dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bartolomeooo

    Zarejestrowany
    Jun 2021
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    170

    Domyślnie styrobeton na chudziak

    Zalałem bardzo nierównego chudziaka... niedługo czas zakupu styropianu na posadzkę. Postanowiłem, że wcześniej wyrównam go styrobetonem - łatwiej będzie ułożyć styro i w ogóle będę wiedział jaką ilość muszę zakupić.

    Plan jest taki - zamontuję wypoziomowane prowadnice tynkarskie w gipsie budowlanym - w niektórych miejscach warstwa styrobetonu będzie bardzo mała - około 1 cm. Mieszankę będę robił pierwszy raz - 2 wiadra granulatu, 1 cementu i 1 wody (jeśli dobrze na forum przeczytałem). W dużym pomieszczeniu są już większe różnice więc pójdzie więcej styrobetonu - nawet 4-6 cm.

    Mam pytanie czy to ma sens? Bo nigdzie nie znalazłem informacji o minimalnej grubości takiej warstwy...? Czy muszę jakoś specjalnie zagruntować chudziaka czy wystarczy zlać wodą? W końcu to tylko warstwa wyrównująca.

  2. #2

    Domyślnie

    Jak masz robić warstwę 1cm to lepiej piachem, keramzytem czy granulatem zasyp.
    Przy więcej niż 4cm wylewka zaczyna mieć sens.

    Chociaż wydaje mi się że zwykła wyrównująca będzie lepszym rozwiązaniem - mniej popęka, niewiele drożej wyjdzie. A biorąc pod uwagę słabe właściwości izolacyjne styrobetonu większej różnicy w cieple nie będzie.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Ułóż styropian jak jest a poziomuj wylewką. Jak zrobisz tę dolewkę, to jak połączysz hydroizolację poziomą z wystającą spod ścian?

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bartolomeooo

    Zarejestrowany
    Jun 2021
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    170

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ułóż styropian jak jest a poziomuj wylewką. Jak zrobisz tę dolewkę, to jak połączysz hydroizolację poziomą z wystającą spod ścian?
    No ostatecznie to gdzieniegdzie wylałem wylewkę samopoziomującą, natomiast w salonie mam "górę" po środku więc zamierzam trzeć styropian żeby jakoś zrobić poziom.

    No właśnie cudziaka mam w zagłębieniu... więc izolację wystającą spod ścian mam wyżej. Nad nią zostanie 3 cm styropianu. Plan jest taki: Robię pierwszą warstwę styropianu tak żeby mieć poziom prawie w całym domu czyli w jednym pomieszczeniu daję 1 cm, w innym 5, w innych 3 cm styropianu, potem daję 8 cm styro (czy lepiej dwie warstwy po 4 cm?) i tu zrównam się z ostatnim bloczkiem fundamentowym więc na to dam folię i włożę ją (jak się będzie dało) pod izolacje wystającą spod ściany) i na to dam ostatnią warstwę styropianu (3 cm) tak, żeby też naszła na zakładkę na bloczek betonowy przy oknach balkonowych (a jest ich dość sporo). Będzie to grało...?

    Planuję kupić styropian grafitowy no bo będę miał małą grubość, średnio 12 cm a w salonie nawet do 6-8, a mam mieć ogrzewanie podłogowe. Rozumiem, że ten styropian grafitowy nie może być tylko wystawiony na bezpośrednie słońce? A w domu przez szyby okienne to słońce też będzie działało negatywnie czy nie?

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał bartolomeooo Zobacz post
    styropianu, potem daję 8 cm styro (czy lepiej dwie warstwy po 4 cm?) i tu zrównam się z ostatnim bloczkiem fundamentowym więc na to dam folię
    Kod:
    https://www.bdb.com.pl/wyklady-praktycznej-fizyki-budowli-optymalizacja-ocieplen-[36min]-wp109
    Suchy grunt ma co najmniej 2% wilgotności objętościowo. Więc chudziak i EPS ma z czego wciągać parę wodną. A zawilgocony EPS to gorsza lambda. Niestety, dokładnie producencie nie podają jaką lambdę osiąga ich produkt gdy jest wilgotny. Ale jak EPS dasz poniżej hydroizolacji, to wyrzucasz część pieniędzy bo będzie działał jak zawilgotnieje, to będzie działał jak cieńsza warstwa suchego.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bartolomeooo

    Zarejestrowany
    Jun 2021
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    170

    Domyślnie

    Rozumiem, szkoda że wcześniej tego gdzieś nie wyczytałem / nie usłyszałem od kierowników budowy... Niestety na zmiany za późno, bo zawsze lepsze te 12 cm mokrego niż 3 cm suchego.... chyba że na tą pierwszą warstwę (po 1,2,3 cm) styropianu dam folię i wywinę pod izolację wystającą ze ściany. Tym bardziej upewniam się, że lepiej kupić grafitowy. Pod chudziaka też dawałem folię, ale 100% szczelności to tam na pewno nie ma.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony