dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Question klimatyzacja - czy tak można?

    Witam Szanownych Państwa,

    gdy wróciłem z urlopu na początku lipca, zauważyłem, że moi sąsiedzi zainstalowali sobie klimatyzację. Nad wejściem do mieszkania wisi "wiatraczek" Mieszkamy na 11 piętrze w bloku z wielkiej płyty. Zastanawiam się, czy takie umiejscowienie "wiatraczka" jak na zdjęciu jest dopuszczalne.
    Mieszkają w głębi korytarza, za kratownicą, do najbliższego okna jest około 5 metrów.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20220702_142858.jpg
Wyświetleń:	145
Rozmiar:	88,2 KB
ID:	460030  

  2. #2

    Domyślnie

    Zainstalowali w części wspólnej budynku. To, że tam jest krata, nie oznacza że to jest ich własność. Wg. mnie, na 99% nie mają zgody wspólnoty, spółdzielni itp. Całe ciepłe powietrze będzie szło na korytarz.. Cały hałas jednostki zewnętrznej pozostanie na klatce.

    Zgłosić problem do administracji. Jak nie będzie reakcji, to do nadzoru budowlanego.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marek13 Zobacz post
    Zainstalowali w części wspólnej budynku. To, że tam jest krata, nie oznacza że to jest ich własność. Wg. mnie, na 99% nie mają zgody wspólnoty, spółdzielni itp. Całe ciepłe powietrze będzie szło na korytarz.. Cały hałas jednostki zewnętrznej pozostanie na klatce.

    Zgłosić problem do administracji. Jak nie będzie reakcji, to do nadzoru budowlanego.
    dzięki za odpowiedź.
    hałas (na który jestem aż do przesady wyczulony) na szczęście tłumią moje drzwi, natomiast gdy się je uchyli, dostaje się w twarz sauną.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Jak zaczną jeszcze grzać zimą, to będą chłodzić korytarz. Przyznam szczerze, że fantazja ludzi nie zna granic. A w tym przypadku także głupota instalatora...
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Jak zaczną jeszcze grzać zimą, to będą chłodzić korytarz. Przyznam szczerze, że fantazja ludzi nie zna granic. A w tym przypadku także głupota instalatora...
    Instalator za teki montaż powinien stracić licencję i prawo do wykonywania zawodu ..
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Ciekawe gdzie dali odpływ.
    Niektórzy, jak widać, idą na rympał.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  7. #7

    Domyślnie

    To jest samowolka. Przerabiałem u siebie temat ostatnio i z uwagi na zbyt mały balkon nie uzyskałem zgody na montaż jednostki zewnętrznej. Każda spółdzielnia ma wytyczne na podstawie których udziela lub nie zgody na montaż jednostki zewnętrznej. Zwykle musi być ona powieszona tak żeby jej górna krawędź nie wystawała poza obrys balkonu.
    Tak jak kolega wyżej napisał ciekawe gdzie zrobili odpływ skroplin....

  8. #8

    Domyślnie

    pewnie przekupili sąsiada darmową wodą i skropliny lądują u sąsiada w wannie.

  9. #9

    Domyślnie

    Było cicho, bo chyba sobie wyjechali, dzisiaj wrócili i choć temperatura za oknem znacznie spadła i nie ma już skwaru, to nadal się kręci.
    Mam wrażenie, że jakby zaczepy się poluzowały bo coś dziwnie tam trzeszczy. Słychać na poniższym nagraniu.

    https://youtube.com/shorts/SPLOygm017k?feature=share

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.551
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Nie ważne co trzeszczy. Idź to administracji czy spółdzielni. Mają to ściagnąć.

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.387

    Domyślnie

    1. Część wspólna - wymaga zgody
    2. Zaburza działanie wentylacji budynku (ryzyko pojawienia się pleśni)
    3. Pojemność powietrza w korytarzu jest bardzo mała, więc sprawność tej klimy jest bardzo niska, czyli sąsiedzi trochę bez sensu wydali pieniądze. Skoro jeszcze w miarę nowa niech puszczą urządzenie na olx
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał maaszak Zobacz post
    1. Część wspólna - wymaga zgody
    2. Zaburza działanie wentylacji budynku (ryzyko pojawienia się pleśni)
    3. Pojemność powietrza w korytarzu jest bardzo mała, więc sprawność tej klimy jest bardzo niska, czyli sąsiedzi trochę bez sensu wydali pieniądze. Skoro jeszcze w miarę nowa niech puszczą urządzenie na olx
    Ad. 1 - w tym przypadku to co najmniej dyskusyjne, czy to część wspólna. Definicja z Ustawy o własności lokali:
    2. Nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali.

    Skoro to jest za kratą i, jak rozumiem, tylko właściciele tego mieszkania tam mają dostęp, to służy wyłącznie im więc częścią wspólną nie jest. Ale zupełnie inaczej to wygląda, jeżeli tam jest spółdzielnia mieszkaniowa, a jeszcze inaczej gdy zarządza spółdzielnia ale już większość lokali jest wydzielona (a i to w uproszczeniu).

    Ad. 2. nie zaburza wentylacji, bo nie wymienia powietrza ze światem zewnętrznym. Wentylator w domu nie zaburza wentylacji (no, chyba, że bezpośrednio dmucha/wyciąga przy kratce wentylacyjnej).

    Ad. 3. Do chłodzenia różnie to bywa. Pamiętaj, że jeszcze jest wentylacja. A i tak na korytarzach w upały jest zazwyczaj dosyć chłodno, bo mają znikome zyski bytowe i słoneczne. Ale jak przyjdzie do grzania, to będą pompować do swojego mieszkania "darmowe" ciepło z ogrzewania korytarza i "wysysać" ciepło przez wychłodzony korytarz od sąsiadów... A właśnie, może oni tym CWU grzeją?

    Tak czy inaczej - spróbować z administracją warto. Może się okazać, że i klima, i krata znikną.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony