dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Zwiększenie mocy przyłączeniowej budynku a fotowoltaika

    Witam. Mam w tej chwili moc przyłączeniowa w budynku 10kW. Złożyłem wniosek o zwiększenie na 17kW w PGE i w związku z tym muszę przejść cały proces przyłączenia na nowo. Mam też fotowoltaike instalowana na starych zasadach. Czy po zwiększeniu mocy przyłączeniowej budynku mogą mnie wrzucić na nowe zasady fotowoltaika czy to nie ma związku? Pan w PGE twierdzi, że to są dwie różne sprawy i foto zostanie na starych zasadach. Natomiast znajomy elektryk mówi, że każdego po takich zmianach wrzucają na nowe zasady fotowoltaiki. Ma ktoś doświadczenie w tej kwestii?

  2. #2

    Domyślnie

    Status prosumenta na starych zasadach przypisany jest do punktu poboru energii (PPE), a tu nic się nie zmienia przy technicznych zabiegach takich jak np. zwiększenie mocy przyłączeniowej.

    Co to znaczy, że przechodzisz proces przyłączenia na nowo? Jeśli instalacja to umożliwia, to wystarczy tylko wymiana zabezpieczenia przedlicznikowego na odpowiednio większe. Jeśli nie, to trzeba ją dostosować. Prawdopodobnie dostaniesz też polecenie wyniesienia układu pomiarowego na zewnątrz, jeśli dotychczas był on w budynku.

  3. #3

    Domyślnie

    Tzn musiałem na nowo wystąpić o warunki przyłączenia itd, zabezpieczenie przedlicznikowe mam już wymienione na większe, muszę tylko na nowo podpisać umowę. Podobno tak to zawsze wygląda. Licznik dwukierunkowy mam od początku w tej skrzynce szarej przy posesji. Dzięki za odpowiedź

  4. #4

    Domyślnie

    Podłączam się ze swoim pytaniem w identycznej sytuacji jak autor wątku, ale pytanie mam inne.
    Mam fotowoltaikę plus 10kW moc przyłączeniowa. Szafka (ZK) na zewnątrz posesji, w niej zabezpieczenie 3x20A.
    Wystąpiłem z wnioskiem o zwiększenie mocy przyłączeniowej do 18kW.
    Otrzymałem z PGE warunki przyłączenia:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	warunki_forum.jpg
Wyświetleń:	174
Rozmiar:	100,0 KB
ID:	460738

    Próbuję ustalić, czy wymiana zabezpieczenia na 32A leży w mojej gestii (mój elektryk), czy zrobi to PGE?
    Próby kontaktu z PGE w celu wyjaśnienia tej (i innych kwestii) są nieskuteczne - infolinia odesłała mnie do osoby, która przygotowała warunki przyłączenia, a ta nie odbiera telefonu. Zapis w p. 2 warunków wydaje się mówić, że zabezpieczenie jest własnością PGE, zaś moja własność zaczyna się od zacisków za tym zabezpieczeniem w moją stronę. Czy dobrze ten zapis rozumiem? Kto więc wymienia zabezpieczenie?

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.109
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał MarekB2 Zobacz post
    Próbuję ustalić, czy wymiana zabezpieczenia na 32A leży w mojej gestii (mój elektryk), czy zrobi to PGE?
    Mi wymieniło PGE. Ale żeby zaplombować i wpisać do systemu, to chcieli kwit od elektryka, że instalacja wykonana prawidłowo (chociaż wcześniej dostali taki kwit, a jedyna zmiana to wymiana przez nich tego zabezpieczenia). I tenże elektryk zdziwił się, że to PGE wymieniło zabezpieczenie. Więc pewnie nie ma reguły (albo zmieniała się w czasie).

  6. #6

    Domyślnie

    Jeśli nie ma reguły to moje pytanie o to, kto ma wymienić zabezpieczenie u mnie jest tym bardziej zasadne.
    Pani na infolinii PGE powiedziała, że to ja wymieniam zabezpieczenie, ale przyciskana pytaniami wycofała się i podała numer telefonu do osoby, która przygotowała warunki przyłączenia (nikt nie odbiera połączeń).
    Może jeszcze ktoś podzieli się swoimi doświadczeniami, a może ktoś jest w stanie jednoznacznie zinterpretować zapisy Warunków przyłączenia.

  7. #7

    Domyślnie

    Na moje to wg punktu 5 i podpunktu 5.1 obstawiam, że powinno zrobić to PGE, bo Ty w "sieci" nie możesz grzebać.

  8. #8

    Domyślnie

    Słuszna uwaga, nie zwróciłem uwagi na ten punkt. Tak, czy inaczej niepewność pozostaje.

    W związku z moim wnioskiem PGE zalała mnie stertą papierów jakby to chodziło o przyłączenie zupełnie nowego obiektu, którego budowa jest dopiero w planach - ciężko się laikowi w tym połapać. M. in. jest harmonogram, w którym oczekują rzeczy zupełnie nieprzystających do sytuacji. Infolinia twierdzi, że to są standardowe rzeczy, no i jak pisałem wg infolinii ja powinienem wymienić zabezpieczenie sam.
    Kontaktu z osobą, która wie nie mogę nawiązać, więc grzebię w internecie. A tu jedni piszą, że zabezpieczenie wymieniali sami, inni że zakład energetyczny.
    Każdy nowy głos osoby doświadczonej w temacie mile widziany.

  9. #9

    Domyślnie

    Informacje końcowe o rozwoju sprawy, którą rozgrzebałem wcześniej, czyli kto ma wymienić zabezpieczenie w związku ze zwiększeniem mocy przyłączeniowej.
    W końcu udało mi się dodzwonić do osoby kompetentnej w PGE i dowiedziałem się, że to ja mam wymienić zabezpieczenie. Z czego to wynika? Otóż na umowie w prawym górnym rogu jest dodatkowy symbol UP-2 i na jego podstawie Pan z PGE wiedział, że to ja wymieniam zabezpieczenie. Oczywiście dla mnie jest to dalej magia.
    Ostatecznie wynająłem elektryka, który wykonał prace. Poza nowym zabezpieczeniem dokonał też dodatkowych przełączeń w szafce stwierdzając, że tak jak było to się teraz nie robi i PGE nie odbierze. Na koniec elektryk wypisał na formularzu PGE odpowiednie zgłoszenie, którego drugą część musiałem wypełnić ja. Zgłoszenie wysłałem do PGE i czekam na ciąg dalszy.

  10. #10
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    andreas21

    Zarejestrowany
    Dec 2022
    Skąd
    Kalisz
    Kod pocztowy
    62-800
    Posty
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał michcio0711 Zobacz post
    Status prosumenta na starych zasadach przypisany jest do punktu poboru energii (PPE), a tu nic się nie zmienia przy technicznych zabiegach takich jak np. zwiększenie mocy przyłączeniowej.

    Co to znaczy, że przechodzisz proces przyłączenia na nowo? Jeśli instalacja to umożliwia, to wystarczy tylko wymiana zabezpieczenia przedlicznikowego na odpowiednio większe. Jeśli nie, to trzeba ją dostosować. Prawdopodobnie dostaniesz też polecenie wyniesienia układu pomiarowego na zewnątrz, jeśli dotychczas był on w budynku.
    witam ja mam pytanie i proszę o podpowiedz posiadam fotowoltaikę o mocy 3,35 kw.jednofazowa chciałbym powiększyć o 5,5kw trójfazową czy muszę dołożyć paneli pozdrawiam

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony