dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 30
  1. #1

    Domyślnie Grzejniki + ogrzewanie podłogowe - jak to pogodzić?

    Cześć! Niedługo odbieram mieszkanie w szeregu, należy do mnie piętro + poddasze nieużytkowe, które będę przerabiał na użytkowe. No i w związku z tym zastanawiam się nad wyborem ogrzewania na poddasze.

    Na dole mam grzejniki + częściowo OP (korytarz + kuchnia), jeszcze nie wiem ale podejrzewam że to OP jest zrobione z zaworem RTL, bo są to niewielkie powierzchnie.

    Piec to Viessmann Vitodens 050.

    Co do poddasza to będzie to otwarta przestrzeń (po podłodze koło 66m2, użytkowej 35m2). Jest tam goły strop żelbetowy także i tak będę robił wylewkę.

    Teraz pytanie czy jest sens pakować tam OP, a jeśli tak to z jakim kosztem mniej więcej musiałbym się liczyć? Czytałem że przy takim połączeniu trzeba sporo dodatkowego osprzętu. Dodam, że najlepiej jakby całość dało się spiąć z Home Assistant i z jego poziomu zarządzać temperaturami.

    Od kilku dni siedzę i czytam i już zgłupiałem co będzie lepszą opcją, także mam nadzieję że ktoś będzie w stanie mi doradzić

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.298

    Domyślnie

    Samo połączenie podłogówki z grzejnikami wymaga tylko zastosowania dodatkowej pompy i zaworu trójdrogowego do obniżenia temperatury czynnika.
    Problem z ilością i rodzajem akcesoriów pojawia się dopiero przy połączeniu ze wspomnianym Home Assistant.
    Akcesoria zarówno po stronie grzejników jak i podłogówki muszą być kompatybilne z systemem zarządzania.
    Masz kocioł o mocy 24 kW ale jego moc minimalna wynosi 3,2 lub 7 kW, dlatego nawet bez określenia konkretnego modelu z uwagi na metraż poddasza jednak zalecam instalację grzejnikową.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Układ na RTL to tylko tzm ciepła podłoga. Wraz ze zmiana temperatury zewnętrznej musi się tez mieniac temepratura powierzchni grzewczej. Zawór RTL nie potrafi tego zrobić. Będzie konieczne zastosowanie dodatkowego sterownika 0/1 a to pogorszy komfort gdyz spowoduje wahania tempratury w pomieszczeniu (ze względu na znaczną pojemnośc cieplną ogrzewania płaszczyznowego).
    Można na kotle ustawic krzywa grzewczą dla grzejników a dla ogrzewania płaszczyznowego zrobic stałe podmieszanie. Taki układ zapewni odpowiednią zmianę temepratur zasilania zarówno na grzejikach jak i na ogrzeaniu podłogowym.
    Jesli mialby byc to zrobiony układ "po bozemu" to trzeba by sprzęgło hydrauliczne 2 oddzielne obiegi oraz... zmiany kotła na min Vitodens 100.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał boguslaw Zobacz post
    Hybrydowa dystrybucja ciepła. Poczytaj o tym...
    Wiekszosc wątku to monolog, a tymczasem rzeczywistych hybrydowych instalacji wg Twojego rozwiązania brak i nie zanosi sie aby kiedykolwiek sie pojawiły, nie wliczam instalacji mieszanych wykonanych (czyt. spi....ch przez niedokształconych hydraulików). Podyskutowac sobie mozna i tak to nic nie da.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał boguslaw Zobacz post
    Samoregulacja podłogówki. Co oznacza ten termin?
    Podłoga ma we współcześnie budowanym domu ze 2-3* wyższą temperaturę niż powietrze (w największe mrozy może z 5*). A to oznacza, że jak przyświeci słońce, odpali ktoś piekarnik czy kuchenkę i temperatura powietrza wzrośnie o 1* to zmniejszy się moc grzewacza podłogi o 20-50%. Sama. Jak grzejnik ma o 30* więcej, niż powietrze to wzrost temperatury powietrza o 1* zmieni jego moc o 1/30 czyli 3,3%.

    Cytat Napisał boguslaw Zobacz post
    Wręcz przeciwnie – betonowa posadzka bez rurek będzie stabilizować temperaturę wnętrza skuteczniej, gdyż nie ma w niej plastikowych wstawek i innych akcesoriów o niskiej pojemności cieplnej czy wręcz izolatorów.
    Wylewka z ogrzeawniem podłogowym jest grubsza o grubość rur zazwyczaj. Więc bardziej stabilizuje. Ale mieszasz tu drugi temat. Akumulacyjność. I jak zabraknie zasilania grzejników, to temperatura spada szybko bo w pomieszczeniu jest znikoma masa o temperaturze wyższej, niż temperatura powietrza. Podłogówka ma te 2-3* wyższą temperaturę na powierzchni - w głębi ma wyższą. Więc

    Cytat Napisał boguslaw Zobacz post
    I dalej… Zadajemy temperaturę wnętrza np. 22 oC. Czy po osiągnięciu zadanej temperatury podłoga przestanie grzać jak twierdzą niektórzy?
    Jak ktoś zadaje temperaturę powietrza to robi błąd. Należy na podstawie temperatury zewnętrznej ustawić krzywą grzewczą temperaturę zasilania.

    Cytat Napisał boguslaw Zobacz post
    Słaba sterowalność podłogówki oznacza pojawienie się ryzyka dyskomfortu cieplnego w postaci niedogrzania lub co gorsza, przegrzania pomieszczeń.
    No, pokaż tu ten dyskomfort. Wrzuć podobny wykres przy grzejnikach. Czy opiewasz wady i zalety które sobie wyobrażasz, a nie zbadałeś?

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    3. Czas pracy podłogówki wyjątkowo długi - 13:10 do 14:50 - chciałem sprawdzić, ile uda się podbić temperaturę w dziennym okienku. Poza tym grzała 22:30-22:55 i 5:25-5:50 czyli łącznie 2,5 godziny w ciągu doby.
    4. Za oknem temperatura taka (z grubsza - na wejściu do reku, odrobinę wyższa, niż faktycznie na zewnątrz - wielkość odrobiny zależy od wydajności wentylatorów):

    5. Temperatura w sypialni, z której jest timelapse:
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A gdzie efektywna, oszczędna, dopasowana do bieżących potrzeb emisja ciepła?
    Bez podłogówki bezzwłoczna dla ekonomiczności i bezpieczeństwa wymaga dużego bufora (koszt i marnowane miejsce) i zmniejsza sprawność źródeł ciepła gdzie temperatura na wyjściu wpływa na sprawność (kotły kondensaycjne i PC). Ogrzewanie grzejnikami powoduje wyższą temperaturę pod sufitem (czyli tam, gdzie ciepło ucieka wentylacją, więc więcej ucieka) i średnia temperatura w pomieszczeniu jest wyższa = większe straty przez przenikanie. Więc oszczędna ani efektywna nie jest.
    Ale wróćmy do komfortu:


    https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7993092
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 05-08-2022 o 12:39

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał boguslaw Zobacz post
    Andrzeju miły. Popadłeś w megalomanię... Nie tylko nie jesteś alfą lecz nawet nie jesteś omegą. Ja jedynie pokazuję alternatywę a Ty? Jedni wolą mieć tak, inni inaczej. Wiesz coś o tym?
    A może niektórzy przez grzeczność Ci nie zaprzeczają? Bierzesz to pod uwagę? Świat pędzi do przodu!

    Informuję o opcji. Wybór opcji pozostawiam rozumowi, rozsądkowi i wyobraźni inwestorów- przyszłych użytkowników. Decyzja o wyborze sposobu dystrybucji ciepła jest decyzją na lata, jeśli nie na zawsze. Źródło ciepła można zmienić, sposób sterowania także... Po latach użytkowania samej podłogówki wnioski użytkowników są rozmaite, jedni chwalą, inni bardzo narzekają.
    To co jest wygodne i opłacalne dla montera, nie zawsze jest wygodne i opłacalne dla użytkownika.

    Miłego weekendu
    Nie jestem alfą i omegą, to tylko Twoje stwierdzenie nie wiadomo z czego wziete.
    Owszem swiat pedzi do przodu szkoda ze nie w dziedzinie instalacji hybrydowej. Rozumiem ze jedni chcą tak a inni inaczej, tylko ze tych co chcą miec instalację hybrydową nie ma. O grzecznosci na forum nawet nie pisz, cos takiego praktycznie tu nie istnieje. Skoro nie ma chętnych na instalacje hybrydowe, to oznacza nie mniej nie wiecej ze inwestorzy nie posiadają nadmiaru rozsądku, rozumu i wyobrazni bo nie chcą miec instalacji hybrydowej. Byc moze musi to byc inwestor z wysokim IQ, moze z duzą wyobraznią do konca nie wiadomo, wiadomo tylko to ze tu na forum ich nie ma.
    Co do wniosków to nie słyszałem jeszcze narzekania na prawidłowo zaprojektowaną, wykonaną i sterowaną podłogówkę. Jezeli masz takie przyklady to podaj linki do tych opinii, chetnie poczytam. To czy monter ma wygodnie i opłacalne nie ma nic do rzeczy. Podłogówki jak kazdej innej instalacji nikt charytatywnie nie wykonuje, a zle wykonac mozna wszystko. Nawet to co jest opłacalne i wygodne dla montera również.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał boguslaw Zobacz post
    ....
    Przytoczyłem opinie z forum budowlanego: "Uważam, że połączenie podłogówki, grzejników i ogrzewania nawiewowego - rozsądnie spięte i sterowane, daje komfort nieporównywalnie większy, niż sama podłogówka."
    "teza, że sama podłogówka jest najlepszym rozwiązaniem jest trudna do obrony."
    Ludzie mądrzeją!

    ...........

    Andrzeju asolt. Polecasz, projektujesz podłogówkę. Żyjesz z niej. Jeśli chodzi o sposoby emisji ciepła do otoczenia, masz optykę muła z klapkami na oczach. Nie dziwię Ci się, lecz proszę Cię o jedno, nie miej ludzi za durniów. Przytoczyłem wypowiedzi ludzi z FM a nie z Pudelka. Podłogówkę można zastosować jedynie w niektórych obiektach, natomiast grzejniki ścienne w KAŻDYM!
    ......
    Opinie jak to opinie są różne, nie wiem o jakim forum budowlanym piszesz ale postów reklamowych nigdzie nie brakuje a szczegolnie w tych forach gdzie moderacja jest pod przysłowiowym psem. Akurat na tym forum nie dostrzegłem takich tekstów, jezeli przeoczyłem podaj link.
    Co do projektowania podłogówki to jezeli sie nie mylisz to na pewno przekłamujesz to z czego zyję, nie jest to jedyne Twoje przeklamanie na moj temat. Projekty czy obliczenia ozc stanowią margines mojej działnosci, powiedziałbym tak do 1% moich dochodów. Zajmuję sie głownie handlem hurtowym i produkcją art. wentylacyjnych. To ze moj PP nie zaktualizowany to inna rzecz. Taka wartość nie powoduje jak to określiłeś ze mam optykę muła z klapkami na oczach. Wypowiadam sie w tych tematach bo mam wiele lat praktyki w sterowaniu podłogówką i doswiadczenia moich uzytkowników nie pozwalają na stwierdzenie o wyzszosci komfortu instalacji mieszanej nad samą podłogówką. Nie zalezy mi czy z moich postów cos wyniknie czy nie. Nie reklamuję nachalnie podłogówki jak ty swoje grzejniki, nie mam w tym interesu, az takiego jaki masz Ty . Pisanie o zmieniajacej sie dynamicznie temperaturze i dostosowaniu do indywidualnych potrzeb kazdego uzytkownika to klasyczny przykład mieszania w głowach inwestorów, wychodzi na to ze to Ty masz ludzi za durniów. Gdziez to nie mozna stosowac podłogówki?, faktycznie masz ludzi za durniów jak im wciskasz takie farmazony.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał boguslaw Zobacz post
    Cóż może być prostszego do zbudowania dla niskotemperaturowych źródeł ciepła? Proste jak budowa cepa. Bez kombinacji, osobnych obiegów, podmieszań itp. itd.

    Asolt. Nie kombinuj. Przekłamujesz i manipulujesz świadomie? Trzymaj się tematyki wątku.
    Cytaty pochodzą z tego forum i to od świadomego użytkownika z długą praktyką w użytkowaniu swojej konfiguracji.

    Gdzie nie da się zabudować ogrzewania podłogowego? W przytłaczającej większości już istniejących, remontowanych budowli.

    Szybko reagujący element dystrybucji ciepła nie potrzebuje między innymi, obarczonego dużym błędem, sterowania pogodowego, ciągłego kombinowania przy sterownikach, krzywych grzewczych etc. Histereza zastosowanych termostatów w zupełności wystarcza do panowania nad komfortem cieplnym.
    Sterowanie pracą instalacji grzewczej według prognozy pogody??? A jakim błędem obarczona jest prognoza pogody, szczególnie w jej dynamicznym okresie, szczególnie przy dzisiejszych anomaliach? Ustawianie według telewizji, według internetu, według Kreta? Śmiech na sali!
    Własnie, co moze byc prostszego dla niskotemperaturowego zródła ciepła jak podłogówka zasilanego z PC, tylko zasilanie zasilanie i powrót, naprawdę prosciej sie nie da. Zadnych pomieszan, buforów, pompek.
    W czym przekłamuję, co manipuluję? podaj link do postów owego swiadomego uzytkownika.
    Jakie kombinowanie przy sterownikach?, był tu swego czasu uzytkownik który podawał wykresy z pomiarów temperatury w poszczegolnych pomieszczeniach z wykorzystaniem sterowników strefowych, róznica pomiedzy temperaturą zadaną a rzeczywistą nie przekraczała 0,1 oC dla 100% podłogówki w całym domu. Da sie, da się. Niestety linki do owych wykresów sie zdezaktualizowały a uzytkownik sie nie odzywa, co nie zmienia faktu ze 0,1 czy nawet 0,2 o róznicy nie stanowi braku komfortu. Oczywiscie na duze i niespodziewane zyski słoneczne czy zyski bytowe nie ma rady poza załaczeniem klimy ale jak ktos chce miec super komfort to czemu nie.
    Ja pisałem o ustawieniach regulatorów z prognozy pogody?, wg internetu, tv?. Faktycznie nie pamietam, ale jezeli twierdzisz ze manipuluję, to chyba mam cos z pamiecią. A tak dla jej odswiezenia podaj linki do moich postów gdzie tak pisałem. Nie ma to jak fakty.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał boguslaw Zobacz post
    I kto tu ma za durniów inwestorów i odwiedzających to forum...
    Kto? czy ja pierwszy pisałem o swiadomych uzytkownikach których tu nie ma, bo nie ma nikogo kto ma instalację hybrydową. Jak sie konczą argumenty zaczyna sie manipulacja insynuowana oczywiscie interlukatorowi. Sobie nigdy.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał boguslaw Zobacz post
    Andrzeju miły. Kombinuj dalej.

    Tytuł wątku: Grzejniki + ogrzewanie podłogowe - jak to pogodzić?
    Wiem jaki jest temat wątku, ale trudno sie nie odezwac w obliczu przekłaman, niedopowiedzen, przeinaczen.
    Najbardziej (nie)wiarygodnie to wyglada jak sie swoje tezy podpiera swoimi wczesniejszymi wypowiedziami. Był tu kiedys Tomasz Brzęczkowski, stosował taką samą technikę manipulacji.
    Co do meritum to idealnie by było jak ktos juz ma instalację mieszaną dobrac tak grzejniki aby Tz była jednakowa dla OP i dla grzejników. Obliczenia OZC i grzejników tu pomocne. Praktycznie zadnego skomplikowania typu podmieszanie, bufory itp.

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.121
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR PRO Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    (...)
    Ten wykres ma już pewnie z pięćdziesiąt lat i pasuje bardziej do stodoły niż do wspólcześnie budowanych domów.
    Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona - Albert Einstein
    Multi multa sciunt, nemo omnia - Wielu wie dużo, nikt wszystkiego.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał boguslaw Zobacz post
    Ten wykres ma już pewnie z pięćdziesiąt lat i pasuje bardziej do stodoły niż do wspólcześnie budowanych domów.
    Jakies uzasadnienie, chodzi o stodołę a nie o 50 lat. Owszem zakres temperatur dla podłogówki jest nieco za duzy ale z drugiej strony nie niemozliwy dla wspolczesnych domów.
    W wielu obliczeniach róznica temperatur dla -20 oC waha sie granicach 5 oC. Troche zanizono temperaturę pod sufitem. Nawet jakby zaktualizowano te wykresy kształt i nachylenie tych krzywych niewiele by sie zmieniło. Kontestacja ich wiarygodnosci nic nie da, to ze te wykresy nie za bardzo pasują do Twojej narracji to fakt.
    Jezeli nasz nowsze wykresy daj je tutaj albo podaj linka, ale na tym nie liczył.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał boguslaw Zobacz post
    Otóż to! Spojrzyj na ideę hybrydowej dystrybucji ciepła na chłodno, bez niepotrzebnych emocji. Zasadniczy jej element to występowanie ogrzewania podłogowego i grzejników jednocześnie W TYM SAMYM POMIESZCZENIU w proporcjach podziału obliczeniowej mocy grzewczej, który opisałem w poście #8.
    Zgodność dynamiki systemu dystrybucji ciepła z dynamiką sezonu grzewczego znacznie ogranicza ilość niezbędnych sterowników oraz konieczność dopasowywania pracy źródła ciepła do pogodówki, która jest w przypadku posiadania szybkich emiterów ciepła całkowicie zbędna. Dla ekonomiki pracy instalacji c.o. ważnym jest, by źródło ciepła nie było przewymiarowane. To podstawowy błąd inwestorów - zbędny wręcz szkodliwy - nadmiar mocy źródła ciepła. Zauważ, że nawet w największe mrozy grzejniki pracują jedynie przez niewielki fragment doby, czasem bardzo, bardzo krótko a czasem wogóle. Pole manewru jest ogromne. To pozostała część doby plus cały zakres dostępnej temperatury zasilania...
    Jeśli posiadamy dom, w którym wszystkie przegrody tj. posadzka, ściany i sufit dobrze akumulują ciepło, wówczas różnica temperatury powietrza w różnych częściach pomieszczenia wynosi praktycznie ZERO.

    Mała dygresja. Jak piszesz, siedzisz mocno w wentylacji. Może o tym wiesz lecz jak nie to podpowiem. Dla pełni komfortu, należy skupić się nie tylko na optymalnej wilgotności powietrza, nie należy także zapomnieć o odpowiednim poziomie tlenu w powietrzu.
    Szczególnie w szczelnych, słabo wietrzonych, słabo wentylowanych domach. Pogorszenie samopoczucia, bółe głowy, senność, spadek nastroju, może być spowodowane spadkiem poziomu tlenu nawet o 0,1 - 0,2%! z 21.0% do 20,9, 20,8%, nie mówiąc o poziomach niższych. Jest to element często niedostrzeżony, by nie rzec, całkowicie zaniedbywany.
    Powinowactwo tlenku węgla do hemoglobiny jest 500 razy wyższe niż tlenu! Dwutlenku węgla mniejsze lecz także znacznie wyższe niż tlenu. Wiązanie tlenku węgla z hemoglobiną jest bardzo trudne do rozbicia.
    Jezeli zródło ciepła na szeroki zakres modulacji bez straty sprawnosci to problem jest tylko natury finansowej w przewymiarowaniu, jezeli przy małych mocach tracimy na sprawnosci albo nie jest mozliwa tak głeboka modulacja to straty sprawnosci systemu grzewczej są duże, to oczywistosc, duzo o tym napisano i nie ma co powtarzac. Ja to wiem.
    Co do zawartosci tlenu i komfortu z tym zwiazanego to nie wiem dlaczego uwazasz ze inni tej wiedzy nie posiadają. Takie załozenie apriori "ja wiem wszystko albo prawie wszystko a inni mało co" z czego wynika?. Bynajmniej nie z Twojej skromności, ja naprawdę nie miałem do szkoły pod górkę. Czemu ma słuzyc deprecjacja mojej wiedzy, czy dlatego ze dyskutuję z Tobą. Juz nieraz pisałem ze psychika ludzka pomimo wielkiego rozwoju nauki jest dalej nieodgadniona.
    Jeszcze o tym zaniedbywaniu tego problemu, temat nie jest zaniedbywany bo jak o tym tłumaczyc tym którzy chcą miec w nowym domu WG, które defacto wymaga fałszerstwa charakterystyki energetycznej, jak tłumaczyc tym który chcą to wykonac jak najtaniej czyli kosztem wymaganych przepływów. Poki co nie mozna nikogo zmusic aby miał lepiej niz ma miec
    Ostatnio edytowane przez asolt ; 08-08-2022 o 18:58

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.121
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR PRO Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Jakies uzasadnienie, chodzi o stodołę a nie o 50 lat. Owszem zakres temperatur dla podłogówki jest nieco za duzy ale z drugiej strony nie niemozliwy dla wspolczesnych domów.
    W wielu obliczeniach róznica temperatur dla -20 oC waha sie granicach 5 oC. Troche zanizono temperaturę pod sufitem. Nawet jakby zaktualizowano te wykresy kształt i nachylenie tych krzywych niewiele by sie zmieniło. Kontestacja ich wiarygodnosci nic nie da, to ze te wykresy nie za bardzo pasują do Twojej narracji to fakt.
    Jezeli nasz nowsze wykresy daj je tutaj albo podaj linka, ale na tym nie liczył.
    Czyli przy grzejnikach temperatura przy podłodze 15 oC a pod sufitem 23 oC jest Twoim zdaniem ok?
    No to nie mamy o czym rozmawiać...
    Powtórzę tylko: Jeśli posiadamy ciepły dom, w którym wszystkie przegrody tj. posadzka, ściany i sufit dobrze akumulują ciepło, wówczas różnica temperatury powietrza w różnych częściach pomieszczenia wynosi praktycznie ZERO.
    Ostatnio edytowane przez boguslaw ; 08-08-2022 o 19:58
    Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona - Albert Einstein
    Multi multa sciunt, nemo omnia - Wielu wie dużo, nikt wszystkiego.

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.121
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR PRO Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    (...) Co do zawartosci tlenu i komfortu z tym zwiazanego to nie wiem dlaczego uwazasz ze inni tej wiedzy nie posiadają. Takie załozenie apriori "ja wiem wszystko albo prawie wszystko a inni mało co" z czego wynika?. (...)
    Nie kwestionuję Twojej wiedzy, dlatego napisałem: cyt." Mała dygresja. Jak piszesz, siedzisz mocno w wentylacji. Może o tym wiesz lecz jak nie to podpowiem."
    Po prostu nie zauważyłem, by ktoś podejmował ten temat a dla dobrego samopoczucia we WŁASNYM DOMU jest on kardynalnie ważny! O ogromnej różnicy w powinowactwie tlenu, tlenku i dwutlenku węgla do hemoglobiny wiedzą jedynie medycy, którzy nie przespali tej lekcji i ... obsługa komór hiperbarycznych.

    Zalecasz posiadanie czujnika tlenu?
    Ostatnio edytowane przez boguslaw ; 08-08-2022 o 20:00
    Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona - Albert Einstein
    Multi multa sciunt, nemo omnia - Wielu wie dużo, nikt wszystkiego.

  16. #16

    Domyślnie

    Zacznij czytać inne forum boguslaw - najlepiej takie gdzie nie zmieniają praw fizyki. Sporo zacytowałeś tu bzdur, ale żeby uświadomić Ci jakich, to dwa przykłady, "pierwsze z brzegu":

    Cytat Napisał boguslaw Zobacz post
    ...Temperaturę wnętrza domu stabilizują wszystkie przegrody oraz elementy jego wyposażenia a nie wyłącznie posadzka z zatopionymi w niej rurkami. Wręcz przeciwnie – betonowa posadzka bez rurek będzie stabilizować temperaturę wnętrza skuteczniej, gdyż nie ma w niej plastikowych wstawek i innych akcesoriów o niskiej pojemności cieplnej czy wręcz izolatorów.
    Sugerujesz, że osoby posiadające podłogówkę spuszczają z niej wodę? Jeżeli nie, to sprawdź sobie pojemność cieplną wody i betonu i się nie kompromituj...


    Cytat Napisał boguslaw Zobacz post
    I dalej… Zadajemy temperaturę wnętrza np. 22 oC. Czy po osiągnięciu zadanej temperatury podłoga przestanie grzać jak twierdzą niektórzy? NIEPRAWDA. Przestanie grzać dopiero wówczas, gdy cała nadwyżka ciepła z jej głębszych warstw zostanie całkowicie oddana wnętrzu.
    Nieprawda, że "NIEPRAWDA" - tutaj już nieco trudniej, bo musisz zrozumieć prawo Stefana-Boltzmanna https://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_Stefana-Boltzmanna . Wtedy może zrozumiesz, dlaczego podłogówka jest SAMOREGULUJĄCA - zrobi się chłodniej w pomieszczeniu, podłogówka automatycznie zacznie wypromieniowywać więcej energii. W praktyce, z uwagi na powyższe, jest też całkiem sterowalna, chyba, że ktoś chce zmieniać sobie temperaturę kilka razy na dobę.

    Rozumiem, że sprzedajesz kalafiory, ale trochę rzetelności trzeba zachować, bo inżynierowi się nóż w kieszeni otwiera...

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał boguslaw Zobacz post
    Czyli przy grzejnikach temperatura przy podłodze 15 oC a pod sufitem 23 oC jest Twoim zdaniem ok?
    No to nie mamy o czym rozmawiać...
    Powtórzę tylko: Jeśli posiadamy ciepły dom, w którym wszystkie przegrody tj. posadzka, ściany i sufit dobrze akumulują ciepło, wówczas różnica temperatury powietrza w różnych częściach pomieszczenia wynosi praktycznie ZERO.
    Nie jest ok, dlatego napisałem ze wykresy mozna by zaktualizowac, a własciwie stworzyc zestaw wykresów w zakresach obciązen cieplnych. Kwestia jak duzo tych zakresów to do ustalenia. Nie wszystkie nowo budowane domy mają podobne parametry, są bliskie pasywnyma na drugim biegunie znacznie przekraczające normy wg aktualnych WT a dopuszczone do budowy dzięki oszustwu architektów. Dla nich wykresy będą sie rózniły, tak samo jak domów termomodernizowanych. Zakres termomodernizacji jest rózny a wyniki zwykle odbiegają znacznie od parametrów nowych domów. Co temperatury poszczegolnych przegród to na pewno sciany i stropy wewnętrzne będą miały temperaturę zblizona do temperatury powietrza, inne niekoniecznie a jezeli juz to raczej nizszą.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał boguslaw Zobacz post
    Nie kwestionuję Twojej wiedzy, dlatego napisałem: cyt." Mała dygresja. Jak piszesz, siedzisz mocno w wentylacji. Może o tym wiesz lecz jak nie to podpowiem."
    Po prostu nie zauważyłem, by ktoś podejmował ten temat a dla dobrego samopoczucia we WŁASNYM DOMU jest on kardynalnie ważny! O ogromnej różnicy w powinowactwie tlenu, tlenku i dwutlenku węgla do hemoglobiny wiedzą jedynie medycy, którzy nie przespali tej lekcji i ... obsługa komór hiperbarycznych.

    Zalecasz posiadanie czujnika tlenu?
    Najpierw niech inwestorzy sie przekonają do instalacji WM, bo czujnik zawartosci tlenu jest przy WG tak potrzebny jak kolokwialnie mówiąc dzwonek zajacowi podczas polowania.
    Oczywiscie ze nikt nie podejmował az tak szczegołowego rozwiniecia tematu tlenu, powinowactwa, hemoglobiny bo to nie forum medyczne, ale temat zawartosci tlenu i zwiazanej z tym wydajnosci wentylacji był podejmowany. Moze nie bezposrednio bo mowa była o zawartosci CO2, który tez ma wielki wpływ na komfort i samopoczucie. Jest jedno ale, przy naszych instalacjach domowych praktycznie niemozliwe jest ustalenie odpowiednich proporcji O, CO2 w powietrzu nawiewanym, mozemy dązyc jedynie składu powietrza takiego jaki jest na zewnątrz. Tylko tyle i az tyle.

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.121
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR PRO Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE

    Domyślnie

    Cytat Napisał firmer Zobacz post
    (...) Sugerujesz, że osoby posiadające podłogówkę spuszczają z niej wodę? Jeżeli nie, to sprawdź sobie pojemność cieplną wody i betonu i się nie kompromituj...
    Hue, hue, hue... To spuszczanie wody to skąd wytrzasnąłęś???
    Fakt. Powinienen dodać: "tej samej grubości posadzka betonowa". Zatem jeszcze raz: tej samej grubości posadzka betonowa jak posadzka z ogrzewaniem podłogowym, będzie stabilizować temperaturę wnętrza skuteczniej, gdyż nie ma w niej plastikowych wstawek i innych akcesoriów o niskiej pojemności cieplnej czy wręcz izolatorów. Jeśli posiadamy dom, w którym wszystkie przegrody tj. posadzka, ściany i sufit dobrze akumulują ciepło, to wszystkie one a nie tylko posadzka, biorą udział w stabilizacji temperatury wnętrza, czytaj w samoregulacji temperatury pomieszczenia. Wystarczy?
    Przy spadku temperatury wnętrza, bardziej nagrzane niż pozostałe przegrody warstwy podkładu posadzki podłogówki będą nagrzewać jej powierzchnię tak długo, aż ten nagromadzony nadmiar ciepła zostanie wyemitowany czy tego chcemy czy nie... Ewidentna strata ciepła. Wystarczy?
    Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona - Albert Einstein
    Multi multa sciunt, nemo omnia - Wielu wie dużo, nikt wszystkiego.

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.121
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR PRO Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Nie jest ok, dlatego napisałem ze wykresy mozna by zaktualizowac, a własciwie stworzyc zestaw wykresów w zakresach obciązen cieplnych. Kwestia jak duzo tych zakresów to do ustalenia. Nie wszystkie nowo budowane domy mają podobne parametry, są bliskie pasywnyma na drugim biegunie znacznie przekraczające normy wg aktualnych WT a dopuszczone do budowy dzięki oszustwu architektów. Dla nich wykresy będą sie rózniły, tak samo jak domów termomodernizowanych. Zakres termomodernizacji jest rózny a wyniki zwykle odbiegają znacznie od parametrów nowych domów. Co temperatury poszczegolnych przegród to na pewno sciany i stropy wewnętrzne będą miały temperaturę zblizona do temperatury powietrza, inne niekoniecznie a jezeli juz to raczej nizszą.
    Cały czas mamy na myśli domy normowe a nie budynki o naciąganych, wątpliwych parametrach.
    Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona - Albert Einstein
    Multi multa sciunt, nemo omnia - Wielu wie dużo, nikt wszystkiego.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony