dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 71
  1. #1

    Question Porady na start dla świeżaka, budowa domu ogólnie, wątpliwości

    Cześć,

    1. Mój aktualny status to:

    - działka budowlana 15a z drogą powiatową od północy i drogą gminną od zachodu;
    - wymiary to 28,5m od północy, 21,5m od południa i długość: 60m taki nieregularny kształt przypominający trapez;
    - mam złożony wniosek o przyłącze prądu do Tauron - procesuje się;
    - złożyłem wniosek o wydanie WT do wodociągów(brak kanalizacji);
    - miałem brać kredyt w tym roku na budowę no ale wszystko się ze***ło więc się wstrzymałem, ale 2023 lub 2024 chciałbym podejść ponownie do tematu.

    Zanim to zrobię chcę ten czas poświęcić na:

    a) przygotowanie działki pod budowę(tj. media, garaż, kupno podstawowych narzędzi etc.)
    b) ogrodzenie jej nawet tymczasowo(co już w zasadzie skończyłem)
    c) posadzenie jakiś roślinek

    2. Moim kolejnym krokiem będzie zakup projektu budowlanego i uzyskanie pozwolenia na budowę. I teraz moje przemyślenia na ten temat(być może błędne dlatego proszę o wyprowadzenie z błędu i konstruktywną krytykę):

    a) domy z poddaszem wg projektów np Archon wydają się być tańsze niż parterówki co przeczy informacjom, które można przeczytać np. na tym forum;
    b) do ogrzewania domu najlepszym rozwiązaniem będzie PC + pv;
    c) do pokrycia dachu najlepiej wybrać dachówkę ceramiczną(cementowa podobno pęka nawet od gradu(nagrzany dach jest kruchy))
    d) wydaje się, że szambo może być w wielu przypadkach(warunki gruntowe) lepsze niż POS;
    e) wydaje się, że najlepszym materiałem na ściany zewnętrzne i działówki to bloczek silikatowy(tylko czy 18cm na zew. da radę z ociepleniem 20cm?);
    f) WM konieczna, najlepiej z odzyskiem ciepła;

    3. Co widzę w swoim domu ~120m2:

    a) chyba parterówka
    b) kotłownia/pomieszczenie gospodarcze
    c) ogrzewanie PC
    d) WM z odzyskiem ciepła
    e) do pokrycia może blacha jednak? dach dwuspadowy
    f) 2 pokoje dla dzieci
    g) sypialnia z garderobą(może z prywatną łazienką)
    h) niewielkie biuro - gabinet(prowadzę JDG i potrzebny mi swój kąt)
    i) salon/jadalnia + kuchnia
    j) silkat 18cm + 20 cm styropian
    k) szambo 10m3
    l) taras na wschód i południe
    m) pv na końcu działki

    Mam chęć na projekt indywidualny, prosta bryła, bez udziwnień. Jakieś większe przeszklenia na południe, bez naroznych okien itp.

    Co moglibyście z własnego doświadczenia mi podpowiedzieć? Czego nie robić, co drogie, co nie warto a co warto dorzucić do moich przemyśleń i planów?

    Bardzo serdecznie dziękuję i pozdrawiam!

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    1. domy z poddaszem może i czasem są tańsze, ale za to parterówki wygodniejsze i mniej kłopotliwe z budowie. Ja mam mniej więcej te 120 m2 powierzchni mieszkalnej i nigdy bym w żadne poddasze nie poszedł, NIGDY!
    2. PC + PV + podłogówka, jak sądzę? No tak, tak się dziś buduje.
    3. Ceramiczna na pewno lepiej niż betonowa i moim zdaniem lepiej niż blachy. Znajomi, którzy weszli w blachę żałują, chyba, że nie mieli innego wyjścia (konstrukcja za słaba pod ceramikę).
    4. szambo trzeba opróżniać, co kosztuje sporo.
    5. nie rób tego błędu i nie zaczynaj budowy od wyboru materiału na ściany. Tak, 18 cm jest OK i "poradzi" sobie z 20 cm styropianu. Tylko skąd wziąłeś 20 cm?
    6. Na działówki minimum przyzwoitości to 12 cm silikatu.
    7. WM z odzyskiem ciepła jak najbardziej. Pomyśl też o odzysku wilgoci (wymiennik "entalpiczny")


    Mogę polecić maksymalne zejście z zapotrzebowaniem na ciepło, czyli jak najbliżej standardu pasywnego. Uważałbym też na przeszklenia od południa, bo może dochodzić przegrzania domu i konieczności klimatyzowania przez całe lato.

    Idź z tymi wymaganiami do architekta i nie napalaj się na jakiś gotowy projekt. Niech fachowiec działa.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  3. #3

    Domyślnie

    @Ratpaw

    Ad.2 Podłogówka oczywiście
    Ad.4 Tak liczę się z tym jest to do przemyślenia i przegadania z ogarniętą firmą instalatorską. Mam zrobioną opinię geotechniczną i generalnie szału nie ma jeśli chodzi o chłonność. Trzeba by chyba jakieś kopce rozsączające robić itp. No nie bedzie lekko z POS ale do rozważenia.
    Ad. 5 Wybacz ale tego nie rozumiem Nie wybierać materiału samemu w sensie? Czytałem, ze silikaty mają dużą pojemność cieplną i tłumienie dźwięków(a na tym mi dość zależy). A bo na różnych stronach z projektami jest napisane np: beton komórkowy + 20cm styropianu.
    Ad. 7 Oczywiście do rozważenia.

    Gotowy projekt z adaptacją etc. to jak tak wstępnie coś obczajałem to może wyjść i 10k PLN.
    Ostatnio edytowane przez XYS ; 22-07-2022 o 11:05

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Sam mam 18 cm silki i 30 cm styropianu grafitowego, ale też mam zlikwidowane wszystkie mostki termiczne. Tłumienie akustyczne jak najbardziej działa w silce - wrażenie jest niesamowite, wszyscy się dziwią jak u mnie jest cicho.

    Chcę tylko napisać, że przegroda zewnętrzna powinna być wyliczona (i jest w każdym projekcie).

    Jak możesz, to zaproponuj izolowaną płyte fundamentową - wtedy faktycznie zlikwidujesz mostki termiczne do ziemi. Projektanci często pukają się w czoło - po co płyta, skoro grunt nośny. Poszukaj informacji o takich izolowanych płytach.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  5. #5

    Domyślnie

    O płycie fundamentowej nieco czytałem, fajna sprawa. W sumie mój przyszły wykonawca robił takie rzeczy i "nie boi się". A jak wychodzą takie klasyczne ławy fundamentowe, później np. pustak szalunkowy/betonit a płyta cenowo? Chodzi mi o różnicę w %. Czy to będzie 5-10% więcej czy 50% więcej?

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Nie mam zielonego pojęcia jak to obecnie wygląda. Jedyny sens stosowania płyty na nośnym podłożu jest moim zdaniem jej pełna termoizolacja. I raczej to będzie kosztować
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał XYS Zobacz post
    Cześć,

    1. Mój aktualny status to:

    - działka budowlana 15a z drogą powiatową od północy i drogą gminną od zachodu;
    - wymiary to 28,5m od północy, 21,5m od południa i długość: 60m taki nieregularny kształt przypominający trapez;
    - mam złożony wniosek o przyłącze prądu do Tauron - procesuje się;
    - złożyłem wniosek o wydanie WT do wodociągów(brak kanalizacji);
    - miałem brać kredyt w tym roku na budowę no ale wszystko się ze***ło więc się wstrzymałem, ale 2023 lub 2024 chciałbym podejść ponownie do tematu.

    Zanim to zrobię chcę ten czas poświęcić na:

    a) przygotowanie działki pod budowę(tj. media, garaż, kupno podstawowych narzędzi etc.)
    b) ogrodzenie jej nawet tymczasowo(co już w zasadzie skończyłem)
    c) posadzenie jakiś roślinek
    Jest ok. Dodam:
    - ogarnięcie wody na działce
    - jak masz $, to możesz już szukać dobrych cen na materiał i go zwozić na działkę


    2. Moim kolejnym krokiem będzie zakup projektu budowlanego i uzyskanie pozwolenia na budowę. I teraz moje przemyślenia na ten temat(być może błędne dlatego proszę o wyprowadzenie z błędu i konstruktywną krytykę):

    a) domy z poddaszem wg projektów np Archon wydają się być tańsze niż parterówki co przeczy informacjom, które można przeczytać np. na tym forum;
    moja opinia do 150 m2 nie ma potrzeby iść w górę. Później koszt dachu i fundamentów znacznie wpływa na koszt budowy. Piętro znacznie komplikuje możliwość samodzielnego wykonania instalacji
    b) do ogrzewania domu najlepszym rozwiązaniem będzie PC + pv;
    i 100% niskotemperaturowe / płaszczyznowe ogrzewanie. To standard dla nowych budynków
    c) do pokrycia dachu najlepiej wybrać dachówkę ceramiczną(cementowa podobno pęka nawet od gradu(nagrzany dach jest kruchy))
    ceramika albo blacha. Jak PV to lepiej ceramika. Sam mam blachę na dachu i nie widzę z tym żadnego problemu. Nie ma też saznas na rozróżnienie co leży na dachu
    d) wydaje się, że szambo może być w wielu przypadkach(warunki gruntowe) lepsze niż POS;
    szambo jest bezobsługowe i tańsze w zakupie; POS droższe w zakupie, trzeba serwisować, używanie powinno być tańsze (ale tu nie mam doświadczenia)
    e) wydaje się, że najlepszym materiałem na ściany zewnętrzne i działówki to bloczek silikatowy(tylko czy 18cm na zew. da radę z ociepleniem 20cm?);
    sam mam silikat i sobie cenię - szczególnie w te upały; ceramika jest IMO najgorszym materiałem. Wybrałbym między bk lub silikat z wskazaniem na to drugie (jeśli sam nie będziesz murować)
    f) WM konieczna, najlepiej z odzyskiem ciepła;
    i wymiennikiem entalpicznym - odzyskiem wilgoci

    3. Co widzę w swoim domu ~120m2:

    a) chyba parterówka
    b) kotłownia/pomieszczenie gospodarcze
    c) ogrzewanie PC
    d) WM z odzyskiem ciepła
    e) do pokrycia może blacha jednak? dach dwuspadowy
    f) 2 pokoje dla dzieci
    g) sypialnia z garderobą(może z prywatną łazienką)
    h) niewielkie biuro - gabinet(prowadzę JDG i potrzebny mi swój kąt)
    i) salon/jadalnia + kuchnia
    j) silkat 18cm + 20 cm styropian
    k) szambo 10m3
    l) taras na wschód i południe
    uważałbym na to - jeśli nie chcesz mieć latem non stop zaciągniętych rolet zewnętrznych, to bez klimy nie wyrobisz
    m) pv na końcu działki

    Mam chęć na projekt indywidualny, prosta bryła, bez udziwnień. Jakieś większe przeszklenia na południe, bez naroznych okien itp.
    polecam projekty indywidualne. Cena porównywalna do gotowca + adaptacja. Rozpisz na kartce pomysł na dom i idź do projektanta. Warto szukać, bo rozstrzał cen ogromny

    Co moglibyście z własnego doświadczenia mi podpowiedzieć? Czego nie robić, co drogie, co nie warto a co warto dorzucić do moich przemyśleń i planów?

    Bardzo serdecznie dziękuję i pozdrawiam!
    w treści komentarze.
    Ogólnie kolega Ratpaw dobrze radzi.
    #Dobrze wykonana płyta fundamentowa powinna być lepsza od murowanego.
    #Grubość ścian zewn. obliczy konstruktor. 18 cm w parterze powinno być ok.
    #Warto pomyśleć nad 25 lub 30 cm styropianu grafitowego albo płyty wełny skalnej o podobnej grubości (ale wykonanie takiej elewacji będzie znacznie droższe).
    #Dach dwuspadowy to zauważalnie niższy koszt, łatwiejsze wykonanie (mniej błędów) i większa powierzchnia użyteczna.
    #Już na etapie projektu ważne by już założyć grubszą izolację podłogi (20 cm) + grubszą warstwę posadzki cementowej (10-15 cm).
    #Ogródek warto zrobić od strony południowej lub w osi Pn-Pd po wsch lub zach stronie działki. #Wyjście warto jednak zrobić z wschodu/zachodu, a elewację z oknami od str pd zasłonić wydłużoną połacią dachu lub markizą/zadaszeniem.
    #W domu zawsze jest za mało pomieszczeń gospodarczych, magazynów i schowków. Sugeruję zaplanować pod to jeszcze jedno lub dwa (np. spiżarkę) pomieszczenia. Jedno - pomieszczenie techniczne (reku, pompa, zbiornik etc.) drugie - narzędziownia i sprzęty ogrodowe, trzeci - czysty schowek na bombki, narty, rzeczy "przydasię", czwarty - spiżarka
    #osobiście uważam, że osobne pomieszczenie na rzeczy zwane garderobą to utrwalana pomyłka w projektach. Jedyne słuszne IMO rozwiązanie to duża przesuwna szafa.
    # dwie łazienki w domu lub łazienka/toaleta to must have
    #Warto też rozważyć zrobienie pralni osobno od łazienki
    Ostatnio edytowane przez Sativum ; 22-07-2022 o 12:02
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Tarasy dwa - jeden od północy/wschodu (na lato) i drugi od południa (na wiosnę i jesień)

  9. #9

    Domyślnie

    Dwie łazienki - oczywiście będą.
    Dach skłaniam się ku blasze
    Najgłębiej rozkminić muszę temat ławy funamentowe vs płyta.

    PV będzie na gruncie, przy końcu działki. Nie chcę tego na dachu

    Wiem też, że pasuje jednostkę zewnętrzną PC z daleka od sypialni posadowić.

    A co powiecie na okna? Chciałbym sporo przeszkleń ale nie chcę kupować jakiś mega drogich przesuwnych systemów. Jestem w stanie pójść w fixy + uchylno-rozwieralne okna.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Tarasy dwa - jeden od północy/wschodu (na lato) i drugi od południa (na wiosnę i jesień)
    Tak też myślałem, żeby dom był niejako "otoczony" tarasem od wschodu i na południe.

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał XYS Zobacz post
    A co powiecie na okna? Chciałbym sporo przeszkleń ale nie chcę kupować jakiś mega drogich przesuwnych systemów. Jestem w stanie pójść w fixy + uchylno-rozwieralne okna.
    Popieram, suwanki są nieszczelne i drogie. No ale za to okazałe
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Na 120 m2 ciężko będzie Ci zmieścić 2 pokoje dla dzieci, sypialnię z łazienką i garderobą oraz gabinet. Musisz trochę zejść z oczekiwań albo powiększyć metraż.

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    #W domu zawsze jest za mało pomieszczeń gospodarczych, magazynów i schowków.
    Zgadzam się w 100%

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Sugeruję zaplanować pod to jeszcze jedno lub dwa (np. spiżarkę) pomieszczenia. Jedno - pomieszczenie techniczne (reku, pompa, zbiornik etc.) drugie - narzędziownia i sprzęty ogrodowe, trzeci - czysty schowek na bombki, narty, rzeczy "przydasię", czwarty - spiżarka
    #osobiście uważam, że osobne pomieszczenie na rzeczy zwane garderobą to utrwalana pomyłka w projektach. Jedyne słuszne IMO rozwiązanie to duża przesuwna szafa.
    # dwie łazienki w domu lub łazienka/toaleta to must have
    #Warto też rozważyć zrobienie pralni osobno od łazienki
    Wszystko fajnie, tyko gdzie to wszystko zmieścić na 120m2? Na sprzęty ogrodowe lepiej się sprawdzi jakiś domek narzędziowy, na bombki i przydasie - powinno wystarczyć nieużytkowe poddasze. Do tego jakieś nieco większe pomieszczenie gospodarcze (8-10m2), na pompę, reku, zmiękczacz wody, odkurzacz centralny itp. służące jednocześnie za pralnię i suszarnię.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Popieram, suwanki są nieszczelne i drogie. No ale za to okazałe
    Mnie zależy żeby były dobre, szczelne i nie niszczyły cenowo mojego budżetu. Wiadomo nikt nie powie co będzie w 2024 ale na pewno nie będzie tak, że dobre HST będzie tańsze niż dobry fix z otwieraniem Podchodzę bardziej praktycznie i ekonomicznie niż pokazowo.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Na 120 m2 ciężko będzie Ci zmieścić 2 pokoje dla dzieci, sypialnię z łazienką i garderobą oraz gabinet. Musisz trochę zejść z oczekiwań albo powiększyć metraż.


    Zgadzam się w 100%


    Wszystko fajnie, tyko gdzie to wszystko zmieścić na 120m2? Na sprzęty ogrodowe lepiej się sprawdzi jakiś domek narzędziowy, na bombki i przydasie - powinno wystarczyć nieużytkowe poddasze. Do tego jakieś nieco większe pomieszczenie gospodarcze (8-10m2), na pompę, reku, zmiękczacz wody, odkurzacz centralny itp. służące jednocześnie za pralnię i suszarnię.
    Ogrodowe sprzęty będa w ogrodzie

    Sypialnia ostatecznie może być i bez łazienki.

    Na nieużytkowym poddaszu chcę trzymać cały pierdolnik pt. "przyda się" ale nie mam aktualnie aż tak dużo tego. Mieszczę się w niewielkiej piwnicy blokowej.

    Odkurzacza centralnego raczej nie będzie.

    Co do metrażu no to celuję tak w 120-130m2 ale na pewno nie więcej jeśli chodzi o parterówkę.

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał XYS Zobacz post
    Mnie zależy żeby były dobre, szczelne i nie niszczyły cenowo mojego budżetu. Wiadomo nikt nie powie co będzie w 2024 ale na pewno nie będzie tak, że dobre HST będzie tańsze niż dobry fix z otwieraniem Podchodzę bardziej praktycznie i ekonomicznie niż pokazowo.
    A co to jest dobry fix z otwieraniem?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    A co to jest dobry fix z otwieraniem?
    Skrót myślowy, chodzi mi o układ okna typu uchylno-rozwieralne <-> stałe <-> uchylno-rozwieralne

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał XYS Zobacz post
    Tak też myślałem, żeby dom był niejako "otoczony" tarasem od wschodu i na południe.
    Polecam. Mam taras od wschodu przysłonięty bryłą garażu od południa + zawija na część północno zachodnią (jest słońce gdybym chciał się opalać)

    Sam mam fixy, zwykłe oraz uchylno - przesuwne PSK po 7-10m2. Niestety HST to już kosmos i musiałbym dać +50k.
    Gdyby to zależało wyłącznie ode mnie to dałbym tylko fixy + wyjściowe PSK, a jak stać to HST.
    Jak nie chcesz wydawać dużo $, to fixy (mniej ramek) też dają niezły efekt.
    Ostatnio edytowane przez Sativum ; 22-07-2022 o 13:16
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał XYS Zobacz post
    Skrót myślowy, chodzi mi o układ okna typu uchylno-rozwieralne <-> stałe <-> uchylno-rozwieralne
    Mam podobny układ w oknie tarasowym i nic mi więcej nie potrzeba, a uzyskałem szczelność i bezproblemowość.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Polecam. Mam taras od wschodu przysłonięty bryłą garażu od południa + zawija na część północno zachodnią (jest słońce gdybym chciał się opalać)

    Sam mam fixy, zwykłe oraz uchylno - przesuwne PSK po 7-10m2. Niestety HST to już kosmos i musiałbym dać +50k.
    Gdyby to zależało wyłącznie ode mnie to dałbym tylko fixy + wyjściowe PSK, a jak stać to HST.
    PSK odradził mi architekt, bo po kilku latach potrafią się rozklekotać.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Na 120 m2 ciężko będzie Ci zmieścić 2 pokoje dla dzieci, sypialnię z łazienką i garderobą oraz gabinet. Musisz trochę zejść z oczekiwań albo powiększyć metraż.


    Zgadzam się w 100%


    Wszystko fajnie, tyko gdzie to wszystko zmieścić na 120m2? Na sprzęty ogrodowe lepiej się sprawdzi jakiś domek narzędziowy, na bombki i przydasie - powinno wystarczyć nieużytkowe poddasze. Do tego jakieś nieco większe pomieszczenie gospodarcze (8-10m2), na pompę, reku, zmiękczacz wody, odkurzacz centralny itp. służące jednocześnie za pralnię i suszarnię.
    Celna uwaga kolegi. Albo większy metraż (by pokoje nie miały po 9 m2) albo zejście z oczekiwań.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony