dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    laskos

    Zarejestrowany
    Jul 2021
    Skąd
    Zambrów
    Kod pocztowy
    18-300
    Posty
    16

    Domyślnie Czy dawac izolacje przeciwwilgociową pod slupy

    Hej, czy należy dać izolacje przeciwwilgociową pod słupami? W postaci folii?? Nie malowałem ław dysperbit em tylko dawałem gruba folie pvc 1,2mm.

    Wyczytałem w necie że nie wolno bo nie będzie to lite połączenie, a jakieś ala przegubowe. Podobno należy dodać posypać dno takiego szalunku mieszanke krystalizującą wewnątrz betonu, która zabezpieczy przed podciąganiem.

    Pomożecie?

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.387

    Domyślnie

    Cytat Napisał laskos Zobacz post
    Hej, czy należy dać izolacje przeciwwilgociową pod słupami? W postaci folii?? Nie malowałem ław dysperbit em tylko dawałem gruba folie pvc 1,2mm.

    Wyczytałem w necie że nie wolno bo nie będzie to lite połączenie, a jakieś ala przegubowe. Podobno należy dodać posypać dno takiego szalunku mieszanke krystalizującą wewnątrz betonu, która zabezpieczy przed podciąganiem.

    Pomożecie?
    Pod słupem wykonujesz stopę fundamentową ze zbrojeniem (taka mini ława). Masz to rozrysowane w projekcie. Na tej stopie robisz hydroizolację mineralną (szlam cementowy sztywny), smarujesz beton dokładnie wokół zbrojenia przyszłego słupa, tu nie może być izolacja bitumiczna, żadna papa czy folia. Na to wylewasz słup.
    Na dno wykopu nie sypiesz żadnej mieszanki krystalizującej. Przecież pod ławą też tego nie robiłeś.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    laskos

    Zarejestrowany
    Jul 2021
    Skąd
    Zambrów
    Kod pocztowy
    18-300
    Posty
    16

    Domyślnie

    To trzpień w świetle ściany nośnej. Ustaliłem że dam powierzchnie ławy miejscu słupa plus druty wysmaruje wodoszczelna zaprawa cementową a potem będę betonował słup. Powinno być ok. Jeszcze przedyskutuje z kierownikiem.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał laskos Zobacz post
    To trzpień w świetle ściany nośnej. Ustaliłem że dam powierzchnie ławy miejscu słupa plus druty wysmaruje wodoszczelna zaprawa cementową a potem będę betonował słup. Powinno być ok. Jeszcze przedyskutuje z kierownikiem.
    Nic nie kombinuj i zrób dokładnie tak jak napisał maaszak (ekspert w dziedzinie hydroizolacji) a będziesz miał poprawnie wykonane.

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    demiane

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Głogów
    Kod pocztowy
    67-200
    Posty
    39

    Domyślnie

    Cytat Napisał maaszak Zobacz post
    Pod słupem wykonujesz stopę fundamentową ze zbrojeniem (taka mini ława). Masz to rozrysowane w projekcie. Na tej stopie robisz hydroizolację mineralną (szlam cementowy sztywny), smarujesz beton dokładnie wokół zbrojenia przyszłego słupa, tu nie może być izolacja bitumiczna, żadna papa czy folia. Na to wylewasz słup.
    Na dno wykopu nie sypiesz żadnej mieszanki krystalizującej. Przecież pod ławą też tego nie robiłeś.
    A czy warto odkopać trochę stopę (np. na długość szpadla) pod słup i posmarować hydroizolacją jej boki?
    Czy wystarczy po prostu tylko samą powierzchnię poziomą?
    Pozdrawiam

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.282

    Domyślnie

    Jeśli stopa nie była lana w gruncie tylko w szalunku to można tak zrobić ale nie wnosi to zbyt wiele do hydroizolacji słupa no chyba że jest wysoki poziom wód gruntowych lub glina.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    demiane

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Głogów
    Kod pocztowy
    67-200
    Posty
    39

    Domyślnie

    Stopa była lana w gruncie - dokładniej w piasku, którego jest coś koło 60cm
    Pod nim jest glina
    Wody gruntowe na poziomie 1,4 pod gruntem (ale ok. 1,0m od górnej powierzchni stopy)
    Czyli wpływ na hydroizolację słupa ma dopiero dobre jej wykonanie przy zbrojeniu?

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.282

    Domyślnie

    Cytat Napisał demiane Zobacz post
    Czyli wpływ na hydroizolację słupa ma dopiero dobre jej wykonanie przy zbrojeniu?
    Wpływ ma hydroizolacja całej powierzchni słupa ze stopą lub fundamentem, nie tylko przy zbrojeniu.
    Jeśli płyta lana w gruncie to nawet jej odkopanie spowoduje że powierzchnia nie będzie jednolita gładka tylko porowata z wtrąceniami gruntu, kamieni itp gdyż mleczko cementowe z betonu wsiąkając w grunt zwiąże zawsze kilka cm warstwę piasku. Izolacja tego jest raczej żmudna i prawie nic nie wnosi do całości.
    Jeśli stopa wylewana będzie w szalunku to boki są gładkie i wtedy ewentualnie gdy grunt jest gliniasty to izolacja boczna ograniczy wchłanianie wilgoci przez te powierzchnie.
    Hydroizolacja ma uchronić przed migracją wilgoci od fundamentu lub stopy na ściany lub słupy nad ziemią.
    Dlatego jeśli jest to słup na stopie to hydroizolacja w postaci szlamu cementowego naniesionego na całe miejsce kontaktu słupa ze stopą lub całą powierzchnię stopy ma sens. Jeśli mamy na myśli to fundament i słupy rozdzielcze w ścianie nośnej to także hydroizolacja powinna polegać na naniesieniu szlamu w miejsca kontaktu słupa z fundamentem także ściśle wokół zbrojenia. Izolacja ścian nad ziemia kończy się w miejscu styku bloczka z fundamentem lub ewentualnie wychodzi 2 cm poza nią. Ważne jest aby beton słupa miał kontakt bezpośredni z hydroizolacją w postaci szlamu.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał demiane Zobacz post
    A czy warto odkopać trochę stopę (np. na długość szpadla) pod słup i posmarować hydroizolacją jej boki?
    Czy wystarczy po prostu tylko samą powierzchnię poziomą?
    Pozdrawiam
    Jakie masz warunki gruntowo - wodne?
    Słup / trzpień w ścianie wewnętrznej czy w zewnętrznej?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    demiane

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Głogów
    Kod pocztowy
    67-200
    Posty
    39

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Wpływ ma hydroizolacja całej powierzchni słupa ze stopą lub fundamentem, nie tylko przy zbrojeniu.
    Jeśli płyta lana w gruncie to nawet jej odkopanie spowoduje że powierzchnia nie będzie jednolita gładka tylko porowata z wtrąceniami gruntu, kamieni itp gdyż mleczko cementowe z betonu wsiąkając w grunt zwiąże zawsze kilka cm warstwę piasku. Izolacja tego jest raczej żmudna i prawie nic nie wnosi do całości.
    Jeśli stopa wylewana będzie w szalunku to boki są gładkie i wtedy ewentualnie gdy grunt jest gliniasty to izolacja boczna ograniczy wchłanianie wilgoci przez te powierzchnie.
    Hydroizolacja ma uchronić przed migracją wilgoci od fundamentu lub stopy na ściany lub słupy nad ziemią.
    Dlatego jeśli jest to słup na stopie to hydroizolacja w postaci szlamu cementowego naniesionego na całe miejsce kontaktu słupa ze stopą lub całą powierzchnię stopy ma sens. Jeśli mamy na myśli to fundament i słupy rozdzielcze w ścianie nośnej to także hydroizolacja powinna polegać na naniesieniu szlamu w miejsca kontaktu słupa z fundamentem także ściśle wokół zbrojenia. Izolacja ścian nad ziemia kończy się w miejscu styku bloczka z fundamentem lub ewentualnie wychodzi 2 cm poza nią. Ważne jest aby beton słupa miał kontakt bezpośredni z hydroizolacją w postaci szlamu.
    Pięknie dziękuje za wyjaśnienia
    Pozdrawiam

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    demiane

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Głogów
    Kod pocztowy
    67-200
    Posty
    39

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Jakie masz warunki gruntowo - wodne?
    Słup / trzpień w ścianie wewnętrznej czy w zewnętrznej?
    Mam tylko jeden trzpień w ścianie zewnętrznej
    Oraz słup na stopie podtrzymujący dach (dach w kopertę, pod jednym rogiem słup - tam jest mały taras)
    Warunki - jak pisałem wcześniej. W miejscu słupa - piasek (wybrałem grunt w momencie wykonywania płyty) ok. 60 cm. Poziom wody na ok. 1.0 m poniżej górnej powierzchni stopy.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony