dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 42
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    corey10

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    okolice Krakowa
    Posty
    225

    Domyślnie Czy te ceny za elektrykę są obecnie standardem?

    Witam wszystkich. Nie jestem zbyt dobrze zorientowany w cenach. Wiem że oczywiście wszystko poszło do góry. Ceny są podane z uwzględnieniem instalacji na materiałach wysokiej jakości. Proszę o opinię czy te ceny są w granicach rozsądku:

    - Punkt elektr. 100zł
    - Siła 240zł
    - Rozdzielnia 60 modułów 4620zł
    - Instalacja LAN za 1m 130zł
    - Rozdzielnia 130 modułów 8740zł
    - Podłączenie rolety za 1 szt. 120zł
    - Piorunochron 7800zł
    - Okablowanie pod sterownik za 1 szt. 150zł
    - Przełącznik sieć-agregat 1450zł
    - Okablowanie pod kamerę za 1szt. 190zł

  2. #2

    Domyślnie

    Instalacja LAN za 130 zł za 1 mb XDDD
    U siebie w domu pociągnąłem 300 mb kabla za jakieś 2 zł za mb w 2 dni. Według tej oferty wyszłoby za to 39000.

    Ciekawe, że okablowanie pod kamerę jest już za 190 zł za 1 szt czzyli domyślam się że za kamerę. Takżę pociągniecie kabla do powiedzmy 10 kamer wyszłoby te 300 m i kosztowało by 1900 zł ale ten sam kabel tylko że do komputera to już 39000.

    Czym według oferenta jest punkt elektryczny? Gniazdko podwójne to dwa punkty czy jeden? Włącznik światła podwójny to jeden czy dwa punkty?

    Na prądzie to ja się za bardzo nie znam ale z tymi rozdzielniami też kogoś poniosło.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    corey10

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    okolice Krakowa
    Posty
    225

    Domyślnie

    Punkt to gniazdo, włącznik. Gniazda są robione jako pojedyncze szeregowo. Przy zgrupowaniach typu 4 gniazda obok siebie pierwsze liczone jest jako 1 punkt, a każde następne jako 0,5 punktu.
    O włącznik światłą podwójny muszę dopytać jak jest liczony.
    Ostatnio edytowane przez corey10 ; 22-07-2022 o 10:19

  4. #4

    Domyślnie

    Tak czy tak to moim zdaniem to bardzo zła oferta i nie pchałbym się w potwierdzanie oferty za mb kabla. Niech przyjedzie na budowę i sobie to policzy i da ci jasną kwotę, ewentualnie +/- jakiś zakres.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    typowe rzucenie cennikiem z zerowym wkładem w sporządzenie oferty. Z tego co widzę, to jest drogo, a tekst "materiał wysokiej jakości" co ma oznaczać? W zeszłym roku za elektrykę dla domu 240 m2 z symbolicznym wynagrodzeniem (rodzina) dałem jakieś 12-15k. Bez automatyki, alarmu i bez kamer (ale kable położone).
    Z ceny kabla LAN też się uśmiałem.
    Dla domu do 150 m2, 100 punktów, rozdzielnia do 50 punktów, trochę LANu nie dałbym więcej jak 20k
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  6. #6

    Domyślnie

    Cena kosmos. I zastanawia materiał wysokiej jakości znaczy się co z lepszej miedzi ten kabel czy jak? Jak dla mnie szuka facet frajera

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    corey10

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    okolice Krakowa
    Posty
    225

    Domyślnie

    Przepraszam mój błąd co do LANu - 10m jest liczone za 130zł.
    Co do wysokiej jakości to np inny mocno polecany tutaj na forum elektryk upierał się żeby wszystko zrobić na aluminium, ten od wyceny również mocno tutaj polecany robi na miedzi, kable ponoć wysokiej jakości (może chodzi o izolację, klasę miedzi?). Całość rozdzielni i zabezpieczenia B+C na osprzęcie firmy Hager, piorunochron Proepster - drut ze specjalnego stopu metali i aluminium AlMgSi.

  8. #8

    Domyślnie

    Rozumiem. Trochę gubię się w technologii bo z tego co wiem dawno dawno temu robiono z aluminium, potem miedź, że niby lepsza i odchodzono od aluminium a dziś co jednak dobre? Normalnie nie doganiam zmian w trendach

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    corey10

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    okolice Krakowa
    Posty
    225

    Domyślnie

    No właśnie ten drogi elektryk wyśmiał aluminium i stwierdził że on robi tylko na miedzianych kablach wysokiej jakości.
    Czy nadal uważacie że cena kosmos, czy jest to na zasadzie wysoka jakość-wysoka cena?

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    corey10

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    okolice Krakowa
    Posty
    225

    Domyślnie

    Sativum
    Wg cen "mojego elektryka" to co piszesz to się zgadza.
    - 100pkt x 100zł = 10k zł
    - rozdzielnia 60 pkt 4620zł, 50 pkt policzyłby zapewne taniej
    - trochę LANu, niech będzie 400m, czyli 40pkt x130zł = 5200zł
    Razem wychodzi 19820zł

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał corey10 Zobacz post
    Sativum
    Wg cen "mojego elektryka" to co piszesz to się zgadza.
    - 100pkt x 100zł = 10k zł
    - rozdzielnia 60 pkt 4620zł, 50 pkt policzyłby zapewne taniej
    - trochę LANu, niech będzie 400m, czyli 40pkt x130zł = 5200zł
    Razem wychodzi 19820zł
    Zapomniałem dopisać - z materiałem - komplet. Dodać uziom, siła jedna/dwie linie, pomiary, przyłącze główne. LAN wciąż drogo, no ale jak nie ma się czasu, to trzeba płacić.
    Zawsze polecam pytać o ofertę a nie poddanie cennika. Koniecznie z wyszczególnieniem zakresu prac (podajesz że interesuje Cię komplet prac - wchodzisz i używasz)
    W zeszłym roku spędziłem dużo czasu z elektrykami i absolutnie nie chcieli słyszeć o żadnym aluminium - nawet jeśli byłoby tańsze o 50%. Sceptyczny jestem co do "nowoczesnych kablach aluminiowych" - opory większe, utlenianie etc.

    Kable mają być z 100% miedzi. Marka ma marginalne znaczenie. To samo kable UTP. Co do gniazdek, łączników - kwestia gustu. Ja polecam Ospel Sonata. Super jakość, wykonanie, cena i produkt krajowy. Kable - masz też polskiego wykonawcę Bitner - jakość dobra i cena ok. Pamiętaj - to co ulega zakryciu podczas prac musi być dobrej jakości, albowiem ew. naprawy / poprawki będą bardzo drogie.
    Ostatnio edytowane przez Sativum ; 22-07-2022 o 12:54
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał corey10 Zobacz post
    Co do wysokiej jakości to np inny mocno polecany tutaj na forum elektryk upierał się żeby wszystko zrobić na aluminium
    Napisz to tam, gdzie był polecany żeby komuś krzywdy nie zrobił.

    Rozporządzenie w sprawie WT:
    § 183. 1. W instalacjach elektrycznych należy stosować:
    [...]
    9) przewody elektryczne z żyłami wykonanymi wyłącznie z miedzi, jeżeli ich przekrój nie przekracza 10 mm2;


    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Zawsze polecam pytać o ofertę a nie poddanie cennika. Koniecznie z wyszczególnieniem zakresu prac (podajesz że interesuje Cię komplet prac - wchodzisz i używasz)
    Jak elektryk ma czas na tak bezsensowną, nikomu niepotrzebną robotę (podstawienie w arkuszu ilości przy poszczególnych pozycjach cennika), to będzie drogi i/lub partacz. W praktyce, w domu jednorodzinnym, instalacja wygląda inaczej, niż jej projekt. Więc i tak trzeba po wykonaniu będzie przeliczyć (albo, jak elektryk poda kwotę za całość co chwila renegocjować warunki przy nowych pomysłach).
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 22-07-2022 o 13:03

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    corey10

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    okolice Krakowa
    Posty
    225

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Zapomniałem dopisać - z materiałem - komplet. Dodać uziom, siła jedna/dwie linie, pomiary, przyłącze główne. LAN wciąż drogo, no ale jak nie ma się czasu, to trzeba płacić.
    Zawsze polecam pytać o ofertę a nie poddanie cennika. Koniecznie z wyszczególnieniem zakresu prac (podajesz że interesuje Cię komplet prac - wchodzisz i używasz)
    W zeszłym roku spędziłem dużo czasu z elektrykami i absolutnie nie chcieli słyszeć o żadnym aluminium - nawet jeśli byłoby tańsze o 50%. Sceptyczny jestem co do "nowoczesnych kablach aluminiowych" - opory większe, utlenianie etc.

    Kable mają być z 100% miedzi. Marka ma marginalne znaczenie. To samo kable UTP. Co do gniazdek, łączników - kwestia gustu. Ja polecam Ospel Sonata. Super jakość, wykonanie, cena i produkt krajowy. Kable - masz też polskiego wykonawcę Bitner - jakość dobra i cena ok. Pamiętaj - to co ulega zakryciu podczas prac musi być dobrej jakości, albowiem ew. naprawy / poprawki będą bardzo drogie.
    Wszystkie ceny jakie podawałem i podaję to netto robocizna + materiał.

    Przyłącze 31m przewodem YKY 4x10mm2 - 3300zł
    Piorunochron Uziemienie 2000zł
    Instalacja uziemień do GSU 800zł
    Pomiary w cenie

    Ten elektryk który proponował mi aluminium to Pan Leszek Celer, było to 2 lata temu i po tej rozmowie zakończyłem z nim kontakt.

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Tani nie jest

    @Kaizen
    Jesteś w błędzie. Kompletnie się nie zgadzam. Jest dokładnie odwrotnie niż piszesz. Im więcej zarabiają i im wyższe stawki liczą firmy/fachowcy, tym więcej czasu spędzają nad udziałem w przetargach, szukaniem klientów, przygotowywaniem oferty, rozeznaniem rynku, negocjowaniem, przygotowaniem umowy i zabezpieczeń.
    W przypadku klienta indywidualnego - wysyłasz projekt instalacji elektrycznej wysyłasz i trwa to pół h by podliczyć i zaproponować cenę. Jeśli nie ma na to ochoty/czasu, to zrezygnowałbym bez chwili zawahania (sam tak robiłem). Konkurencji jest w branży sporo.
    W chyba większości firm wygląda to tak że kilka dni pracy w terenie + dzień na zbieranie klientów/przygotowanie ofert. .

    @corey10
    Wychodzi że za całość 25 tys netto??
    Policz sobie ile materiał będzie Cię kosztował, a ile z tego będzie zyskiem dla elektryka. Potem zapytaj się niektórych - czy opłaca się bardziej kupić materiał na 23%, czy wziąć z usługą na teoretyczne "8%".
    Ostatnio edytowane przez Sativum ; 22-07-2022 o 13:46
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    im wyższe stawki liczą firmy/fachowcy, tym więcej czasu spędzają nad udziałem w przetargach
    O czym Ty rozmawiasz? O budowie domu jednorodzinnego? Czy o ustawkach w zamówieniach publicznych z kilkakrotnie zawyżoną ceną?

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    W przypadku klienta indywidualnego - wysyłasz projekt instalacji elektrycznej
    Wrzucisz projekt swojej instalacji elektrycznej z projektu budowlanego? Sieć teleinformatyczną i instalację alarmową też masz w projekcie? Naprawdę tak masz zrealizowane?

    Elektrycy wiedzą, że projekt instalacji jest, bo musi być. Ale nikt z niego nie korzysta więc nie ma sensu pochylanie się nad nim. Podobnie oczekiwania inwestora na starcie, bo w trakcie rozmów i prac, jak ma palcem pokazać, gdzie ma być gniazdko sieciowe, gdzie komputerowe, gdzie TV a gdzie czujka ruchu zaczyna się to krystalizować. A potem na piwie jeden kolega mówi "Gniazdka musza być tak rozmieszczone, żebyś z każdego miejsca mógł podłączyć bez przedłużacza urządzenie, co ma 2/2,5/3m kabla". I inwestor dochodzi do wniosku, że to fajna zasada. Biegnie na budowę i z miarką zmienia cały układ i dokłada 8 nowych punktów. I co, za każdym razem elektryk ma przeliczać? Cennik i rozliczenie po wykonaniu jest wygodne dla każdego.

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Widzę że nie masz specjalnie w tym doświadczenia. Zgodźmy się niezgadzać

    Zły projekt , błędy w jego opracowaniu jak widać można różnie uzasadniać.

    Z projektu będzie wynikać ilość punktów, przybliżona długość kabli, wielkość rozdzielni. To wystarczy by przygotować ofertę.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Z projektu będzie wynikać ilość punktów, przybliżona długość kabli, wielkość rozdzielni.
    To wrzucisz ten projekt elektryki ze swojego projektu i napiszesz, jak to ma się do rzeczywistości?

    U mnie tak:





    Gniazdek mam co najmniej o 2 więcej w każdym pomieszczeniu, niż w projekcie (w salonie miało być 10, jest 20).

    Do tego nie miałem w projekcie instalacji alarmowej, teleinformatycznej i do automatyki.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ElektrykaProjekt.jpg
Wyświetleń:	1080
Rozmiar:	97,5 KB
ID:	460060  

  18. #18

    Domyślnie

    Ale ... makaron
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Wycena była robiona z projektu.
    Wykonanie było zgodne z projektem - z jedną różnicą - dodatkowy obwód dla klimatyzacji.
    Instalację niskoprądową robiłem sam i nie była objęta projektem.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Boże w jakim Wy świecie żyjecie? Jakie wyceny domów jednorodzinnych? Przez kogo? Janusza albo Waldka? Czym oni Wam wycenią jak komputera dobrze obsłużyć nie potrafią Jakakolwiek porządna firma robi duże budowy, a nie buja się po domkach i wysłuchuje koncertu życzeń niezdecydowanych inwestorów. Chyba , że się zgodzi właściciel na "wycenę" jak z 1 posta to wtedy można przecierpieć bo chociaż pieniądz dobry.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony