dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 68
  1. #1

    Domyślnie

    Czy ktoś z was spotkał się ze szprosami nakładanymi na okno z zewnątrz? Podobają mi się okna ze szprosami ale takimi prawdziwymi a nie wewnątrz szyb. Kiedyś widziałem taką nakładaną kratkę na okno. Wygląda jak standardowo podzielona szyba a do mycia mozna w każdej chwili zdjąć i umyć całą szybę.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZA DORADCZYNI OD SPRAW WSZELAKICH Avatar Majka
    Zarejestrowany
    Nov 2001
    Skąd
    Żbik
    Posty
    17.439
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    Prawdziwe szprosy są wtedy, jak faktycznie dzielą szybę na mniejsze "kawałki" Nakładaną kratkę na szybę robi wiele firm, nie będzie problemów z wyborem.

  3. #3

    Domyślnie

    W projekcie też mam okna ze szprosami.Widziałam takie szprosy drewniane na zewnątrz szyb - wygladały ładnie, ale nie wiem czy były zdejmowane (raczej nie).Byłby to fajny patent - znudzą się szprosy (lub wyjdą z mody) można je zlikwidować.Super!Jak ktoś zna producenta takich okien niech prześle namiary.

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWA DOBRA DUSZA I POMOCNA DŁOŃFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    EDZIA

    Zarejestrowany
    Apr 2002
    Posty
    6.228

    Domyślnie

    Widziałam koleżanka ma takie rozwiązanie i bardzo mi się podoba.
    Nie wiem tylko jak to wygląda cenowo i jak się sprawdzi w praktyce.
    Ewa

  5. #5

    Domyślnie

    Napewno szprosy o których mówisz ma w swojej ofercie firma NORWOOD, sprowadzająca okna z Norwegii, a która ma filie w kilku miastach w Polsce (więcej informacji na http://www.norwood.com.pl). Nie są tez bardzo drodzy (uprzedzam wątpliwości co do ceny, bo to sprowadzane z zagranicy ... itp.)
    Jeszcze jedna zaleta takich szprosów to jak chcesz masz szprosy, a jak nie chcesz to nie masz szprosów (nie tylko do mycia). Chociaż od razu uprzedzam, że okna maja oni troche nietypowe. Sami je oceńcie.

  6. #6

    Domyślnie

    Na pewno firma "Urzędowski" ma takowe w ofercie.
    Wygląda to jak typowy ramiak założony na ościeżnicę.
    Źle to nie wygląda i na pewno jest praktyczne, choć moja żonka powiedziała stanowczo nie - i jestem zmuszony zakupić typowy szpros konstrukcyjny.

  7. #7

    Domyślnie

    Na pewno firma "Urzędowski" ma takowe w ofercie.
    Wygląda to jak typowy ramiak założony na ościeżnicę.
    Źle to nie wygląda i na pewno jest praktyczne, choć moja żonka powiedziała stanowczo nie - i jestem zmuszony zakupić typowy szpros konstrukcyjny.

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    am

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    1.008
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    99

    Domyślnie

    Widziałem też u Gebauera i M&S.

    Mam dodatkowe pytanie w temacie.
    Mam okna różnej wielkości - w tym różnej wysokości. Czy jest jakiś "patent" na sensowne podzielenie okien w taki sposób, żeby z zewnątrz wygladało to sensownie?
    Niestety różnice w wymiarach okien są takie, że nie jestem w stanie przyjąć jednego modułu wysokości, który w zalezności od rodzaju okna zostałby powielony tyle razy żeby uzyskac wysokośc okna.
    Nie chcę sobie zepsuć widoku i raczej zrezygnuję ze szprosów, niz zastosuję pełna dowolność podziału dla róznych okien.

  9. #9

    Domyślnie

    Na pewno firma "Urzędowski" ma takowe w ofercie.
    Wygląda to jak typowy ramiak założony na ościeżnicę.
    Źle to nie wygląda i na pewno jest praktyczne, choć moja żonka powiedziała stanowczo nie - i jestem zmuszony zakupić typowy szpros konstrukcyjny.

  10. #10

    Domyślnie

    Mnie się też podobają okna ze szprosami, ale jak to potem źle się myje...

  11. #11
    Guest

    Domyślnie

    Mam okna ze szprosami. Są to szprosy wewnętrzne - wewnątrz szyby zespolonej. Na pewno nie ma kłopotu z myciem i wygladają dobrze. Co do kwestii podziału na ilość pól - zrobiłem dokładnie tak jak w projekcie.
    Dlatego nie rozumiem pytania o ilość pól: jeśli nie macie takich okien w projekcie, to raczej nie eksperymentujcie. Okno ze szprosami to bardzo silny akcent na elewacji. A jeśli architekt przewidział takie okna, to chyba wskazał jak powinny wygladać te szprosy.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    pchelek

    Zarejestrowany
    Aug 2002
    Posty
    2.634

    Domyślnie

    do am "okno ze szprosami to bardzo sulny akcent na elewacji' ZGADZAM się na 300%.
    Widziałem takie okna ze źle dobranymi szprosami [cienkimi jak patyczek] w oknach o szerokich ramach - wygląda to tragicznie. Na ogół jest tak w odtwarzaniu starych okien.
    Sprawdź dokładnie jak to będzie wyglądać na Twojej elewacji. Np. programem komputerowym lub wybież się na spacer po mieście oglądając różne okna.

  13. #13

    Domyślnie

    A ja czytałem w którymś z numerów specjalnych Muratora (chyba Okna i drzwi), że szprosy wewnątrzszybowe powodują wzrost współpczynnika izolacji termicznej. Co o tym sądzicie - czy warto się tym przejmować?

    Mi najbardziej podobają się właśnie szprosy wewnątrzszybowe i wolałbym pozostać przy swoim wyborze...

  14. #14

    Domyślnie

    Ja również mam takie szprosy jak w projekcie mimo iż w firmie w której zamawiałem okna namawiali mnie na inny układ. Podoba mi się tak jak mam.

  15. #15

    Domyślnie

    ja do swoich okien zamówiłem szprosy wewnątrz szybowe - a co do wzrostu współczynnika k - im więcej ramy na zewnątrz okna - czyli także szporosów - tym gorzej dla współczynnika k dla CAŁEGO okna - wszyscy wiedzą że zestawy 2szybowe mają teraz k=1,1 - ale mało kto pyta o k dla ramy okiennej - dla PCV wynosi ono nawet 1,4 - 1,6 - więc k dla okna przy dużej powieżchni ramy PCV jest o wiele wyższe niż 1,1 - reasumując - im więcej PCV na zewnątrz okna - tym współczynnik k rośnie - przemawia to właśnie za użyciem szporosów wewnątrzszybowych - lub ewentualnie kratki szporosowej od wewnątrz okna - słyszałem też że szprosy naklejane od zewnątrz lubią się odklejać - no i problem z myciem - przy szprosach masz szybę podzieloną na kilka mniejszych części...

  16. #16

    Domyślnie

    moja zona by powiedziala: "owszem ladne... ale sam je bedziesz myl" szprosy wygladaja ladnie ale chyba szyby do mycia nie sa zbyt wygodne. Pozdrawiam

  17. #17

    Domyślnie

    Polecalabym pewna ostroznosc, nawet jeseli w projekcie stoi na ile pol ma byc dzielona szyba.
    Niedawno zakladalissmy okna i troche z ostroznosci troche z powodu napietego budzetu postanowilismy nie brac od razu szprosow (chodzilo mi o wersje nakladana, drweniana m.in. z powodu mozliwosci zdjecia do mycia). Zylam sobie w przekonaniu, ze okna w naszym domu beda "duze jak w akwarium".
    Rezultat: po zamontowaniu okien nie mam juz watpliwosci - szprosow nie bedzie (i tym razem budzet nie ma z ta decyzja nic wspolnego).

  18. #18

    Domyślnie

    Mamy dość duże okna i postanowiliśmy troszkę je podzielić szprosami, ale nietypowo. Nie całe w kratkę, ale stosując raster 30x30 cm (tak wyszło najlepiej) widok w oknie jest mniej więcej taki, jak poniżej. Wygląda bardzo fajnie, nie przytłacza a szprosy są wewnątrzszybowe, więc z myciem nie będzie problemu.

    I I
    ---I-------I---
    I I
    I I
    I I
    I I
    ---I-------I---
    I I


    <font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Luśka dnia 2002-11-08 18:09 ]</font>

  19. #19

    Domyślnie

    Guzik! Nie wyszło tak, jak narysowałam bo komputer przekłamał! Więc opiszę: te pionowe kreski powinny iść tam, gdzie w linii jest przecięcie. Czyli w oknie jest 1 linia pozioma na górze i 1 na dole oraz w pionie jedna z lewej strony i jedna z prawej.

    <font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Luśka dnia 2002-11-08 18:11 ]</font>

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000)
    am

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    1.008
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    99

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedzi na moje pytanie. Rzeczywiście w projekcie nie mam przewidzianych szprosów. No i chyba tak zostanie.

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony