dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie Panele Winylowe czy kafelki straty ciepła

    Cześć,

    mam domek 3 kondygnacje w kwadracie 85m2, piwnica, parter 10cm styropianu + 5 cm anhydryt, poddasze 5cm styropianu + 5cm anhydryt.
    W całym domu (nie licząc piwnicy), ogrzewanie podłogowe z mieszaczem, które grzeje piec kondensacyjny.
    Chcę prawie po całości położyć panele winylowe, natomiast kafle w łazienkach, wiatrołapie oraz kuchni.
    Trochę czytałem, różnych tematów i pytanie brzmi, jakie będą realne straty w grzaniu? Wzrost ceny rachunku za gaz?
    Mniej więcej z tego co się doczytałem to wzrost ceny rachunku za gaz powinien być max 1-2%?
    Grzać przy w miarę cienkich panelach winylowych (do 5mm) i bardzo cienkim podkładzie (wylewka wydaje się być ok) to będę musiał o 1 stopień więcej niż w przypadku kafli?
    Widziałem podobne wątki nawet tutaj na forum z konkretnymi wyliczeniami po prostu w historii i lupce nie mogę znaleźć dlatego pytam, tylko żeby się utwierdzić.

    Będę wdzięczny za pomoc oraz odpowiedź.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    ale skąd miałyby ci się wziąć straty? Po prostu winyl nie odbiera tak szybko ciepła jak kafle lub kamień. Ale nie wyprowadza przecież tego ciepła poza dom, żeby generować straty.

  3. #3

    Domyślnie

    Ciepło się rozchodzi w każdym kierunku, więc im gorszy przewodnik/lepszy izolator u góry, to więcej ciepła idzie w dół styropian i strop.
    Dlatego pytam o różnicę między winylami, a kaflami.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stef-x Zobacz post
    Ciepło się rozchodzi w każdym kierunku, więc im gorszy przewodnik/lepszy izolator u góry, to więcej ciepła idzie w dół styropian i strop.
    Dlatego pytam o różnicę między winylami, a kaflami.
    Jak pod stropem masz przestrzeń ogrzewaną, to nie jest to stratą. Do piwnicy jak jej nie ogrzewasz - będzie stratą. Do policzenia ile trzeba będzie podnieść tz, żeby okładzina o wyższym oporze grzała tak jak o mniejszym. Ale nie będą to w tym przypadku duże różnice.
    Przy kotle kondensacyjnym stratą będzie wyższa temperatura zasilania, bo sprawność kotła kondensacyjnego spada wraz ze wzrostem temperatury.

  5. #5

    Domyślnie

    Na parterze mam obniżane sufity, więc to też będzie strata, piwnica też będzie nie ogrzewana, a więc kolejna strata.
    Właśnie chodzi mi o tą różnicę, jaka będzie mniej więcej procentowa.
    Tu jest tyle tematów, że ciężko się dokopać do konkretów gdzie niestety większość to posty sponsorowane. Dziwie się, że takich rzeczy nikt nie podwiesza lub nie dodaje do FAQ. Dlatego pytam, są tutaj stali bywalcy, więc może mają informacje na temat, który pytam.

  6. #6
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar J&D
    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Tarnowskie. Góry
    Kod pocztowy
    42-680
    Posty
    483

    Domyślnie

    Jeżeli masz cały dom "opatulony" to nie licz strat między kondygnacjami.
    Odpowiem tak, mam panele winylowe i są one w dotyku "ciepłe", płytki ceramiczne są w dotyku zimne. W nowych domach temperatura podłogi ma max 2* więcej jak zadana temperatura powietrza więc w dotyku zawsze będzie chłodna co częściowo niweluje wrażenie dotyku.
    Piętrowy 146 m2 PU, ściany BK 24+20cm 032, dach Teriwa+40cm 038, podłoga 20cm 038, CO bufor z grzałką 12kW, podłogowe parter i piętro, CWU 300litrów grzałka 3kW, rekuperacja Kinetic Plus 400, taryfa G12w Tauron; CO 2018/19 - 5060 kWh II 1260zł ; CWU 2910 kWh - 728zł 5 os.
    CO 2019/20 - 4070 kWh II 1018zł , CWU 2880 kWh - 720zł 5 os.
    CO 2020/21 - 5756 kWh II 1554zł , CWU 2460 kWh - 632zł 5/3 os.
    CO 2021/22 - 5535 kWh II 1830zł, CWU 2112 kWh - 668 zł 3 os.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stef-x Zobacz post
    Na parterze mam obniżane sufity, więc to też będzie strata,
    Nie będzie. Pierwsza zasada termodynamiki się kłania. Tylko to, co wyjdzie poza układ to będzie strata.
    Ile - to wymaga najpierw policzenia w programie do projektowania podłogi jak będą różniły się temperatury zasilania w zależności od okładziny a potem jak ta różnica zwiększy straty przez przegrody zewnętrzne kalkulatorkiem strat przez takowe przegrody. Tu dosyć łatwo, bo można przyjąć temperaturę w piwnicy jako stałą (a tylko tu będą straty na zewnątrz układu).

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    zakładasz ze ciepło przez styropian łatwiej będzie przenikać niż przez panel winylowy?

  9. #9

    Domyślnie

    Domek cały zaizolowany, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła i wilgoci, żeby straty ograniczyć do minimum.
    Oczywiście, że przez winyl będzie łatwiej przenikać niż przez styropian, ale np. przez 30cm ściany i 20cm styropian tracimy ciepło z domów co jest znacznie lepszym izolatorem niż 10cm styropianu na podłodze.
    Dlatego pytam o straty, bo tutaj na forum widziałem już wyliczenia do których nie mogę się teraz dokopać, na pewno ktoś liczył lub może ma nawet porównanie.
    Co do komfortu ciepły panel/zimny kafelek to wiem, bo tak mam w obecnym miejscu gdzie mieszkam, dlatego w nowo budowanym domu z żoną stwierdziliśmy, iż wolimy panele winylowe, ale jak się to będzie miało do rachunków? Ile ten komfort będzie kosztował?

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    pewnie nie więcej niż 10 zł rocznie

  11. #11

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź
    za taką cenę mogę sobie pozwolić na ten komfort.
    Mogę wiedzieć skąd wziąłeś tą wartość?

  12. #12

    Domyślnie

    Panele winylowe w łazience?
    Patrzyłem po marketowych. Wedle specyfikacji, odpuściłem nawet w kuchni, gdzie położyłem płytki.
    Pewnie marketówki, to jakiś odpad,.stąd nie nadają się do niczego.
    Ponadto potrzebna jest inna izolacja, by nie zalało wylewki.
    Łazienka. Tam zazwyczaj więcej wody.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 01-08-2022 o 23:33
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    U mnie świetnie się sprawdzają panele vinylowe w łazience. Przynajmniej skóra na plecach nie cierpnie jak się stąpa po podłodze gołymi stopami.
    Jastrych anhydrytowy z OP również pod prysznicem. Brodzik slim leży na panelach.
    Jastrych pomalowany 2X gumą w płynie plus taśmy, panele przyklejone, wsunięte pod płytki ścienne i uszczelnione sikaflex.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony