dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie izolacja piwnic i drenaże

    witam, bo mam spory problem, bo nie wiem co robić, chodzi o izolację fundamentów domu typu "kostka" z początku lat 70 - tych.
    Wykonałem dużo telefonów, pisałem na różnych forach, przeprowadziłem wiele rozmów, m. in. było u mnie kilku fachowców w celach konsultacji ewentualnego wykonania w/w + drenaże i dalej nie wiem.
    Budynek nie posiada drenażu, jest posadowiony na terenie, gdzie kiedyś był staw, mokradła, a w latach 60 - tych wydzielono tu działki pod budowę, i jest tutaj budownictwo jednorodzinne, dom obok domu.
    Natomiast, wody w piwnicy brak, i wydaje mi się, że wilgoci też nie ma (nie tylko mi), a fundamenty głównie z betonu, od strony wewnętrznej jak dotykam ścianę, sypko jest, a nie mokro.
    I teraz, dom ma 10m x 10m, 1,5 ściany na około kostka granitowa, reszta ziemia, z projektu budynku wynika, że była robiona izolacja budynku podczas budowy, jakaś papa. W piwnicy widać w połowie wysokości ściany jest zawinięta jakby papa.
    Wody w piwnicy nie ma, chyba, że są potężne opady deszczu, a zdarza się to bardzo rzadko, mówiąc potężne opady deszczu, mam na myśli dwie powodzie błyskawiczne, które nawiedziły nasze okolice, w czerwcu 2020r. i w maju 2021r. - w krótkim czasie, potężna ulewa, cały nasz dom na około był w wodzie, studzienki kanalizacyjne nie nadążały z odpływem tej wody, a woda wpadała do domu również przez drzwi piwniczne zewnętrzne, które są usadowione poniżej gruntu.
    Ale poza tym, brak wody, nie zauważyłem problemu z wilgocią - ale jestem amatorem.
    Jest człowiek, który by się tego podjął, izolacja + drenaże, izolacja, tj. wykop aż do poziomu ław/gruntu/podłogi piwnicy, oczyszczenie, osuszenie, jakiś lepik, styrodur, folia kubełkowa + opaska drenażowa zasypana w całości żwirem na głębokość około 1,5 m.
    To wszystko koszt minimum 40 - 45 tys zł z materiałem (mają brać około 400 zł za metr bieżący tej roboty bez materiału, + nie wiadomo ile, bo zniszczenie ułożonej już kostki + ponowne jej ułożenie, do tego wynajem na 2 tyg. minikoparkę, wywóz ziemi z drenażu około 50 ton ziemi +- 15 ton, zakup tego żwiru w ilości 20 -30 ton, i pewnie inne koszta no i przeoranie ogródka od mamy - bo sprzęt ciężki i auto muszą wjechać na posesję. A też w przyszłym roku planujemy dom ocieplać i dlatego, ewentualna izolacja piwnic i drenaż musiałby być wcześniej zrobiony lub wcale i dlatego właśnie teraz bierzemy ją pod uwagę.

    Ale czy ta inwestycja będzie zasadna, bo nie ukrywam, nie chciałbym, żeby wydać około 40 tys zł tylko po to, żeby to było, skoro wody generalnie nie ma w piwnicy, a jest ona w przypadku potężnej ulewy, gdyż wtedy dochodzi do sytuacji, że ulicami płynie rzeka, studzienki nie nadążają wody pobierać, woda zbiera się na naszej działce i otacza cały dom, ziemia jest nasiąknięta i woda też przez ściany fundamentowe budynku znajduje sobie jakieś dziurki i też się nimi dostaje do domu oraz pewnie przez podłogę piwnicy zaczyna wyciskać wodę.

    Tylko, to jest bardzo rzadko, prawie nigdy, kojarzę właśnie 2020r,, 2021r, i 1997r. - powódź i od razu zaznaczam - sporo z tej wody też dostaje się drzwiami piwnicznymi - które są posadowione poniżej gruntu i okienkami piwnicy.

    Tu chodzi o to, czy ma to sens robić, ruszać te fundamenty, okopywać, bo, gdyby woda była w piwnicy, to zasadność jest, ale robienie tego w wyżej opisanej sytuacji ?

  2. #2

    Domyślnie

    Jak postawiony na mokradłach to w tamtych czasach robiono meliorację, dlatego wody niema. Ryzyko jest jak melioracja zostanie zniszczona, ale nie koniecznie bo mógł poziom wody spaść na stałe. Brałeś wielu fachowców, to sens pytania na forum żaden.
    Jak do tej pory nikt rozwiązania niskobudżetowego ci nie proponował to nie wiem od czego fachowcy byli

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej733 Zobacz post
    Jak postawiony na mokradłach to w tamtych czasach robiono meliorację, dlatego wody niema. Ryzyko jest jak melioracja zostanie zniszczona, ale nie koniecznie bo mógł poziom wody spaść na stałe. Brałeś wielu fachowców, to sens pytania na forum żaden.
    Jak do tej pory nikt rozwiązania niskobudżetowego ci nie proponował to nie wiem od czego fachowcy byli
    Andrzej, nie zrozumiałeś pytania, nie ma tutaj mowy o rozwiązaniu niskobudżetowym, a bardziej chodzi o to, czy ma sens robić tego co wyżej opisałem w warunkach, które opisałem, a zawsze lepiej skonsultować w wielu różnych źródłach i poznać różne opinie.

  4. #4

    Domyślnie

    Nie wiem co się stało połowy postu nie ma
    Wszystko się zgadza, pytasz o sens wydania 40 tys. Nie musisz, ociepl 50 cm pod ziemią, a jakby wody gruntowe wzrosły to wtedy zrobisz jak trzeba

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej733 Zobacz post
    Nie wiem co się stało połowy postu nie ma
    Wszystko się zgadza, pytasz o sens wydania 40 tys. Nie musisz, ociepl 50 cm pod ziemią, a jakby wody gruntowe wzrosły to wtedy zrobisz jak trzeba
    ale masz na myśli, wykopać aż do poziomu ław, dać folię kubełkową, wcześniej posmarować izohanem, a ocieplenie 50 cm pod ziemią ? Czy to samo, ale tylko 50 cm pod ziemią ?
    Jest problem z określeniem, jak to najłatwiej zrobić i najskuteczniej. Padła też propozycja sztywnym szlamem od wewnątrz metodą "wannową" oraz, żeby drenaży nie robić, bo może być większe ryzyko napływu wody do piwnicy.

  6. #6

    Domyślnie

    Już nie wiem czy chcesz izolować piwnicę czy nie? Do tej pory żyłeś bez i jak piszesz problemów nie było.
    Jak chcesz izolację to nie wiem jakim cudem tak tanio chcesz to zrobić 40 tys, to mało na taki zakres. Izolacja tylko od zewnątrz, od środka nie uda się. Jak woda przechodzi id spodu to najlepiej zapomnij o możliwości uszczelnienia

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej733 Zobacz post
    Już nie wiem czy chcesz izolować piwnicę czy nie? Do tej pory żyłeś bez i jak piszesz problemów nie było.
    Jak chcesz izolację to nie wiem jakim cudem tak tanio chcesz to zrobić 40 tys, to mało na taki zakres. Izolacja tylko od zewnątrz, od środka nie uda się. Jak woda przechodzi id spodu to najlepiej zapomnij o możliwości uszczelnienia
    Andrzej, za duży już mam mętlik z tymi izolacjami, każdy mówi co innego, ale to nie chodzi o to, czy ja chcę, czy nie, tylko tak jak wcześniej pisałem, potrzebuję kogoś, kto mi odpowie na pytanie, czy ja tego potrzebuję, czy to jest konieczne w moim przypadku.

    póki co, uzyskałem bardzo wiele różnych opinii, które są odmienne od siebie.

    a może Andrzej wydasz swoją opinię:

    dom z lat początek 70 - tych, podpiwniczony, typu kostka, podobno na terenach, gdzie stoi były kiedyś mokradła/woda, nie mam wody w piwnicy, chyba, jedynie woda pojawia się po potężnych opadach, a takie sytuacje miały miejsce z tego co kojarzę około 4-5 razy w ostatnich 40 latach, chcę ocieplać dom, stąd pomysł na izolację fundamentów przed jego ociepleniem, sądziłem, że to będzie dobry krok i niezbędny, konieczny, bo kiedy, jak nie teraz - przed ociepleniem domu.

    Ale, w końcu wody nie mam w piwnicy praktycznie nigdy, a do tego, poznałem zdanie kilku fachowców, gdzie jeden stwierdził, że on by tego nie robił na moim miejscu, bo w piwnicy jest sucho, i nie ma sensu tego ruszać, bo może być więcej strat niż pożytku, do tego drenaże mogą dopiero spowodować, że woda będzie w piwnicy, ewentualnie, żeby kiedyś tylko drenaże zrobić, ale nie przy samym murze piwnic, ale około 2-3 metry od murów piwnic zrobić opaskę na około domu, rury i zasypać żwirem, inna firma stwierdziła, że mogą to zrobić, opaskę drenażową na około domu przy murach i izolacja fundamentów piwnic, a studzienka z drenaży na około 3 metry głębokości z tyłu posesji, jeszcze inna ekipa też to mogą zrobić, drenaże + izolacja piwnic, ale dokładnie nie opisali pewnych kwestii, a inna firma, że w takim przypadku trzeba to zrobić tzw. "sztywnym szlamem", że tylko taka metoda będzie odpowiednia, a drenaże to nie zawsze są zalecane, a u mnie, drenaż może spowodować, że woda będzie w piwnicy - jest to opinia "na odległość" na podstawie zdjęć i opisu.

    Jedna ekipa odradziła to zrobić, pozostałe chcą to zrobić, każdy po swojemu.
    Sądziłem, że temat będzie znacznie prostszy, a tu się okazuje, że co fachowiec, to inne zdanie i każdy twierdzi, że jego metoda jest najlepsza, a każda inna metoda może zrodzić problemy.
    chciałem to zrobić, żeby mieć święty spokój, ale po tych różnych opiniach, ja wcale nie mam pewności, że poprawi się coś w moim domu, a może się okazać, że się pogorszy, czyli wydam kasę nie mając pewności, że wydam je na pożyteczny cel,a jak mam wywalić kasę w błoto i nie mieć pewności, czy to cokolwiek da, to lepiej wcale jej nie wydawać, a najlepiej przeznaczyć na cel, gdzie będę pewny, że będzie pozytywny skutek.

  8. #8

    Domyślnie

    Poproś o opinię techniczną, u mnie to koszt 1000 zł bez odkrywek

    Rozwieję mit o drenażu To nie gdybanie po prostu wiem co piszę. Drenaż nie służy do zbierania wody opadowej to jest aksjomat i innych stwierdzeń nawet nie należy brać pod uwagę. A reszta musi mieć uzasadnienie ekonomiczne a jak nie ekonomiczne to prestiżowe chociażby ( coś w rodzaju, rozmowy na grilu... A ja mam izolację piwnicy a wszyscy...uuuuu) , czy komfort użytkowania.
    Nie masz płyty na spodzie więc połączenie spodu ze ścianą nie jest sztywne a co A tym idzie uszczelnienie jest bardzo kłopotliwe, wykonanie izolacji ścian, przy pojawieniu się wody id dołu nic nie da.
    Wszystko musi współgrać, przykładowo robisz izolację od środka ale nie masz dobrej wentylacji piwnicy i już masz wilgoć w piwnicy.
    Sam musisz odpowiedzieć sobie jak chcesz poprawić to co masz? 3 razy na 40 lat, to jak zejdziesz do 2 razy na 40 lat to będzie dobrze? Czy do 1 raz? I ile zamierzasz żyć? 120 lat?.
    Na twoim miejscu nie jestem to nie wiem co chcesz, ja bym nie robił jak nie ma problemów z wilgocią od zewnątrz, ocieplił tylko warstwę cokołową.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony