dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    losiul77

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Olsztyn
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    15

    Domyślnie Wyodrębnienie mieszkania w domu wielorodzinnym.

    Witam,

    Jestem właścicielem 1/2 budynku wielorodzinnego, pozostała część jest podzielona na 4 inne osoby lecz są to bracia i mieszka tam jeden z nich. Wszyscy mamy jeden wspólny adres, chciałbym wyodrębnić swoją część aby miała oddzialny adres i oddzialną księge wieczysta. Myślałem, że zajmuje się tym geodeta lecz byłem w błędzie. Jaka osoba zajmuje się czymś takim aby przyjechała wymierzyła metraż i przygotowała wszystkie dokumenty które będę potrzebował aby wystąpić o nową KW. Może jest jakas osoba z okolic Olsztyna na forum która to czyta i nawiązała by ze mną współpracę.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.306
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Czy da się wydzielić Twoją część razem z gruntem (jak w bliźniaku - pionowa płaszczyzna podziału budynku i gruntu)?

    Czego DOKŁADNIE jesteś (współ)właścicielem? Zabudowanej działki?

    Jaką definicję "budynku wielorodzinnego" znasz? Nie jest sprzeczna definicji budynku jednorodzinnego z Prawem Budowlanym:
    2a) budynku mieszkalnym jednorodzinnym – należy przez to rozumieć budynek wolno stojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30% powierzchni całkowitej budynku;

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    losiul77

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Olsztyn
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    15

    Domyślnie

    Nie ma możliwości pionowego podziału domu i działki. Mówiąc dom wielorodzinny miałem na myśli dom w którym są dwa różne mieszkania z własnymi wejściami bez możliwości przejścia z jednego mieszkanie do drugiego wewnątrz budynku.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.306
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał losiul77 Zobacz post
    Nie ma możliwości pionowego podziału domu i działki.
    A czego dokładnie jesteś właścicielem? Czy współwłaścicielem i w jakiej części?

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    losiul77

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Olsztyn
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    15

    Domyślnie

    Przepraszam, złe ubrałem w słowa. Jestem współwłaścicielem budynku i ziemii. Mam z żona 50% udziałów

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.306
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał losiul77 Zobacz post
    Przepraszam, złe ubrałem w słowa. Jestem współwłaścicielem budynku i ziemii. Mam z żona 50% udziałów
    W Polsce nie możesz być właścicielem budynku - albo lokal, albo grunt (może być zabudowany).
    To jak dokładnie brzmi zapis w KW?

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    losiul77

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Olsztyn
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    15

    Domyślnie

    Jutro przeczytam i uzupełnię post

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    W Polsce nie możesz być właścicielem budynku - albo lokal, albo grunt (może być zabudowany).
    Co tez waćpan wypisujesz? Możesz być właścicielem budynku nawet gdy grunt nie jest twój, tylko np. Skarbu Państwa. Tu jest wątek https://forum.muratordom.pl/showthre...48#post8123248 post #8.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Zniesienie współwłasności. Powstaje z automatu mała wspólnota mieszkaniowa.
    Załatwia się poprzez sąd lub notariusza. Sami sobie mierzycie (na własną odpowiedzialność lub wynajmujecie architekta) co wydzielacie.
    Działka jednak będzie wspólna (wspólnoty mieszkaniowej).

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Lepiej pomiary zlecić architektowi. Efektem będzie dla każdego operat z powierzchnią i nikt nie fiknie że niesprawiedliwie policzone powierzchnie a z powierzchni wynikają udziały we współwłasności działki. Przy samodzielnych pomiarach ktoś się po wódce pochwali, że czegoś tam nie doliczył itd. Pomysłowość "ludzka" jest nieograniczona gdy chodzi o "oszczędności" lub szwindle. Potem i tak okazuje się kto przycwaniaczył a kto przekombinował.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony