dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1

    Domyślnie Utwardzenie drogi wewnętrznej

    Dzień dobry,
    Mam pytanie odnośnie dzielenia kosztów utwardzenia drogi dojazdowej.
    Otóż jestem współwłaścicielem wewnętrznej drogi dojazdowej. Droga prowadzi do 6 działek ,które usytuowane są jedna za drugą. Co za tym idzie właściciel pierwszej działki będzie teoretycznie korzystał tylko z początkowego odcinka drogi, chociaż w praktyce droga prowadzi do lasu więc niewykluczone, że będzie z niej kiedyś korzystał rekreacyjnie itp.
    I teraz moje pytanie jak powinny być sprawiedliwie podzielone koszty. Na równo za całą drogę na 6 właścicieli działek? Czy też każdy z właścicieli składa się tylko na fragment ,który prowadzi do jego działki ,a co za tym idzie ten ostatni za swój kawałek musi zapłacić sam a finansował wcześniejsze wiec poniesie największe koszta. Pozdrawiam i proszę o wskazówki.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Generalna zasada jest taka, że współwłaściciele ponoszą koszty utrzymania współwłasności proporcjonalnie do udziałów. To nie jest związane z korzystaniem z nieruchomości (to osobna kwestia). Nie możesz powiedzieć "Ja tu nie mieszkam, nie używam, wyjechałem - niech sobie zarasta". Płacisz dlatego, że to Twoja współwłasność, a nie że z niej korzystasz.

    KC
    Art. 207. Pożytki i inne przychody z rzeczy wspólnej przypadają współwłaścicielom w stosunku do wielkości udziałów; w takim samym stosunku współwłaściciele ponoszą wydatki i ciężary związane z rzeczą wspólną.

  3. #3

    Domyślnie

    Wszyscy po równo, nie ważne czy ktoś ma 1% a ktoś 90%. Nawet ten na rogu jesli ma udział choćby minimalny to powinien się dokładać. U nas też budowaliśmy drogę w 8 osob - masakra żeby wszystko dogadać, żeby wszyscy mieli kasę w jednym czasie i żeby zrobić tak żeby każdy się zgodził.... Kwestią jest płacenie za krawężniki jeśli je dajecie. Niby każdy powinien płacić za swoj odcinek bo jeden ma 50mb a drugi 5mb ale i tak sie zwykle konczy rownym podzialem bo ci co mają długie odcniki nie chcą płacić dużo, a ci co mają krótkie chcą mieć po prostu drogę i święty spokój.
    Ostatnio edytowane przez cactus ; 18-07-2022 o 07:45

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony