dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie Zbrojenie dekla studni retencyjnej

    Witam szanownych kolegów.
    Chciałbym zaczerpnąć rady w sprawie zbrojenia płyty z betonu. W mojej piwnicy zrobiłem studnie z uwagi na to, iż jest to teren okolic kopalni odkrywkowej. W okolicy kilkuset metrów działa system odwodnienia powierzchniowego co skutecznie obniża poziom wód gruntowych i wpływa na ogólne wysuszenie terenu. Aby zabezpieczyć się na przyszłościowe wyłączenie systemu, postanowiłem w piwnicy wykopać studnie prostokątną 1,5x2m aby zbierać pojawiająca się w przyszłości wodę. Jak powinno wyglądać zbrojenie takiego dekla? W jakim rozstawie powinny być pręty zbrojeniowe i grubość płyty.
    Ostatnio edytowane przez Pawel7991 ; 16-07-2022 o 15:51

  2. #2

    Domyślnie

    Dekiel... Czyli coś co można zdjąć, czyli załóżmy 150 kg ( i to silnych) więc grubość dekla to 2 cm, a zatem nie możliwe do wykonani.
    To jak? Dekiel? Czy płyta stropowa z dziurą na właz? Jak płyta to grubość 10 cmz siatką o maksymalnych oczkach jeśli nie obciążona będzie

  3. #3

    Domyślnie

    Nie, miałem na myśli płytę stropową z dziurą na właz. Grubość 10cm będzie wystarczająca? Jaki rozstaw drutów (oczek)?

    Obciążona nie będzie ale chciałbym żeby można było przejść po tym bez ryzyka popękania.

  4. #4

    Domyślnie

    maksymalnie to 25 cm oczko, Tam wyłaz zajmie sporo miejsca to musisz dozbroić , utrzymuj zasadę ile pretów przecinasz tyle dokładasz z boku. To nie jest duży element to zrób oczka gęściej np.15 cm. Jeżeli lejesz z betoniarki to zrób zbrojenie po staremu czyli grubość 12 cm i oczka co 14 cm

  5. #5

    Domyślnie

    Właz owszem zajmuje sporo miejsca ale "gniazdo" na niego będzie wykonane z kątownika 50x50x5 i planuje dospawać go do zbrojenia i szalować.
    Grubość więc 12cm i oczka co 15cm? Drut fi12mm
    Zbrojenie umieścić na środku płyty?

    Beton leję z betoniarki ale proporcje na B20 z dodatkiem kruszywa.

  6. #6

    Domyślnie

    Zbrojenie dołem na podkładkach czy tam kamieniach 2,5-3cm, kierunek który najpierw w tym wypadku bez znaczenia. Kątownik zrób z wąsami i przykręć go do szalunku, nie spawaj nie ma potrzeby, a tylko ułatwi sprawę dla rdzy. Dodaj szkło wodne sodowe do betonu uszczelni ci beton

  7. #7

    Domyślnie

    Dziękuję za rady.
    Tak to wygląda teraz.
    https://www.fotosik.pl/zdjecie/44e6458e904be8cb

    A jeszcze się zapytam o podpieranie szalunków, w jakiej bezpiecznej odległości umieszcza się stemple?

  8. #8

    Domyślnie

    Zależy jakie rygle (pasy) , możesz zrobić dwie deski na płask łatwiej robić stemple co 75 cm, jak na sztorc to max 90 cm, u ciebie przy tym wymiarze to wstaw 3 stemple na szerokości w 3 lub 4 rzędach, zależy od sposobu szalowania. Używaj na poszycie drobnych desek abyś łatwo je wyjął przez otwór.
    W szalowaniu pomaga wiedza ile waży metr kwadratowy stropu i wyobraźnia, u ciebie to 300 kg, więc na 12 stempli przypada średnio 75 kg czyli całe nic ( skrajne mniej, środkowe więcej, i wiadomo gdzie wstawiać solidne stemple a gdzie byle jakie)

  9. #9

    Domyślnie

    Dziękuje serdecznie, będę się do tego stosował.
    Czy porady dot. zbrojenia można zastosować do zbrojenia stropu takiej piwnicy? Docelowo, będzie podzielona na cztery pomieszczenia ścianami betonowymi.

  10. #10

    Domyślnie

    Z grubsza tak, zależy jakie obciążenia rozpiętości, co nad piwnicą

  11. #11

    Domyślnie

    Piwnica ma 7x5m, ściana działowa (betonowa) dzieli budynek na trzy pomieszczenia (w poprzek i wzdłuż), na środku wylałem filar zbrojony belką (cztery pręty 12mm). Chcę wylać na to strop z jedną belką tam gdzie filar.

    Na stropie planuje budynek gospodarczy z jedną ścianą (w osi z jedną ścianą w piwnicy), mały komin z cegły, meble czyli zwykle obciążenie jak w domku użytkowym. Nie planuje drugiego stropu.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony