dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Nowa123

    Zarejestrowany
    May 2021
    Skąd
    Lewin Brzeski
    Kod pocztowy
    49-340
    Posty
    38

    Domyślnie Co z tym gruntownaiem.

    Czeka nas malowanie ścian z nowymi tynkami gipsowymi.
    Czytam i czytam i jestem coraz bardziej skołowana.
    Jedni gruntują drudzy nie .Albo używają unigruntu z powodzeniem albo z katastrofą.
    Na tynki Cw nie trzeba niby gruntu wystarczy farba gruntującą .
    A na tynki gipsowe trzeba grunt.
    Ale jaki ?
    Zaraz posyppią się rady najlepiej grunt/ farba gruntująca do dedykowanej farby .
    A co gdy producent sam w sobie nie jest precyzyjny.
    Farba magnat .Taką wybrałam .Biała creative lateksowa matowa na ściany i sufity.
    Tynki gipsowe miękkie 4 tygodniowe ,chcemy poczekać jeszcze 2 tygodnie z malowaniem a w między czasie użyć osuszaczy .Bo tynk ma miejscami 7-8 % wilgotności.
    I teraz tak czytając instrukcje farby white creative producent pisze że jak najbardziej nadaje się na tynki gipsowe .
    "Podłoża luźno związane, mocno chłonne i skredowane zagruntować odpowiednim preparatem ACRYL-PUTZ®."
    I tu pytanie którym gu40,gp41,gr43?
    Mi wychodzi że gu40.
    I tu znów instrukcja że do tynków gipsowych najlepiej nierozcieńczony.A tu wszędzie czytam jak to grunty szklą powierzchnię i są później problemy.
    Więc myślę sięgnę po farby gruntujące ,od razu zaznaczam że śnieżki grunt nie biorę w ogóle pod uwagę z uwagi na problem z zapachem kocich sików w latach 2012-2017.
    No i magnat poszalał bo ma
    Magnat primer grunt ,Magnat grunt pod farby lateksowe i ceramiczne .
    Jak czytam to niby powinno się użyć Magnat grunt pod farby lateksowe i ceramiczne .Można rozcieńczyć woda do 10% jak bardzo chłonne podłoże ,no tynki gipsowe będą chłonne.Podłoża słabe wzmocnić gruntem Acryl Putz.No nowe tynki gipsowe nie są słabe ale chłonne .
    I teraz pytanie ,jeżeli ktoś dotarł do tego miejsca

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Nowa123

    Zarejestrowany
    May 2021
    Skąd
    Lewin Brzeski
    Kod pocztowy
    49-340
    Posty
    38

    Domyślnie

    I mi ucięło

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Nowa123

    Zarejestrowany
    May 2021
    Skąd
    Lewin Brzeski
    Kod pocztowy
    49-340
    Posty
    38

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nowa123 Zobacz post
    I mi ucięło

    Planuje szlifować ściany 220_240 papierem .potem zagruntować gu40 ale rozcieńczonym 1:1 ,następnie ubytki wypełnić .I co znów gruntować gu 40 czy od razu grunt pod farby lateksowe i ceramiczne.

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar PLC_00
    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    STCE
    Posty
    206

    Domyślnie

    Ja mam takie doświadczenia z tynkami gipsowymi i gruntem:

    1 pokój - przemyłem tylko ściany mydłem malarskim , na to farba gruntująca magnat (grunt pod farby ceramiczne i lateksowe) i farba docelowa. Inny kolor sufitu i ścian. Przy odcięciu miejscami zrywało farbę z taśmą malarską

    2 pokój - bez przemywania , przetarłem szczotką , na to farba gruntująca magnat i farba docelowa. Miejscami jak wyżej czyli farba odchodziła z taśmą. Taśma dobrej jakości ze słabym klejem - blue dolphin washi .

    Cały salon + kuchnia - całość gruntowana gruntem wodnym gu-40 ( rozcięczony 1:1) , na to farba gruntująca i farba docelowa. Jeden kolor bez taśmy wiec trudno stwierdzić co by się działo.

    3 pokój - grunt gu40(rozcieńczony 1:1) , farba gruntująca i na to farba docelowa - Dwa kolory. Odcięcie sufit - ściany. W jednym miejscu zerwało kawałeczek farby z taśmą.


    Moje wnioski :

    - Nawet jak tynk wygląda ok to i tak jest zapylony . Farba gruntująca tego nie zwiąże . Tam gdzie zerwało mi farbę z taśmą było widać tynk . A po przetarciu palcem tego miejsca był on biały ( od pyłu)
    - Kotłownię malowałem gu40 bez rozcieńczania. Widać w kilku miejscach zacieki po gruncie ale generalnie jest ok . Gu40 nie jest za zbyt mocny i myślę że rozcieńczanie go ( czego nie zaleca producent) było błędem z mojej strony. Przyklejając taśmę do ściany nie odrywa farby. Robiłem próby z różnymi taśmami jak farba wyschła.
    -Problemy z gruntem wodnym biorą się z tego iż stosujemyt zbyt mocny ( np nie rozcieńczony atlas unigrunt ) i może zeszklić powierzchnię oraz jest źle aplikowany t.j robimy dużo zacieków.

    Ja zrobił bym teraz:
    -Całość gu40 bez rozcieńczania , dobrze rozprowadzając , zwracając dokładnie uwagę na zacieki
    -Dalej farba gruntująca i farba docelowa. Oczywiście wszystko jednego producenta.


    Tam gdzie dałem grunt wodny farba dużo lepiej się trzyma ( tak jak powinna) . Tam gdzie nie ma gruntu gu40 czuję że będzie problem z kolejnym malowaniem.

  5. #5
    Internetowy rzecznik Fabryki Farb i Lakierów Śnieżka S.A Zapraszam do zadawania pytań na forum oraz przesyłania ich na adres [email protected] www.sniezka.pl

    Domyślnie

    Szanowni Państwo, aplikacja gruntu ujednolici podłoże i pozwoli „zebrać” ewentualne pozostałości pyłu. Rekomenduję odpylenie ścian, równomierne nałożenie cienkiej warstwy gruntu Acryl-Putz GU4, bez rozcieńczania, a następnie aplikację farby gruntującej i malowanie farbą nawierzchniową. Prace można najpierw przeprowadzić na jednym fragmencie ściany, żeby sprawdzić efekt końcowy.

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.934

    Domyślnie

    Ja od lat nie gruntuję tynków gipsowych jak i gładzi, tylko maluję farbą gruntującą po obmieceniu zmiotką. Taśmę zrywamy PRZED przyschnięciem farby i nie ma z tym żadnych problemów.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony