dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie odpowiednie podłączenie bufora w instalacji grzejnikowej z pompą ciepła

    Witam.

    Mam prośbę o opinie w sprawie wyboru odpowiedniego podłączenia bufora w instalacji grzejnikowej z pompą ciepła.
    Mam co z grzejnikami zasilane piecem gazowym "wiszącym" jednofunkcyjnym.
    Grzejniki to płytowe stalowe Purmo. Moc grzejników jest przewymiarowana i do temperatury +2C przy zasilaniu 45/35/20 ogrzeją pomieszczenia a do takiej temperatury chcę wykorzystywać PC do ogrzewania domu.
    Poniżej załączam dwa schematy, jeden z równoległym a drugi z szeregowym podłączeniem bufora.
    Poprosiłbym o opinie, które rozwiązanie w moim przypadku byłoby lepszym wyborem.




    Grzejniki posiadają zamontowane na wejściu zawory termostatyczne Danfoss RTD.
    Czy pozostawić przy grzejnikach zawory Danfoss RTD czy wymienić je na zwykłe zawory odcinające (jeśli to ma sens ponieważ np dadzą mniejsze opory przepływu i spowodują lepsze warunki dla pracy grzejników)?

    Będę wdzięczny za pomoc, pozdrawiam.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Jeśli tylko przepływy są wystarczające, dążyłbym do szeregowego podłączenia grzejników z buforem. W takim wypadku układ jest najbardziej sprawny, nie ma efektu mieszania, przez co temperatura wyjścia z pompy = temperatura zasilania grzejników. Układ z buforem równoległym rozważałbym tylko jeżeli przekroje instalacji nie pozwalaja osiągnąc odpowiednich przepływów.

    edit
    W drugim schemacie pomiedzy zasilaniem a powrotem z grzejników (przed buforem) warto wstawić zawór upustowy różnicy ciśnień, na wypadek zamknięcia wszystkich głowic na grzejnikach. Znowu jeśli przepływy ok - danfossy mogą zostać
    Ostatnio edytowane przez mac_612 ; 06-07-2022 o 18:12

  3. #3

    Domyślnie

    Dziękuję Ci za odpowiedź.
    Nie jestem fachowcem ale również ten szeregowy układ wydaje mi się lepszym rozwiązaniem.
    Nie ma tego harmidru buforze, odpada dodatkowa pompka dla małego obiegu.

    Czy jest jakiś stosunkowo nieskomplikowany program, by wyliczyć przepływy w instalacji?
    Moc grzejników w mojej instalacji dla temperatury 55/45/20C wynosi ok. 7kW.
    Praktycznie wszystkie grzejniki (oprócz jednego w korytarzu) mają na zasilaniu zamontowane zawory Danfoss RTD.
    Rurki "główne" mają średnicę 18mm a podłączenia każdego grzejnika są poprowadzone rurkami 15mm. Wszystko w miedzi.
    Rurek fi18 oraz fi15 jest po 50m (licząc już zasilanie i powrót), do tego ok 50 kolanek 90st oraz 15 trójników.
    Rozkład grzejników oraz średnice rurek (miedziane) ilustruje poniższy rysunek:
    Ostatnio edytowane przez Dolce1313 ; 06-07-2022 o 19:35

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Niestety ale piony 18mm CU to zdecydowanie za mało dla PC. Prędkość w rurach przekroczy 0.5m/s (0.75m/s) co grozi już wypłukiwaniem miedzi. Czyli pozostaje Ci instalacja z buforem równoleglym, lub wymiana pionów.

  5. #5

    Domyślnie

    Dziękuję.
    Ten schemat na górze uprościłem. Nie naszkicowałem go dokładnie bo nie sądziłem, że to będzie aż tak istotne.
    Zerknij proszę na załączony poniżej, poprawiony schemat.
    Nie wiem czy to coś zmienia ale w domu mam centralne rozdzielone na dwie "sekcje": od pieca gazowego biegną rurki (zasilanie/powrót) o średnicy 18mm i długości 3m (te rurki można by wymienić na większą średnicę - jeśli to byłoby istotne dla podłączenia do PC).
    Następnie jest rozdział trójnikami na dwa oddzielne obwody grzejnikowe, które najpierw są prowadzone poziomo w podłodze a potem pionowo na kolejną kondygnację budynku.
    Czyli nie ma jednego "pionu" rurkami o średnicy 18mm ale w zasadzie dwa obwody, w których rurki główne mają średnicę 18mm a od nich są podłączane kolejno grzejniki już rurkami 15mm.
    Czy w takiej sytuacji byłaby możliwość podłączenia bufora szeregowo?
    Nie będę się rozpisywał bo zapewne więcej wyjaśni poprawiony rysunek:
    Ostatnio edytowane przez Dolce1313 ; 07-07-2022 o 13:51

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar lion
    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Poznań
    Posty
    218

    Domyślnie

    U mnie podobny temat - rozdział na parter/piętro na przekrojach fi 22, po drodze pojawiają się redukcje na 18 i pod same grzejniki podejścia fi15. Przy np 8kW dostaje przepływ ~350l/h i prędkość w granicach 0,5m/s, więc dla cu fi 18-22 jeszcze ok (przy większej delcie). Dla PC przy większych przepływach jak wskoczy znacznie więcej niż 1000l/h to też mam obawy o prędkości rzędu 0,8m/s, a pierwotnie chciałem dać bufor w szereg na powrocie tylko zwiększenia zładu..

  7. #7

    Domyślnie

    Czy PC zawsze wymaga dużego nominalnego przepływu czyli w przypadku mojej pompy 1,22m3/h czy też jest to uzależnione od zapotrzebowania na moc cieplną budynku w danym okresie?
    Jeśli musi być ciągle zapewniony przepływ ponad 1m3/h to zdaje się nawet dla dwóch "obwodów" z rurkami głównymi miedzianymi fi=18mm pewnie będzie to zbyt dużo.
    Jaką masz pompę ciepła i jakie planujesz dać pompy obiegowe dla małego i dużego obiegu?
    Czy Twoja instalacja grzejnikowa jest podobna pod względem ilości i mocy grzejników oraz średnicy rur?

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dolce1313 Zobacz post
    Czy PC zawsze wymaga dużego nominalnego przepływu czyli w przypadku mojej pompy 1,22m3/h czy też jest to uzależnione od zapotrzebowania na moc cieplną budynku w danym okresie?
    Wymagane objętościowe prędkości przepływu wody przez wymiennik płytowy, w zależności od mocy grzewczej pompy ciepła ( dla dT = 5 K):
    Prędkość przepływu nominalna wartość
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  9. #9

    Domyślnie

    Dziękuję za tabelkę.

    Z moich obliczeń wynika, że nie uda mi się zastosować bufora szeregowo na powrocie tak jak to zauważył mac_612.
    Niestety, nawet przy dwóch rozgałęzieniach instalacji rurami miedzianymi fi=18mm prędkość przepływu zostałyby przekroczona.
    Pozostawię więc rozwiązanie z podłączeniem równoległym bufora.
    Mam jeszcze pytanie o pompy obiegowe.
    Wydaje mi się, że dla małego obiegu należy zastosować pompę o wysokości podnoszenia H=2m i przepływie Q=1,5m3/h ponieważ pompa ciepła wymaga: min ciśnienia wody 20kPa i przepływu wody: 1.22 m3/H.
    Natomiast dla obiegu z grzejnikami wg wyliczeń dla temperatury zasilania/powrotu=45/40 wyszło mi, że wymagana pompa powinna mieć H=1m i przepływ Q=0,5m3/h.
    Jeśli to nie problem, popatrzcie na załączony schemat i jeśli ktoś spostrzeże jakieś nieprawidłowości to proszę o informację:

    Mam pewne wątpliwości co do parametrów pompy dla obiegu grzejnikowego. Wydawało mi się wstępnie, że powinna mieć nieco wyższe parametry ale tak wyszło z programu. Może praktycy, którzy zobaczą schemat instalacji się wypowiedzą. W instalacji jest łącznie 50m rury 18mm, 50m rury 15mm, 15m rury 22mm oraz ok 50 kolanek i 15 trójników. Grzejniki Purmo stalowe o mocy łącznej 4,4kW dla czynnika 45/40.
    Mam również pytanie o zawory zwrotne montowane za pompami obiegowymi. Czy one są wymagane? A jeśli tak to czy mogą być założone w pozycji pionowej - tak jak na schemacie? Jakiego rodzaju zawory zwrotne należy zastosować?

    Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za wszelką dotychczasową pomoc.
    Ostatnio edytowane przez Dolce1313 ; 10-07-2022 o 14:15

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony