dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 40
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Jaro85

    Zarejestrowany
    Jul 2022
    Skąd
    Jastrząb
    Kod pocztowy
    26-502
    Posty
    10

    Domyślnie Dom w santolinach 6 czy ruszać z budową

    Cześć. Śledze juz to forum od pół roku i zastanawiam się czy ten temat ma wogole sens
    Razem z żoną chcemy się postawić, obecnie mieszkamy w małej kawalerce 35m2, Razem stwierdziliśmy, że życie w mieście nie jest dla nas. Posiadamy działkę budowlaną o szerokości 24m, bardzo podoba nam się projekt
    Archeonu dom w santolinach 6, cena SSZ to według strony 254 tysiące netto, byc może cena jest lekko przesadzona.
    Obecnie posiadamy 150 tysięcy oszczędności plus kawalerka w centrum miasta na stan obecny warta około 200 tysięcy.
    Razem z żoną mamy dochód miesięczny około 11-12 tysięcy. Czy z takim zapleczem pieniężnym i zarobkami jest szansa wybudować dom bez kredytu ? Miałem nakupowac materiałów budowlanych w marcu/kwietniu lecz stwierdziłem, że nie dam się ponieść szaleństwu w nakręceniu cen i odpuszczam, jak widać mimo inflacji niektore materiały budowlane staniały. Oglądam różne filmy dotyczące rynku nieruchomości i większość zwiastuje recesjie , jaki to będzie miało wpływ na materiały budowlane ? ( tu by się przydal ktoś z magiczna kulą)
    Mam w głowie ogromny metlik , bo wiem że moja sytuacja nie jest bardzo zła jeśli chodzi o gotówkę, lecz boję się co będzie za rok. Ktoś coś może doradzić? Nie będę obwiniał jeśli się okaże że to rada błędna była

  2. #2

    Domyślnie

    Zastanawiam sie nad jedna rzecza . Posiadanie okolo 350 tys zl + 12 miesiecznie . Coraz wiecej osob chwali sie ile zarabia na tym forum . Skoro macie 12 tys/m to jakim cudem nie stac was bedzie na budowe gdzie spokojnie odlozycie te 6 a moze i wiecej miesiecznie ??? To daje 70 tys na rok....ludzie zastanowcie sie czasem o co wy pytacie z takim budzetem stawiacie sie w 3-4 lata....nad czym sie tu zastanawiac ?

  3. #3

    Domyślnie

    Pytanie czy macie gdzie mieszkac te 3 lata. Jak sprzedacie mieszkanie . Bo badzmy SZCZERZY. Wczesniej niz za 3 lata sie nie wprowadzicie a dolicz do tego rok na pozwolenie daje conajmniej 4 lata. Naprawde ludzie dalej mysla ze beda stawiac domy po 300 tys jak kiedys ? Nie nie beda . Co najwyzej +- 50 tys roznicy. Pytanie czy chcecie dom za milion czy za 509 czy na gotowo czy tylko by sie wprowadzic a pozniej dalej robic .....i czy nie lepiej uciac te pare metrow i zrobic max 105-110 a cenowo wyjdziecie sporo taniej .

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Jaro85

    Zarejestrowany
    Jul 2022
    Skąd
    Jastrząb
    Kod pocztowy
    26-502
    Posty
    10

    Domyślnie

    A czym tu się chwalić może i 12tysiecy to już nie jest mało, ale tak jak wspomniałeś budowa trwa 3-4 lata, po roku inflacja może dobić do takiego poziomu, że te pieniądze będą dużo mniej warte. Mieszkanie teraz jest tyle warte, ale jak się rynek nieruchomości zawali to napewno będzie nam ciężko znaleźć kupca z taka kwotą. Mieszkać możemy u teściowej, lecz chcemy skorzystać z tego rozwiązania jak najpóźniej, oboje z żoną uważamy, że teściowa jest bardzo toksyczną kobietą.
    Zmniejszyć zawsze można, z tym że musi być jedna sypialnia plus dwa pokoje.
    Może i faktycznie domu nie postawi się za 300 tysięcy, wciąż myślę o tych latach gdzie stal kosztowała 3 tysiące.

  5. #5

    Domyślnie

    Malo kto moze sobie pozwolic na takie zarobki. Wiec jest to duzo . Dla wiekszosci .
    Jak rynek sie zawali to to mieszkanie bedzie wartalo 2x tyle bo tych mieszkan nie bedzie...jest to proste i logiczne a ludzie co kase maja to beda miec i beda je wykupywac / kupowac dla dzieci i tak.

    Inflacja dogoni co ? Bo nie ogarniam ....zje Ci 50 tys w roku ?

    Jak myslisz 5 lat wstecz to nie mysl o budowie.

    Albo zakladasz 500tys NA Wprowadzenie. Albo sie nie budujesz.

    Na gotowo z elewacja kostka ogrodzeniem i reszta licz 600-700tys.

  6. #6

    Domyślnie

    Rady nie dam, bo trzeba by mieć rzeczywiście szklaną kulę. Pamiętasz pewnie, jak większość wróżyła, że mieszkania po pandemii będą dużo tańsze? A wyszło dokładnie odwrotnie.

    Równie dobrze RPP może z uwagi na nagłą i o niespodziewanej sile recesję 2023 zacząć drastycznie ciąć stopy, co odbuduje popyt na kredyt i przywróci wzrosty.

    Jeżeli sytuacja się utrzyma, to 2023 będzie dobrym momentem na budowę. Skończą się tarcze, zapomogi, zbudowane zostaną już domy na tanie kredyty z 2021. W oczy zajrzy brak zleceń i znów będzie można negocjować ceny. Oczywiście mowa o robociźnie. Materiały pewnie potanieją tylko o podwyższone marże hurtowni, bo koszty wytworzenia (prąd, ropa, pensja minimalna, etc.) rosną, a nie spadają. Nikt poniżej kosztów wytworzenia nie będzie sprzedawał, po prostu przestanie produkować. Więc tu możliwości są ograniczone. Materiały są ok. 20-30% za drogie w stosunku do tego, co powinny kosztować (IMO), w oparciu o przeciętną pensję. Nie sądze, że spadną więcej.

    Co do Twoich warunków finansowych to raczej pytanie, ile zł miesięcznie jesteś w stanie przeznaczyć i czy jesteś gotowy budować dom wiele lat. Niejedno małżeństwo nie wytrzymało wieloletniej budowy domu, nie wspominając o tym, że kolejne 5 lat musielibyście spędzić w tej kawalerce.

  7. #7

    Domyślnie

    3-5 lat to normalna budowa trwa wiec nie wiem jaka to dlugotrwala budowa....ludziom cos sie w glowach powywracalo z tymi budowami w 2 lata.....

    Taniej wynegocjowac cene ??? A ten co bedzie budowal to za darmo bedzie zyl ?.... Ceny nie spadna albo beda budowac za tyle co teraz albo pojda w co innego bo im sie nie bedzie oplacalo .... Ceny beda tylko rosnac bo kazdy chce zarobic. A za mniej niz 5 nikt na budowie robil nie bedzie takie sa realia. Wiec teraz wcale nie jest zly czas na budowe , poczekac do nastepnego roku i budowac .cos kupic taniej przez zime.

  8. #8

    Domyślnie

    Co chcesz budować 5 lat? Moje mury wybudowałem chyba w 1,5 miesiąca. Więźbę robili może kilka dni. Pokrycie dachu niecały tydzień. Etc. Czy jesteś w stanie wskazać, co zabiera tyle czasu?

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jaro85 Zobacz post
    Cześć. Śledze juz to forum od pół roku i zastanawiam się czy ten temat ma wogole sens
    Razem z żoną chcemy się postawić, obecnie mieszkamy w małej kawalerce 35m2, Razem stwierdziliśmy, że życie w mieście nie jest dla nas. Posiadamy działkę budowlaną o szerokości 24m, bardzo podoba nam się projekt
    Archeonu dom w santolinach 6, cena SSZ to według strony 254 tysiące netto, byc może cena jest lekko przesadzona.
    Obecnie posiadamy 150 tysięcy oszczędności plus kawalerka w centrum miasta na stan obecny warta około 200 tysięcy.
    Razem z żoną mamy dochód miesięczny około 11-12 tysięcy. Czy z takim zapleczem pieniężnym i zarobkami jest szansa wybudować dom bez kredytu ? Miałem nakupowac materiałów budowlanych w marcu/kwietniu lecz stwierdziłem, że nie dam się ponieść szaleństwu w nakręceniu cen i odpuszczam, jak widać mimo inflacji niektore materiały budowlane staniały. Oglądam różne filmy dotyczące rynku nieruchomości i większość zwiastuje recesjie , jaki to będzie miało wpływ na materiały budowlane ? ( tu by się przydal ktoś z magiczna kulą)
    Mam w głowie ogromny metlik , bo wiem że moja sytuacja nie jest bardzo zła jeśli chodzi o gotówkę, lecz boję się co będzie za rok. Ktoś coś może doradzić? Nie będę obwiniał jeśli się okaże że to rada błędna była
    1. Nie patrz na koszty minimalne - powodzenia w szukaniu takich. To raczej założenie, że jak takie znajdziesz to możesz sobie pogratulować. Poza tym na koszt budowy nie składa się 100, lecz 10.000 wydatków. Przy ilu wydatkach uda Ci się uzyskać lepszą, a przy ilu wyższą niż średnia cena? Kolejna sprawa - to są koszty na DZIŚ, a większość wydatków (szczególnie przy budowie za $$$ poczynisz w przyszłości. Historycznie, koszty budowy (przy niskiej lub braku inflacji) systematycznie rosły np.8% r/r, ew. trzymały poziom... Jeśli planujesz skończyć budowę w 3-5 lat to dodaj procent składany 8% x 5 lat. Wyjdzie ...ile?


    cdn
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  10. #10

    Domyślnie

    Czlowieku Budowa domu nie konczy sie na SSO ? Bo to trwa 2 miesiace... Budujesz w maju konczysz w lipcu i dom stoi do nastepnego roku ....jak masz kase robisz instalacje i czekasz na gaz ....co obecnie trwa do 7 m ... Nastepny rok wykanczasz jak masz kase. Dolicz projekt masz 4 lata . Chyba ze u Ciebie budowa konczy sie na sso to nie mamy o czym rozmawiac xD

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    1. Nie patrz na koszty minimalne - powodzenia w szukaniu takich. To raczej założenie, że jak takie znajdziesz to możesz sobie pogratulować. Poza tym na koszt budowy nie składa się 100, lecz 10.000 wydatków. Przy ilu wydatkach uda Ci się uzyskać lepszą, a przy ilu wyższą niż średnia cena? Kolejna sprawa - to są koszty na DZIŚ, a większość wydatków (szczególnie przy budowie za $$$ poczynisz w przyszłości. Historycznie, koszty budowy (przy niskiej lub braku inflacji) systematycznie rosły np.8% r/r, ew. trzymały poziom... Jeśli planujesz skończyć budowę w 3-5 lat to dodaj procent składany 8% x 5 lat. Wyjdzie ...ile?


    cdn
    Nie zgodze sie ....poniewaz 8% nie bedzie od calej kwoty co roku. Wiec koszt domu nie bedzie wiekszy 40% w ciagu 5 lat ..glupot wiekszych nie slyszalem. Wychodzi z tego ze 5 lat temu ten sam dom co teraz za 500 budowales za 250..... Czytajac to forum naprawde ci co wybudowali juz domu. Budowali doslownie za darmo a teraz za diamenty sie buduje ....

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaire Zobacz post
    Czlowieku Budowa domu nie konczy sie na SSO ? Bo to trwa 2 miesiace... Budujesz w maju konczysz w lipcu i dom stoi do nastepnego roku ....jak masz kase robisz instalacje i czekasz na gaz ....co obecnie trwa do 7 m ... Nastepny rok wykanczasz jak masz kase. Dolicz projekt masz 4 lata . Chyba ze u Ciebie budowa konczy sie na sso to nie mamy o czym rozmawiac xD
    Czemu masz zostawiać budowę w lipcu i wracać do niej za rok?

    Cytat Napisał Kaire Zobacz post
    Czytajac to forum naprawde ci co wybudowali juz domu. Budowali doslownie za darmo a teraz za diamenty sie buduje ....
    Takie same narzekania były 10 lat temu i 20 lat temu. I pewnie wcześniej. Na tym polega niezerowa inflacja. W 1994 roku mieszkanie kosztowało 800zł z metra. Potem 1000, potem 2000, potem 5000, potem 8000, a teraz i 20000 potrafi kosztować, a minęło "tylko" 30 lat.

    Być może budujący w 2030 będą pisać "ci z 2021 to za darmo prawie robili".
    Ostatnio edytowane przez Mokebe ; 09-07-2022 o 20:55

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mokebe Zobacz post
    Czemu masz zostawiać budowę w lipcu i wracać do niej za rok?



    Takie same narzekania były 10 lat temu i 20 lat temu. I pewnie wcześniej. Na tym polega niezerowa inflacja. W 1994 roku mieszkanie kosztowało 800zł z metra. Potem 1000, potem 2000, potem 5000, potem 8000, a teraz i 20000 potrafi kosztować, a minęło "tylko" 30 lat.

    Być może budujący w 2030 będą pisać "ci z 2021 to za darmo prawie robili".
    Dlatego ze kazdy szanujacy sie budowlaniec powie Ci ze w 1 roku nie robi sie wiecej niz Stanu surowego. Od lat tak sie budowalo i Buduje dom ma wyschnac , osiasc , przezimowac. Kazdy robi jak chce ale jak ktos woli spac spokojnie robi wlasnie tak buduje etapami by wszystko wyschlo , osiadlo.... Lazienke tez wyremontujesz w tydzien a i wyremontujesz w 3 ...mozna ? Mozna ale jaki bedzie efekt 1 i 2 ?

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    cdn II


    W SSZ nie zamieszkasz. W stanie w deweloperskim też nie. Dodaj do tego podłogi, ściany, oświetlenie, łazienka, kuchnia (?) + 1 pokój minimum (min. 30k)

    Na stronie sprzedawcy:
    "Koszt robót budowlanych (I + II)
    (system zlecony) 471 100 [netto] [ceny średnie]
    Szacunkowy koszt instalacji
    12% kosztów robót budowlanych56 500 [netto] [ceny średnie]"
    Łącznie 527.600 zł netto za ok 125 m2.
    Do ceny netto dodaj bliżej 23%, niż 8%. Wykonawca nie odda Ci dodatkowych 15% marży. Załóżmy że będzie to średnio +15-20% do ceny netto. Daje to 606-630k stanu deweloperskie + wykończenie. Pamiętaj też, że to ceny na lipiec 2022 r., jak zapytasz się w 2030 r. ile fachowiec bierze za m2 położenia glazury, to nie zdziw się, że stawka będzie inna niż w 2022 r.
    Zdaje się, że jest konsensus, że 1500-200 zł/m2 to obecnie minimum jeśli chodzi o koszt wykończenia domu w stanie deweloperskim (czyli gołym). Przy 100m2 użytkowych daje to 150-200k. Razem masz 750-850k za domek 125m2. Nie masz przy tym ogrodzenia, bramy, garażu, ogródka, trawnika, nawodnienia, nasadzeń, kostki itd.

    150k to już coś. Za tyle można pociągnąć do stanu pomiędzy SSO/SSZ (uwzględniając papierologię i inne dodatkowe koszty etc.)

    11-12 k dochodu to jakieś 30% więcej niż średnia krajowa. Kluczowe ile i jak długo będziecie w stanie odkładać z dochodów i jak wysokość Waszych dochodów będą pozostawać w relacji do kosztów budowy (vide inflacja). Z drugiej widmo recesji studzi wzrosty w sektorze. Ogólnie zapowiada się na wysyp ofert sprzedaży niedokończonych / nowych domów w 2023 r.
    Osobiście, gdybym miał $ i był przed budową, to szukałbym okazji i wziął SSZ/deweloperski w dobrej cenie i dokończył.

    "Czy z takim zapleczem pieniężnym i zarobkami jest szansa wybudować dom bez kredytu ?"
    Kiedyś tylko budowano za $, więc na pewno. Pytanie w jakim czasie i jakimi wyrzeczeniami.
    Ostatnio edytowane przez Sativum ; 10-07-2022 o 00:21
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaire Zobacz post
    Nie zgodze sie ....poniewaz 8% nie bedzie od calej kwoty co roku. Wiec koszt domu nie bedzie wiekszy 40% w ciagu 5 lat ..glupot wiekszych nie slyszalem. Wychodzi z tego ze 5 lat temu ten sam dom co teraz za 500 budowales za 250..... Czytajac to forum naprawde ci co wybudowali juz domu. Budowali doslownie za darmo a teraz za diamenty sie buduje ....
    Pisałeś, że w rok to stawia się SSO/SSZ. Potem przerwa. Po roku wyceny tracą na akutalności. Jeśli chleb w 2022 r. kosztuje 5 zł,. a za rok 10 zł, to nikt nie weźmie tyle samo za robociznę. Wyceny pracy poza SSZ - ergo +12 m-cy są zupełnie oderwane od rzeczywistości. SSZ to max 50% kosztów budowy.

    5 lat temu spokojnie można postawić było dom 100-120 m2 za 250k (deweloperka). Dziś jest już bliżej 500k, niż 250k. Dwóch kolegów wybudowało się przede mną kilka lat. Jeden: 5-7 lat temu - dom 125m2 za 300k (z wykończeniem), drugi: 3 lata temu - dom 240m2 za 550k (z wykończeniem).
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaire Zobacz post
    Wychodzi z tego ze 5 lat temu ten sam dom co teraz za 500 budowales za 250..... Czytajac to forum naprawde ci co wybudowali juz domu. Budowali doslownie za darmo a teraz za diamenty sie buduje ....
    Na necie, regularnie pojawia się "random", który śmieje się z kosztów budowy.
    Zawsze kończy się tak samo - wróć jak skończysz budować i napisz sumiennie ile Cię ta impreza kosztowała.
    Oczywiście nikt nie wraca i nie sypie sobie głowy popiołem.
    Wróć więc i bądź pierwszy, który udowodni, że "wyceny budowy m2 Secocenbudu są "z du*y" i da się taniej. Pamiętajcie, że ceny sekocenbudu są dla firm budowlanych, a nie dla indywidualnych "inwestorów" (ergo nie dostaniecie takich cen/rabatów na towar/robociznę jak deweloper) + jeśli dobrze pamiętam są to ceny netto. Wielu udaje się "ugrać" lepszą cenę na poszczególnych pracach (znajomości, rodzina, praca własna, szczęście), ale per saldo - wychodzi cena średnia.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaire Zobacz post
    Czlowieku Budowa domu nie konczy sie na SSO ? Bo to trwa 2 miesiace... Budujesz w maju konczysz w lipcu i dom stoi do nastepnego roku ....jak masz kase robisz instalacje i czekasz na gaz ....co obecnie trwa do 7 m ... Nastepny rok wykanczasz jak masz kase. Dolicz projekt masz 4 lata . Chyba ze u Ciebie budowa konczy sie na sso to nie mamy o czym rozmawiac xD
    Najlepsze są rady od osoby, która chyba żadnego domu nie zbudowała.

    U mnie budowa zaczęła się w grudniu 2015 ( płyta fundamentowa ) a wprowadziłem się w marcu 2017. Dziś pewnie skróciłbym bym czas budowy, bo mam już jakieś doświadczenie.
    Ja naiwny, zaczynałem budowę mając środki i na budowę i na wykończeniówkę oraz otoczenie domu.

    Budowa domu zawsze była droga.
    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaire Zobacz post
    Dlatego ze kazdy szanujacy sie budowlaniec powie Ci ze w 1 roku nie robi sie wiecej niz Stanu surowego. Od lat tak sie budowalo i Buduje dom ma wyschnac , osiasc , przezimowac. Kazdy robi jak chce ale jak ktos woli spac spokojnie robi wlasnie tak buduje etapami by wszystko wyschlo , osiadlo.... Lazienke tez wyremontujesz w tydzien a i wyremontujesz w 3 ...mozna ? Mozna ale jaki bedzie efekt 1 i 2 ?
    Dlatego ja zacząłem jesienią i SSO było gotowe przed zimą. I spokojnie sobie stało i schło przez zimę. Kończenie w lipcu i czekanie rok? Marnowanie czasu i pieniędzy.

  19. #19

    Domyślnie

    Dom parterowy to spory fundament tzn ława i ściana o płycie nie wspomnę. Dach też jest sporawy, a trzeba zrobić wieźbę lub wiązary jakiś strop no i pokrycie dachu. Dlatego już te dwie części budynku parterowego generują spore koszty choć rozumiem, że dom parterowy ma swój urok. Pytanie czy jesteś w stanie zrobić coś sam czy liczysz tylko na fachowców. Sam obecnie buduję dom systemem gospodarczym (100m2) i łatwo nie jest choć sporo oszczędzam na robociźnie. Z nabranego przy budowie doświadczenia poradzę ci, żebyś nie ufał bezgranicznie ewentualnej firmie, która będzie miała budować ci dom. Trzeba ich sprawdzać, na każdym etapie, a to oznacza że musisz coś tam kumać w budowlance bo inaczej możesz dużo stracić nerwów i pieniędzy. Dlatego albo sam dopilnujesz budowy albo odpowiedzialny kierownik, który niestety tani nie jest. Jest jeszcze jedna opcja jakiś dziadek lub wujek znający się na budowlance i będący na emeryturze z pewnością i satysfakcją przypilnuje budowy. Znałem już taki przypadek kiedy ojciec mojej koleżanki pilnował ekipy budowlanej. Powiem tak był ich prawdziwa zmorą ale dom wybudowany został zgodnie ze sztuką i nic się z domem nie dzieje od 10 lat. Sam uczestniczyłem przy tej budowie więc widziałem jak nieraz ekipa planowała budowę na skróty ale inspektor społeczny był tuz za rogiem hehe. Zarobki macie fajne i na bieżące wydatki przy budowie wystarczą. Z teściową mieszkać pod wspólnym dachem się da, myślę że ze 2 godziny, a później zaczynają się spełniać nocne koszmary. I jeszcze jedna rada nie dopuszczać żony do budowy, a tym bardziej żony w połączeniu z teściową. Generalnie budowa domu to ciekawy epizod w życiu. Pozdrawiam i powodzenia!
    Ostatnio edytowane przez Sebixx ; 11-07-2022 o 08:57

  20. #20
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Dzeus86

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Komorów
    Kod pocztowy
    05-806
    Posty
    323

    Domyślnie

    Ja nie wiem, lopate wbijala ekipa zaraz po majowce w zeszlym roku, obecnie mam stan developerski 218 m2 + 47 m garaz ( w sobote skonczona bedzie elewacja, meble sie robia, za tydz wchodza ludzie od lazienek, parkieciarze, stolarz od schodow i ludzie od drzwi przebieraja nogami, by wszystko montować (Zamawiane sierpien/wrzesien ,2021). Projekt bardzo skomplikowany i wymagajacy. Wszystko koordynowane samemu, od kazdej rzeczy inna ekipa. Pozwolenie na budowe zajelo 3 miesiace. Ekipe od sso rezerwowalem 2 lata przed rozpoczeciem robot, reszta na bieżącą po zarwanych nocach na studiowanie tematow. Prosty dom da sie w rok zbudować bez najmniejszego problemu.
    Stawianie przez 3-5 lat to tylko dla bogaczy, ktorzy chca za calosc zaplacic 2 razy wiecej niz by mogli..

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony