dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 4
Pokaż wyniki od 61 do 71 z 71
  1. #61
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Dzeus86

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Komorów
    Kod pocztowy
    05-806
    Posty
    323

    Domyślnie

    Kaire, patrzac na twój post ja bym dopisał jeszcze:
    "elektryka? kto normalny kładzie przewody w domu? Tyle kabla, koszt kontaktow, elektryka, rozdzielnia, przełaczniki, kosztuje to pewnie z 100 000 PLN. Ja bym za to kupił 20 kontenerów świeczek i by mi jeszcze zostało!"

  2. #62
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaire Zobacz post
    Zobacz sobie 100m (uztkowe) nie zabudowy parterowki .... 2 lazienki , sypialnia , 2 pokoje , kotlownia , wiatrolap ...., Garderoba, salon kuchnia. To jakim cudem nie miesci sie tam 2 pokoje z mozliwiscia przerobki na 3 pokoje bez garderoby.... .. Ci co pisza ze 100m parterowki to malo chyba na oczy takich domow nie widzieli.... Dom z poddaszem tanszy ? Chyba 100m a taki z poddaszem to klitka...niemajaca sensu bo klatka schodowa zajmie ci.... Tanszy ? Bo fundamenty i dach ?....a lanie skosow , piony , schody to za darmo sa ?????? Same schody to 20 tysiecy ....skosy pewnie nastepne 20. Koszt ogrzewania ?...temperatura w lecie ?....w parterowce robisz kominek stropem pusczasz rury i masz do kazdego pomieszczenia....rekuoeracja ? A od kiedy to za darmo jest ?filtrow nikt nie wymienia ? Pradu nie zuzywa ? Pic dla naiwnych ..tak filtry to kilkaset zlotych rocznie. + Prad daje latwy rachunek. Nigdy sie nie wroci a jescze dolozysz....fotowoltaika ? Kiedy sie wroci wraz z pompa ciepla ? Za 50 lat ?............. Fajnie wygladaja rachunki po 2 tys rok. Tylko nikt nie pisze ze wydal na to 100tys. Ktore wroca sie za ?20,30 ,40 ,,50 lat ???.....jak bedzie zupelnie inna technologia. Czyli nigdy pieniadze wyrzucone w bloto. Takie cos zkladaja osoby ktore maja no limit budzet. I zakladaja by pozniej powiedz "mam" . Nikt kto patrzy na $ nie pcha sie w takie wynalazki bo to koszty ktore nigdy sie nie zwroca .
    O, matko! Ale się to czyta.... To po polsku?
    To są porady dla świeżaka jak budować?

    Koszt utrzymania rekuperacji: tak, za darmo nie jest, ale często możesz kupić rolkę tkaniny filtracyjnej (jak ja) za 50 zł. Dociąć i wymienić zabrudzone (można je także wyczyścić). Rolka starczy na 40 lat (gdyby wymieniać co roku). Prąd to 150-300 kwh rocznie. Zyskujesz - prawidłowo wentylowane pomieszczenia, brak grzybów, pleśni, za wysokiej lub zbyt niskiej wilgotności, lepszy sen. Za te 300 zł rocznie. Alternatywa? Komin też za darmo stawiasz? Obróbka blacharska, uszczelnienie za darmo? WM może wyjść już tylko 5 tys. zł więcej, a na wypasie 15 tys. więcej niż WG.
    Ostatnio edytowane przez Sativum ; 11-08-2022 o 12:46
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  3. #63
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    kamster188

    Zarejestrowany
    Oct 2022
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Posty
    4

    Domyślnie

    Jak już będziesz budował to dobrze weryfikuj wykonawców, bo Ci co robią od lat, są najgorsi, Popełniają mnóstwo błędów, i myślą że to jest dobrze, nie da się im przegadać, wiem po sobie..

  4. #64

    Domyślnie

    mnie zawsze zastanawiało dlaczego inwestorzy nie grodzą od razu działki docelowo tylko tymczasowo lub wcale? przecież to nawet bezpieczniej jest jak można zamknąć ją bramą na kłódkę i potencjalny złodziej materiałów ma już trudniej niż przy braku ogrodzenia lub tylko leśną siatką. Może ktoś zechce odpowiedzieć na to pytanie?

  5. #65

    Domyślnie

    Cytat Napisał flufy Zobacz post
    mnie zawsze zastanawiało dlaczego inwestorzy nie grodzą od razu działki docelowo tylko tymczasowo lub wcale? przecież to nawet bezpieczniej jest jak można zamknąć ją bramą na kłódkę i potencjalny złodziej materiałów ma już trudniej niż przy braku ogrodzenia lub tylko leśną siatką. Może ktoś zechce odpowiedzieć na to pytanie?
    Chodzi o pieniądze. Ogrodzenie to coś bez czego da się żyć dlatego tak samo jak zagospodarowanie terenu odkłada się to na potem żeby pieniędzy starczyło np na kuchnię.
    Dodatkowo na początku budowy nie wiesz na 100% jak będzie wyglądał ogród, jakie będą poziomy i jak do tego odnieść ogrodzenie. Znaczy część ludzi pewnie wie ale część nie i zostawiają ogrodzenie na koniec.

  6. #66
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Dzeus86

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Komorów
    Kod pocztowy
    05-806
    Posty
    323

    Domyślnie

    Mnie to zawsze zastanawiało czemu ludzie robia z miejsca ogrodzenie docelowe - jeszcze moze jak z zadnej strony nie ma sasiadow to ok - ograniczenie wydatkow gdyz tymczas na kazdy bok dzialki jednak cos wazy.
    Jezeli jednak widze jak ludzie robia z miejsca docelowe wykwintne ogrodzenie od frontu (gdyz reszta bokow to sasiedzi) to zawsze pakuja w nie duzo kasy, ktorej potem brakuje na etapie wykonczenia, a ekipy, w tym sprzet ciezki dewastuja je konkretnie.

  7. #67

    Domyślnie

    Docelowe ogrodzenie mogło by zostać uszkodzone podczas budowy, więc tymczasowe jest bardziej rozsądne
    REKLAMA NA FORUM JEST PŁATNA

  8. #68
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Paweł_GeoLBN

    Zarejestrowany
    Aug 2020
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-153
    Posty
    4

    Domyślnie

    Ogrodzenie tymczasowe można łatwo zdemontować, jeździć ciężkim sprzętem jak po rondzie w przypadku gdy działki obok i droga jest nieurządzona . Często zamiast manewrować w ciasnej bramie tak jest wygodniej i szybciej- a koparka zazwyczaj liczy $ od godziny. Unikniemy też uszkodzenia przęsła lub słupka podczas manewrowania dużym sprzętem.

  9. #69

    Domyślnie

    Moja rada - garaż to konieczność. Każdy z moich znajomych, kto zrezygnował z oszczędności, teraz żałuje. Nie musi być murowany ani w bryle budynku - aby tylko był. Tej zimy szczególnie to doceniam, bo jednak tego śniegu i mrozów było znacznie więcej niż w poprzednich latach.

  10. #70

    Domyślnie

    Jak w ogóle można nie mieć garażu? Warto podłączyć prąd budowlany czy lepiej kupić agregat? 7 kW wystarczy?
    Z tego co widzę to w miarę porządny agregat 3 fazowy o mocy całkowitej 7 kW to wydatek ok. 7 tys. Na 1 fazę ma moc ok. 3 kW. Można też kupić za 3 tys. zł ale nie wiem czy warto.

  11. #71
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    lepiej podłączyć
    nie patrz na kW, tylko na zabezpieczenie (ile amper na bezpieczniku). Prawie wszystko uciągnie na minimum, prócz pomp do tynku / posadzki etc.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

Strona 4 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony