dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 5
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 96
  1. #21
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    882

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Taka, co pobiera powietrze z domu i nim ogrzewa wodę. Czyli wychładza pomieszczenie w którym stoi. Owszem, niektóre umożliwiają podpięcie rur i ciągnięcie powietrza z zewnątrz - ale wtedy w mrozy nie działają, bo nie potrafią pracować poniżej +7--7 w zależności od modelu (znaczy pracują - grzałką). Nuos które podajesz wyłącza sprężarkę poniżej -5.
    Takiego pytania jeszcze chyba nie było

    Jeśli pobierze ciepło z powietrza które zostało wytworzone przez CO to nie zrobi tego z COP3 ? Czyli zabiera nam z pomieszczenia 1kw i zamienia na 3kw "ciepłej wody" ?

  2. #22
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    882

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Dziś zrobiłem risercz - faktycznie są takie urządzenia tylko do CWU - cena od 5-10k. Czyli 5-10x więcej.
    Byłem świadom że są pompy do CO i OC+CWU. O tych tylko do CWU nie słyszałem wcześniej.
    Ktoś użytkuje taką?
    W wielu tematach sie udzielasz a nie słyszałeś o pompach do samego CWU ?

    Zgadzam sie z Kaizenem ( ale nie do końca ) ze taka pompa nie ma sensu. Ma sens tylko w przypadku gdy mamy CO które zimą podgrzewa wodę przy okazji grzejąc dom. A od wiosny do jesieni jak CO jest wyłączone pompa sobie grzeje wodę , tylko czy to sie zwróci skoro pompa jest efektywna tylko przez pół roku ?
    Ostatnio edytowane przez sito ; 29-07-2022 o 10:39

  3. #23
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał sito Zobacz post
    Jeśli pobierze ciepło z powietrza które zostało wytworzone przez CO to nie zrobi tego z COP3 ? Czyli zabiera nam z pomieszczenia 1kw i zamienia na 3kw "ciepłej wody" ?
    COP=3 oznacza, że 1kW zabieramy z gniazdka a 2 z powietrza/gruntu/wody.

    Przepompowując ciepło z kaloryfera przez powietrze do wody - zapłacisz tak samo za kWh wyciągniętą z kaloryfera jak i z gniazdka. Zwyczajnie musisz więcej mocy dostarczyć grzejnikowi.

  4. #24
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    882

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    COP=3 oznacza, że 1kW zabieramy z gniazdka a 2 z powietrza/gruntu/wody.

    Przepompowując ciepło z kaloryfera przez powietrze do wody - zapłacisz tak samo za kWh wyciągniętą z kaloryfera jak i z gniazdka. Zwyczajnie musisz więcej mocy dostarczyć grzejnikowi.
    Fakt, w przyrodzie nic nie ginie

    A jeśli CO też jest grzane pompą ciepła ?

  5. #25

    Domyślnie

    To po co wtedy PC do CWU, skoro PC do CO może CWU grzać?

  6. #26
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.447
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał sito Zobacz post
    W wielu tematach sie udzielasz a nie słyszałeś o pompach do samego CWU ?

    Zgadzam sie z Kaizenem ( ale nie do końca ) ze taka pompa nie ma sensu. Ma sens tylko w przypadku gdy mamy CO które zimą podgrzewa wodę przy okazji grzejąc dom. A od wiosny do jesieni jak CO jest wyłączone pompa sobie grzeje wodę , tylko czy to sie zwróci skoro pompa jest efektywna tylko przez pół roku ?
    Równie dobrze możesz napisać, że pompa do CO i CWU jest efektywna tylko przez pół roku grzejąc tylko CWU

    Ja sens tych pomp widzę w domach z bojlerami na zwykła grzałkę tudzież elektrycznymi przepływówkami. Interesuję się pompą Stiebel Eltron, która działa do -8 stopni, co stanowi 90 % okresu grzewczego (!!!) i 100% poza okresem grzewczym, oczywiście w Gdyni
    Jak ktoś ma dobrze ocieplony dom, to przy mocniejszej pompie (powiedzmy 3 kW) moze sobie pozwolić na grzanie tych 10% dni dodatkowo grzałką elektryczną. Zobacz takiego dropsa
    "Pompa ciepła KROMMLER typu powietrze/woda do CWU o mocy 3,6 kW"
    https://bojlersklep.pl/pl/p/Pompa-ci...2-cda9621fb23c

    Warunek: wodna podłogówka. Cena ok. 5000 zł. Do tego osprzęt, sterownik i zbiornik na CWU, no i podłogówka
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  7. #27
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    882

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    To po co wtedy PC do CWU, skoro PC do CO może CWU grzać?
    Nie chodzi o sens, tylko o matematykę , czyli czy coś "zyskamy" jeśli powietrze bedzie zagrzane przez pompę ciepła, a potem te powietrze zostanie przemielone przez drugą pompę do ogrzania wody

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Napisał sito Zobacz post
    Nie chodzi o sens, tylko o matematykę , czyli czy coś "zyskamy" jeśli powietrze bedzie zagrzane przez pompę ciepła, a potem te powietrze zostanie przemielone przez drugą pompę do ogrzania wody
    To mając 2 PC z COP = 3 w dużym uproszczeniu najpierw zużyjesz 1kWh żeby wygenerować 3kWh energii, a następnie znów 1kWh żeby wygenerować 3kWh odebrane z poprzednio wygenerowanej energii. Energia nie weźmie się znikąd

  9. #29
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał sito Zobacz post
    A jeśli CO też jest grzane pompą ciepła ?
    Możesz nawet przepuszczać przez grzejnik CWU z tej pompy. Efekt taki, że COP=1 będzie, bo całe wyprodukowane ciepło (to dodane) będzie pochodziło z gniazdka. Pierwsza zasada termodynamiki.

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Ja sens tych pomp widzę w domach z bojlerami na zwykła grzałkę tudzież elektrycznymi przepływówkami.
    Sens może mieć co najwyżej ekonomiczny. Bo w porównaniu do zwykłej grzałki w zasobniku ma same wady poza kosztami grzania. Jak ktoś przez ciepły okres roku potrzebuje 2000kWh ciepła do CWU i PC wyprodukuje je po 13gr/kWh zamiast 39gr/kWh to rocznie oszczędzimy 520zł. Kwestia ile za PC zapłacisz, ile będzie kosztował serwis i jak długo będzie działała. Oszczędności co najmniej wątpliwe i w konkurencji na co przeznaczyć kasę przegrywa z PV off grid do CWU. Dużo trwalsze, ciche i tańsze w utrzymaniu. A efekt podobny. A jak ktoś ma tak czy inaczej PV to jeszcze lepiej dołożyć paneli, niż kupować PC do CWU.

  10. #30
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.447
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Sens może mieć co najwyżej ekonomiczny. Bo w porównaniu do zwykłej grzałki w zasobniku ma same wady poza kosztami grzania. Jak ktoś przez ciepły okres roku potrzebuje 2000kWh ciepła do CWU i PC wyprodukuje je po 13gr/kWh zamiast 39gr/kWh to rocznie oszczędzimy 520zł. Kwestia ile za PC zapłacisz, ile będzie kosztował serwis i jak długo będzie działała. Oszczędności co najmniej wątpliwe i w konkurencji na co przeznaczyć kasę przegrywa z PV off grid do CWU. Dużo trwalsze, ciche i tańsze w utrzymaniu. A efekt podobny. A jak ktoś ma tak czy inaczej PV to jeszcze lepiej dołożyć paneli, niż kupować PC do CWU.
    Może PV do tego nie mieszajmy. Jak już myślałbym o układzie zbiornik z wężownicą + solary glikolowe + grzałka elektryczna kontra PC CWU + zbiornik (grzałka z PC jest wbudowana i sterowana jednym sterownikiem). PC jest cholernie cicha, zresztą co za różnica w piwnicy?

    Tak, mam taki dylemat, co taniej i lepiej. Na potrzeby CO Asolt wyliczył mi 1700 kWh rocznie, więc malutko jak na 113 m2 mieszkania. Odnośnie oszczędności, prąd raczej drastycznie zdrożeje, co moze zupełnie zmienić obecną kalkulację.
    Ostatnio edytowane przez Ratpaw ; 29-07-2022 o 11:30
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  11. #31

    Domyślnie

    Dokładnie tak. Czarujmy się ceną 39gr/kWh, bo taka z nami pozostanie na dłużej.

  12. #32
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    882

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Równie dobrze możesz napisać, że pompa do CO i CWU jest efektywna tylko przez pół roku grzejąc tylko CWU
    Pompa która grzeje CO i CWU działa do -20 powiedzmy , więc jakaś róznica jest . Ona może grzać CWU cały rok , a taka popierdółka o jakiej mowa za kilka tysięcy wymięka przy lekkim mrozie .

    Ja mam mega dylemat , mam podłogówkę , dom szkieleciak 86m i nie wiem dalej czym grzać a przeprowadzka na jesień do domu. Zacznę chyba od klimy w salonie skierowanej na korytarz z pokojami , a w nich chyba dam zwykłe grzejniki lub kupie zwykły kocioł elektryczny i puszcze podłogówkę tylko w nocy , w dzień dogrzewać bedzie klima i zyski . A do wody zwykły bojler puszczony też w nocy i dziennym okienku .

  13. #33
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.447
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał sito Zobacz post
    Pompa która grzeje CO i CWU działa do -20 powiedzmy , więc jakaś róznica jest . Ona może grzać CWU cały rok , a taka popierdółka o jakiej mowa za kilka tysięcy wymięka przy lekkim mrozie .
    Dlatego u mnie jest wydajny GWC, który podgrzeje powietrze powyżej zera zanim to wejdzie na "popierdółkę".

    Cytat Napisał sito Zobacz post
    Ja mam mega dylemat , mam podłogówkę , dom szkieleciak 86m i nie wiem dalej czym grzać a przeprowadzka na jesień do domu. Zacznę chyba od klimy w salonie skierowanej na korytarz z pokojami , a w nich chyba dam zwykłe grzejniki lub kupie zwykły kocioł elektryczny i puszcze podłogówkę tylko w nocy , w dzień dogrzewać bedzie klima i zyski . A do wody zwykły bojler puszczony też w nocy i dziennym okienku .
    Po co grzejniki? Bez sensu, kto dziś robi?

    Klima + wodna podłogówka, zasilana z bufora grzanego w taniej taryfie (tak samo jak CWU). Pytanie ile masz masy akumulującej w domu, jak duży bufor możesz zmieścić w kotłowni, czy przewidujesz PV, może solary, jakie obciążenie cieplne i zapotrzebowanie ma dom itd itp. Na Twoim miejscu też bym się nieco douczył, bo jak proponujesz pompę ciepła do pompy ciepła, to możesz się dać nabrać różnym instalatorom-szarlatanom
    Ostatnio edytowane przez Ratpaw ; 29-07-2022 o 11:53
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  14. #34
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    882

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Dlatego u mnie jest wydajny GWC, który podgrzeje powietrze powyżej zera zanim to wejdzie na "popierdółkę".


    Po co grzejniki? Bez sensu, kto dziś robi?

    Klima + wodna podłogówka, zasilana z bufora grzanego w taniej taryfie (tak samo jak CWU). Pytanie ile masz masy akumulującej w domu, jak duży bufor możesz zmieścić w kotłowni, czy przewidujesz PV, może solary, jakie obciążenie cieplne i zapotrzebowanie ma dom itd itp. Na Twoim miejscu też bym się nieco douczył, bo jak proponujesz pompę ciepła do pompy ciepła, to możesz się dać nabrać różnym instalatorom-szarlatanom
    Nie proponuje tylko zadaje pytanie.....

    Masy brak skoro dom szkieleciak.... 7cm wylewki
    Przy -20 potrzebuje niecałe 4kW
    W salonie jest koza 6kW
    Kotłownia ma 2,5 mkw
    PV biorę pod uwagę ale nie teraz bo czekam na przyłącze od Tauronu
    Biorę też pod uwage off grid do CWU plus grzanie wody w basenie w lato jak bedzie sie ta energia marnowała , zużywamy 10m wody miesięcznie, rodzina 2+1

  15. #35
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.447
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Malutka pompa ciepła. Ponoć Daikin ma 3 kW w swojej ofercie. Na największe mrozy dodatkowo koza. Uważaj jednak, aby sterownik dać poza zasięgiem działania kozy, bo po jej rozpaleniu pozostałe pomieszczenia będa niedogrzane (PC się wyłączy). Do tego zbiornik 200l z odpowiednią wężownicą.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  16. #36
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.745

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Dokładnie tak. Czarujmy się ceną 39gr/kWh, bo taka z nami pozostanie na dłużej.
    A mnie dali pod nos nową umowę i od września tego roku aż do września 2025 roku prąd ma kosztować 48 groszy .

  17. #37

    Domyślnie

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    A mnie dali pod nos nową umowę i od września tego roku aż do września 2025 roku prąd ma kosztować 48 groszy .
    Netto, czy brutto?

  18. #38
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.745

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Netto, czy brutto?
    Brutto .

  19. #39
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    882

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Malutka pompa ciepła. Ponoć Daikin ma 3 kW w swojej ofercie. Na największe mrozy dodatkowo koza. Uważaj jednak, aby sterownik dać poza zasięgiem działania kozy, bo po jej rozpaleniu pozostałe pomieszczenia będa niedogrzane (PC się wyłączy). Do tego zbiornik 200l z odpowiednią wężownicą.
    Bardziej 4kW lub nawet 5
    Taka 3kW przy -20 ile da mocy ? 1,5kW ?

  20. #40
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.447
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał sito Zobacz post
    Bardziej 4kW lub nawet 5
    Taka 3kW przy -20 ile da mocy ? 1,5kW ?
    Nie mam pojęcia, ale niektóre pompy ciepła potrafią trzymać moc w całym zakresie temperatur. Te -20 zobaczysz przez kilka lub kilkanaście dni w roku i wtedy pompa będzie musiała uruchomić grzałkę. Pompy lepiej nie przewymiarowywać.

    Pytanie, skąd Ty wziąłeś te 4 kW maksymalnego obciążenia
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

Strona 2 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony