,
    kupiliśmy apartament z zainstalowaną fotowoltaiką. Deweloper deklaruje moc 3,6KW. Jednak w dokumentacji ENEI wskazana jest moc 2,7KW.
    Czy można sprawdzić np. na falowniku jaka jest moc znamionowa instalacji? Falownik SofarSolar 3300 TL.

    Z góry dziękuję za odpowiedź

  2. #2

    Domyślnie

    Idź na dach policz ilość paneli a na tabliczce znamionowej paneli sprawdź moc z iloczynu będziesz znała moc instalacji PV.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  3. #3

    Domyślnie

    nie ma dostępu na dach, tylko z wysięgnika. są dwie instalacje na dachu jedna 12 paneli druga 6 sztuk.
    Ostatnio edytowane przez iwona.r ; 05-07-2022 o 13:23

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jancia

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Polska
    Posty
    229

    Domyślnie

    Cytat Napisał iwona.r Zobacz post
    nie ma dostępu na dach, tylko z wysięgnika. są dwie instalacje na dachu jedna 12 paneli druga 6 sztuk.
    W zgłoszeniu do Enei jest też wyszczególnienie ile modułów i jakich

  5. #5

    Domyślnie

    Nawet licząc jakieś stare panele 250W. 18 * 250W = 4,5kWp
    Ok może to być jakieś wschód zachód na upartego można było by przewymiarować DC kosztem mniejszego falownika ale jak młoda instalacja to ni jam ma się do 2,7kWp.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jancia

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Polska
    Posty
    229

    Domyślnie

    Cytat Napisał iwona.r Zobacz post
    nie ma dostępu na dach, tylko z wysięgnika. są dwie instalacje na dachu jedna 12 paneli druga 6 sztuk.
    Jeżeli Twoja instalacja składa się z 6 modułów to na pewno nie jest to instalacja o mocy 3600W.

  7. #7

    Domyślnie

    gubię się już. w zgłoszeniu do enei jest zadeklarowanych 8 paneli Astroenergy CHSM60M-HC. na dachu są dwie osobne instalacje, jedna 12 paneli dla większych mieszkań (mojego) druga 6 paneli dla mieszkań z mniejszym metrażem. strona południowo zachodnia, falownik w pełnym słońcu przy 20 stopniach pokazuje max 2,9KW.

    zapytam inaczej, skoro ewidentnie jest coś pomieszanie. czy jestem ze swoim falownikiem podpięta pod 12 paneli czy raczej 6?

  8. #8

    Domyślnie

    Masz dostęp fizyczny do falownika? Jeśli tak to czy model zgadza się z tym zgłoszonym, jak jest podpięty 1-faza (czy może 3-fazy) ile stringów jest wpiętych w falownik. Jak jest dostęp to można też zmierzyć napięcie DC - to też może wskazać ile jest wpiętych paneli. 2.9 kW wskazuje raczej na 12 paneli. 6 paneli na 2.9kW by dawało fantastyczny wynik (tzn są takie panele, ale ich jeszcze nie widziałem na żywo ).

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jancia

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Polska
    Posty
    229

    Domyślnie

    Cytat Napisał iwona.r Zobacz post
    gubię się już. w zgłoszeniu do enei jest zadeklarowanych 8 paneli Astroenergy CHSM60M-HC. na dachu są dwie osobne instalacje, jedna 12 paneli dla większych mieszkań (mojego) druga 6 paneli dla mieszkań z mniejszym metrażem. strona południowo zachodnia, falownik w pełnym słońcu przy 20 stopniach pokazuje max 2,9KW.

    zapytam inaczej, skoro ewidentnie jest coś pomieszanie. czy jestem ze swoim falownikiem podpięta pod 12 paneli czy raczej 6?
    To może inaczej, jeżeliby Twoja instalacja miała mieć 3600 W to przy 12 modułach każdy z nich musiałyby mieć 600W a nie wiem czy takie tej marki istnieją, z podanych wynika że to 375W i gdyby były takie to za nic nie pasują do moccy 2700 jak i 3600. Jeżeli to wsch-zachód to po drugiej stronie mogą być następne ale wtedy powinny być dwa obwody co można zaobserwować na sofarku, zrób fotki z pracy instalacji aby odczytać parametry stringu pv1 i 2 o ile jest z przynajmniej trzech przedziałów czasowych np. rano, ok. południa i po. można to odczytać bezpośrednio z wyświetlacza jak i aplikacji solarman

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Teraz, w trakcie słonecznych, upalnych dni instalacje osiągają w szczycie około 75-80% mocy nominalnej, więc jest OK
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jancia Zobacz post
    To może inaczej, jeżeliby Twoja instalacja miała mieć 3600 W to przy 12 modułach każdy z nich musiałyby mieć 600W a nie wiem czy takie tej marki istnieją, z podanych wynika że to 375W i gdyby były takie to za nic nie pasują do moccy 2700 jak i 3600. Jeżeli to wsch-zachód to po drugiej stronie mogą być następne ale wtedy powinny być dwa obwody co można zaobserwować na sofarku, zrób fotki z pracy instalacji aby odczytać parametry stringu pv1 i 2 o ile jest z przynajmniej trzech przedziałów czasowych np. rano, ok. południa i po. można to odczytać bezpośrednio z wyświetlacza jak i aplikacji solarman
    parametry na bieżąco:

    power: 2,03kW
    PV1: 291V - 7,2A
    Grid: 243V - 50,0Hz

  12. #12

    Domyślnie

    Jeśli masz 8 paneli to:
    1) Dla mocy 3600Wp każdy panel powinien mieć 450Wp
    2) Dla mocy 2700Wp każdy panel powinien mieć 337,5Wp ale coś takiego to raczej nie istnieje.
    To znaczy istnieć w praktyce może ale na papierze nikt nie wpisuje moc panela 337,5Wp

    Wydaje mi się, że możesz mieć 8 paneli o mocy 450Wp, tym bardziej że napięcie 291V wskazuje na napięcie z panela 36,38V przy prądzie 7,2A. Dla paneli o większej mocy takie napięcie przy obciążeniu 7,2A jest możliwe. Ja mam panele 375Wp i napięcie na wyjściu takiego panela przy obciążeniu 7,4A wynosi 33V ale oczywiście to zależy od temperatury więc zdarza się, że napięcie wyjściowe z panela wynosi nawet 36V przy wydatku 9A a to nie maksimum tych paneli.
    Teraz idą w panele o coraz większej mocy i 450Wp z panela to w zasadzie już standard. Jeśli panele były stosunkowo niedawno zakładane to jest to prawdopodobne.
    Z falownika SofarSolar 3300TL możesz uzyskać na wyjściu maksymalnie 3,3kW więc jeśli zdarzy się nie tak bardzo gorący (załóżmy temp do 20st) i słoneczny dzień sprawdź czy uzyskasz taką moc.
    Jeśli panele nie są zacienione, mają nachylenie (a nie są ulokowane np na elewacji pionowej budynku) to powinnaś taką moc uzyskiwać bez kłopotu.
    Ostatnio edytowane przez Dolce1313 ; 17-07-2022 o 14:58

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Wekto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    786

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dolce1313 Zobacz post
    Jeśli masz 8 paneli to:
    Wybór jest pomiędzy 6 a 12 modułami.
    Prawdopodobnie instalacja zgłoszona przed montażem i zgłoszenie do OSD ma się nijak do stanu faktycznego.

  14. #14

    Domyślnie

    Tak są ułożone na dachu (12 i 6) ale kierowałem się danymi z Enei (zadeklarowanych 8 paneli).
    W takim razie patrząc na napięcie z pv (291V) nie mam pomysłu.
    Chyba, że panele są na dachu ułożone w możliwie najlepszy sposób dla produkcji czy też montażu a ich rozdział elektryczny jest inny niż to sugeruje ułożenie.
    Ostatnio edytowane przez Dolce1313 ; 17-07-2022 o 19:38

  15. #15

    Domyślnie

    Jeżeli od iwona.r nie dostaniemy więcej informacji, to tylko domysły. W zgłoszeniu jest 8 paneli, na dachu jest 18 paneli w dwóch sekcjach 12 i 6 paneli. Panele obsługują dwie instalacje w dwóch mieszkaniach. To że jest 12 i 6 osobno na dachu nie znaczy że są tak elektrycznie połączone. Z opisu wynika że są na jednej połaci dachu. Może być tak że jest w jednej instalacji 8 (tak jak w zgłoszeniu), a w drugiej 10 paneli i wynika to np. z rozmieszczenia okien dachowych itp.

  16. #16

    Domyślnie

    Tak by to wyglądało analizując choćby napięcie z pv a Iwona do niczego nam nie jest potrzebna bo lubimy sobie pogdybać

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał damiaszek Zobacz post
    Jeżeli od iwona.r nie dostaniemy więcej informacji, to tylko domysły. W zgłoszeniu jest 8 paneli, na dachu jest 18 paneli w dwóch sekcjach 12 i 6 paneli. Panele obsługują dwie instalacje w dwóch mieszkaniach. To że jest 12 i 6 osobno na dachu nie znaczy że są tak elektrycznie połączone. Z opisu wynika że są na jednej połaci dachu. Może być tak że jest w jednej instalacji 8 (tak jak w zgłoszeniu), a w drugiej 10 paneli i wynika to np. z rozmieszczenia okien dachowych itp.
    To chyba najbardziej trafny trop, że układ paneli na dachu nie determinuje przynależności do mieszkań. Przy dobrych warunkach falownik pokazuje 3.3kw i aż szumi. To jego maksymalna moc. Nigdy nie pokazał więcej. Przy takiej mocy PV1: pokazuje 303w. Tak na mój rozum świadczyłoby to o 10 panelach.

    Odpowiadając sobie i wam na pytanie postawione w poście. Wnioskuję, że nie można sprawdzić ilości podłączonych paneli w falowniku. Bardzo wam dziękuję za zaangażowanie w dyskusję, duża się od was nauczyłam.

  18. #18

    Domyślnie

    Nie masz w aplikacji napisane? Ja mam wszystko jasno napisane
    Reklama na FM jest płatna

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony