dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 32 z 32
  1. #21
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Dzeus86

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Komorów
    Kod pocztowy
    05-806
    Posty
    323

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Bo uważasz że stopy spadną?
    Naiwnych nie sieją sami się rodzą.
    Dobrze powiedzial - kompletna glupota, bo:
    - teraz realnie za stala stope zaplacisz znacznie wiecej niz ci na zmiennej
    - stala stopa jest tylko na 5 lat - wiec TAK realnie przez 5 lat bedziesz placil albo wiecej albo w najlepszym wypadku tyle samo co ci na zmiennej ( zakladajac dalszy wzrost stop).
    - po 5 latach placenia wiecej/tyle samo przechodzisz na stope zmienna. Wiec jezeli wtopy zmalaly to bedziesz placil tyle co inni, a jezeli wsrosly to tez zaplacisz tyle co ci na zmiennej

    Kredyt na stalej stopie ma sens tylko jak stopy sa maksymalnie niskie.

  2. #22

    Domyślnie

    Ale to jest zupelnie inny kredyt. To jest kredyt z czasowa stala. Sa kredyty z stala ktora jest stala i koniec przez caly okres splacania . koszty takich kredytow sa ogromne tak jak pisalem ...

    Przy 25 latach trzeba splacic ponad 100% tego co sie bierze....staly jest ok ale na max 5-10 lat. Jak kogos stac na placenie np po 4-5 tys na miesiac to wezmie 400 na 10lat. Czy tam 200 na 5 . I takie kredyty sa oplacalne bo wiesz ze nie stracisz. Ale nawet przy obecnych stopach bardziej oplaca sie zmienna poniewaz jest nizsza kilka %.... Stale zaczynaja sie od 8-10%

  3. #23
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Dzeus86

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Komorów
    Kod pocztowy
    05-806
    Posty
    323

    Domyślnie

    serio są takie? na cąły okres kredytowania? możesz chociaż podac jeden link? ponoć rekord na rynku to na 10 lat i pierwsza oferta z tak długim okresem została wprowadzona w marcu tego roku.

    Tak czy inaczej.. wszystko sprowadza się do tego samego - kredy ze stałą stopą ma tylko sens przy możliwie niskich stopach.

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dzeus86 Zobacz post
    Tak czy inaczej.. wszystko sprowadza się do tego samego - kredy ze stałą stopą ma tylko sens przy możliwie niskich stopach.
    Jak za rok lub dwa stopy będą na poziomie 15-20% to te dzisiejsze 6% uznasz za możliwie niskie.

  5. #25

    Domyślnie

    Pol roku temu można było dostać jeszcze kredyt ze stałą stopą 4-4.5% , dwa miesiące temu na 6%. W dobrym układzie do konca roku stopy skoczą do 8%, potem może wiecej. Na pewno nie spadną przez najbiliższe dwa lata a może i dłużej. Powiedz mi jak te stałe stopy moga się nie opłacać tym którzy wzieli je np na 4.5% na 5 lat kiedy cała reszta przez 3 lata bedzie płacić 7-8% procent? a potem może 5-6% Optymistyczne zalożenia bo przy obecnym rozdatnictwie ja końca inflacji nie widze.

  6. #26

    Domyślnie

    Stałe czy zmienne - w chwili obecnej to raczej mało ważne.
    Jedno jest pewne - jest drogo - taniej szybko nie będzie (nawet jak Panu Glapińskiemu wydaje się że za dwa lata będzie) - a jest duże prawdopodobieństwo że będzie jeszcze drożej.
    Na pewno jeszcze 0,5% podskoczy w tym roku, a co będzie w przyszłym?
    BIK w komunikacie za lipiec podaje spadek wniosków kredytowych o 68%. Obstawiam że sierpień będzie jeszcze gorszy.
    Trzeba mieć naprawdę nóż na gardle albo różowe okulary na nosie żeby teraz pakować się w kredyt na 30 lat.
    Dzisiaj - na 30 lat - biorę 500 tys. - do spłaty 1,5 mln. rata ok 4tys.
    Ostatnio edytowane przez tomasziolkowski ; 08-08-2022 o 12:10

  7. #27
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomasziolkowski Zobacz post
    Stałe czy zmienne - w chwili obecnej to raczej mało ważne.
    Jedno jest pewne - jest drogo - taniej szybko nie będzie (nawet jak Panu Glapińskiemu wydaje się że za dwa lata będzie) - a jest duże prawdopodobieństwo że będzie jeszcze drożej.
    Na pewno jeszcze 0,5% podskoczy w tym roku, a co będzie w przyszłym?
    BIK w komunikacie za lipiec podaje spadek wniosków kredytowych o 68%. Obstawiam że sierpień będzie jeszcze gorszy.
    Trzeba mieć naprawdę nóż na gardle albo różowe okulary na nosie żeby teraz pakować się w kredyt na 30 lat.
    Dzisiaj - na 30 lat - biorę 500 tys. - do spłaty 1,5 mln. rata ok 4tys.
    Podchodzę do tego spokojnie. Granicą podwyżek będzie niezadowolenie społeczne, które prowadziłoby do zmian politycznych. Z tego powodu koszt kredytów nie będzie rósł w nieskończoność. Zwłaszcza, że w 2023 r. są wybory. Jeśli ktoś ma poduszkę finansową, pozwalającą udźwignąć 2-3x wyższe raty (a powinien mieć - nawet banki były zobowiązane do prezentowania prognozowanych rat dla WIBOR + 6% i chyba + 10%, względem stawki właściwej na dzień zawierania umowy), to bardziej się będzie przejmował kryzysem energetycznym tej zimy lub inflacją konsumencką...
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Podchodzę do tego spokojnie. Granicą podwyżek będzie niezadowolenie społeczne, które prowadziłoby do zmian politycznych. Z tego powodu koszt kredytów nie będzie rósł w nieskończoność. Zwłaszcza, że w 2023 r. są wybory. Jeśli ktoś ma poduszkę finansową, pozwalającą udźwignąć 2-3x wyższe raty (a powinien mieć - nawet banki były zobowiązane do prezentowania prognozowanych rat dla WIBOR + 6% i chyba + 10%, względem stawki właściwej na dzień zawierania umowy), to bardziej się będzie przejmował kryzysem energetycznym tej zimy lub inflacją konsumencką...
    Myślisz że jak Morawiecki był kiedyś bankierem to dzisiaj możliwość wpływania na oprocentowanie kredytów i będzie je obniżał żeby wygrać wybory?
    Glapiński jak nie podniesie stóp procentowych w okolice inflacji teraz to za chwile będzie musiał je podnieść dobrze powyżej inflacji żeby ten walec zatrzymać.
    Niskie koszty kredytu już były i "to se ne vrati pane Havranek".

  9. #29
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Myślisz że jak Morawiecki był kiedyś bankierem to dzisiaj możliwość wpływania na oprocentowanie kredytów i będzie je obniżał żeby wygrać wybory?
    Glapiński jak nie podniesie stóp procentowych w okolice inflacji teraz to za chwile będzie musiał je podnieść dobrze powyżej inflacji żeby ten walec zatrzymać.
    Niskie koszty kredytu już były i "to se ne vrati pane Havranek".
    Nie muszę wymyślać. Widzę - wakacje kredytowe, dopłaty do opału itd.
    Opisałem dlaczego wyżej. Na wysokość stóp procentowych (jak i na wszystko) mają wpływ czynniki polityczne.
    Stopy procentowe (i branża budowlana) to nie jedyny czynnik wpływający na inflację, więc nawet ich podniesienie do 1000% nie zbije inflacji do 0%, prawda?
    Ostatnio edytowane przez Sativum ; 08-08-2022 o 14:41
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  10. #30
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaire Zobacz post
    Branie hipoteki obecnie na wiecej niz 10 lat to idiotyzm i nic wiecej .... Przy 200tys na 25 lat splata 500 tys .... jedyna opcja to 10 lat i rata 2300. Czyli tyle co przy 25 latach na zmiennym na 300tys....
    Tyle, że te 300 rat po 1680 zł (czyli łącznie 504K zł) wg dzisiejszej wartości pieniądza gdyby obecna inflacja się utrzymała byłoby warte jakieś 123K zł. Innymi słowy zarabiasz na takim kredycie 77K zł. Im dłuższy kredyt i wyższa kwota - tym zarobek większy.
    Tak długo, jak inflacja jest wyższa, niż oprocentowanie kredytu to branie kredytu jest złotym interesem. Dokładnie odwrotnie trzymanie oszczędności w banku, gdy oprocentowanie jest niższe od inflacji (o trzymaniu w skarpecie nie wspominając) - to głupota.

    Oczywiście warto mieć jakąś opcję nadpłacenia kredytu gdyby się okazało, że jego oprocentowanie "wyprzedza" inflację (staje się wyższe od inflacji).

  11. #31

    Domyślnie

    Cytat Napisał cactus Zobacz post
    Pol roku temu można było dostać jeszcze kredyt ze stałą stopą 4-4.5% , dwa miesiące temu na 6%. W dobrym układzie do konca roku stopy skoczą do 8%, potem może wiecej. Na pewno nie spadną przez najbiliższe dwa lata a może i dłużej. Powiedz mi jak te stałe stopy moga się nie opłacać tym którzy wzieli je np na 4.5% na 5 lat kiedy cała reszta przez 3 lata bedzie płacić 7-8% procent? a potem może 5-6% Optymistyczne zalożenia bo przy obecnym rozdatnictwie ja końca inflacji nie widze.
    Ja jak wszyscy brali na zmienne ja uważałem, że stopy wzrosną (wtedy można było brać na 3,7% stałe na 7 lat). Teraz jak już każdy widzi stopy na 8% a niektórzy na kilkanaście w przyszłym roku to ja uważam, że stopy się utrzymają na poziomie w okolicach 6,5-7,5% jakiś czas a później będą spadać. Jak spadną to dopiero wtedy będzie dobry moment na kredyt ze stałą stopą. Teraz ja bym nie brał, ale oczywiście kryształowej kuli nie mam, nie wiem co będzie, niech każdy robi tak jak sam uważa.

  12. #32
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Tyle, że te 300 rat po 1680 zł (czyli łącznie 504K zł) wg dzisiejszej wartości pieniądza gdyby obecna inflacja się utrzymała byłoby warte jakieś 123K zł. Innymi słowy zarabiasz na takim kredycie 77K zł. Im dłuższy kredyt i wyższa kwota - tym zarobek większy.
    Tak długo, jak inflacja jest wyższa, niż oprocentowanie kredytu to branie kredytu jest złotym interesem. Dokładnie odwrotnie trzymanie oszczędności w banku, gdy oprocentowanie jest niższe od inflacji (o trzymaniu w skarpecie nie wspominając) - to głupota.

    Oczywiście warto mieć jakąś opcję nadpłacenia kredytu gdyby się okazało, że jego oprocentowanie "wyprzedza" inflację (staje się wyższe od inflacji).
    Ogólnie można się zgodzić. Zastrzeżenie mam co do tego że często przy takich porównaniach myli się pojęcia "zyskać" z "mniej wydać"...

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony