dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    BettaR

    Zarejestrowany
    Jun 2018
    Skąd
    Siechnice
    Kod pocztowy
    55-011
    Posty
    32

    Domyślnie Pominek z PW i bufor - naczynie wzbiorcze

    Witam,
    proszę o porade ... nie umiem znaleść odpowiednich informacji. Składam kominek z płaczem + bufor 800l z grzałką el.+ podłogówka. Wszystko na jednym zładzie wodnym (bez wymienników) i całość w ukłądzie otwartym. Teraz pytanie - naczynie wzbiorcze: powiiny być dwa - dla kominka i dla bufora, czy jedno (bardziej nad kominkiem czy nad buforem)?

    Z góry dziekuje!

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał BettaR Zobacz post
    Witam,
    proszę o porade ... nie umiem znaleść odpowiednich informacji. Składam kominek z płaczem + bufor 800l z grzałką el.+ podłogówka. Wszystko na jednym zładzie wodnym (bez wymienników) i całość w ukłądzie otwartym. Teraz pytanie - naczynie wzbiorcze: powiiny być dwa - dla kominka i dla bufora, czy jedno (bardziej nad kominkiem czy nad buforem)?

    Z góry dziekuje!
    Wystrczy jedno odpowiedniej wielkości, jak ma być połączone z rurą bezpieczeństwa to nad kominkiem. Na górze bufora odpowietrznik, lub rurka prowadząca do naczynia nad poziom wody.

  3. #3

    Domyślnie

    Jeżeli jest wszystko połączone to wystarczy jedno, ale musi być odpowiedniej wielkości - dla takiej instalacji pewnie ok. 80 litrów, czyli spore.
    Zdecydowanie MUSI być nad kominkiem i MUSI być połączone ze źródłem ciepła bez żadnych przeszkód, zaworów czy jakichkolwiek innych elementów instalacji, tylko goła rura o odpowiednim przekroju. To podstawowy i absolutny wymóg bezpieczeństwa.
    BTW dlaczego w ogóle układ otwarty? To dość kłopotliwe i w dzisiejszych czasach już bardzo rzadko stosowane rozwiązanie. Zastanów się nad zamkniętym.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał fajnytoster Zobacz post
    Jeżeli jest wszystko połączone to wystarczy jedno, ale musi być odpowiedniej wielkości - dla takiej instalacji pewnie ok. 80 litrów, czyli spore.
    Zdecydowanie MUSI być nad kominkiem i MUSI być połączone ze źródłem ciepła bez żadnych przeszkód, zaworów czy jakichkolwiek innych elementów instalacji, tylko goła rura o odpowiednim przekroju. To podstawowy i absolutny wymóg bezpieczeństwa.
    BTW dlaczego w ogóle układ otwarty? To dość kłopotliwe i w dzisiejszych czasach już bardzo rzadko stosowane rozwiązanie. Zastanów się nad zamkniętym.
    Kurczę tego posta jakby dwie osoby pisały Z pierwszą częścią się zagadzam, te uwagie o wymogach bezpieczeństwa -super
    Ale proponowanie kotła stałopalnego w układze zamkniętym - wiem, że przepsiy takie coś dopuszczają wraz z odpowiednią armaturą, ale poza mniejszą wysokości układu nie ma znaczących zalet, a może być - przy fantazji palaczy -skrajnie niebezpieczny. Pozatym jest droższy w instalacji, wymaga doprowadzenia zimnej wody do kotła, jest bardziej skomplikowany, a przez to bardziej podatny na awarję

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    BettaR

    Zarejestrowany
    Jun 2018
    Skąd
    Siechnice
    Kod pocztowy
    55-011
    Posty
    32

    Domyślnie

    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    Kurczę tego posta jakby dwie osoby pisały Z pierwszą częścią się zagadzam, te uwagie o wymogach bezpieczeństwa -super
    Ale proponowanie kotła stałopalnego w układze zamkniętym - wiem, że przepsiy takie coś dopuszczają wraz z odpowiednią armaturą, ale poza mniejszą wysokości układu nie ma znaczących zalet, a może być - przy fantazji palaczy -skrajnie niebezpieczny. Pozatym jest droższy w instalacji, wymaga doprowadzenia zimnej wody do kotła, jest bardziej skomplikowany, a przez to bardziej podatny na awarję
    Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Otwarty bo to dla mnie łatwiejsze. Nad kominkiem strych bo to parterówka. Naczynie 80l, rura 1cal bezpośrednio z kominka.

  6. #6

    Domyślnie

    To jeżeli chcesz umieścić naczynie wzbiorcze na strychu, pamiętaj o dobrym ociepleniu jego samego i rurki łączącej je z kominkiem. Bo większość przypadków takich jak na zdjęciu powyżej to nie system zamknięty, ale źle zrobiony otwarty - wystarczy, że na strychu spadnie temperatura poniżej 0 stopni na dłuższy czas, zrobi się czop z lodu i jest problem, i to rzeczywiście może się skończyć wybuchem.
    Układ zamknięty jest wprawdzie rzeczywiście bardziej skomplikowany i trudniejszy w budowie, ale wcale nie bardziej awaryjny czy niebezpieczny. Sam mam połączone dwa układy przez wymiennik płytowy i zamknięty chodzi bezproblemowo, praktycznie bezobsługowo, a w otwartym ciągle coś wyskakuje - a to zapowietrzone rury, a to syf i muł w instalacji, a to zapchane odpowietrzniki, a to coś itd. Gdybym dzisiaj miał robić, to całość na zamkniętym, bez obaw i problemów. Jak ktoś się rzeczywiście tak obawia, to można zdublować zawory bezpieczeństwa + dodać jeden zwykły umożliwiający ręczne spuszczenie ciśnienia w razie problemów. No, ale zrobisz jak ci odpowiada bardziej, tylko pamiętaj, że naczynie wzbiorcze na nieogrzewanym strychu to potencjalne zagrożenie i trzeba się przed nim zabezpieczyć.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał fajnytoster Zobacz post
    To jeżeli chcesz umieścić naczynie wzbiorcze na strychu, pamiętaj o dobrym ociepleniu jego samego i rurki łączącej je z kominkiem.
    +1 Najlepiej ocieplenie stropu poprowadzic nad naczyniem zbiorczym (opatulić wełna z góry), tak aby ono samo znajdowało sie w ogrzewanej cześci budynku.

    Jeśli chodzi o awaryjność, to pomijając kwestie zamarzniecia ciężko, aby prosta rura sie popsuła. Sprawdzone od 100 lat.

    Sam czesto zostawiam rodzinę samą z podobnym układem, a że moja żona jest bardzo zdolna to zdażyło jej się zagotować te prawie 2000l wody kominkiem Skończyło się tylko na bulgotaniu w układzie, nawet nie trzeba było za bardzo uzupełniać zładu.

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.551
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Mam pytanie, może nie do końca w tym temacie a samego naczynia wzbiorczego. Mam instalacje grzejnikową na rurach pex, całość max 50L pojemności wody. Czy naczynie wzbiorcze jest koniecznie wymagane czynnika? Czy przy takiej ilości można je pominąć? Chce podpiąć jakąś przepływową grzałkę to tego układu.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    Mam pytanie, może nie do końca w tym temacie a samego naczynia wzbiorczego. Mam instalacje grzejnikową na rurach pex, całość max 50L pojemności wody. Czy naczynie wzbiorcze jest koniecznie wymagane czynnika? Czy przy takiej ilości można je pominąć? Chce podpiąć jakąś przepływową grzałkę to tego układu.
    Koniecznie, ilość wody w układzie nie ma znaczenia (ma znaczenie w doborze wielkości naczynia).
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    Mam pytanie, może nie do końca w tym temacie a samego naczynia wzbiorczego. Mam instalacje grzejnikową na rurach pex, całość max 50L pojemności wody. Czy naczynie wzbiorcze jest koniecznie wymagane czynnika? Czy przy takiej ilości można je pominąć? Chce podpiąć jakąś przepływową grzałkę to tego układu.
    To czy naczynie wzbiorcze jest potrzebne czy nie, zależny od rodzaju instalacji, a nie jej pojemności. Układ otwarty / układ zamknięty (ciśnieniowy)....

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.551
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Ok, dziekuje

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony