dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Koza (?) jako dodatkowe/awaryjne źródło ciepła do pompy ciepła

    Witam Drogie Forumowiczki i Szanownych Forumowiczów.

    Przymierzam się do instalacji pompy ciepła jednak chciałbym mieć jakieś dodatkowe źródło ciepła. Zastanawiam się nad czymś w rodzaju kozy z płaszczem wodnym, którą poprzez płytowy wymiennik połączyłbym z buforem i zasobnikiem cwu.
    I teraz pytania:
    - czy zwykła koza z płaszczem wodnym, pracująca w układzie otwartym, połączona z resztą układu przez płytowy wymiennik ciepła będzie OK? Bo gdzieś przeczytałem, że konieczna jest instalacja schładzająca taką kozę w sytuacjach awaryjnych.
    - większość kóz, które widziałem, to mniej lub bardziej "ładne" piecyki wyposażone w szybę - jest to o tyle normalne, że są przeznaczone do zainstalowania w salonie. Ja to chcę postawić w kotłowni, więc ładny wygląd jest zbyteczny a szyba wręcz niewskazana. Czy możecie polecić jakiś sprawdzony produkt, który zamiast bajerów będzie trwały?

    Myślę, że moc to max 10 kw. Palił będę sezonowanym drewnem sosnowym.

    pozdrawiam
    Paweł

  2. #2

    Domyślnie

    1. W przypadku układu otwartego instalacja schładzająca nie jest wymagana. Aczkolwiek bywa przydatna (choć jak masz bufor, to trzeba bardziej powywijać, żeby zagotować wodę)
    2. To po co koza? Nie lepiej po prostu kocioł na drewno/paliwa stałe?

  3. #3

    Domyślnie

    No właśnie, dlaczego koza? Szukam czegoś prostego (i niedrogiego) co pozwoli mi w sytuacjach awaryjnych (brak prądu) i przy mocniejszych mrozach wspomóc pompę ciepła, ot taka dywersyfikacja.
    Ale jeśli ktoś ma propozycję prostego kotła, w którym napalę chrustem to z chęcią się przyjrzę. No i musi spełniać aktualne normy.

  4. #4

    Domyślnie

    Jeżeli ma to być tylko na sytuacje awaryjne, to bierz to, co najtańsze i nie przejmuj się jakością/trwałością. W końcu użyjesz tego nie więcej niż kilka razy roku, może z kilkanaście razy w ogóle - więc co za różnica i po co dopłacać? Aktualne normy spełnia praktycznie wszystko, co jest w sprzedaży (chyba że to jakieś stare leżaki magazynowe). Możesz też rozejrzeć się za czymś używanym, sporo ludzi teraz zmienia źródło ogrzewania i sprzedaje urządzenia na paliwa stałe.

  5. #5

    Domyślnie

    Gdy zacząłem się rozglądać za jakimś piecykiem w internecie pojawiło mi się kilka pozycji za ok. 2 tys. zł. Pomyślałem, że to coś dla mnie, ale jak wczytałem się w opinie, to mój optymizm przygasł.
    Widziałem kilka piecyków wyglądających nieco solidniej, ale bez płaszcza wodnego. Widziałem też oferty tzw. podków, które niby można zastosować do większości pieców bez płaszcza wodnego, ale nie wiem czy takie rozwiązanie ma sens czy to tylko kwiatek do kożucha.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.661

    Domyślnie

    Podkowa nie da ci więcej jak 2 kw ciepła przy gonieniu kotła-pieca .

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    Podkowa nie da ci więcej jak 2 kw ciepła przy gonieniu kotła-pieca .
    dzięki, czyli wiem już, że nie tędy droga

  8. #8

    Domyślnie

    Wpadło mi w oko coś takiego:
    https://komin-expert.pl/piec-komfort...nym-ekoprojekt

    Ktoś coś na ten temat może powiedzieć?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony