dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
  1. #1

    Domyślnie Ogrodowa czerpnia powietrza do kominka

    Drogie te wszystkie ogrodowe czerpnie jak cholera. Mam wypuszczoną rurę PCV 160, wychodzi z fundamentu i leci pod ziemią.
    Podpowiedzcie mi proszę czym ją zakończyć, jaki tam powinien być ten "daszek", z czego to zrobić żeby dobrze działało i przyzwoicie wyglądało? No chyba że macie namiary na coś gotowego a niedrogiego?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Trójnik zrób, a pod nim kamyszki coby wsiąkało....Cokolwiek tam zrobisz, wyglądać będzie raczej paskudnie...Krzaczkami obsadź....

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Wysokość co najmniej 1m , siatka drobna dookoła na otworach (owady, liście, dziecięcie pomysły...) i rzeczywiście jakieś maskowanie.

  4. #4

    Domyślnie

    Dzięki za podpowiedzi, ale .... pytałem o cos innego kamyczki, krzaczki oczywiście tak, ale pytałem jak i czym zakończyć tą pionową rurę. Siatka drobna zabezpieczy przed intruzami, ale co z deszczem, śniegiem, gradem, wiatrem?
    Ostatnio edytowane przez komanch ; 12-07-2022 o 09:11

  5. #5

    Domyślnie

    Batura już pisał - trójnikiem.

    Coś w ten deseń:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	aluminiowy-kominek-wentylacyjny-scienny-fi-150-504901762.jpg
Wyświetleń:	37
Rozmiar:	18,1 KB
ID:	459976
    Ostatnio edytowane przez mistalova ; 12-07-2022 o 10:40
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  6. #6

    Domyślnie

    Może niedokładnie się wysławiam, przepraszam, pytam o tą czapę czerpni, czyli to co pokazałeś na załączonym zdjęciu. Z tym że to jest akurat kominek wywiewny, stwarza całkowicie skuteczną ochronę przed nawiewem powietrza zewnętrznego do kanału" czyli efekt całkowicie odwrotny do tego co chcemy osiągnąć.

    Tak więc wracam do pytania, jak powinna wyglądać interesująca mnie "czapa"?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot_2.jpg
Wyświetleń:	3
Rozmiar:	7,3 KB
ID:	459977  

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Czapka musi być. Najprościej zwijasz z blachy. Okrąg o promieniu jak długość pochyłej (tworzacej) stożka, wycinasz trójkąt i zwijasz w stożek. Nitujesz trzy nóżki które przykrecasz wkrętami przez ścinkę rury. Potem idziesz do lodówki po bezpieczeństwo energetyczne

    https://scontent.fpoz5-1.fna.fbcdn.n...6A&oe=62D1990D

  8. #8

    Domyślnie

    Czy nada się taki wywietrzak?

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Elegancki!

  10. #10

    Domyślnie

    Prawda?
    tez mi się podoba, ale ale .... jak czytam w opisie tego produktu "wywietrzak ten stwarza całkowicie skuteczną ochronę przed nawiewem powietrza zewnętrznego do kanału" czyli efekt całkowicie odwrotny do tego co chcemy osiągnąć. To jak to w końcu jest?

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał komanch Zobacz post
    Prawda?
    tez mi się podoba, ale ale .... jak czytam w opisie tego produktu "wywietrzak ten stwarza całkowicie skuteczną ochronę przed nawiewem powietrza zewnętrznego do kanału" czyli efekt całkowicie odwrotny do tego co chcemy osiągnąć. To jak to w końcu jest?
    pasjonujacy watek i ladna dziewczyna to i ja odpowiem Ci kolego

    tez stoje przed tym samym wyborem. Podejrzewam ze to cudo po prostu zapobiega wianiu wiatru do rury na ktorej bedzie zamocowane, ale nie oznacza to ze przeplyw powietrza jest w jedna strone. Chociaz i tak moze byc, jezeli w sordku jest klapka jak w niektorych wyrzutniach powietrza. Pytaj sprzedawce. Sam gdzies tam juz widzialem vilpe ross i we wlasciwym czasie takie cos kupie, ale rozgladam sie tez za nie straszacymi widokiem alternatywami.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał komanch Zobacz post
    Prawda?
    tez mi się podoba, ale ale .... jak czytam w opisie tego produktu "wywietrzak ten stwarza całkowicie skuteczną ochronę przed nawiewem powietrza zewnętrznego do kanału" czyli efekt całkowicie odwrotny do tego co chcemy osiągnąć. To jak to w końcu jest?
    Jeśli nie ma mechanizmu, który zapobiega przepływowi powietrza w jedną stronę automatycznie, może być. Czerpnia do kominka działa na podciśnieniu. Przed śniegiem można zabezpieczyć jedynie wysokością rury lub miejsca zakończenia czerpni...No i czujnością podczas opadów śniegu.....

  13. #13

    Domyślnie

    Czyli jednak się nada, bardzo mnie to cieszy. Wasze słowa potwierdziłyby to co w linku poniżej koledzy pokazali na zdjęciach, używają nawet do poważniejszych spraw niż sam kominek więc u mnie tym bardziej powinno sie nadać

    https://forum.muratordom.pl/showthre...rpni-gruntowej

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał gryziciel Zobacz post
    Sam gdzies tam juz widzialem vilpe ross .........
    Fajne, ale .... drogie jak nie wiem co, wersja fi160 to koszt 500zł, masakra za kawałek rury PCV, nie podoba mi się też tam to kolanko 90stopni, zalecane jest złożenie "zakrętu" z kilku kolanek 30-45 stopni żeby jak najmniejksze opory robić.
    W każdym razie póki co wersja z tanią czapką u mnie wygrywa

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Problem oporów jest przereklamowany. Jak się komin rozgrzeje, w dolocie jest ssanie nieczułe na zakręty. A jak komin zimny, to łagodne też nie pomogą...Pomaga uchylenie (rozszczelnienie) drzwi paleniska na kilka minut

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Pomaga uchylenie (rozszczelnienie) drzwi paleniska na kilka minut
    Dzięki za poradę!

  17. #17

    Domyślnie

    Jeszcze jedno, odcinek rury między kominkiem a czerpnią ma długość około 9-10m, czy to nie za dużo?

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał komanch Zobacz post
    Jeszcze jedno, odcinek rury między kominkiem a czerpnią ma długość około 9-10m, czy to nie za dużo?
    Raczej nie, ale zawsze możesz kilka minut dłużej na rozszczelnionych drzwiach....

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Wg estetyki. Dwa kolanka 90* i siatka wystarczą. Są podobne gotowe rozwiązania np. strona 23.

    A co do oporów...
    Cytat Napisał Forest-Natura Zobacz post
    do spalenia drewna powietrznie suchego (zawartość wody ok. 14-18 %), do spalenia 1 kg tego paliwa potrzeba ok. 3,5 m3 powietrza.
    To ile potrzeba m3/h nawet zakładając kilkakrotny zapas do spalenia pełnego wsadu w Twoim kominku i ile to może trwać? Oporami samej czerpni się nie przejmuj o ile nie zasypie jej śnieg czy nie zakleją liście, sierść psa, owady czy inne zagrożenia.

  20. #20

    Domyślnie

    Jeszcze wrócę do tematu, zerknijcie proszę na ten fragment filmu:
    https://youtube.com/clip/UgkxV5Ig4zU...Ij2t5C1UqLCs6r

    pasowało by mi dokładnie takie samo umiejscowienie czerpni, moje pytanie brzmi, czy może to być tak nisko i blisko budynku? nie będzie problemu?
    Ostatnio edytowane przez komanch ; 26-07-2022 o 18:45

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony