dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 4
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 71
  1. #21
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    PSK odradził mi architekt, bo po kilku latach potrafią się rozklekotać.
    Nasz lokalny wykonawca pokazał jak dbać o serwis, by trzymało parametry. Zobaczymy za kilka lat czy zdało egzamin.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  2. #22

    Domyślnie

    Właśnie o to chodzi, jak się buduję parter 100-120 i jeszcze chce się mieć wszystko to wychodzą potem blokowe pokoje, warto na to zwracać uwagę bo potem może być ścisk zębów, że mieszkam w domu a mam pokoje jak w bloku.

  3. #23
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał zeusik6 Zobacz post
    Właśnie o to chodzi, jak się buduję parter 100-120 i jeszcze chce się mieć wszystko to wychodzą potem blokowe pokoje, warto na to zwracać uwagę bo potem może być ścisk zębów, że mieszkam w domu a mam pokoje jak w bloku.
    miałem ten sam problem przy projektowaniu. Nijak nie chciał się zmieścić dodatkowy gabinet do zestawu 3 pokoi o sensownej powierzchni zabudowy na parterze, Przy 130 m2 i 2 pokój + salon może się zmieści...

    By było taniej, sprzęty ogrodowe lepiej dać do narzędziówki z drewna krytej gontem. Same narzędzia nie raz i nie dwa są potrzebne w domu, pod ręką. Gwarantuję, że i tak będziesz je trzymał w środku prędzej czy później. Praca z narzędziami w niskich temperaturach to też udręka, więc jak coś tam dłubiesz, to warto mieć do tego ogrzewane pomieszczenie.

    Jeszcze jedna ważna uwaga:
    # jeśli ma być tanio, to nie możesz budować garażu
    # jeśli ma być tanio nie robić balkonów
    # jeśli ma być tanio nie robić tarasów (na piętrze, jak i parterze)
    Ostatnio edytowane przez Sativum ; 22-07-2022 o 13:32
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  4. #24

    Domyślnie

    Wszystkie uwagi przetwarzam i sobie notuje.
    Nie wymieniłem ale oczywiście:
    - bez garażu
    - bez balkonów
    - taras tylko na ziemi

    Gabinet to dużo powiedziane. Biurko, okno, krzesło i regał mi wystarczy.

  5. #25
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał XYS Zobacz post
    Wszystkie uwagi przetwarzam i sobie notuje.
    Nie wymieniłem ale oczywiście:
    - bez garażu
    - bez balkonów
    - taras tylko na ziemi

    Gabinet to dużo powiedziane. Biurko, okno, krzesło i regał mi wystarczy.
    No i ile będzie miał metrów? 9m2 to chyba minimum, ale sugeruję dać 12 m2 i będzie robił za pokój gościnny dodatkowo w razie potrzeby. Ja tak mam u siebie.


    Taras też jest kosztownym wydatkiem, który większość nie wlicza w koszt budowy - podniecając się, że postawili dom za 400 tys. zł. Nie liczą przy tym właśnie np. tarasu.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  6. #26
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    No i ile będzie miał metrów? 9m2 to chyba minimum, ale sugeruję dać 12 m2 i będzie robił za pokój gościnny dodatkowo w razie potrzeby. Ja tak mam u siebie.
    Popieram, ja mam zrobione dokładnie tak samo plus dostawioną kanapę.

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Taras też jest kosztownym wydatkiem, który większość nie wlicza w koszt budowy - podniecając się, że postawili dom za 400 tys. zł. Nie liczą przy tym właśnie np. tarasu.
    Ja taras 25 m2 zrobiłem za 2500 zł
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Popieram, ja mam zrobione dokładnie tak samo plus dostawioną kanapę.
    Ten pokój może mieć nawet 6m2 - bez znaczenia byle było okno i mieściło się biurko + krzesło i regał zwykły. Tam nikt nie będzie wchodził ani spał

  8. #28
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał XYS Zobacz post
    c) posadzenie jakiś roślinek
    Z tym ostrożnie, bo wiele może nie przetrwać budowy.

    Cytat Napisał XYS Zobacz post
    a) domy z poddaszem wg projektów np Archon wydają się być tańsze niż parterówki co przeczy informacjom, które można przeczytać np. na tym forum;
    http://forum.muratordom.pl/entry.php?131454

    Cytat Napisał XYS Zobacz post
    b) do ogrzewania domu najlepszym rozwiązaniem będzie PC + pv;
    PV do ogrzewania wg dzisiejszych zasad rozliczania nie ma żadnego sensu. Jak już, to dobierz na potrzeby bytowe.

    http://forum.muratordom.pl/entry.php?131352
    https://forum.muratordom.pl/entry.php?132573
    https://forum.muratordom.pl/entry.php?132791
    https://forum.muratordom.pl/showthread.php?336803
    https://forum.muratordom.pl/entry.php?132709


    Cytat Napisał XYS Zobacz post
    d) wydaje się, że szambo może być w wielu przypadkach(warunki gruntowe) lepsze niż POS;
    Koszty dobrej POS zarówno montażu jak i utrzymania nie są takie niskie jak by się wydawało. Sprawdź dla przykładu, koszt wybrania osadu z POS w Twojej okolicy i częstotliwość. Do tego problemem będzie chwilowe nie korzystanie (np. wyjazd na wakacje) czy większe obciążenie i ryzyko, że coś padnie i zapchasz sobie rozsączanie nawet, jak teraz masz dobre warunki (a co będzie, jak się okaże, że wody przynajmniej okresowo wysoko podchodzą czy masz słabo przepuszczalny grunt).


    Cytat Napisał XYS Zobacz post
    e) wydaje się, że najlepszym materiałem na ściany zewnętrzne i działówki to bloczek silikatowy(tylko czy 18cm na zew. da radę z ociepleniem 20cm?);
    Silka ma spore grono miłośników na FM i dyskusji o tym było sporo.
    https://forum.muratordom.pl/entry.php?131813

    Cytat Napisał XYS Zobacz post
    f) WM konieczna, najlepiej z odzyskiem ciepła;
    Do wymogów dorzuć ERV i wentylatory EC.
    https://forum.muratordom.pl/entry.php?132087
    https://forum.muratordom.pl/entry.php?132520

    Cytat Napisał XYS Zobacz post
    a) chyba parterówka
    Pochyl się nad Arosa II.
    Ja bym zmienił dach na kopertowy. Poczytaj ten wątek
    Co do blachy - nie bez przyczyny producenci ukrywają warunki gwarancji. Zdobądź, przeczytaj - pewni odechce Ci się blachy. Bo są dwie opcje - albo tak jest skonstruowana, żeby pozbawić Cię gwarancji, bo problemy często wychodzą. Albo faktycznie na każdym etapie trzeba obchodzić się jak z jajkiem, co rok myć i robić zaprawki żeby przetrwała te kilkadziesiąt lat gwarancji.

    Cytat Napisał XYS Zobacz post
    Mam chęć na projekt indywidualny, prosta bryła, bez udziwnień. Jakieś większe przeszklenia na południe, bez naroznych okien itp.
    Zbierz oferty. Porównaj koszty. O wyższości gotowca z adaptacją nad indywidualnym (czy odwrotnie) była niejedna dyskusja.
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7687665

    Cytat Napisał XYS Zobacz post
    Co moglibyście z własnego doświadczenia mi podpowiedzieć? Czego nie robić, co drogie, co nie warto a co warto dorzucić do moich przemyśleń i planów?
    https://forum.muratordom.pl/entry.php?132580
    https://forum.muratordom.pl/entry.php?132798

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Ja taras 25 m2 zrobiłem za 2500 zł
    100zł/m2? To co to takiego? Ubita glina? U mnie brukarz brał 95zł/m2 za podbudowę i robociznę i to 4 lata temu. Do tego kostkę i transport trzeba doliczyć (a to chyba najtańszy taras).

  9. #29

    Domyślnie

    Może robił sam, może sam sobie nawiózł piachu. Nie każdy ma dwie lewe rączki zwłaszcza do robót które nie wymagają specjalnej wiedzy.

  10. #30
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał zeusik6 Zobacz post
    Może robił sam, może sam sobie nawiózł piachu. Nie każdy ma dwie lewe rączki zwłaszcza do robót które nie wymagają specjalnej wiedzy.
    Jak czyjaś praca jest warta 0zł to zapraszam do mnie. Znajdzie się co nieco do zrobienia. A jeżeli jest coś warta, to trzeba doliczyć do kosztów koszt pracy własnej.

  11. #31
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    100zł/m2? To co to takiego? Ubita glina? U mnie brukarz brał 95zł/m2 za podbudowę i robociznę i to 4 lata temu. Do tego kostkę i transport trzeba doliczyć (a to chyba najtańszy taras).
    Liczę materiały: bloczki betonowe na gruncie, kawałki papy, krawędziaki jako legary, kątowniki i kotwy do betonu, wkręty do drewna, wiaderko najtańszych gwoździ, farba do drewna nakładana na każdą deskę dwa razy. Pod tarasem folia budowlana. "Fartuch" z tych samych desek. Większość rzeczy już miałem albo musiałem trochę dokupić. Liczę to bez pracy własnej, ale już z zapłatą jakiemuś pracownikowi z łapanki. Po roku przemalowałem, co trwało ok. godziny.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  12. #32
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak czyjaś praca jest warta 0zł to zapraszam do mnie. Znajdzie się co nieco do zrobienia. A jeżeli jest coś warta, to trzeba doliczyć do kosztów koszt pracy własnej.
    Praca własna na swojej budowie to nie praca w sensie społecznym. Nie widzę powodu, żebym liczył pracę polegającą na np odkurzaniu za wartą 0 zł, ale u siebie przecież to robię i nie płacę. Tak wiem, czas to pieniądz, ale jest też coś takiego jak czas wolny - free time. Ile jest warta godzina we free time?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  13. #33
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Liczę materiały: bloczki betonowe na gruncie, kawałki papy, krawędziaki jako legary, kątowniki i kotwy do betonu, wkręty do drewna, wiaderko najtańszych gwoździ, farba do drewna nakładana na każdą deskę dwa razy.
    Łatwo sprawdzić, ile kosztują same deski tarasowe. A tu jeszcze farba... Na bogato. Jakaż to farba co pomalowanie 2 x z obydwu stron nie kosztuje sama 100zł/m2 tarasu?

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Ile jest warta godzina we free time?
    Tyle, ile na rynku jest warty ten czas u pracownika najemnego.

  14. #34
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Łatwo sprawdzić, ile kosztują same deski tarasowe. A tu jeszcze farba... Na bogato. Jakaż to farba co pomalowanie 2 x z obydwu stron nie kosztuje sama 100zł/m2 tarasu?
    Zwykłe deski sosnowe, a nie tam jakieś tarasowe. Malowałem z jednej 2x, pod spodem raz, przed położeniem. Farba jakaś z Castoramy czy Obi, taniocha, ale trzyma.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Tyle, ile na rynku jest warty ten czas u pracownika najemnego.
    Czyli co, do kosztów utrzymania domu doliczasz niańkę, sprzątaczkę, ogrodnika, firmę usługową sprzątającą podjazd, itd? Posiłki liczysz jak w dobrym hotelu czy w barze bistro?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  15. #35
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Zwykłe deski sosnowe, a nie tam jakieś tarasowe. Malowałem z jednej 2x, pod spodem raz, przed położeniem. Farba jakaś z Castoramy czy Obi, taniocha, ale trzyma.
    Bajki trzeba umić opowiadać. Farba na tarasie de gustibus. Ale jak tania, to pewnie nie farba. Ale po szczegółowości opisu widać, że nie przyłożyłeś się do tematu i oszczędności na wykonaniu pociągną wysokie koszty utrzymania i/lub małą trwałość i estetykę.

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Czyli co, do kosztów utrzymania domu doliczasz niańkę, sprzątaczkę, ogrodnika, firmę usługową sprzątającą podjazd, itd?
    A co, świadczysz te usługi za darmo? To, że sobie sam piwo uwarzę nie znaczy, że jest ono warte 2,6zł za butelkę.

  16. #36
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Bajki trzeba umić opowiadać. Farba na tarasie de gustibus. Ale jak tania, to pewnie nie farba. Ale po szczegółowości opisu widać, że nie przyłożyłeś się do tematu i oszczędności na wykonaniu pociągną wysokie koszty utrzymania i/lub małą trwałość i estetykę.
    Wysokich kosztów nie będzie, bo tylko przemalowanie. Taras jest zrobiony dość solidnie, ale i wystarczająco estetycznie. Od razu mówię, że to nie jest taras pod moim nowym domem, tylko w ogrodzie pod starym domem. Pasuje tam. U siebie zrobię na pewno estetyczniej.


    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A co, świadczysz te usługi za darmo? To, że sobie sam piwo uwarzę nie znaczy, że jest ono warte 2,6zł za butelkę.
    Do tego zmierzam: można świadczyć usługi samemu sobie? Sam sobie zrobiłem kolację, którą teraz jem.
    Ostatnio edytowane przez Ratpaw ; 23-07-2022 o 23:17
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  17. #37

    Domyślnie

    Do tego zmierzam: można świadczyć usługi samemu sobie? Sam sobie zrobiłem kolację, którą teraz jem.
    No i według Pana Kaizena powinienieś doliczyć sobie do rachunku obsługę własną bo kelner by wziął za to pieniądze. Ja w pracy własnej zamiast kosztów widzę oszczędności i zwyczajnie nie liczę tego jako koszt.

    Nadmienię, że naprawdę niektórzy czerpią przyjemność z własnej pracy i tego co tworzą, nie odczuwają tego jako środek przymusu czy pracy a samospełnienia. Gdyby było inaczej wszyscy by kupowali warzywa i owoce w sklepach, a często widać ogródki działkowe lub przydomowe są pełne warzyw czy roślin, zwyczajnie w świecie ktoś to lubi i lubi na to patrzeć jak rośnie.
    Ostatnio edytowane przez zeusik6 ; 24-07-2022 o 11:57

  18. #38
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał zeusik6 Zobacz post
    No i według Pana Kaizena powinienieś doliczyć sobie do rachunku obsługę własną bo kelner by wziął za to pieniądze. Ja w pracy własnej zamiast kosztów widzę oszczędności i zwyczajnie nie liczę tego jako koszt.
    Tym bardziej, że pewne rzeczy można wybudować w wolnym czasie. Np dziś robię porządki na strychu, układam, segreguję. Ile wynosi stawka za pracę w niedzielę? Oj, drogo mnie kosztuje ten dom, drogo
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  19. #39

    Domyślnie

    Cytat Napisał XYS Zobacz post

    ...

    b) do ogrzewania domu najlepszym rozwiązaniem będzie PC + pv;

    ...
    Przemyślałbym kwestię gruntowej PC. To trochę jak wybór pomiędzy płytą, a tradycyjnym fundamentem, ale ponieważ posiadasz sporą działkę, to możesz pójść w kolektor poziomy, a wtedy różnica kosztów w porównaniu do powietrznej PC może być nawet na korzyść gruntówki.

  20. #40
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.383

    Domyślnie

    Cytat Napisał XYS Zobacz post
    Ten pokój może mieć nawet 6m2 - bez znaczenia byle było okno i mieściło się biurko + krzesło i regał zwykły. Tam nikt nie będzie wchodził ani spał
    Jeśli poważnie chcesz zająć się opracowaniem koncepcji własnego domu, proponuję pobawić się modelowaniem 3D. Zacznij od prostego Kazaplan (on-line) czy SweetHome 3D (do zainstalowania), a jeśli okażą się zbyt ograniczone to potem SketchUp albo Blender. Możesz zacząć od wybranego gotowego projektu, potem modyfikować ściany wewnętrzne i wypełnić modelami realnych przedmiotów w skali - zobaczysz co i jak się zmieści a co nie.
    Bierz miarę i mierz. Mierz wszystko wokół siebie. Począwszy od wysokości łóżka, z którego wstajesz rano i szerokości kanapy, na której siedziesz przed tv, czy w kuchni odstęp między lodówką a zlewozmywakiem jest ergonomiczna, etc.
    Dzięki temu zrozumiesz lepiej przestrzeń i architekturę.

    Zanim przygotowywałem swoją koncepcję dla architekta to wykonałem w 3D 4-5 diametralnie różnych układów (nie licząc pośrednich wariantów, gdzie testowałem przesunięcie kilku ścianek), łącznie kilkanaśice modeli a i tak byłem znacznie ograniczony szerokością działki.
    Z doświadczenia, jak inni już pisali, poniżej 120m2 nie zmieścisz prywatnej łazienki i dodatkowego gabinetu jeśli chcesz mieć wygodny ergonomiczny dom dla rodziny 2+2. Możesz kosztem pomieszczenia gospodarczego - PC i jakąś hydraulikę wciśniesz w szafę w wiatrołapie a pralkę w łazience... ale to raczej słabe rozwiązanie.

    Pooglądaj an YT jak inni robią, np kanały Marcin Buduje, remont4you, Migas Glob Energy, Jaksiewybudowac (i jego blog), Homeasy, Grupa Struktura, SlowHome (po angielsku, stare materiały, ale ciekawe analizy funkcjonalne projektów).
    A że nawet najlepszym trafiają się błędy to bardziej naukowo:
    https://www.bdb.com.pl/wyklady-prakt...-wprowadzenie-[16min]-wp100
    i wszystko co jest dostępne na tej stronie bez zalogowania.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

Strona 2 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony